Журнали

Зарплата та кадрова справа

Зарплата та кадрова справа 14.08.2017

15

Тема номера


Звільнення у разі порушення роботодавцем трудових прав працівника

Звільнення в разі порушення роботодавцем трудових прав працівника — не дуже поширена підстава для звільнення. Воно й недивно. По перше, роботодавець визнає себе порушником, по-друге, працівникові слід виплатити вихідну допомогу в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку. Тож роботодавцеві таке формулювання не до вподоби.

Однак трудове життя колективу багатогранне. І можливі ситуації, коли доведеться визнати свою неправоту та звільнити працівника саме за те, що не виконується законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.

Як зробити це правильно, читайте далі.

Документи та коментарi

Підкориговано умови оплати праці в медицині: що змінилося? (c. 5)

(коментар до спільного наказу Мінсоцполітики та МОЗ «Про внесення змін до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» від 18.05.2017 р. № 825/531)

Анжела Купліванчук
Посадові оклади окремих працівників закладів фізкультури і спорту зростуть з 01.09.2017 р. (c. 8)

(коментар до постанови КМУ «Про внесення змін до розділу VI додатка 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» від 12.07.2017 р. № 506)

Віта Колісник
Допомога на поховання від ФСС: підстави для надання (c. 10)

(коментар до листа ФТВП від 13.06.2017 р. № 5.2-28-1071)

Катерина Скрипкіна

Кадрові питання

Звільнення у разі порушення роботодавцем трудових прав працівника (c. 13)

Звільнення в разі порушення роботодавцем трудових прав працівника — не дуже поширена підстава для звільнення. Воно й недивно. По перше, роботодавець визнає себе порушником, по-друге, працівникові слід виплатити вихідну допомогу в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку. Тож роботодавцеві таке формулювання не до вподоби.

Однак трудове життя колективу багатогранне. І можливі ситуації, коли доведеться визнати свою неправоту та звільнити працівника саме за те, що не виконується законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.

Як зробити це правильно, читайте далі.

Ігор Биць
Особливості внесення до трудової книжки запису про навчання (c. 17)

Приводом для написання статті стало запитання читача: «Перший роботодавець не вніс запис про період навчання до трудової книжки, хоча на дату першого працевлаштування документ про освіту був і його було надано при працевлаштуванні. Це виявили при працевлаштуванні на друге місце роботи. Хто і як має внести такий запис до трудової книжки? Чи потрібно його вносити взагалі? Що робити, якщо перший роботодавець перейменований? А якщо його ліквідовано?»

Запитання щодо внесення запису про навчання виникають доволі часто. Тож сьогодні присвятимо цьому окремий матеріал.

Ігор Биць

Судова практика

Працівник хворіє понад чотири місяці. Коли можна звільняти? (c. 37)

Молодий, енергійний, з досвідом та не хворіє. Такий працівник — мрія роботодавця. Але, на жаль, правда життя: таких працівників не буває. Від хвороби ніхто не застрахований. Інколи трапляється так, що працівник іде на тривалий лікарняний. Розуміючи безперервність виробничого циклу, законодавець для роботодавця передбачив можливість звільнення працівників у разі відсутності на роботі протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності. Але й тут є свої нюанси. Свою думку з приводу особливостей звільнення за п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП висловив ВССУ в ухвалі від 17.06.2015 р. у справі № 6-12110св151. Розглянемо, що необхідно враховувати роботодавцю у такій ситуації, аналізуючи зазначений документ.

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/45388282
Людмила Линник

Зворотний зв'язок

Робота у відпустці до 3 років: як надають інші види відпусток (c. 21)

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону про відпустки у період перебування у відпустці для догляду за дитиною жінка (особа, зазначена у ч. 3 цієї статті) за бажанням може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. Чи можна такій працівниці надати щорічну відпустку (основну та додаткові), тобто чи може вона бути одночасно у 2-х відпустках: у щорічній і для догляду за дитиною до 3-х років? Чи, може, для надання щорічної відпустки потрібно перервати відпустку до 3-х років? Чи включається період роботи на умовах неповного робочого часу до стажу для щорічних відпусток? Які особливості надання відпустки «на дітей»? Чи дає право робота у відпустці до 3-х років на дитячу відпустку за такий календарний рік? Якщо працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, то чи є особливості надання цієї відпустки, коли вона працює на умовах неповного робочого часу у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років?

Олена Усенко
У працівника індивідуальний графік: особливості встановлення (c. 24)

На нашому підприємстві діє п’ятиденний робочий тиждень:

— тривалість робочого дня з 8:00 до 17:00;

— перерва на обід з 12:00 до 13:00.

Для працівників, які працюють за змінним графіком роботи, діє три зміни:

— 1 зміна — з 6:00 до 14:00;

— 2 зміна — з 14:00 до 22:00;

— 3 зміна — з 22:00 до 6:00.

За необхідності підприємство може встановлювати окремим працівникам за їх згодою індивідуальний режим робочого часу. Ці умови прописані в колективному договорі підприємства. Чи можемо ми взяти працівника за індивідуальним графіком, встановивши йому робочий день з 14:00 до 23:00? Чи можна йому запровадити гнучкий режим робочого часу?

Олена Усенко
У працівника індивідуальний графік: особливості оплати вечірніх і нічних годин (c. 26)

На нашому підприємстві за необхідності ми можемо встановлювати окремим працівникам за їх згодою індивідуальний режим робочого часу, ці умови прописані в колективному договорі підприємства.

Чи потрібно доплачувати працівнику за роботу у вечірні і нічні години, якщо для нього за індивідуальним графіком встановлено робочий день з 14:00 до 23:00? Адже якби він працював як більшість працівників з 8:00 до 17:00 (з однією годиною перерви), то ми б таку доплату йому не встановлювали.

Оксана Гузенко
Зменшуємо/донараховуємо відпускні за минулі місяці: заповнюємо звіт з ЄСВ (c. 28)

Після подання звіту за формою № Д4 за червень 2017 року виявлені помилки: (1) одному працівнику завищена сума відпускних, (2) іншому працівнику занижена сума відпускних. Як правильно нарахувати ЄСВ на відкориговані суми відпускних та відобразити суми коригувань у формі № Д4?

Світлана Кепіна, Тетяна Дзера
Неповнолітній працівник став повнолітнім: переводимо на нормальну тривалість робочого часу (c. 32)

У нас працевлаштований 17-річний працівник на основне місце роботи і він працює 36 годин на тиждень. Йому на днях виповнилося 18 років. Чи повинні ми його перевести на повний робочий день (8 год), видати наказ і повідомити його? Чи він сам повинен написати заяву?

Людмила Линник
«Технік-будівельник» → «Виконавець робіт»: чи можна призначити на посаду при проведенні реставраційних робіт? (c. 34)

Чи можна працівника, який отримав освіту за спеціальністю «технік-будівельник» та працює техніком-будівельником, призначити на посаду «виконавець робіт» при проведенні реставраційних робіт пам’ятника архітектури?

Олександр Носіков

Блог профі

Бухоблік відпускних. Ситуації. (c. 40)

Сезон відпусток у розпалі, а отже, саме час поговорити про правила нарахування відпускних у бухгалтерському обліку. Тим більше, що, як свідчать запитання передплатників, тема ця не така прозора, як може здатися на перший погляд. Розглянемо, як відображати в бухгалтерському обліку нарахування відпусток у трьох ситуаціях.

Іван Чалий

Довідник бухгалтера та кадровика

Документи та скорочення номера (c. 3)
Посадова інструкція лікаря з лікувальної фізкультури (c. 43)

Позиція 10 розділу «Інші професіонали в галузі медицини» (наказ МОЗ від 29.03.2002 р. № 117)

Олександр Носіков
Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» (c. 44)

(затверджений наказом МОЗ від 29.03.2002 р. № 117 (витяг))

Мiнiстерство охорони здоров'я України
Бюджет: індексація зарплати в серпні 2017 року (c. 46)

(лист Мінсоцполітики від 12.06.2017 р. № 49/0/66-17)

Алла Головко
Про індексацію заробітної плати працівника 1-го тарифного розряду за ЄТС (c. 47)

(лист Мінсоцполітики від 12.06.2017 р. № 49/0/66-17)

Міністерство соціальної політики України
Індекси для проведення індексації зарплати за Серпень 2017 року (c. 47)
Компенсація за затримку виплати зарплати у серпні 2017 року (c. 48)
Відпустка у серпні 2017 року: коригуємо відпускні (ЄТС) (c. 48)

Додатковi матерiали

Щодо надання допомоги на поховання (c. 12)

(лист ФТВП від 13.06.2017 р. № 5.2-28-1071)

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

Архiв номерiв

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку