(коментар до листа Мінсоцполітики від 23.06.2016 р. № 215/18/99-16)
Тема номера
(коментар до листа Мінсоцполітики від 23.06.2016 р. № 215/18/99-16)
Документи та коментарi
(коментар до листа Мінсоцполітики від 23.06.2016 р. № 215/18/99-16)
Світлана Димитренко(коментар до листа Мінсоцполітики від 25.11.2015 р. № 713/13/116-15)
Яна КлиженкоКадрові питання
Вам знайома ситуація, коли звільнений з вашого підприємства (установи) працівник звернувся до суду з позовом про визнання такого звільнення незаконним? Якщо суд підтримає працівника, то роботодавець повинен поновити його на роботі і виплатити йому середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Безумовно, виникнуть запитання: чи нараховувати на таку суму ЄСВ, які правила нарахування застосовувати, якщо вимушений прогул припав на місяці 2015 року, як відобразити таку виплату у формі № Д4? Відповіді на всі ці запитання ви знайдете в цій статті.
Світлана Кепіна, Валентина Боршовська26 квітня цього року минуло вже 30 років з часу аварії на Чорнобильській АЕС. Багато років сплило, але відлуння цієї трагедії зачеплять ще не одне покоління українців.
Чорнобильська трагедія також впливає і на відпочинок працівників. Одні мають право на відпустку за роботу на цій території. Інші (учасники та ті, хто постраждав) — на додаткову відпустку. Сьогодні розглянемо порядок надання кожної з них окремо.
Олена УсенкоНі для кого з фахівців, які займаються питаннями трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях (керівників, кадровиків, юристів), не є секретом, що чинний наразі КЗпП застарів і не враховує реалії сьогодення. Це й не дивно: КЗпП було прийнято ще у 1971(!) році, і з того часу істотно змінилися і політичні, і соціально-економічні, і технологічні умови праці в Україні, та й у світі. Тож давно настав час прийняти новий законодавчий акт. Розробка Трудового кодексу України (ТКУ) активізувалася ще в минулому році. Наразі проводиться доопрацювання проекту, прийнятого за основу восени 2015 року. Дуже ймовірно, що вже 2017 рік ми зустрінемо з оновленим трудовим законодавством. А отже, настав час знайомства з майбутніми змінами. Що на нас очікує? Сьогодні розпочинаємо цикл публікацій. І в першій розповімо про головне під час укладення та припинення трудового договору.
Олександр НосіковСудова практика
Ми продовжуємо цикл матеріалів, присвячених притягненню працівників до матеріальної відповідальності. Основою для цього, як і в попередніх статтях цього циклу, є постанова № 121. І сьогодні пропонуємо вам розглянути ще одно умову матвідповідальності — винність/невинність працівника.
Віктор Сахаров
Зворотний зв'язок
У нас на підприємстві є працівник, який має право на відпустку як чорнобилець (16 к. дн.). А нещодавно надав нам посвідчення учасника бойових дій. Тож тепер він претендує ще й на оплачувану відпустку як учасник бойових дій тривалістю 14 к. дн. Чи можемо ми надати йому обидві відпустки повної тривалості уже в цьому (2016) році?
Чи мають право працівники, які втрачають статус державних службовців, на щорічну основну і додаткову відпустку, право на яку вони мали раніше, враховуючи пункт 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону про держслужбу1? Якщо так — протягом якого часу вони можуть їх використати? Чи враховується в стаж на ці відпустки період попередження про зміну умов праці?
У період щорічної основної відпустки наш працівник проходив обстеження у спеціалізованому лікувально-профілактичному закладі з приводу встановлення причинного зв’язку захворювання з умовами праці. Період проходження обстеження підтверджено довідкою лікувально-профілактичного закладу. Чи можна продовжити відпустку працівника на кількість днів обстеження на підставі такої довідки?
В якому розмірі виплачуються добові вчителям, які направляються на курси підвищення кваліфікації?
Як компенсувати вчителям, які відвідували інші школи, проїзд маршрутним таксі, якщо квитки були придбані не на автостанції, а у перевізника, який є фізоcобою-підприємцем?
Ольга ГаращукПунктом 14 Прикінцевих та перехідних положень Закону про держслужбу1 встановлено, що умови оплати праці державних службовців, передбачені цим Законом, не застосовуються у державних органах, що перебувають у стадії ліквідації на момент набрання чинності цим Законом. Чи мають право службовці такого органу на щорічні відпустки відповідно до цього Закону?
Працівниця з 2014 року перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років. У неї троє дітей: перша дитина віком більше 20 років, другій — у листопаді 2015 року виповнилося 15 років; третій 2 роки виповнилося у грудні 2015 року.
28 грудня 2015 року вона перервала відпустку — написала заяву про вихід на роботу.
Чи має вона право на соціальну відпустку «на дітей» як матір двох дітей тривалістю 10 к. дн. за 2015 рік за умови, що з 28.12.2015 р.:
Чи не стане перешкодою на шляху до отримання відпустки «на дітей» за 2015 рік той факт, що 15 років середній дитині виповнилося до того, як жінка вийшла з відпустки до 3-х років?
Олена Усенко1 червня 2016 року працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною. До виходу у відпустку базовим для неї був січень 2013 року (отримувала фіксовану суму індексації). У період такої відпустки підвищувався посадовий оклад (востаннє — у травні 2016 року). Чи зберігається сума індексації за працівницею після виходу з відпуски?
Чи потрібно роботодавцю здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за місяць, у якому фізична особа була звільнена та працевлаштована одним і тим же роботодавцем, і який граничний розмір доходу враховується в разі здійснення такого перерахунку?
За якою ознакою доходу відображаються в формі № 1ДФ компенсаційні виплати, нараховані працівнику за рішенням суду за час затримки розрахунку при звільненні?
Чи може «Інженер з нормування праці» обіймати посаду «Економіст з праці» (ці посади належать до одного й того ж угрупування Класифікатора професій)? Якими нормативними актами закріплюється такий перехід?
Майстер-кадр
У 2014 році до нас на фірму влаштувався співробітник — Михайло. Молодий, перспективний, активний (і неодружений). Один мінус: ось вже і 2016 рік, а наш активіст досі жодного разу не був у відпустці. Це ж неправильно та... карається! Тому відділ особливого призначення «Кадрова служба» вийшов на стежку «примусового» відправлення працівника у відпустку.