Журнали

Зарплата та кадрова справа 03 квітня, 2017
7
К

Компенсацію за невикористану відпустку нараховано після звільнення: чи потрібно нараховувати ЄСВ?

15.03.2017 р. за власним бажанням звільнено працівника бюджетної установи. Остаточний розрахунок в останній день роботи з працівником проведено не було. 31.03.2017 р. звільненому працівнику було нараховано: зарплату (за відпрацьований час) та компенсацію за невикористані дні відпустки (за невідпрацьований час). При цьому на зарплату було нараховано ЄСВ, а на компенсацію — ні. Чи правильно ми вчинили?

-A
A+

15.03.2017 р. за власним бажанням звільнено працівника бюджетної установи. Остаточний розрахунок в останній день роботи з працівником проведено не було. 31.03.2017 р. звільненому працівнику було нараховано: зарплату (за відпрацьований час) та компенсацію за невикористані дні відпустки (за невідпрацьований час). При цьому на зарплату було нараховано ЄСВ, а на компенсацію — ні. Чи правильно ми вчинили?

Так, ви вчинили правильно: на компенсацію за невикористану відпустку, яку ви нарахували після дати звільнення, ЄСВ не нараховується.

Річ у тім, що базою для нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, включаючи основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). При цьому для віднесення тієї чи іншої виплати до заробітної плати слід орієнтуватися на Інструкцію № 5.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Виплати, на які ЄСВ не нараховується, наведені у Переліку № 11701.

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.10.2010 р. № 1170.

Сума грошової компенсації за дні невикористаної щорічної (основної та додаткової) відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, належить до фонду додаткової зарплати, як і відпускні за використані в період роботи дні відпустки (п.п. 2.2.12 Інструкції № 5). І в Переліку № 1170 таких виплат немає. Тому, нараховуючи та виплачуючи в день звільнення компенсацію за дні невикористаної відпустки, ви зобов’язані нарахувати на таку суму ЄСВ. Ставки ті самі, що і для зарплатної виплати.

Але! Це справедливо для ситуації, коли роботодавець дотримується законодавства і розраховується зі своїм працівником своєчасно — у день звільнення, як того вимагає КЗпП.

Якщо ж роботодавець з якихось причин нараховує компенсацію за невикористану відпустку після того, як трудові відносини з працівником розірвано, ситуація змінюється. На дату нарахування компенсації колишній працівник не працює, а отже, не є платником ЄСВ. Тобто у роботодавця немає підстав для нарахування ЄСВ на виплати, які фактично він нараховує після дати звільнення. Винятком є суми, нараховані працівнику після його звільнення за відпрацьований час. Для таких виплат працює ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ. Тож на зарплату, яку нараховано вже після дати звільнення, все одно потрібно нарахувати ЄСВ.

Зауважимо: нарахована сума компенсації за невикористану відпустку після звільнення працівника є платою за невідпрацьований час (п.п. 2.2.12 Інструкції № 5).

Суми грошової компенсації, які ви виплачуєте звільненому працівнику в разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток, є платою за невідпрацьований час. Отже, на суми компенсацій за невикористану відпустку, нараховані після дати звільнення, ЄСВ нараховувати не потрібно2.

До речі, за часів, коли адмініструванням ЄСВ займався ПФУ, його фахівці неодноразово озвучували таку ж позицію (див., наприклад, листи ПФУ від 06.08.2013 р. № 20685/03-30, від 18.10.2011 р. № 22373/03-20 і від 03.03.2011 р. № 4149/05-10). —
Прим. ред.

Майте на увазі: оскільки така виплата не обкладається ЄСВ, її не потрібно й показувати у формі № Д4. Тож у вашому випадку у формі № Д4 за березень 2017 року слід вказати лише зарплату за березень 2017 року.

Анжеліка Роговець,
головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування єдиного внеску
управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України

№ 7, 2017  (с. 34)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку