Журнали

Зарплата та кадрова справа 03 квітня, 2017
7
Н

Ненакопичувана й необачна непрацездатність, або Як відобразити в обліку нарахування лікарняних

Чи потрібно нараховувати в обліку допомогу по тимчасовій непрацездатності в тому періоді, у якому працівник підприємства (не бюджетна установа) хворів, але листок непрацездатності до бухгалтерії ще не було надано? Наприклад, перші п’ять днів хвороби припали на 27–31 грудня, а лікарняний подано до бухгалтерії в січні.

-A
A+

Облік за МСФЗ

Якщо підприємство веде облік за міжнародними стандартами, то головбух, вирішуючи це питання, керуватиметься МСБО 19 «Виплати працівникам». Відповідно до параграфів 5, 8 і 9 цього стандарту виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності належить до короткострокових виплат працівникам. Зазвичай лікарняні допомоги класифікуються як ненакопичувані оплати періодів відсутності (див. параграф 18 МСБО 19).

Параграф 11 МСБО 19 вимагає, щоб суму короткострокових виплат визнавали зобов’язанням і відносили на витрати (якщо інший стандарт не дозволяє їх капіталізувати у вартості активів). А параграф 13 (б) МСБО 19 регулює нарахування ненакопичуваної оплати відсиланням до правил параграфа 11, якщо працівник відсутній на роботі.

У нашому прикладі працівник був відсутній на роботі в грудні. Отже, заборгованість за лікарняним має бути нарахована в грудні. Станом на 31 грудня працівник уже мав право на оплату, а у підприємства вже був обов’язок оплатити тимчасову непрацездатність. Навіть якщо лікарняний ще не було оформлено.

У листку непрацездатності буде зазначено, що людина хворіла в грудні. Це свідчитиме про те, що відповідна оплата належить до витрат грудня. Навіть якщо сам листок було оформлено в січні.

Таким чином, головне для головбуха — це встановити у грудні факт такої відсутності працівника, яка створює для підприємства зобов’язання щодо майбутньої виплати.

ДО ВІДОМА. Критерій параграфа 23 МСБО 37 «Забезпечення, умовні зобов’язання та умовні активи» такий: зобов’язання визнається, якщо вибуття ресурсів більш можливе, ніж неможливе. Тут зазвичай важливий попередній досвід оплати лікарняних. Якщо інформація про хворобу як причину відсутності, як правило, з часом підтверджується листками непрацездатності, то зобов’язання слід визнавати. Як мінімум, з точки зору обачності.

Процедура такого встановлення — внутрішня справа підприємства. Внутрішньофірмовий регламент і правила документообігу мають бути побудовані так, щоб бухгалтерія була вчасно повідомлена про факт відсутності працівника і про можливі причини такої відсутності. Тобто відповідна інформація має бути задокументована і своєчасно надана у бухгалтерію. Як правило, відповідний контроль покладають на тих відповідальних осіб, які табелюють робочий час співробітників.

За відсутності зовнішнього первинного документа (листка непрацездатності) головбух для нарахування заборгованості змушений створити внутрішній первинний документ, на підставі якого буде визначено суму заборгованості. Зазвичай відповідні розрахунки втілюються в бухгалтерських довідках або аналогічних документах.

Оскільки часто суму «лікарняної» виплати не може бути точно визначено станом на кінець року (адже головбух не завжди може бути абсолютно впевнений у тому, що лікарняний буде надано), зобов’язання може набути форми забезпечення або нарахування1 (параграф 11 МСБО 37). У такому разі оплата тимчасової непрацездатності і нарахування ЄСВ на цю суму можуть бути відображені проводкою Дт 91...94 — Кт 47. Сума такого забезпечення буде уточнюватися згідно з фактичними даними листка непрацездатності в січні. Це буде зроблено за процедурою зміни облікової оцінки: різниця між попередньо оціненою та фактичною сумою буде віднесена на доходи/витрати січня.

Це одна з форм появи зобов’язань (за ступенем невизначеності — щось середнє між звичайним кредиторським боргом і забезпеченням), яка відсутня в системі П(С)БО-стандартизації.

Описаний вище алгоритм відповідає всім канонам сучасного бухобліку. Тому, взагалі-то, той самий підхід має застосовуватися і щодо звітності, складеної за національними стандартами. Але тут на нас очікують сюрпризи.

Облік за нацстандартами

Ті головбухи, які складають звітність за національними стандартами, при вирішенні питання про нарахування «лікарняної» допомоги повинні керуватися спеціальним П(С)БО 26 «Виплати працівникам» — українським «родичем» МСБО 19.

У п. 7 цього стандарту зазначено таке: «Виплати за невідпрацьований час, що не підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням у тому періоді, у якому час відсутності працівника на роботі підлягає оплаті».

Лікарняний за грудень підлягає оплаті в січні. Отже, якщо сприймати текст П(С)БО 26 буквально, виходить, що зобов’язання за «лікарняними» виплатами за грудень має бути нараховане не у грудні, а в січні.

Такий парадокс, як нам здається, зумовлений банальним дефектом викладення нормативного тексту. Адже «касовий» підхід суперечить основним принципам відображення зобов’язань і періодизації витрат. Скажімо, жодному головбуху напевно навіть на думку не спаде відобразити зобов’язання з виплати грудневої зарплати в січні через те, що вона підлягає оплаті в січні.

Проте з пісні слова не викинеш, і, формально кажучи, у бухгалтерів, які працюють у системі нацстандартів, є формальні підстави для нарахування «лікарняних» виплат у тому періоді, у якому буде отримано листок непрацездатності і комісією (уповноваженим) із соцстрахування прийнято рішення про призначення за ним виплат. Оскільки саме цей листок і буде підставою для оплати.

Такий «касовий» підхід суперечить принципу обачності обліку, оскільки показники витрат і зобов’язань грудня будуть занижені. Проте бухгалтера в цьому звинуватити не можна. Недоладне викладення п. 7 П(С)БО 26 цілком і повністю на совісті українських стандартизаторів.

Феодосій Сивий,
рахункознавець

№ 7, 2017  (с. 44)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку