Журнали

Зарплата та кадрова справа 03 квітня, 2017
7
З

Звільнення: роботодавець одночасно затримав виплату остаточного розрахунку й видачу трудової книжки — чи настає подвійна відповідальність?

Усім роботодавцям давно відомо, що відповідно до трудового законодавства вони зобов’язані в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провестити з ним остаточний розрахунок. Інакше вони зобов’язані будуть виплатити працівнику середній заробіток за весь час затримки. Сьогодні ми розглянемо можливість притягнення до подвійної відповідальності роботодавця, який затримав видачу працівнику трудової книжки й виплату сум остаточного розрахунку з ним.

-A
A+

Суть справи 

Хоча обов’язки роботодавця в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок передбачена однією статтею КЗпП (ст. 47) відповідальність за їх невиконання (затримку виконання) конкретизована законодавцем і визначена в КЗпП окремо за кожне порушення.

Так, ст. 117 КЗпП передбачена відповідальність роботодавця за затримку розрахунку з працівником, а ст. 235 КЗпП — відповідальність роботодавця за затримку видачі йому трудової книжки.

Враховуючи, що суди при притягненні роботодавця до відповідальності за обидва порушення одночасно можуть по-різному застосовувати ці норми матеріального права (це призводить до ухвалення різних за змістом рішень у подібних правовідносинах, у тому числі й до стягнення подвійного середнього заробітку), судова палата у цивільних справах Верховного суду України внесла ясність до цих питань у своїй постанові від 18.01.2017 р. у справі № 6-2912цс161 (далі — постанова ВСУ).

http://www. reyestr. court. gov. ua/Review/64344972

Позиція суду

У своїй постанові ВСУ погодився з позицією судів у цій справі щодо того, що:

  • непроведення з вини роботодавця розрахунку з працівником у встановлені строки є підставою для відповідальності, передбаченої ст. 117 КЗпП, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку;
  • відповідно до ч. 5 ст. 235 КЗпП у разі затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

Проте Верховний суд України не погодився з позицією судів у цій справі стосовно того, що за порушення трудових прав працівника при одному звільненні можливе одночасне застосування стягнення середнього заробітку як за ст. 117 КЗпП, так і за ст. 235, тобто подвійне стягнення середнього заробітку, оскільки це не співмірно з правами працюючого працівника, який отримує одну заробітну плату.

Думка редакції

У положеннях ст. 117 і 235 КЗпП передбачена відповідальність роботодавця у вигляді стягнення середнього заробітку для компенсації працівникові його втрат від неотримання зарплати (затримка остаточного розрахунку) або неможливості працевлаштування (затримка видачі трудової книжки).

Фактично такий працівник опиняється в стані вимушеного прогулу (про що свідчить ч. 5 ст. 235 КЗпП), впродовж якого він з вини роботодавця не може виконувати трудові функції, обумовлені трудовим договором на попередньому місці роботи. Водночас працівник не може оформити трудові відносини на новому місці як основний працівник. Звісно, у працівника є ймовірність влаштуватися на роботу сумісником (без трудової книжки), але це не завжди співмірно з роботою за основною посадою. По-перше, можуть існувати обмеження для роботи як сумісника. По-друге, у бюджетній сфері є обмеження щодо зайнятості, та, як наслідок, у працівника можуть бути втрати в заробітку через неповну зайнятість.

Законодавець у ст. 117 та 235 КЗпП оцінив втрати працівника, пов’язані з порушенням його трудових прав у розмірі його середнього заробітку, тому стягнення судами подвійного середнього заробітку при настанні одного юридичного факту — звільнення — принаймні здається нелогічним.

Водночас слід враховувати, що в разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого їм органу, так само як і задоволення судом вимог працівника днем звільнення вважатиметься день видачі трудової книжки. У зв’язку з цим роботодавець повинен буде видати новий наказ про звільнення та внести відповідний запис в трудову книжку працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним (п. 4.1. Інструкції № 58)2.

Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Мін’юсту, Мінпраці та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58.

ЦИТАТА: «Днем звільнення в такому разі вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним у порядку, встановленому пунктом 2.10 цієї Інструкції».

(абз. 7 п. 4.1. Інструкції № 58)

З урахуванням викладеного вище, на наш погляд, подвійна відповідальність роботодавця, який у день звільнення не видав працівникові трудову книжку і не провів із ним остаточний розрахунок, у вигляді стягнення подвійного середнього заробітку, не співмірно з правами працюючого працівника, який отримує одну заробітну плату. Та, як бачимо, Верховний суд України у своїй постанові це підтвердив.

У цій ситуації виникає також питання і з тим, яку відповідальність з двох застосувати? На думку Верховного суду України, слід орієнтуватися на більш тривале порушення трудових прав. У ситуації, що розглянута в постанові ВСУ, більш тривалим порушенням трудових прав була невидача трудової книжки. Тому, на думку суду, необхідно застосовувати положення ст. 235 КЗпП.

Григорій Петренко,
юрист газети «Зарплата та кадрова справа»

№ 7, 2017  (с. 41)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку