Журнали

Зарплата та кадрова справа

Зарплата та кадрова справа 03.04.2017

7

Тема номера


Сумісництво ≠ суміщення, або Дві великі різниці

Питання щодо відмінностей між поняттями «сумісництво» та «суміщення» існувало завжди. Але в окремі періоди часу воно набуває особливої гостроти. Востаннє сплеск спостерігався, коли з’явився обов’язок повідомляти фіскалів про прийняття нового працівника. І ось тепер чергова хвиля запитань від наших читачів із цього приводу пов’язана з необхідністю доплати до МЗП. І тут знову ключове значення має той факт, чи оформлений із працівником трудовий договір за сумісництвом або ж оформлене суміщення. Тож важливо знати, у чому ж полягає різниця. Давайте з’ясовувати!

Документи та коментарi

Прорив-2017: місяці, за які сплачено ЄСВ з МЗП, потрапляють до страхового стажу як повні (c. 5)

(коментар до листа Пенсійного фонда України від 16.03.2017 р. № 7918/02-12)

Катерина Скрипкіна
Для декретних дотягування до МЗП (3200,00) немає: нелояльна позиція ФТВП (c. 8)

(коментар до листа Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.02.2017 р. № 2.4-17-328)

Катерина Скрипкіна

Оплата праці

Сумісництво ≠ суміщення, або Дві великі різниці (c. 18)

Питання щодо відмінностей між поняттями «сумісництво» та «суміщення» існувало завжди. Але в окремі періоди часу воно набуває особливої гостроти. Востаннє сплеск спостерігався, коли з’явився обов’язок повідомляти фіскалів про прийняття нового працівника. І ось тепер чергова хвиля запитань від наших читачів із цього приводу пов’язана з необхідністю доплати до МЗП. І тут знову ключове значення має той факт, чи оформлений із працівником трудовий договір за сумісництвом або ж оформлене суміщення. Тож важливо знати, у чому ж полягає різниця. Давайте з’ясовувати!

Катерина Скрипкіна
Погодинна оплата праці: основи, коли є доплата до МЗП=19,34, оподаткування (c. 25)

Із січня 2017 року на бухгалтерській арені з’явилася вже забута виплата — доплата до МЗП. Роботодавці зобов’язані проводити її з метою виконання державної мінімальної гарантії з оплати праці, якщо фактична зарплата за виконану норму менше МЗП. У випадку якщо на підприємстві встановлена погодинна оплата праці, у процесі реалізації такої гарантії у бухгалтера можуть виникнути запитання. Для того щоб полегшити вашу роботу, пропонуємо вашій увазі статтю, яка зніме всі можливі питання.

Катерина Скрипкіна

Звітність

Порядок заповнення статистичної форми № 1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці»-2017 (c. 11)

І квартал 2017 року добіг кінця. Час подавати квартальні звіти. Серед них оновлена форма № 1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці», затверджена наказом Держстату від 10.06.2016 р. № 90. Розглянемо, як її заповнити.

Тетяна Бочкарева

Судова практика

Звільнення: роботодавець одночасно затримав виплату остаточного розрахунку й видачу трудової книжки — чи настає подвійна відповідальність? (c. 41)

Усім роботодавцям давно відомо, що відповідно до трудового законодавства вони зобов’язані в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провестити з ним остаточний розрахунок. Інакше вони зобов’язані будуть виплатити працівнику середній заробіток за весь час затримки. Сьогодні ми розглянемо можливість притягнення до подвійної відповідальності роботодавця, який затримав видачу працівнику трудової книжки й виплату сум остаточного розрахунку з ним.

Григорій Петренко

Зворотний зв'язок

Весняний призов: роботодавці, ви готові? (c. 31)

На нашому підприємстві є молоді люди призовного віку. З дня на день почнеться весняний призов. Який порядок дій у разі призову працівника в армію?

Яна Ярошенко, Ганзя Микола
Компенсацію за невикористану відпустку нараховано після звільнення: чи потрібно нараховувати ЄСВ? (c. 34)

15.03.2017 р. за власним бажанням звільнено працівника бюджетної установи. Остаточний розрахунок в останній день роботи з працівником проведено не було. 31.03.2017 р. звільненому працівнику було нараховано: зарплату (за відпрацьований час) та компенсацію за невикористані дні відпустки (за невідпрацьований час). При цьому на зарплату було нараховано ЄСВ, а на компенсацію — ні. Чи правильно ми вчинили?

Анжеліка Роговець
Внутрішнє сумісництво vs суміщення: нюанси нарахування ЄСВ (c. 35)

Працівник працює на нашому підприємстві за основним місцем роботи на 0,5 окладу (оклад за посадою — 3800,00 грн; 0,5 ставки — 1900,00 грн) і за сумісництвом на 0,5 ставки (оклад — 3200,00 грн; 0,5 ставки — 1600,00 грн). Сума нарахованої зарплати за місяць за основним місцем роботи менше ніж МЗП (1900,00 < 3200,00), а разом із заробітком за сумісництвом більше ніж МЗП (3500,00 [1900,00 + 1600,00] > 3200,00). Чи потрібно визначати додаткову базу нарахування ЄСВ виходячи з МЗП?

Як нараховувати ЄСВ у випадку, коли працівник (бухгалтер за основною посадою) суміщає посаду касира і за це отримує доплату в розмірі 30% від окладу за основною посадою? Фактично за місяць нараховано 3250,00 грн, в тому числі оклад за основною посадою бухгалтера — 2500,00 грн, і доплату за суміщення за посадою касира — 750,00 грн (2500,00 × 30%).

Світлана Кепіна
Внутрішнє сумісництво та суміщення: нюанси заповнення форми № Д4 (c. 36)

Працівник працює на нашому підприємстві за основним місцем роботи на 0,5 окладe (оклад за посадою — 3800,00 грн) і за сумісництвом на 0,5 окладу (оклад — 3200,00 грн). Сума нарахованої зарплати за квітень 2017 року за основним місцем роботи — 1900,00 грн, за сумісництвом — 1600,00 грн.

Інший працівник (бухгалтер за основною посадою) суміщає посаду касира і за це отримує доплату в розмірі 30% від окладу за основною посадою. Фактично за квітень йому нараховано 3250,00 грн, у тому числі оклад за основною посадою бухгалтера — 2500,00 грн, і доплату за суміщення за посадою касира — 750,00 грн (2500,00 × 30%).

Як заповнити таблицю 6 форми № Д4 щодо таких працівників?

Валентина Боршовська
Додаткова база ЄСВ & лікарняні: коли і як визначати та сплачувати ЄСВ (c. 37)

Працівниця установи (основний працівник, не інвалід) з окладом 3400,00 грн з 20 по 28 лютого 2017 року доглядала за хворою дитиною. Листок непрацездатності надала у березні, тому ми нарахували допомогу за 9 к.дн. хвороби (900,00 грн) уже у березні 2017 року. За лютий нараховано зарплату за 13 р.дн. (2210,00 грн). Чи повинні ми вже у лютому нарахувати додаткову базу та на неї ЄСВ? А потім у березні після нарахування допомоги за листком непрацездатності переобчислити (відсторнувати) зайво нараховану суму додаткової бази для ЄСВ?

Анжеліка Роговець
Внутрішнє сумісництво та суміщення: нюанси подання Повідомлення про прийняття працівника (c. 40)

З одним працівником, для якого наше підприємство є основним місцем роботи, ми плануємо укласти трудовий договір про роботу за сумісництвом. Іншому основному працівникові плануємо доручити виконання обов’язків за іншою посадою в порядку суміщення посад. Чи потрібно у зазначених випадках подавати до ДПІ Повідомлення про прийняття працівника?

Оксана Гузенко

Життєва оповідка

Вчора браталися, нині розсталися, або Які різні бувають «три двісті» (c. 43)

Ситуація з життя

Зателефонувала мені позавчора молода колега, Олена Миколаївна (от не подумайте нічого, лиш восени на семінарі познайомились!). Каже, що нещодавно стала головним бухгалтером (привітав, а як же!) та вперше сумісникам зарплату нараховує. Мало того, що не завжди второпаєш, хто сумісник, а хто суміщає, та ще й «3200» наче по-різному їм треба донараховувати. Тож і ставить мені питаннячко:

— Допоможіть, любчику, — каже, — скажіть, а чи справді по-різному, чи то я недобачила якісь зміни?

Молоденька, хвилюється, хоче, щоб порядок у обліку був, та й штрафи величезні стали. От я й вирішив і свої знання освіжити, і дівчині допомогти та й для вас коротеньку шпаргалочку з цього приводу написати.

Петро АС

Блог профі

Ненакопичувана й необачна непрацездатність, або Як відобразити в обліку нарахування лікарняних (c. 44)

Чи потрібно нараховувати в обліку допомогу по тимчасовій непрацездатності в тому періоді, у якому працівник підприємства (не бюджетна установа) хворів, але листок непрацездатності до бухгалтерії ще не було надано? Наприклад, перші п’ять днів хвороби припали на 27–31 грудня, а лікарняний подано до бухгалтерії в січні.

Ф. Сивий

Майстер-кадр

Чи може водій ще й прибиральником бути? (c. 44)

У штаті сільради є водій (ставка), якому виплачується доплата та надається відпустка за ненормований робочий день (НРД). Виникло запитання: чи можна його оформити в нас ще й прибиральником (внутрішнім сумісником) на 0,5 ставки?

Додатковi матерiали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Щодо обчислення страхового стажу (c. 7)

(лист Пенсійного фонду України від 16.03.2017 р. № 7918/02-12)

Пенсійний фонд України
Щодо застосування норми статті 26 Закону про соцстрахування при наданні допомоги по вагітності та пологах (c. 10)

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Лист від 22.02.2017 р. № 2.4-17-328

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Щодо встановлення доплати за суміщення професій (посад) (c. 24)

(лист Міністерства соціальної політики України від 02.02.2015 р. № 102/13/84-15)

Міністерство соціальної політики України

Архiв номерiв

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку