Журнали

Зарплата та кадрова справа 03 квітня, 2017
7
В

Весняний призов: роботодавці, ви готові?

На нашому підприємстві є молоді люди призовного віку. З дня на день почнеться весняний призов. Який порядок дій у разі призову працівника в армію?

-A
A+

Кому бути напоготові? Черговий весняний призов на строкову військову службу проводиться у квітні–травні 2017 року (згідно з Указом № 44/20171).

Указ Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2017 році» від 24.02.2017 р. № 44/2017.

Осінній призов очікується в жовтні–листопаді 2017 року. Призивати будуть придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (п. 3 Указу № 44/2017).

Тривалість строкової військової служби в календарному обчисленні встановлюється (ч. 1 ст. 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII2):

Далі — Закон № 2232.
  • для солдатів та матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, — до 18 місяців;
  • для осіб, які на момент призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти «спеціаліст» або «магістр», — до 12 місяців.

Що ж треба пам’ятати роботодавцям, чиїх працівників призивають на строкову військову службу цієї весни?

Документальне оформлення строкової служби Роботодавцеві треба мати документальне підтвердження призову працівника на строкову службу. Як правило, це повістка з військкомату. Форма повістки про призов на строкову військову службу наведена в додатку 18 до Порядку № 3523.

Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затверджене постановою КМУ від 21.03.2002 р. № 352.

Згаданим Порядком затверджено декілька видів повісток, але не всі вони означають, що працівника призвали на військову службу. Зокрема, працівника могли викликати у військкомат для звіряння даних (тут діють свої гарантії, але зараз не про це). Тому зверніть увагу на наявність в повістці такого формулювання:

«Згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» Ви призвані на строкову військову службу і зараховані в команду № __. Наказую Вам «__» ____ 20__ р. до ____ години з’явитися для відправки на збірний пункт за адресою: ____».

Майте на увазі, що день початку строкової військової служби визначено п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232 — це день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту (далі — ОЗП). Тому ретельно вивчайте зміст повістки. Так, у листі від 24.11.2015 р. № 1525/13/84-15 Мінсоцполітики зазначає: «...оскільки працівника не було відправлено у військову частину, то у нього немає початку військової служби, а отже, він не був призваний на військову строкову службу».

ДО ВІДОМА. У разі невідправлення призовника у військову частину вже після його прибуття на ОЗП (таке теж цілком може бути) районний військкомат дає довідку про його перебування на ОЗП, у якій також вказує причину непризову призовника.

Важливий момент: роботодавцеві віддають саме оригінал повістки! Якщо строковик працює у двох роботодавців, то військкомат на прохання призовника може видати два примірники повістки.

В 10-денний строк районні військкомати направляють роботодавцям повідомлення про призов громадян на строкову військову службу4. Також за запитом роботодавців військкомат надає довідку про призов їхнього працівника на строкову військову службу.

Так сказано в листі Міноборони від 20.11.2015 р. № 116/2/2/21362 // «ЗКС», № 2/2016, с. 11. Уточнимо, що спеціальну довідку, що підтверджує факт проходження військової служби, видає строковику (або членам його сім'ї) безпосередньо військова частина, де він проходить службу. Потурбуйтеся про те, щоб вам таку довідку передали. Її підшийте в особову справу працівника: це для вас теж документальна підстава для дотримання трудових гарантій такому працівнику.

Таким чином, будь-який з перелічених документів (повістка, довідка з військової частини або військкомату) підтверджує, що працівника призвано на строкову військову службу, та є підставою для дотримання трудових гарантій, передбачених ст. 119 КЗпП.

На підставі повістки роботодавець видає наказ про увільнення працівника від роботи у зв’язку з призовом на строкову військову службу (див. рис. 1). А от копію військового квитка працівник надасть вже після закінчення такої служби.

Трудові гарантії По-перше, на увесь строк служби за строковиками зберігають робоче місце та посаду (згідно з ч. 3 ст. 119 КЗпП). Але як бути з роботою, яку виконував призваний на службу працівник? Вихід є! Прийміть на цей час нового співробітника, але за строковим трудовим договором (на період служби призваного працівника).

ПОРАДА. У трудовому договорі (наказі) на прийняття працівника на заміну призваного воїна-строковика уникайте конкретних формулювань і дат припинення таких строкових трудових відносин.

Пропонуємо вказувати умову про строковий характер трудових відносин, наприклад, так: «…прийняти за строковим трудовим договором на період проходження Войтенком М. В. строкової військової служби до дня, коли він фактично приступить до роботи...».

У такому разі повернення строковика до трудового життя автоматично буде підставою для звільнення працівника, працевлаштованого за строковим договором (розпрощатися треба буде напередодні виходу працівника на роботу після служби).

По-друге, за працівниками, призваними на строкову військову службу, зберігають середній заробіток (ч. 3 ст. 119 КЗпП). Так, середньоденний заробіток розраховують виходячи з виплат за 2 останні календарні місяці, що передують місяцю призову, відповідно до Порядку № 100. Виходячи з отриманого розміру середньоденної зарплати оплачують робочі дні за графіком роботи працівника, на які припадає військова служба.

Нагадаємо, що середню зарплату строковиків:

  • виплачують у строки, встановлені для зарплати;
  • коригують на коефіцієнт підвищення окладів відповідно до п. 10 Порядку № 100 (якщо в період служби працівника відбулося підвищення окладу згідно з актами законодавства);
  • не компенсують з бюджету (роботодавець здійснює таку виплату за рахунок власних коштів);
  • не дотягують до МЗП (3200,00 грн (місячна) або 19,34 грн (погодинна)). Так, у листах Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 322/0/101-17/282від 17.02.2017 р. № 391/0/101-17/2825 і від 17.02.2017 р. № 3223/0/2-17/28 зазначено, що суми середнього заробітку, які зберігаються за працівниками, зокрема, на час виконання державних і громадських обов’язків, не є зарплатою працівника, яку роботодавець виплачує йому за виконану роботу, а є середнім заробітком, який розраховується згідно з Порядком № 100 (сюди ж включають і строкову службу!). Тому середній заробіток не включається в заробітну плату для забезпечення її мінімального рівня;
  • обкладають податками як звичайну зарплату. Інакше кажучи, на цю виплату нараховують ЄСВ (у загальному випадку за ставкою 22%) з дотягуванням бази ЄСВ до мінбази (МЗП, у 2017 році — 3200,00 грн). З неї утримують ПДФО (за ставкою 18%) та ВЗ (за ставкою 1,5%). Але! До середнього заробітку строковика не можна застосовувати ПСП, адже військовослужбовець отримує грошове забезпечення з бюджету (заборона на пільгу в такому разі «криється» в п.п. 169.2.3 ПКУ; про це йдеться й у категорії 103.08.01 ЗІР).
З текстом листів можна ознайомитися в «ЗКС», № 5/2017, с. 34 і 35. Також корисний буде матеріал на с. 31 згаданого номера.

У формі № 1ДФ середній заробіток строковика відображають з ознакою «101», а в таблиці 6 звіту з ЄСВ (форми № Д4) усі графи заповнюють у тому ж порядку, що і при виплаті зарплати, але із зазначенням у графі 9 таблиці 6 коду категорії застрахованої особи «47» (див. «ЗКС», № 13/2016, с. 34). Оскільки трудові відносини зі строковиком на період його служби не припиняються, то заповнювати таблицю 5 форми № Д4 на нього не потрібно.

Інформація про тих, хто відслужив Окрім призову, навесні буде ще одно подія — зустріч строковиків, які вже відслужили. Так, згідно з Указом № 44/2017 у травні–червні 2017 року звільнять у запас строковиків, які мають ступінь вищої освіти «спеціаліст» або «магістр» та відслужили встановлений строк. Інших строковиків, що відслужили належне, звільнять в запас у квітні–червні 2017 року6.

Зверніть увагу, що звільнення в запас строковиків також буде проведено в жовтні–листопаді 2017 року та жовтні–грудні 2017 року відповідно.

Про гарантії строковикам, які повертаються на роботу після закінчення служби, ми поговоримо в найближчому номері нашої газети.

№ 7, 2017  (с. 31)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку