Алла Головко, експерт газети «Місцева рада»
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад можуть встановлювати додаткові до встановлених законодавством гарантії щодо соціального захисту населення (п.п. 1 п. «а» ч. 1 ст. 34 Закону про МС1). БКУ2 також дозволяє здійснювати видатки на місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення з усіх рівнів бюджету (п. «б» ч. 1 ст. 91 гл. 14 БКУ).
Тож місцеві ради в межах реалізації таких програм соціального захисту населення надають жителям громади, які потребують соціального захисту, за їх особистим зверненням матеріальну допомогу в грошовій формі.
ДО ВІДОМА. При затвердженні програми соціального захисту за рахунок коштів місцевого бюджету потрібно розробити й порядок надання вказаної допомоги. У ньому визначають найважливіші умови її надання, зокрема:
- категорії громадян, які можуть отримувати допомогу за рахунок коштів місцевого бюджету;
- перелік видів допомоги;
- розмір допомоги, яку може надати місцева рада, та періодичність її виплати;
- умови, за яких надається допомога;
- перелік документів, які є підставою для отримання допомоги та які одержувач повинен надати до місцевої ради (іншого уповноваженого органу);
- порядок прийняття та розгляду звернень про надання допомоги.
- можливі обмеження (наприклад, за наявності в однієї людини кількох підстав для надання матдопомоги надається тільки одна допомога. Якщо такого обмеження немає, житель громади може отримати дві допомоги за різними підставами).
Видатки в такому випадку можна планувати за кодом 3242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» та КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню».
З початком війни перелік громадян, які можуть отримувати допомогу за рахунок коштів місцевого бюджету, на жаль, значно розширився. Адже допомоги потребують і члени сім’ї загиблих воїнів, і самі військовослужбовці (а також ті, хто проходять службу в ДФТГ і ТРО ЗСУ), і жителі громади, які постраждали від обстрілів, тощо.
При цьому рада може передбачити суму матеріальної допомоги в будь-якому розмірі (наприклад, 50 тис. грн і більше), тому час від часу виникають питання щодо оподаткування такої допомоги.
Оподаткування В коментованій ІПК податківці вкотре надали роз’яснення з цього питання.
Підставою для неоподаткування матеріальної допомоги може бути п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ3. У цій нормі зазначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, такі доходи, як суми державної та соціальної матеріальної допомоги, які отримує платник податку з бюджетів. Відповідно, сума матеріальної допомоги, яка не оподатковується ПДФО, звільняється й від оподаткування військовим збором (п. 161 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Податківці в коментованій ІПК підкреслюють: якщо міська рада здійснює надання разової матеріальної допомоги на користь фізосіб відповідно до затвердженої програми соціально-економічного розвитку чи цільової програми з питань діяльності місцевого самоврядування, в якій передбачено надання такої допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету (з конкретним визначенням її напрямів, умов надання та кошторисом), то сума такої допомоги може бути віднесена до доходів, зазначених у п.п. 165.1.1 ПКУ, як державна допомога, тобто не оподатковуватися податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Водночас, якщо разова матеріальна допомога не відповідає вимогам п.п. 165.1.1 ПКУ, то сума такої допомоги включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід з відповідним оподаткуванням.
Отже, сума матдопомоги не оподатковується в разі виконання таких умов:
- вона надається відповідно до затвердженої програми соціального захисту населення;
- у програмі передбачається надання фізособам за рахунок коштів місцевого бюджету адресної матеріальної допомоги.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Попри те, що матеріальна допомога не оподатковується ані ПДФО, ані ВЗ, відобразити її в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку потрібно — з ознакою доходу «128». Це підтверджує й Головне управління ДФС у Запорізькій області в листі від 17.02.2017 № 900/10/08-01-13-01-15 (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 14/2017, с. 18).