Журнали

Зарплата та кадрова справа 03 квітня, 2017
7
П

Погодинна оплата праці: основи, коли є доплата до МЗП=19,34, оподаткування

Із січня 2017 року на бухгалтерській арені з’явилася вже забута виплата — доплата до МЗП. Роботодавці зобов’язані проводити її з метою виконання державної мінімальної гарантії з оплати праці, якщо фактична зарплата за виконану норму менше МЗП. У випадку якщо на підприємстві встановлена погодинна оплата праці, у процесі реалізації такої гарантії у бухгалтера можуть виникнути запитання. Для того щоб полегшити вашу роботу, пропонуємо вашій увазі статтю, яка зніме всі можливі питання.

-A
A+

Головні тези

  • Погодинну оплату праці встановлюють роботодавці, які застосовують нормовані завдання на годину праці та облік робочого часу в годинах.
  • При погодинній оплаті праці працівник отримує фіксовану плату за кожну годину роботи.
  • У 2017 році за виконану годинну норму праці працівник повинен отримати не менше 19,34 грн.
  • Якщо база нарахування ЄСВ щодо основного працівника з погодинною оплатою праці менше МЗП у місячному розмірі, ЄСВ (22%) нараховують на МЗП (3200,00 грн).

Погодинна оплата праці: коли, кому та як

Основи Погодинна оплата праці є підвидом почасової простої або почасово-преміальної системи оплати праці, які є системами почасової форми оплати праці. При такій оплаті праці працівник отримує фіксовану оплату за кожну годину роботи (а не за кожен місяць, як при місячній оплаті). Якщо встановлена почасово-преміальна система оплати праці, то, окрім заробітку за фактично відпрацьовані години, працівники отримують премію за виконання кількісних та/або якісних показників роботи.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не слід плутати погодинну оплату праці з місячною оплатою. У першому випадку працю працівника оплачують виходячи з годинної тарифної ставки і відпрацьованих годин, а у другому — виходячи з окладу (місячної ставки) та кількості фактично відпрацьованих днів. Так, якщо працівника прийнято на оклад (місячну ставку) і він відпрацював усі робочі дні місяця за нормою тривалості робочого часу1, то він отримає свій оклад (місячну ставку). Тобто за кожен повністю відпрацьований місяць (незалежно від кількості робочих днів у ньому згідно з нормою — в кожному місяці своя норма) працівник отримує повний оклад (місячну ставку) згідно зі штатним розписом. І якщо працівника прийнято на роботу з місячною оплатою, то в розрахунку його заробітку не бере участі кількість годин за нормою тривалості робочого часу.

Норми тривалості робочого часу на 2017 рік наведені в листі Мінсоцполітики від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13 (див. «ЗКС», № 1/2017, с. 48).

Зверніть увагу, що почасову форму оплати праці (у тому числі її системи) застосовують, коли результати праці вимірюються кількістю відпрацьованого часу (години чи дні). Тобто в тих випадках, коли результати праці не залежать від кількості виконаних робіт, наданих послуг, виготовленої продукції. Така форма характерна, зокрема, для оплати складної інтелектуальної праці. При почасовій оплаті працівникам встановлюють нормовані завдання (ст. 92 КЗпП). Для виконання окремих функцій та обсягів робіт можуть бути встановлені норми обслуговування або норми чисельності працівників. При погодинній оплаті праці нормовані завдання встановлюють на годину праці.

Основою почасової форми оплати праці є тарифна система, яка базується на оцінках складності виконуваних робіт та кваліфікації працівників (ч. 1 ст. 96 КЗпП). Водночас можуть застосовуватися інші (безтарифні) системи оплати праці, умовами яких передбачається плата саме за кожну відпрацьовану годину, — з 2017 року відповідна норма з’явилася в КЗпП (ч. 11 ст. 96).

Слід зазначити, що доцільність застосування саме погодинної оплати праці диктується конкретними умовами роботи на підприємстві. Так, приміром, у Методрекомендаціях № 692 вказано на доцільність застосовувати погодинну оплати праці:

Методичні рекомендації щодо запровадження погодинної оплати праці та дотримання мінімальних годинних гарантій в оплаті праці, наведені в додатку 1 до наказу Мінтруда від 16.04.1999 р. № 69.
  • на підприємствах та в організаціях виробничої сфери, для яких основним критерієм ефективності виробництва є вимоги якості продукції при обмеженій її кількості;
  • для працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу.

ВАЖЛИВО! Форми та системи оплати праці підприємства встановлюють самостійно в колективному договорі (у розділі «Оплата праці»). Якщо колдоговір не укладався, то форми та системи оплати праці встановлюють наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з профспілкою, а в разі її відсутності — з вільно обраними та уповноваженими представниками трудового колективу. Для бюджетних установ форми та системи оплати праці для працівників встановлені відповідними нормативно-правовими документами залежно від сфери діяльності.

Обов’язковою умовою застосування погодинної оплати праці має бути облік фактично відпрацьованих робочих годин та систематичний контроль за виконанням нормованих завдань (п. 2 Методрекомендацій № 69). Також для працівника-погодинника повинна дотримуватися нормальна тривалість робочого часу, яка визначається ст. 50 і 51 КЗпП. Те, що працівникові оплачують відпрацьовані години, зовсім не означає, що він може працювати скільки завгодно. Для нього, як і для працівників на окладі, в разі переробітку норми часу обчислюють надурочні години.

Розрахунок зарплати При погодинній оплаті праці розмір фактичного заробітку (ЗПфакт) за повністю відпрацьований місяць може змінюватися у зв’язку зі зміною норми робочого часу в годинах у різних місяцях. Його розрахунок можна зобразити у вигляді формули: ЗПфакт = ТСГОД × ГОДвідпрац,

де ТСГОД — годинна тарифна ставка;

ГОДвідпрац — кількість фактично відпрацьованих годин.

Важливо розуміти, що для працівників з погодинною оплатою праці як міра оплати праці встановлюється саме годинна тарифна ставка. Для таких працівників не встановлюється посадовий оклад (місячна ставка). У штатному розписі має фігурувати саме годинна тарифна ставка. Тому не можна розраховувати кожен місяць годинну тарифну ставку виходячи з окладу (місячної ставки) діленням останньої на норму часу в такому місяці. Алгоритм нарахування зарплати простий: є годинна тарифна ставка та відпрацьовані години  перемножте їх й отримайте суму зарплати.

Приклад 1. На підприємстві встановлена погодинна оплата праці. Годинна тарифна ставка працівника 35,00 грн/год.

Припустимо, січень, лютий та березень 2017 року відпрацьовані ним повністю. Визначимо розмір його заробітку для 5-денного робочого тижня (40 год) з вихідними в суботу та неділю за:

  • січень: 35,00 грн/год × 159 год = 5565,00 грн;
  • лютий: 35,00 грн/год × 160 год = 5600,00 грн;
  • березень: 35,00 грн/год × 175 год = 6125,00 грн.

Як бачимо, на розмір заробітку працівника за повністю відпрацьований місяць вплинула зміна норми тривалості робочого часу в годинах — чим більше годин, тим більше працівник отримає. Тоді як при місячній оплаті праці (встановлено оклад) у повністю відпрацьованих місяцях працівник отримує однакову суму незалежно від норми тривалості робочого часу в днях та годинах у відповідному місяці.

Мінімальні гарантії при погодинці

МЗП за годину Роботодавці, для працівників яких встановлена погодинна оплата праці із застосуванням нормованих завдань та з урахуванням фактичного робочого часу, зобов’язані застосовувати МЗП у погодинному розмірі (далі — МЗПгод). Це передбачено п. 2 постанови № 3303. Отже, заробіток працівника за годину має бути не менше МЗПгод. Інакше роботодавець зобов’язаний робити доплату до МЗПгод за кожну фактично відпрацьовану годину.

Постанова КМУ «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» від 05.05.2010 р. № 330.

Розмір МЗПгод на 2017 рік встановлений ст. 8 Закону про держбюджет-20174.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. № 1801-VIII.

Розрахований він виходячи з МЗП у місячному розмірі та норми часу в годинах на 2017 рік для 40-годинного робочого тижня (п.п. 2 п. 1 постанови № 330):

3200,00 грн : (1986 год : 12) = 19,34 грн/год.

Мінімальна ТСгод Слід враховувати, що з 2017 року встановлено мінімальний посадовий оклад (місячна тарифна ставка) на рівні ПМПО, що діє на 1 січня. При цьому ст. 7 Закону про держбюджет-2017 такий розмір встановлено в розрахунку на місяць, а в розрахунку на годину розміру немає, хоча розмір МЗП є й у розрахунку на годину (19,34 грн). Що робити: чи потрібно самостійно розраховувати мінімальний розмір годинної тарифної ставки (ТСmin) виходячи з розміру ПМПО та норми часу для працівника? На наш погляд, потрібно. У випадку якщо працівникам встановлена погодинна оплата праці, це не означає, що роботодавця не стосується ця мінімальна гарантія.

Механізму розрахунку такої ТСmin немає. Але у такому разі логічно розраховувати розмір годинної тарифної ставки на базі окладів (місячних тарифних ставок) та норми тривалості робочого часу в годинах. Тому годинні тарифні ставки, які ви встановлюєте працівникам залежно від кваліфікації (складності виконуваних робіт), мають бути не менше мінімальної годинної тарифної ставки, розрахованої виходячи з мінімального посадового окладу та відповідної норми тривалості робочого часу в годинах на рік.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! При погодинній оплаті праці працівників роботодавець також зобов’язаний дотримуватися мінімальних державних гарантій. Заробіток за годину має бути не менше МЗП у погодинному розмірі (у 2017 році — 19,34 грн). А годинна тарифна ставка — не менше мінімальної годинної тарифної ставки (при відповідній нормі тривалості робочого часу) (ТСmin).

Мінімальні розміри МЗПгод і ТСmin у 2017 році

Показник

Розмір, грн

МЗП в погодинному розмірі

19,34

Мінімальна годинна тарифна ставка1:

  • при 40-годинному робочому тижні

9,67

(1600 грн2: (1986 год : 12))

  • при 39-годинному робочому тижні

9,89

(1600 грн : (1942,2 год : 12))

  • при 38,5-годинному робочому тижні

10,01

(1600 грн : (1917,3 год : 12))

  • при 36-годинному робочому тижні

10,71

(1600 грн : (1792,8 год : 12))

  • при 33-годинному робочому тижні

11,68

(1600 грн : (1643,4 год : 12))

  • при 30-годинному робочому тижні

12,85

(1600 грн : (1494 год : 12))

  • при 25-годинному робочому тижні

15,42

(1600 грн : (1245 год : 12))

  • при 24-годинному робочому тижні

16,06

(1600 грн : (1195,2 год : 12))

  • при 20-годинному робочому тижні

19,28

(1600 грн : (996 год : 12))

  • при 18-годинному робочому тижні

21,42

(1600 грн : (896,4 год : 12))

1Розрахунок здійснюється виходячи з мінімального посадового окладу та норми тривалості робочого часу в годинах при робочому тижні відповідної тривалості на 2017 рік з листа Мінсоцполітики від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13 (див. «ЗКС», № 1/2017, с. 48).

2З 2017 року встановлено мінімальний розмір посадового окладу або тарифної ставки на рівні ПМПО, що діє на 1 січня (ч. 6 ст. 96 КЗпП).

МЗП за годину при меншій та скороченій нормі часу Окремо зупинимося на порядку застосування МЗП в погодинному розмірі в разі, коли на підприємстві встановлюють меншу нормальну (ч. 2 ст. 50 КЗпП) и застосовують згідно з вимогами законодавства скорочену (ст. 51 КЗпП) норму тривалості робочого часу, ніж передбачена ч. 1 ст. 50 КЗпП. Тобто розглянемо випадки, коли норма тривалості робочого часу становить менше 40 годин на тиждень. За усними роз’ясненнями фахівців Мінсоцполітики, незалежно від тривалості робочого тижня потрібно застосовувати МЗПпогодинна в розмірі 19,34 грн, оскільки саме цей розмір зафіксовано на законодавчому рівні.

Проте, на наш погляд, такий підхід не є економічно обґрунтованим. Дійсно, в Законі про держбюджет-2017 вказаний тільки один розмір МЗП за годину — 19,34 грн. Водночас він розрахований для 40-годинного робочого тижня таким чином (це випливає з п.п. 2 п. 1 постанови № 330): 3200,00 : (1986 : 12 місяців) = 19,34 (грн),

де 1986 год — норма робочого часу на 2017 рік у годинах при 40-годинному робочому тижні.

Ґрунтуючись на наведеній методиці розрахунку, логічно припустити, що при іншій тривалості робочого тижня (менше, ніж 40 годин) і розмір МЗП погодинна має бути свій. Наприклад, при 30-годинному робочому тижні МЗП у погодинному розмірі має становити 25,70 грн (3200,00 грн : : (1494 год : 12 місяців)), де 1494 год — норма тривалості робочого часу в годинах на 2017 рік). У такому разі працівник-погодинник, відпрацювавши всі години за графіком роботи в лютому (120 год), повинен отримати 3084,00 грн. Аналогічний підхід викладено в Методрекомендаціях № 69.

На користь такого варіанта свідчить такий факт. При місячній оплаті праці (почасова форма оплати праці), якщо для працівника встановлена менша нормальна або скорочена тривалість робочого часу, він однозначно не втрачає в зарплаті — при виконанні цієї норми він отримає не менше 3200,00 грн (і при 40-годинному робочому тижні, і при 36-годинному робочому тижні, і при 30-годинному робочому тижні). Враховуючи, що погодинна та місячна оплата — підвиди однієї почасової системи оплати праці, мають бути однакові підходи до визначення мінімальних гарантій для працівників, праця яких оплачується почасово.

Якщо дотримуватися усної позиції Мінсоцполітики й не розраховувати МЗП з урахуванням норми часу для працівника, то, наприклад, працівник-погодинник отримає за квітень 2017 року при нормальній тривалості робочого тижня:

  • 40 годин: 19,34 грн/год × 152 год = 2939,68 грн;
  • 39 годин: 19,34 грн/год × 148,2 год = 2866,19 грн.

«Перекіс» у розмірі зарплати виходить через те, що 19,34 грн розраховано виходячи з МЗП у місячному розмірі та норми тривалості робочого часу в годинах для 40-годинного робочого тижня.

Отже, для того, щоб праця працівників-погодинників оплачувалася з дотриманням державних гарантій при меншій нормальній чи скороченій тривалості робочого часу, на наш погляд, доцільно розрахувати свою МЗП у погодинному розмірі окремо для встановленої меншої нормальної тривалості робочого часу. Проте на сьогодні це тільки позиція нашої редакції. Для отримання офіційної позиції головного трудового відомства ми направили відповідний запит.

Доплата до МЗП при погодинці

У випадку якщо фактичний заробіток працівника за годину менше МЗПгод (у 2017 році — 19,34 грн/год), то за кожну фактично відпрацьовану годину працівник повинен провести доплату до МЗП. Таку доплату визначають як різницю між МЗП у погодинному розмірі за фактично відпрацьовані години [МЗПгод × ГОДвідпрац] і фактичним заробітком.

При встановленні простої почасової системи оплати праці (немає премій) за умови відсутності доплат, надбавок, інших виплат за відпрацьовану норму праці, індексації, оплата праці здійснюється виходячи з «голої» годинної тарифної ставки та відпрацьованих годин. Якщо таку годинну тарифну ставку розрахувати виходячи з мінімального посадового окладу (місячної ставки), то щомісячно доведеться проводити доплату до МЗПгод за кожну відпрацьовану годину. Уникнути цього можна, встановивши годинну тарифну ставку не менше МЗПгод. Є ще один нюанс: якщо працівник має право на індексацію, то її сума бере участь у порівняння з МЗП — враховуйте це при встановленні годинної тарифної ставки.

При почасово-преміальній системі оплати праці загальна сума заробітку за фактично відпрацьований час (ТСГОД × ГОДвідпрац), премій та інших виплат за виконану норму праці (в тому числі доплат, надбавок) має бути не менше МЗПгод × ГОДвідпрац. При цьому розмір годинної тарифної ставки може бути менше МЗП, але має бути не менше мінімального розміру годинної ставки. У випадку якщо фактичний заробіток менше МЗПгод × ГОДвідпрац, потрібно зробити (нарахувати в бухобліку) доплату до МЗП за кожну відпрацьовану годину в розмірі різниці між фактичним заробітком і МЗПгод × ГОДвідпрац.

Як працює доплата до МЗП при погодинці див. на рис. 1 на с. 29.

1Для цілей визначення доплати до МЗП не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці), а також інші виплати, не пов’язані з виконанням норми праці (зокрема, виплати, розраховані виходячи з середнього заробітку за Порядком № 100, оплата простою, матдопомога, виплати, які не входять до ФОП) (див. «ЗКС», № 5/2017, с. 29 і 31).

ВАЖЛИВО! Для працівників з погодинною оплатою праці порівняння місячного заробітку з МЗП у місячному розмірі (у 2017 році — 3200,00 грн) для визначення доплати до МЗП не проводимо. Головне — виконати норму про оплату за годину роботи не менше, ніж 19,34 грн.

Приклад 2. На підприємстві встановлена погодинна оплата праці при простій почасовій системі оплати праці. Режим роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями в суботу та неділю (40-годинний робочий тиждень). Годинна тарифна ставка працівника встановлена в розмірі:

  • варіант 1 — 9,67 грн/год;
  • варіант 2 — 19,34 грн/год.

У лютому 2017 року працівник відпрацював 160 годин.

Варіант 1. У лютому 2017 року фактичний заробіток працівника становитиме: 9,67 × 160 = 1547,20 (грн), де 160 — кількість відпрацьованих годин у лютому 2017 року.

Оскільки встановлена годинна тарифна ставка менше МЗП у погодинному розмірі, працівникові донараховуємо доплату до МЗП: 19,34 × 160 − 1547,20 = 1547,20 (грн).

Загальна сума зарплати за лютий становитиме: 1547,20 + 1547,20 = 3094,40 (грн).

У зв’язку з тим, що робота працівника оплачується погодинно, загальну суму зарплати не дотягуємо до 3200,00 грн. Вимоги законодавства виконані, оскільки година роботи оплачена виходячи з 19,34 грн.

Варіант 2. У лютому 2017 року фактичний заробіток працівника становитиме: 19,34 × 160 = 3094,40 (грн).

Оскільки розмір годинної тарифної ставки не менше МЗП у погодинному розмірі, державна гарантія дотримана. Дотягувати зарплату за місяць до 3200,00 грн не потрібно.

Приклад 3. На підприємстві встановлена погодинна оплата праці при простій почасовій системі оплати праці. Режим роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями в суботу та неділю (40-годинний робочий тиждень). Годинна тарифна ставка  19,34 грн/год. У лютому 2017 року працівник відпрацював 80 годин. Відпрацьовані не всі години за графіком роботи, оскільки 14 к.дн. працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати.

У лютому 2017 року фактичний заробіток працівника становитиме: 19,34 × 80 = 1547,20 (грн).

Доплату до МЗП у цьому випадку не нараховуємо, оскільки годинна тарифна ставка встановлена на рівні МЗП у погодинному розмірі. Порівняння фактичного заробітку з місячною МЗП у пропорційному розмірі не потрібне — для погодинників це не працює.

Приклад 4. На підприємстві встановлена погодинна оплата праці при почасово-преміальній системі оплати праці. Режим роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями в суботу та неділю (40-годинний робочий тиждень). Годинна тарифна ставка працівника встановлена в розмірі:

  • варіант 1 — 14,00 грн/год;
  • варіант 2 — 15,00 грн/год.

Згідно з Положенням про преміювання премія виплачується щомісяця в розмірі 30% фактичного заробітку. У лютому 2017 року працівник відпрацював 160 годин.

Варіант 1. Визначимо розмір фактичної зарплати працівника за лютий 2017 року: 14,00 × 160 + 14,00 × 160 ×30% = 2912,00 (грн).

Водночас за виконану норму праці в лютому 2017 року працівник повинен отримати: 19,34 × 160,00 = 3094,40 (грн).

Оскільки фактична зарплата працівника менше мінімальної гарантії, працівникові треба нарахувати доплату до МЗП у розмірі: 3094,40 − 2912,00 = 182,40 (грн).

Загальна сума зарплати за лютий 2017 року становитиме: 2912,00 +182,40 = 3094,40 (грн).

Варіант 2. Визначимо розмір фактичної зарплати працівника за лютий 2017 року: 15,00 × 160 + 15,00 × 160 × 30% = 3120,00 (грн).

За виконану норму праці в лютому 2017 року працівник повинен отримати не менше 3094,40 грн (19,34 грн/год × 160 год). Як бачимо, ця вимога виконана, тому доплату до МЗП не нараховуємо.

Зверніть увагу: ні в першому, ні в другому варіанті дотягувати зарплату до 3200,00 грн не потрібно, оскільки при погодинній оплаті праці ваш орієнтир для виконання мінімальної гарантії з оплати праці — 19,34 грн/год.

Отже, як оплачувати роботу працівників з погодинною оплатою, ми з’ясували. Тепер наше завдання — розібратися з оподаткуванням та нарахуванням ЄСВ.

ПДФО, ВЗ та ЄСВ-нюанси при погодинці

ПДФО та ВЗ В оподаткуванні зарплати працівника-погодинника немає жодних особливостей. Утримуйте ПДФО й ВЗ з усієї суми нарахованої зарплати, в тому числі з суми доплати до МЗП (19,34 грн). Якщо працівник користується правом на ПСП, то базу оподаткування визначайте як різницю між нарахованою зарплатою (з урахуванням доплати до МЗП) та ПСП. Подробиці про оподаткування зарплати та застосування ПСП у 2017 році ви знайдете в «ЗКС», № 2/2017, с. 12.

ЄСВ При нарахуванні ЄСВ на зарплату працівника-погодинника працюють також загальні правила. З ними ви можете ознайомитися в «ЗКС», № 2/2017, с. 16. Проте треба врахувати один нюанс.

Згідно з вимогами абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, якщо база нарахування ЄСВ щодо основного працівника (не інваліда, крім інвалідів, які працюють у ФОП5) не перевищує розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ = МЗПмісяць × 22% (у 2017 році ЄСВ = 3200,00 грн × 22% = 704 грн). З МЗП, як з базою для ЄСВ, порівнюють загальну суму нарахованої зарплати (в тому числі доплату до МЗП), лікарняних та декретних, що припадають на відповідний місяць, та винагороди за договором ЦПХ, укладеним з основним працівником.

На зарплату, лікарняні, декретні працівників-інвалідів ФОП нараховують ЄСВ за ставкою 22%. Пільгову ставку (8,41%) вони застосовувати не можуть, оскільки не вказані в ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ. Тому вони зобов’язані виконувати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП для всіх працівників (в тому числі інвалідів), для яких це місце роботи основне.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Для основних працівників (не інвалідів), яким встановлена почасова оплата праці, для цілей сплати ЄСВ фактичну базу нарахування ЄСВ порівнюємо з МЗП у місячному розмірі, а не в погодинному. Для ЄСВ важлива МЗП саме в розмірі 3200,00 грн.

Як зазначалося вище, при нарахуванні розміру зарплати за місяць для працівників-погодинників зарплата за годину має бути не менша МЗП у погодинному розмірі (19,34 грн), і порівняння зарплати за місяць з 3200,00 грн уже не проводиться. У зв’язку з тим, що норма годин у різних місяцях може бути різною, місячна зарплата працівника з погодинною оплатою праці може виявитися менше 3200,00 грн. Наприклад, така ситуація і в січні (19,34 грн × 159 год = 3075,06 грн), і в лютому 2017 року (19,34 грн × 160 год = 3094,40 грн). У таких випадках треба сплачувати ЄСВ з МЗП (3200,00), якщо працівник не інвалід (крім інвалідів у ФОП) і не сумісник.

ВАЖЛИВО! Навіть у разі, коли основний працівник-погодинник (не інвалід) відпрацював не всі години за графіком роботи (крім місяців прийняття на роботу та звільнення), для цілей сплати ЄСВ фактичну базу нарахування ЄСВ у 2017 році порівнюємо з 3200,00 грн (з МЗП в місячному розмірі). При порівнянні враховуємо нараховану зарплату (в тому числі доплату до МЗП), лікарняні, декретні, винагороду за договором ЦПХ. Лікарняні, декретні для цих цілей розподіляйте за місяцями, за які вони нараховані. Винагороду за договором ЦПХ діліть на кількість місяців, впродовж яких виконувалися роботи/надавалися послуги (за необхідності).

Приклад 5. Працівнику (основне місце роботи, не інвалід) встановлена погодинна оплата праці при простій почасовій системі оплати праці. Режим роботи — п’ятиденка з двома вихідними днями в суботу та неділю (40-годинний робочий тиждень). Годинна тарифна ставка встановлена в розмірі 19,34 грн. У лютому 2017 року працівник відпрацював 160 годин.

1. Визначимо розмір фактичної зарплати працівника за лютий 2017 року: 19,34×160,00 = 3094,40 (грн).

Вимога ст. 31 Закону про оплату праці виконана, оскільки кожна відпрацьована година оплачена в розмірі не менше МЗПгод (19,34 грн). До 3200,00 грн зарплату не дотягуємо.

2. База оподаткування дорівнює фактично нарахованій зарплаті, тобто 3094,40 грн.

Визначимо розмір:

  • ПДФО: 3094,40 × 18% = 556,99 (грн);
  • ВЗ: 3094,40 × 1,5% = 46,42 (грн).

3. У зв’язку з тим, що фактична база нарахування ЄСВ дорівнює 3094,40 грн, що менше мінімальної бази (3200,00 грн), ЄСВ нараховуємо на 3200,00 грн.

Визначимо розмір ЄСВ: 3200,00 × 22% = 704,00 грн.

Зверніть увагу, що вже у березні 2017 року в разі відпрацювання всіх годин за графіком роботи (175 год), ЄСВ треба сплатити з фактичної зарплати. Розмір зарплати становитиме 19,34 × 175 = 3384,50 грн, розмір ЄСВ — 3384,50 × 22% = 744,59 (грн).

Тож з погодинниками, у яких заробіток за годину становить 19,34 грн, треба бути пильними під час нарахування ЄСВ.

Упевнені, що тепер оплачувати погодинно роботу працівників вам буде легко та просто!

Катерина Скрипкіна,
заступник головного редактора газети «Зарплата та кадрова справа»

 

№ 7, 2017  (с. 25)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку