Журнали

Зарплата та кадрова справа
Зарплата та кадрова справа 11.09.2017
17

Тема номера


Трудовий чи цивільно-правовий договір: муки вибору

Спокуса роботодавця укласти цивільно-правовий договір замість трудового договору дуже велика. Адже цивільно-правові відносини «простіші» за трудові, оскільки породжують набагато менше коло обов’язків з боку замовника. Це і приваблює українських роботодавців, які прагнуть мінімізувати витрати на оплату праці й уникнути трудових спорів. Проте попри існуючу думку, трудовий і цивільно-правовий договір — не синонімічні поняття. Важлива не форма, а суть відносин — саме це матиме вирішальне значення, якщо за справу візьмуться контролери або суд.

Інтерв'ю

Інтерв'ю з керівником Держпраці про новий порядок контролю у сфері праці (c. 4)

З 2017 року на Державну службу України з питань праці поширили норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі — Закон № 877). Навесні набув чинності новий документ для здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Також з ростом мінімальної зарплати виросли розміри штрафів за трудові порушення. Усе це наразі турбує роботодавців. Ми зустрілися з Чернегою Романом Тарасовичем, головою Державної служби України з питань праці, щоб дещо прояснити ситуацію із застосуванням нового Порядку контролю за додержанням роботодавцями законодавства про працю та розвіяти побоювання роботодавців. Розмова вийшла цікавою, інформативною і пізнавальною.

Оплата праці

Як уникнути індексації: три законні способи для небюджетної сфери (c. 24)

Ставлення до індексації зарплати у багатьох бухгалтерів, м’яко скажемо, негативне. Воно продиктоване, по-перше, непростим механізмом проведення індексації (тим більше, що він здебільшого описаний у листах Мінсоцполітики, аніж у Порядку № 1078), по-друге, чималим штрафом за її непроведення (10 МЗП за кожного працівника; див. с. 28). Ці моменти, а не бажання заощадити на працівниках , примушують бухгалтерів шукати законні способи уникнення індексації. Такі способи є. Як їх застосовувати, щоб інспектор праці не звинуватив вас у порушенні трудового законодавства, читайте в цій статті.

Кадрові питання

Трудовий чи цивільно-правовий договір: муки вибору (c. 18)

Спокуса роботодавця укласти цивільно-правовий договір замість трудового договору дуже велика. Адже цивільно-правові відносини «простіші» за трудові, оскільки породжують набагато менше коло обов’язків з боку замовника. Це і приваблює українських роботодавців, які прагнуть мінімізувати витрати на оплату праці й уникнути трудових спорів. Проте попри існуючу думку, трудовий і цивільно-правовий договір — не синонімічні поняття. Важлива не форма, а суть відносин — саме це матиме вирішальне значення, якщо за справу візьмуться контролери або суд.

Судова практика

Проблемні питання застосування договорів ЦПХ: огляд судової практики (c. 38)

Наразі почастішали випадки, коли роботодавці, окрім трудових договорів, укладають з працівниками договори ЦПХ. Це особливо актуально, коли працівник потрібен для виконання конкретної роботи у визначений строк і оформляти повноцінні трудові відносини для досягнення цієї мети недоцільно. Із матеріалів на с. 18 і с. 46 ви дізналися про те, чи всі види робіт може виконувати фізична особа за таким договором, чи може він укладатися на невизначений строк, якими є відмінності цих договорів і чи можна трудові відносини «підмінити» цивільно-правовими. А аналіз судової практики з цього питання наведемо далі.

Зворотний зв'язок

Індексація зарплати: відповідальність за непроведення та порушення у застосуванні норм Порядку № 1078 (c. 28)

Яка відповідальність настане у випадку, коли роботодавець не проводить індексацію? Чи буде штраф, якщо індексацію нараховують, але допущена помилка в розрахунках чи бухгалтер по-своєму розуміє норми
Порядку № 1078? Яка буде відповідальність, якщо бухгалтер помилково у одному місяці не проведе індексацію? Яка відповідальність, якщо помилково індексацію не проведуть хоча б одному працівникові?

Витрати на проїзд працівників на роботу і назад (c. 30)

Роботодавець має намір оплачувати витрати працівників на проїзд до місця роботи і назад. Чи виникає в такому разі дохід у працівників? Чи потрібно утримувати ПДФО і ВЗ, нараховувати ЄСВ?

Працівник захворів у відрядженні в межах України: як оплатити? (c. 33)

Працівник підприємства був направлений у відрядження в межах України з 28 серпня по 6 вересня 2017 року. Проте 30 серпня він захворів, перебуваючи у відрядженні. Цього ж дня він звернувся до медзакладу в місті, куди його було відряджено. Згідно з листком непрацездатності хвороба тривала по 5 вересня. З відрядження працівник повернувся 9 вересня. На підприємстві встановлена п’ятиденка з двома вихідними (субота та неділя). Як оплатити дні, коли працівник хворів, перебуваючи у відрядженні?

Майстер-кадр

Завдання-максимум: в несезон підтягнути відпускні «хвости» (c. 37)

Традиційний обмін досвідом між читачами, приправлений коментарями редакції. Розбирали таку ситуацію. «Нещодавно влаштувалася на роботу. Провела ревізію відпусток і жахнулася: величезні «хвости». Причини дві: (1) небажання працівників ходити у відпустку, щоб не втрачати в заробітку, і (2) «незамінні» кадри, яких на період відпустки нема ким замінити. Тому працівники беруть тільки 14 к. дн. відпочинку на рік».

Архiв номерiв

Календар бухгал­тера
28.05.19

ЄСВ з зарплати (доходу) за квітень 2019 року (гірничими підприємствами)

30.05.19

ПДВ за квітень 2019 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2019 року

Авансовий внесок з турзбору за травень 2019 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку