Журнали

Місцева рада 13 листопада, 2023
10-12
О

ОМС надає матдопомогу жителям громади (зокрема військовослужбовцям, членам сім’ї загиблих воїнів тощо): що з оподаткуванням

(коментар до ІПК ДПСУ від 11.10.2023 № 3529/ІПК/99-00-24-03-03-05)

-A
A+

Алла Головко, експерт газети «Місцева рада»

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад можуть встановлювати додаткові до встановлених законодавством гарантії щодо соціального захисту населення (п.п. 1 п. «а» ч. 1 ст. 34 Закону про МС1). БКУ2 також дозволяє здійснювати видатки на місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення з усіх рівнів бюджету (п. «б» ч. 1 ст. 91 гл. 14 БКУ).

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.

Тож місцеві ради в межах реалізації таких програм соціального захисту населення надають жителям громади, які потребують соціального захисту, за їх особистим зверненням матеріальну допомогу в грошовій формі.

ДО ВІДОМА. При затвердженні програми соціального захисту за рахунок коштів місцевого бюджету потрібно розробити й порядок надання вказаної допомоги. У ньому визначають найважливіші умови її надання, зокрема:

  • категорії громадян, які можуть отримувати допомогу за рахунок коштів місцевого бюджету;
  • перелік видів допомоги;
  • розмір допомоги, яку може надати місцева рада, та періодичність її виплати;
  • умови, за яких надається допомога;
  • перелік документів, які є підставою для отримання допомоги та які одержувач повинен надати до місцевої ради (іншого уповноваженого органу);
  • порядок прийняття та розгляду звернень про надання допомоги.
  • можливі обмеження (наприклад, за наявності в однієї людини кількох підстав для надання матдопомоги надається тільки одна допомога. Якщо такого обмеження немає, житель громади може отримати дві допомоги за різними підставами).

Видатки в такому випадку можна планувати за кодом 3242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» та КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню».

З початком війни перелік громадян, які можуть отримувати допомогу за рахунок коштів місцевого бюджету, на жаль, значно розширився. Адже допомоги потребують і члени сім’ї загиблих воїнів, і самі військовослужбовці (а також ті, хто проходять службу в ДФТГ і ТРО ЗСУ), і жителі громади, які постраждали від обстрілів, тощо.

При цьому рада може передбачити суму матеріальної допомоги в будь-якому розмірі (наприклад, 50 тис. грн і більше), тому час від часу виникають питання щодо оподаткування такої допомоги.

Оподаткування В коментованій ІПК податківці вкотре надали роз’яснення з цього питання.

Підставою для неоподаткування матеріальної допомоги може бути п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ3. У цій нормі зазначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, такі доходи, як суми державної та соціальної матеріальної допомогиякі отримує платник податку з бюджетів. Відповідно, сума матеріальної допомоги, яка не оподатковується ПДФО, звільняється й від оподаткування військовим збором (п. 161 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Податківці в коментованій ІПК підкреслюють: якщо міська рада здійснює надання разової матеріальної допомоги на користь фізосіб відповідно до затвердженої програми соціально-економічного розвитку чи цільової програми з питань діяльності місцевого самоврядування, в якій передбачено надання такої допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету (з конкретним визначенням її напрямів, умов надання та кошторисом), то сума такої допомоги може бути віднесена до доходів, зазначених у п.п. 165.1.1 ПКУ, як державна допомога, тобто не оподатковуватися податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

Водночас, якщо разова матеріальна допомога не відповідає вимогам п.п. 165.1.1 ПКУ, то сума такої допомоги включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід з відповідним оподаткуванням.

Отже, сума матдопомоги не оподатковується в разі виконання таких умов:

  • вона надається відповідно до затвердженої програми соціального захисту населення;
  • у програмі передбачається надання фізособам за рахунок коштів місцевого бюджету адресної матеріальної допомоги.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Попри те, що матеріальна допомога не оподатковується ані ПДФО, ані ВЗ, відобразити її в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку потрібно — з ознакою доходу «128». Це підтверджує й Головне управління ДФС у Запорізькій області в листі від 17.02.2017 № 900/10/08-01-13-01-15 (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 14/2017, с. 18).

 

№ 10-12, 2023  (с. 11)
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку