Журнали

Зарплата та кадрова справа

Зарплата та кадрова справа 02.09.2019

17

Тема номера


Коригування відпускних: ні кроку вбік від Порядку № 100!

Чи можна при розрахунку відпускних не проводити розрахунок коефіцієнта коригування згідно з п. 10 Порядку № 100, а розраховувати середню зарплату, виходячи з того, що оклад у всіх місяцях розрахункового періоду дорівнює окладу в останньому місяці розрахункового періоду?

Оплата праці

Дотримуємося граничних строків для призначення допомоги за рахунок ФСС (c. 15)

Як правило, працівники намагаються надати документи, що підтверджують їх право на соцдопомоги, якнайшвидше. Але з правил завжди є винятки. З тієї чи іншої причини листок непрацездатності, що підтверджує право на лікарняні або декретні, копія свідоцтва про смерть та інші документи, що підтверджують право на допомогу, можуть потрапити до роботодавця через декілька місяців, а то і рік. У таких випадках роботодавець повинен пам’ятати про те, що законодавець встановив граничні строки призначення допомоги. Як правильно їх визначити, зараз з’ясуємо. Поїхали!

Світлана Димитренко, Катерина Скрипкіна
ФСС затримує фінансування на виплату допомоги: дії роботодавця (c. 19)

Затримка фінансування від ФСС на виплату соцдопомоги вже стала нормальною практикою. Роботодавці терпляче чекають коштів від ФСС на виплату допомоги, а їхні працівники — належні їм виплати. Проте в цій ситуації є «підводні камені», про які обов’язково повинен знати роботодавець. Які? Зараз усе розповімо!

Катерина Скрипкіна

Кадрові питання

Як відпускати працівників з роботи (c. 11)

Наймані працівники не роботи, а звичайні люди. І через життєві обставини іноді їм доводиться звертатися до керівника з проханням відпустити їх у робочий час для вирішення особистих питань. Чимало роботодавців йдуть назустріч своїм працівникам. Проте виникає низка запитань. Чи потрібно оформляти це? Як це вплине на оплату праці?

Катерина Скрипкіна

Перевірки

Індексувати → помилитися → знайти → виправити. Розбір типових помилок в індексації (c. 6)

Деякі роботодавці «економлять» на індексації. Проте штраф за її непроведення гарантовано обійдеться дорожче. Втім, і неправильна сума індексації теж карається. До чого розмова? А ось до чого. Якщо ви не провели індексацію працівникам чи в минулому неправильно визначили суму індексації, необхідно виправитися, і якнайскоріше. В цьому випадку цілком можливо уникнути максимального штрафу в 10 МЗП. Отже, розбираємося з помилками та шляхами їх виправлення.

Жанна Лаврентьєва, Яна Ярошенко

Судова практика

Невиплата компенсації відпускних при звільненні не є порушенням мінгарантій в оплаті праці?! (c. 41)

Працівник має право на відпочинок — отримання відпустки в період трудових відносин. Якщо відпустку не було використано, то у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки та відпустки «на дітей». У цій нормі йдеться про зарплатні гарантії, тому необхідно визначити, чи належить компенсація за невикористані дні відпустки до мінімальних держгарантій в оплаті праці. На практиці це питання викликає певні труднощі та спори. Так, інспектори праці таке порушення кваліфікують як порушення мінімальних держгарантій в оплаті труда й суворо карають — 10 МЗП відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП (детальніше див. «ЗКС», № 9/2019, с. 35). Суди з цього приводу мають іншу точку зору. Розберемося у цьому питанні, проаналізувавши постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019 р. у справі № 440/4123/181.

Діана Свиридова

Зворотний зв'язок

Затримка ФСС виплати допомоги: нюанси заповнення звітності з праці (c. 22)

Наразі ФСС затримує фінансування сум допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та допомоги по вагітності та пологам. Чи є якісь особливості у заповненні звітів з праці (форми № 1-ПВ місячна та квартальна)? Чи повинні у зв’язку з цим заповнювати звіт з праці навіть ті підприємства, які не зобов’язані звітувати за цією формою? Які особливості такого звітування?

Тетяна Бочкарева
ФСС затримує фінансування для лікарняних: відображаємо у формі № 1ДФ (c. 24)

Працівник хворів з 03.09.2019 р. по 13.09.2019 р. Сума лікарняних становила 2255,00 грн (у тому числі 1025,00 грн — оплата перших 5 днів хвороби за рахунок роботодавця і 1230,00 грн — сума допомоги за рахунок ФСС). Лікарняні за рахунок роботодавця виплачені 20.09.2019 р. (у цей же день сплачено ПДФО та ВЗ з суми оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності), а допомога за рахунок Фонду — 15.11.2019 р. Коли треба сплатити ПДФО та ВЗ із суми допомоги за рахунок ФСС та як відобразити виплати у формі № 1ДФ?

Надія Філіпповських, Яна Ярошенко
Коригування відпускних: ні кроку вбік від Порядку № 100! (c. 26)

Чи можна при розрахунку відпускних не проводити розрахунок коефіцієнта коригування згідно з п. 10 Порядку № 100, а розраховувати середню зарплату, виходячи з того, що оклад у всіх місяцях розрахункового періоду дорівнює окладу в останньому місяці розрахункового періоду?

Олена Коновалова, Яна Ярошенко
Працівник затримав листок непрацездатності: що з додатковою базою нарахування ЄСВ (c. 29)

Працівник повідомив, що хворів з 17 по 24 вересня 2018 року. Проте й досі не надав листок непрацездатності. Працівник працює на підприємстві за основним місцем роботи на умовах неповного робочого дня, інвалідності в нього немає. У вересні йому була нарахована зарплата з урахуванням зайнятості за фактично відпрацьовані дні — 3272,73 грн. ЄСВ у цьому місяці нарахували на фактичну базу в розмірі 720,00 грн (3272,73 грн × 22 %). Чи є граничний строк для визначення додаткової бази нарахування ЄСВ?

Анжеліка Роговець, Тетяна Дзера, Катерина Скрипкіна
Заява про прийняття на роботу: чи завжди потрібно писати? (c. 31)

Чи можна працівнику не писати заяву про прийняття на роботу? Чи можна укласти з роботодавцем трудовий договір в усній формі, оформивши це лише наказом, з яким працівника ознайомлюють під підпис (без написання заяви), або прописати нюанси роботи у письмовому трудовому договорі (наприклад, у контракті)?

Олена Коновалова, Діана Свиридова
Наказ про припинення трудового договору. Чи обов’язково складати за типовою формою № П-4? (c. 33)

Чи обов’язково при звільненні працівника наказ про припинення трудового договору оформлювати за типовою формою № П-4? Чи буде накладено штраф, якщо наказ буде складено у довільній формі?

Олена Коновалова, Діана Свиридова
Працівник не вийшов на роботу, пояснень не надано: дії роботодавця (c. 35)

Працівник не виходить на роботу тривалий строк, пояснень він не надав. Причини його відсутності невідомі. Як бути роботодавцю, чи можливо звільнити працівника без надання ним пояснень щодо своєї відсутності? Чи можна дії працівника вважати прогулом та звільнити його на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП?
(лист Мінсоцполітики від 22.04.2019 р. № 82/0/22-19/133)
 

Ігор Биць, Діана Свиридова
Табелюємо відпустку (c. 37)

Працівник йде в щорічну основну відпустку. У Табелі дні такого відпочинку позначаємо буквеним кодом «В» (цифровий — 08) і ведемо облік невідпрацьованого часу тільки в календарних днях. Чи обов’язково вести облік невідпрацьованого часу в годинах? Як фіксувати години відпустки, якщо працівник працює на умовах підсумованого обліку робочого часу або неповного робочого часу? Чи передбачена відповідальність, якщо облік в годинах не вівся?

Олена Усенко, Яна Ярошенко
Підстави для надання пільги щодо оплати листка непрацездатності працівнику-донору (c. 38)

Працівник, який працює на підприємстві за основним місцем роботи з 17.07.2017 р., надав листок непрацездатності, що свідчить про його хворобу. Загальний страховий стаж працівника — 3 роки. При цьому працівник повідомив, що він є донором (безоплатно здавав кров у кількості двох разових максимально допустимих доз). Які документи повинен надати працівник для застосування пільги при оплаті його лікарняного?

Марина Біляєва

Майстер-кадр

Тож як сплачувати податки з авансу? Розбираємо на... прикладах (c. 39)

Традиційно в нашій рубриці «Майстер-кадр» ми наводимо ситуації, вихід з яких наші читачі знайшли самостійно і хочуть поділитися досвідом з колегами. Зрозуміло, без коментарів редакції не обходиться ​. Сьогодні помилку, допущену бухгалтером-попередником, виправляє Ірина. Ось вихідні дані. «Оклад працівника — 5000,00 грн. Зарплату за першу половину місяця (аванс) визначають за кількістю відпрацьованих днів. У вересні 21 р. дн., за першу половину відпрацьовано — 10 р. дн. Скільки ПДФО, ВЗ та ЄСВ треба сплатити при виплаті зарплати за першу половину вересня?»

Яна Ярошенко

Додатковi матерiали

Щодо переліку документів для підтвердження статусу одинокої матері та отримання додаткової соціальної відпустки (c. 5)

Міністерство соціальної політики України
Лист від 01.07.2019 р. № 986/0/206-19

Міністерство соціальної політики України
Щодо звільнення за прогул (c. 36)

Міністерство соціальної політики України
Лист від 22.04.2019 р. № 82/0/22-19/133
Додаток до матеріалу:

Міністерство соціальної політики України

Архiв номерiв

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку