Анонси

Засоби індивідуального захисту та антисептики: закупівлі, бухоблік, оподаткування

У світлі коронавірусних подій роботодавці забезпечують працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), як то захисні маски, перчатки, респіратори, та надають антисептики для загального користування. У цьому матеріалі розглянемо порядок їх закупівлі, бухобліку та оподаткування.

(ІПК ГУ ДПС у Вінницькій області від 29.04.2020 р. № 1733/ІПК/02-32-33-02)

З 01.01.2020 р. збільшено тривалість відпустки окремих педагогічних працівників: вивчаємо та застосовуємо

З 01.01.2020 р. збільшилась тривалість відпусток деяких педагогічних працівників. Невдовзі розпочнеться відпускна кампанія, тож зараз саме час розглянути, як застосувати ці зміни. Усі подробиці — далі в матеріалі.

(листи Мінекономіки від 24.02.2020 р. № 3512-06/12013-09 та Мінсоцполітики від 22.02.2019 р. № 174/0/204-19)

Забезпечення осіб з інвалідністю ТЗР: діяльність на межі соціального та закупівельного законодавства

Забезпечення особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи технічними та іншими засобами реабілітації (далі — ТЗР) гарантовано законодавством та здійснюється із застосуванням адресного підходу. Відносини в цій сфері базуються на інтересах відповідної особи, і вибір підприємства — виробника ТЗР здійснюється залежно від її бажання. Новий механізм фінансування такого забезпечення Мінсоцполітики називає «гроші ходять за людиною». Ситуація нібито схожа з договорами про медичне обслуговування населення, які укладаються в межах медреформи за аналогічним принципом: «гроші ходять за пацієнтом». Однак, на відміну від останніх, забезпечення ТЗР не виведено з-під дії закупівельного законодавства. Незважаючи на це, Мінсоцполітики наполягає на їх особливому статусі та вважає не закупівлею, а компенсацією (незалежно від виду забезпечення ТЗР). Чи узгоджується така позиція з нормами законодавства про закупівлі? Розглянемо далі.

(лист Мінсоцполітики від 06.12.2019 р. № 10/0/210-19)

Вікно або двері коштують більше 6000 грн: як не перемудрувати з вибором КЕКВ

Установа планує замінити три вікна і вхідні двері. Вартість нових протипожежних дверей становить 6500,00 грн, а вартість їх доставки — 150,00 грн. Монтаж дверей буде здійснювати працівник установи, в посадові обов’язки якого входить така робота. А три вікна коштують 6100,00 грн, 6350,00 грн і 6210,00 грн відповідно, включаючи доставку і монтаж підрядником. За яким КЕКВ планувати видатки та як відобразити в бухобліку?

(лист ДКСУ від 21.05.2020 р. № 16-04-04/8839)

Нова порція «карантинних» змін... є добрі новини

(коментар до проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.04.2020 р. № 3329-д)
(лист Держпраці та Держцентрзайнятості від 08.05.2020 р. № 3171/1/3.1-20, № 33/12/2213-20)

Працівник на самоізоляції: як оплатити й на підставі чого

(коментар до наказу МОЗ «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» від 27.04.2020 р. № 963)

Варіації на тему: відпустка без збереження зарплати у зв’язку з карантином у формі № Д4

Після внесення Законом України від 17.03.2020 р. № 530-IX (набрав чинності з 17.03.2020 р.) змін до ст. 26 Закону про відпустки з’явилася законна підстава для надання відпустки без збереження зарплати на період карантину, встановленого постановою № 2111, тривалість якої не обмежена 15 к. дн. При цьому працівники, які у період карантину перебували у такій відпустці, протягом року ще мають право на 15 к. дн. відпустки без збереження зарплати у зв’язку зі сімейними обставинами або з інших причин, що надається за згодою роботодавця. До речі, такою відпусткою працівники можуть скористатися у місяці закінчення карантину. Тож працівники могли перебувати у відпустці без збереження зарплати весь квітень та весь травень або частину травня 2020 року. Крім того, навіть у місяці, протягом якого працівник перебував у неоплачуваній відпустці, йому могли нараховувати виплати, людина могла захворіти, піти у щорічну відпустку або відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, а хтось таки отримав допомогу по частковому безробіттю. Давайте розберемося, як у таких випадках заповнити форму № Д4.

Постанова КМУ «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 р. № 211.
Штраф на роботодавця за допуск працівників «60+» до роботи: правда чи міф

Чи оштрафують роботодавця за залучення до роботи працівників віком старше 60 років з 4 квітня 2020 року в період карантину та дії обмеження щодо самоізоляції таких працівників відповідно до постанови № 2111?

Постанова КМУ «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 р. № 211.
Держбюджет-2020: основні орієнтири

(коментар до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX)

Накладна за щоденним підсумком операцій: зміни-2020

(коментар до наказу МФУ від 17.09.2018 р. № 763 та ІПК ДПСУ від 28.11.2019 р. № 1639/5/99-00-07-03-02-16/ІПК)

На кого вигідніше оформити нерухомість?

Фізична особа є приватним підприємцем — платником єдиного податку групи 2 і одночасно засновником юридичної особи — також платника єдиного податку. Для здійснення діяльності (а можливо, і для здавання в оренду) було вирішено на початку 2020 року придбати промислову будівлю площею, що перевищує 500 м кв.
На кого краще оформити придбання такої будівлі, щоб платити менше податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Річний перерахунок ПДВ: особливості податкового та бухгалтерського обліку

Платники, які протягом року здійснювали як оподатковувані, так і неоподатковувані ПДВ-операції, зазвичай мають додатковий клопіт: річний перерахунок ПЗ за ст. 199 ПКУ.
Пропонуємо розглянути порядок здійснення цієї процедури у податковому та бухгалтерському обліку.

Податкові акценти на собівартості в обліковій політиці

З 2015 року податкові органи приділяють особливу увагу порядку ведення бухобліку, адже вони уповноважені п.п. 20.1.44 ПКУ на перевірку правильності та повноти визначення фінансового результату, що є основою для формування об’єкта оподаткування податком на прибуток. Облікова політика фігурує в запитах податківців під час перевірок одним із найперших пунктів, і дуже часто можна побачити цитування облікової політики в актах перевірки. Особливо важливою є облікова політика для формалізації підходів до формування собівартості продукції на підприємстві. Водночас сама по собі категорія собівартості є однією із найскладніших облікових категорій, а тому коректний опис підходів до її формування є вкрай важливим для відстоювання податкової позиції компанії.

Бездохідні дні єдинника: чи буде запис у Книзі обліку?

У ФОП — єдинника групи 3 зі ставкою ЄП 5 % у зв’язку з карантином впродовж травня 2020 року не було діяльності. Відповідно, дохід він також не отримав.
Чи потрібно у Книзі обліку доходів заповнювати дані за кожен день, тобто ставити прочерки?
Чи слід підсумовувати «нульовий» дохід за місяць?

Податкова накладна: приклади заповнення
«Безготівкові зміни» дібралися до Інструкції № 59

(коментар до наказу МФУ «Про затвердження Змін до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» від 13.04.2020 р. № 155)

Відображаємо в обліку витрати на мобільний зв’язок

На сьогодні важко уявити життя без мобільного зв’язку. Він також необхідний і для діяльності багатьох установ. Однак за нього потрібно платити, а отже, зазнавати певних витрат. Будь-які витрати установи мають бути відображені в бухобліку. А як правильно обліковувати витрати на мобільний зв’язок, і поговоримо у статті.

Про продукти харчування: від купівлі до списання

Питання організації обліку продуктів харчування, мабуть, є одним із найбільш трудомістких у бюджетній установі. З огляду на великий асортимент, значні обсяги надходження та списання, особливі умови зберігання та використання, на всіх етапах руху таких активів виникає необхідність складати купу документів. І без аналітичного обліку ніяк не обійтися, уже не кажучи про те, що треба обов’язково його узгодити із синтетичним. А щоб усе було як годиться, слід згадати про купу нюансів щодо бухобліку продуктів харчування на всіх етапах їх перебування в установі. Чим ми зараз і займемося.

Єдиний рахунок: про переваги та недоліки

Останнім часом, окрім затвердження карантинних заходів, законотворці взялися і за решту питань, які вже не один місяць чекають свого часу. Зокрема, йдеться про ухвалені у квітні цього року Закон № 190 та Закон № 559. Підписання цих документів нарешті відчинило двері для введення спрощеної процедури для сплати податків, зборів та ЄСВ через запровадження єдиного рахунку. Далі детальніше.

Особливості обліку тари

Часто підприємства отримують різні товарно-матеріальні цінності в упаковці або купують упаковку для зберігання ТМЦ. У бухобліку її називають тарою. Деякі види тари після використання матеріалів утилізують, деякі — використовують багато разів. Певні види тари мають бути повернені постачальнику, а певні — залишаються у використанні підприємства. Отже, видів тари багато, тож спробуємо визначитись з особливостями її використання та обліку.

Медична допомога для іноземців в Україні

Часто до ЗОЗ звертаються по медичну допомогу іноземні громадяни. Тож з’ясуймо, які послуги заклад повинен їм надавати та чи має він право встановлювати плату за це? Розберімося з усіма нюансами.

(Порядок надання медичної допомоги іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають або тимчасово перебувають на території України, які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, та компенсації вартості медичних послуг і лікарських засобів, наданих іноземцям
та особам без громадянства, які тимчасово проживають або перебувають на території України, затверджений постановою КМУ від 19 березня 2014 року № 121)

Готуємося до перевірок МОЗ: як зменшити ризики притягнення до відповідальності?

Перевірки МОЗ є невід’ємною частиною існування КНП після проведення реорганізації. Плани-графіки перевірок КНП та інших медичних закладів на наступний календарний рік МОЗ формує до 1 грудня щороку та оприлюднює на офіційному сайті. За результатами проведення перевірки МОЗ може застосовувати заходи впливу не лише до КНП, а й до його керівництва. У статті розглянемо варіанти зменшення ризиків КНП та його керівництва бути притягненими до відповідальності.

Реєстрація місця проживання в садовому (дачному) будинку: враховуємо роз’яснення Мін’юсту та судову практику

(коментар до листа Мін’юсту від 18.03.2020 р. № 13134/4018-26-20/8.4.3)

Начальники структурних підрозділів сільських (селищних) ОТГ: яку категорію посад встановити?

(коментар до листа НАДС від 22.04.2020 р. № 3225/13-20)

КНП здійснює огляд водіїв на стан сп’яніння: чи можна таки видатки проводити з місцевого бюджету?

Медичних працівників районної лікарні — комунального неприбуткового підприємства (КНП), що засноване нашою місцевою радою, залучають до огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного (наркотичного та іншого) сп’яніння (йдеться про водіїв, зупинених поліцією). Раніше, коли лікарня була бюджетною установою, медогляд здійснювали за рахунок бюджетних асигнувань. Тепер, ставши КНП, лікарня повідомила, що коштів на проведення таких оглядів вона не має, відповідно, звертається за підтримкою до місцевої ради. Чи справедливі такі вимоги? Якщо так, то як провести видатки місцевій раді?

Самопредставництво ОМС в суді: про що слід пам’ятати

29.12.2019 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18.12.2019 р. № 390-IX (далі — Закон № 390), яким до кожного процесуального кодексу України внесено зміни щодо кола осіб, які від імені, зокрема, органу місцевого самоврядування (далі — ОМС) можуть брати участь у справі в порядку самопредставництва. При цьому чинне законодавство розмежовує поняття представництва (яке з 01.01.2020 р. може здійснювати виключно прокурор чи адвокат) та самопредставництва. І ОМС мають враховувати ці особливості. Наслідки неуважності можна простежити в ухвалі КГС ВС від 21.02.2020 р. у справі № 911/25/191. Далі — детальніше.

 
Вплив спалаху COVID-19 на складання фінансової звітності

Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 та суворі обмеження, спрямовані на стримування її поширення, уже суттєво вплинули і продовжують впливати на економіку в усьому світі, а невизначеність щодо сценарію розгортання подій і строків подолання пандемії надзвичайно ускладнює прогнозування майбутнього. Ці події створили безпрецедентний для багатьох компаній рівень невизначеності та ризику. Бухгалтерія, як складова частина будь-якого бізнесу, теж відчуває на собі значний вплив, оскільки поточні події можуть суттєво вплинути на підготовку фінансової звітності.

Недостовірна оцінка ОЗ: як вийти з конфліктної зони?

Ситуація з практики. Велике державне підприємство переходить на МСФЗ. Аудитори та керівництво констатують факт, що балансова вартість ОЗ не відповідає сучасним реаліям. Вирішено в процесі трансформації переоцінити ОЗ. За угодою було замовлено оцінку ОЗ незалежному оцінювачу.
Результати оцінки надано підприємству в лютому. Але керівництво підприємства заявило, що результати незалежної оцінки не є достовірними, та заборонило бухгалтеру приймати їх з метою бухгалтерської переоцінки.
Керівництво має намір замовити оцінку в іншого оцінювача. Результати повторної оцінки очікуються не раніше серпня-вересня.

Таксономія МСФЗ у запитаннях та відповідях

Новина про перенесення першого звітного періоду, за який підприємства, що зобов’язані застосовувати міжнародні стандарти, подають фінансову звітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі, з 2019 на 2020 рік практично не зменшила цікавості компаній до змісту положень Таксономії МСФЗ.
Дедалі більше практичних запитань надходить від наших читачів, по відповіді на які ми звернулися до нашого автора — Наталії Шматко.

Календар бухгал­тера
04.06.20

Звіт про товарооборот торгової мережі за травень 2020 року (форма № 1-торг (місячна))

Звіт про обсяг оптового товарообороту за травень 2020 року (форма № 1-опт (місячна))

09.06.20

Звіт з праці за травень 2020 року (форма № 1-ПВ (місячна))

Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма № 1-РС) за травень 2020 року

Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма № 2-РС) за травень 2020 року

Звіт про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів (форма № 3-РС) за травень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку