Анонси

Коливання ціни товару на ринку як підстава для внесення змін до договору публічних закупівель: як довести?
Поточний ремонт: визначаємо предмет закупівлі
До установи прибув неплатник аліментів на суспільно корисні роботи: як оформити та оплатити?

На початку минулого року з’явився новий вид адміністративного стягнення — суспільно корисні роботи, — що застосовується до осіб, які не сплачують аліменти на утримання дитини. В матеріалі «Неплатники аліментів та суспільно корисні роботи: як оформити та оплатити?» (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 28/2018, с. 8) ми окреслили ключові моменти цього питання. Тоді ми вказали і на моменти, які ще не до кінця врегульовані. Наразі маємо роз’яснення компетентних міністерств, але чи розставили вони всі крапки над «і»? Давайте подивимося.

(листи Мінсоцполітики від 23.04.2019 р. № 7986/0/2-19/13, Мін’юсту від 25.04.2019 р. № 16469/357-2-19/7.2.2 та ДФСУ від 16.05.2019 р. № 22683/6/99-99-13-02-03-15)

Страхування водіїв від нещасних випадків на транспорті: чи можна оплачувати бюджетними коштами?

Наша установа здійснює перевезення людей, багажу, деяких вантажів. Чи маємо право застрахувати працівників — водіїв автотранспорту?

(листи Мінінфраструктури від 23.08.2018 р. № 9326/18/10-18 та МФУ від 14.04.2017 р. № 07010-05-2/10270 (витяг))

Звільнення за переведенням: нюанси розрахунку відпускних на новому місці роботи

До нашої установи прийнято працівника в порядку переведення. Попередній роботодавець працівника перерахував нам компенсацію за невикористану відпустку, яку ми вже виплатили працівнику при наданні йому відпустки в квітні 2019 року. Зараз працівник знову йде у відпустку. Чи включати суму компенсації (не нами нараховану) до розрахунку нових відпускних?

(лист Мінсоцполітики від 26.06.2019 р. № 749/0/204-19)

Таблиця 7 форми № Д4 на директора, медичного директора та головного лікаря

(коментар до листа ПФУ від 24.07.2019 р. № 22461/04-11)

Норма робочого часу на 2020 рік: від теорії до шпаргалки для 5-денки та 6-денки

З поняттям «норма тривалості робочого часу» знайомі всі бухгалтери із зарплати. Цей показник, як правило, щороку наводиться в листах Мінсоцполітики. Проте багато хто припускається поширеної помилки, вважаючи, що розрахована норма — законодавчо встановлена, а тому єдина для всіх працівників. Так, відомство, дійсно, пропонує зручну шпаргалку на рік. Але користуватися нею потрібно правильно. А в деяких випадках і зовсім доведеться визначати норму самостійно. Рекомендації щодо розрахунку норми ви знайдете в цій статті. А ще на вас очікує бонус — готові показники на 2020 рік для роботодавців на 5-денці та 6-денці.

Внутрішній сумісник: прийняття співробітника «під ключ»

Трудився-працював Василь у одного роботодавця за однією посадою. На роботу ходив, зарплату отримував. А тут новина: відкрито вакансію. І роботу цю Василь осилить, і зарплата не завадить, і неповний час працювати можна. А головне, що місце роботи — у того ж роботодавця. Отже, як Василь став внутрішнім сумісником...

Відрядження для працівників КНП: визначаємося з орієнтирами

Працівники КНП періодично направляються у відрядження. Виникає питання: чи зобов’язане КНП дотримуватися положень Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом МФУ від 13.03.1998 р. № 59, та постанови КМУ від 02.02.2011 р. № 98?
(лист від 24.05.2019 р. № 05230-15-2/13698 (витяг))

«Імперія наносить зворотній удар!»: податківці оновили критерії ризиковості

Правомірність встановлення критеріїв для блокування ПН/РК листами ДФСУ, які за своєю природою не є нормативно-правовими актами, стала вже притчею во язицех. Платників ПДВ у боротьбі з цим свавіллям підтримали і суди, і Держрегуляторна служба. Проте фіскали пішли ва-банк. Поки суб’єкти господарювання оскаржують правомірність одних критеріїв ризиковості, вони затвердили нові у нових листах!

Бухгалтер новий, а помилки старі: хто відповідатиме?

На статтю нас надихнуло запитання від читачки, яка віднедавна працює головним бухгалтером підприємства. Наразі на їх підприємстві триває планова документальна податкова перевірка. Перевіряючі стверджують, що в разі виявлення порушень відповідальність нестимуть посадові особи: керівник та головний бухгалтер.
Але чи насправді новий бухгалтер відповідатиме за помилки, вчинені його попередником?
Розберемося у матеріалі.

Домофон в офісі: облік у орендаря

Підприємство прийняло рішення установити домофон в офіс, що орендується.
Як правильно обліковувати витрати на його придбання, установку та подальше обслуговування?

Фіскальні курйози

Інколи смішно та водночас сумно спостерігати, як фіскали не втомлюються проявляти креатив, аби досягти не дуже благородних цілей.
Хочемо поділитися з вами цікавими прикладами з цього приводу.

Оплата — одна, а товар — партіями: як скласти податкову накладну

(коментар до ІПК ДФСУ від 12.07.2019 р. № 3241/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

«Імперія наносить зворотній удар!»: податківці оновили критерії ризиковості

Правомірність встановлення критеріїв для блокування ПН/РК листами ДФСУ, які за своєю природою не є нормативно-правовими актами, стала вже притчею во язицех. Платників ПДВ у боротьбі з цим свавіллям підтримали і суди, і Держрегуляторна служба. Проте фіскали пішли ва-банк. Поки суб’єкти господарювання оскаржують правомірність одних критеріїв ризиковості, вони затвердили нові у нових листах!

Бухгалтер новий, а помилки старі: хто відповідатиме?

На статтю нас надихнуло запитання від читачки, яка віднедавна працює головним бухгалтером підприємства. Наразі на їх підприємстві триває планова документальна податкова перевірка. Перевіряючі стверджують, що в разі виявлення порушень відповідальність нестимуть посадові особи: керівник та головний бухгалтер.
Але чи насправді новий бухгалтер відповідатиме за помилки, вчинені його попередником?
Розберемося у матеріалі.

Оформлюємо достроковий вихід з відпустки для догляду за дитиною до 3 років

Працівниця нашого підприємства перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона виявила бажання вийти з декретної відпустки з 9 вересня 2019 року на повний робочий день, не чекаючи, коли дитині виповниться 3 роки.
Як оформити її вихід на роботу?
Чи потрібно подавати Повідомлення про прийняття на роботу?

Податок на додану вартість: розрахунок, звітність, облік

З отриманням статусу платника ПДВ бюджетна установа стикається з новими поняттями — податковим зобов’язанням, податковим кредитом, обов’язком складати та реєструвати податкові накладні, наданням податкової звітності, веденням обліку ПДВ тощо. Умови набуття статусу платника ПДВ, а також як правильно увійти в ПДВ-процес, розглянемо в цій статті.

Квитки на культпохід: придбаваємо, зберігаємо, продаємо

Діяльність переважної більшості суб’єктів державного сектору звичайно не пов’язана із веденням квиткового господарства, але все ж є заклади, в яких квитки — звичне явище, тож приділимо належну увагу цьому питанню, без перевірки якого не обходиться жоден аудит фінансово-господарської діяльності відповідних закладів, підприємств та установ культури.

Добре, коли нікому нічого не винен… Або облік кредиторської заборгованості

Кредиторська заборгованість сама по собі хоч і не позитив у діяльності установи, однак найчастіше й біди в ній ніякої немає. Кредиторка ж бо може бути поточною, і от зараз вона є, а завтра пройде оплата — і заборгованість зникне, залишивши по собі лише шлейф бухоблікової первинки. Тож розглянемо з усіх боків, якими мають бути розрахунки з огляду на чинні нормативні документи.

(Порядок бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затверджений наказом МФУ від 2 квітня 2014 року № 372)

Як слід зберігати бухгалтерську документацію?

Надзвичайно важко уявити будь-якого бухгалтера без купи документів. З них завжди можна дізнатися всю важливу для установи інформацію: хто, кому і скільки. Тож із цими «папірцями» необхідно бути дуже обережними, адже вимоги до їх складання та зберігання досить суворі. Будемо розбиратися, які документи потрібно зберігати, як довго, де і як.

(Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затверджений наказом Мін’юсту від 12 квітня 2012 року № 578/5 (витяг))

Літні зміни в бухобліку та звітності КНП

(коментар до наказу МФУ від 31.05.2019 р. № 226 та постанови КМУ від 17.07.2019 р. № 625)

Інтерни в КНП: з ПДВ чи без нього?

(коментар до ІПК ДФСУ від 22.07.2019 р. № 3391/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

Ліквідаційна вартість основних засобів: визначаємо чи ні?

Чи обов’язково визначати ліквідаційну вартість основних засобів і як правильно її визначити?

Аварійні та сухі дерева → дрова для опалення: вивчаємо магію перетворення

Місцева рада в межах програми з благоустрою проводить видалення аварійних та сухих дерев, залучивши підрядну організацію. Установа має можливість використати отриману деревину як паливо. Які документи необхідно оформити для цього? Як відобразити в обліку?

Виплата відпускних раніше, аніж за три дні (в аванс) — порушення?

У працівника відпустка розпочинається 30 вересня 2019 року. Чи можна виплатити відпускні не за 3 дні до її початку, а раніше — в день виплати авансу (16 вересня)?

Ставки місцевих податків: у відсотках чи десятковим дробом?

Постановою КМУ від 24.05.2017 р. № 483 затверджено форми типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. У примітці 3 додатків 1 «Ставки земельного податку» та «Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» до відповідних типових рішень вказано, що ставки податку встановлюються з урахуванням норм п.п. 12.3.7, п. 30.2 та п. 266.2 Податкового кодексу і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.
Як правильно у рішеннях сесії селищної ради зазначати ставки місцевих податків (зборів): у відсотках, як у Податковому кодексі, чи десятковим дробом, як того вимагає постанова КМУ від 24.05.2017 р. № 483?

Зросли оклади працівників ОМС через зміну групи міст або утворення ОТГ: чи вплине це на коригування зарплати?

Просимо надати роз'яснення щодо порядку коригування середньої зарплати (працівник виходить у відпустку в серпні 2019 року), якщо у розрахунковому періоді посадові оклади працівників ради ОТГ, визначені в додатку 51 до постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268, зростали так:
— ситуація 1: в квітні 2019 року у зв’язку зі збільшенням чисельності населення об’єднаної територіальної громади (ОТГ) змінилася група за оплатою праці — з третьої (ІІІ) групи на другу (ІІ). А потім оклади підвищено з 25.06.2019 р. відповідно до постанови КМУ від 19.06.2019 р. № 525;
— ситуація 2: з 25.06.2019 р. відповідно до постанови КМУ від 19.06.2019 р. № 525. А потім оклади підвищено з 12.07.2019 р. у зв'язку за приєднанням місцевої ради до ОТГ.

Зміна строків амортизації основних засобів під час переходу на МСФЗ: податкові наслідки

У зв’язку з переходом на МСФЗ питання узгодження податкових та облікових інтересів актуальне для багатьох компаній. З одного боку, підприємство має скласти фінансову звітність, яка відповідатиме усім вимогам МСФЗ, з другого — доведеться оцінити наслідки такого транзиту з податкової точки зору.
Значна частина коригувань у зв’язку з переходом на МСФЗ пов’язана з основними засобами: переоцінка, зміна строків корисного використання, списання тощо.
Оскільки в податковому обліку відведено особливе місце для амортизаційних різниць, пропонуємо розглянути як МСФЗ-транзит основних засобів, а саме зміна строків амортизації, вплине на податок на прибуток.

Залежність чи незалежність?

«Практика МСФЗ» вже розглядала1 проблему застосування МСФЗ 16 «Оренда» до договорів оренди державних та комунальних земель . Федерація професійних бухгалтерів та аудиторів (далі — ФПБАУ) затвердила роз’яснення від 05.02.2019 р. № 3, висновок якого був таким: «МСФЗ 16 має застосовуватися до операцій з оренди земельних ділянок державної та комунальної власності». Якщо аргументи фахівців ФПБАУ головбуха підприємства-орендаря переконали і з зазначеним висновком він погодився, то головбух мусить практично застосувати приписи МСФЗ 16 до відображення в обліку відповідних угод. І тут можуть виникнути деякі сюрпризи.

«Практика МСФЗ», № 2/2019, с. 6.

Дисконтування безвідсоткової позики: важливий не строк, а суттєвість

Наша компанія веде облік за міжнародними стандартами та планує отримати гривневе фінансування (безвідсоткову позику) від компанії, яка не є підприємством групи. На семінарі нам сказали: для того щоб не дисконтувати отриману безвідсоткову поворотну фіндопомогу, потрібно визначити її строк в один рік, а потім щороку вносити зміни в договір і продовжувати його ще на один рік.
Якщо загальний строк повернення буде не меншим за п’ять років, то чи не потрібно буде в періоді повернення нарахувати всі відсотки за п’ять років?

Календар бухгал­тера

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку