Журнали

Зарплата та кадрова справа 11 травня, 2026
9
З

Звіт щодо внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю повинні подавати всі роботодавці

(коментар до листа ДПСУ від 11.05.2026 № 545/2/99-00-21-01-01-02; ІПК від 13.05.2026 № 2758/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК; ІПК від 15.05.2026 № 2800/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК)

-A
A+

Олег Юхненко, юрист газети «Зарплата та кадрова справа»

(коментар до листа ДПСУ від 11.05.2026 № 545/2/99-00-21-01-01-02)

ДПСУ в коментованому листі нарешті висловилася з питання, яке дуже хвилює роботодавців: чи подавати щоквартальний звіт щодо внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо СКШП менше 8 осіб або якщо норматив виконано.

Відповідь ДПСУ жорстка: звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску подають всі роботодавці: як ті, що є платниками внеску, та і ті, що такими не є.

У чому було питання? З 2026 року роботодавці живуть за новими правилами Закону № 8751 з урахуванням перехідних норм Закону № 42192.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XI
Закон України від 15.01.2025 № 4219-IX.

За ст. 18 ² Закону № 875 платниками внеску є роботодавці, у яких СКШП у календарному кварталі становить 8 і більше працівників і які в цьому кварталі не виконали норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Тобто логіка начебто проста:

  • якщо СКШП менше 8 осіб — роботодавець не є платником внеску;
  • якщо СКШП 8 і більше осіб, але норматив виконано — роботодавець також не є платником внеску;
  • якщо СКШП 8 і більше осіб і норматив не виконано — тоді виникає внесок.

Цю логіку ДПСУ, до речі, повторює і в ІПК від 13.05.2026 № 2758/ІПК/99-00-24-03-03: не є платниками внеску роботодавці із СКШП менше 8 осіб, роботодавці із СКШП 8 і більше осіб, які виконали норматив, а також дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.

Саме тому виникало логічне питання: якщо роботодавець не є платником внеску, то навіщо йому подавати звіт про внесок?

Що відповіла ДПСУ? Податківці процитували перехідну редакцію ст. 18 ² Закону № 875, яка діє на період адміністрування внеску податковими органами (в редакції ч. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219).

ЦИТАТА. «Роботодавці/платники внеску зобов’язані:

<...>

подавати звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, до податкового органу за основним місцем обліку платника внеску у строки та в порядку, встановлені цим Законом. Форма, за якою подається звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

<...>

Платники внеску складають звіти про нарахування, обчислення та сплату внеску за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, до податкових органів та сплачують внесок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання звіту».

(ст. 18 2 Закону № 875 в редакції ч. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219)

Тобто роботодавці / платники внеску зобов’язані подавати звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску до податкового органу за основним місцем обліку. А платники внеску складають звіти за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, і подають їх протягом 40 к. дн. після останнього календарного дня звітного кварталу.

І далі ДПСУ робить висновок — звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску подається як роботодавцями, так і платниками внеску.

Тобто податківці читають формулювання «роботодавці / платники внеску» широко. Не тільки як ті, у кого є сума внеску до сплати, а як дві групи осіб: роботодавці загалом і платники внеску.

Що це означає? З коментованого листа можна зробити висновок, що, на думку ДПСУ, звіт мають подавати всі роботодавці, а не лише ті, хто не виконав норматив і має суму внеску, зокрема:

  • роботодавці, у яких СКШП менше 8 осіб;
  • роботодавці, у яких СКШП 8 і більше осіб, але норматив виконано;
  • роботодавці, у яких норматив не виконано і внесок нараховано.

Тобто, за підходом ДПСУ, звітність стає фактично загальною квартальною звітністю для роботодавців, а не лише звітом тих, хто має сплачувати внесок.

Це не зовсім логічно з огляду на суть внеску. Адже якщо роботодавець не є платником внеску, то в нього немає що нараховувати і сплачувати. Але податківці прив’язалися саме до формулювання «роботодавці / платники внеску». І поки маємо таку офіційну позицію, її треба враховувати.

Чи можна не подавати звіт, якщо норматив виконано? До появи коментованого листа безпечним виглядав висновок: якщо норматив виконано і внеску немає, звіт щодо внеску не подаємо. Такий підхід підтримувала й логіка Закону № 875: звітність стосується саме нарахування, обчислення та сплати внеску. Ми про це писали у газеті «Зарплата та кадрова справа», № 7/2026, с. 26.

Але після появи коментованого листа ризики змінилися. Тепер ДПСУ говорить, що звітність подають і роботодавці, і платники внеску. Тому, якщо форма звіту буде затверджена саме в такій логіці, роботодавцям, які виконали норматив, безпечніше буде подати звіт із відповідними показниками і нульовою сумою внеску. Інакше є ризик, що податківці формально вважатимуть звіт неподаним.

А якщо СКШП менше 8 осіб… Тут ситуація ще дивніша. Роботодавець із СКШП менше 8 осіб узагалі не має нормативу і не є платником внеску. Але у коментованому листі ДПСУ не робить для таких роботодавців винятку.

Питання прямо стосувалося роботодавців із СКШП менше 8 осіб, а відповідь ДПСУ однакова для обох ситуацій: звітність подається як роботодавцями, так і платниками внеску.

Тому з погляду обережного підходу, якщо форму звіту затвердять і вона технічно дозволятиме подання її такими роботодавцями, краще подати нульовий звіт.

Але тут є практична проблема. Проєкт форми, який уже з’явився для обговорення3, передбачає у блоці «Категорія платника внеску» позначки для платників із СКШП від 8 до 25 осіб, понад 25 осіб і для окремих спеціальних роботодавців. Категорії «СКШП менше 8» у видимій частині форми немає. Тому ще треба дочекатися фінальної форми та порядку її заповнення.

Форма звіту: нарешті є проєкт Позитивна новина в тому, що форма звіту вже не просто «десь має бути». На сайті СПО об’єднань профспілок оприлюднено проєкти наказів, зокрема проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження форми Звіту про нарахування, обчислення та сплату внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю»4. Сторінка СПО зазначає, що проєкти були на обговоренні до 22.05.2026.

За проєктом наказу Мінфіну має бути затверджена форма Звіту про нарахування, обчислення та сплату внеску. Проєкт також передбачає, що наказ набирає чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування, але не раніше 01.01.2026.

У самій проєктній формі бачимо, що звіт має містити, зокрема:

  • звітний період;
  • дані платника;
  • категорію платника внеску;
  • розрахунок нормативу робочих місць;
  • СКШП штатних працівників;
  • СКШП осіб з інвалідністю;
  • окремо — кількість осіб з інвалідністю І групи та осіб з інвалідністю ІІ групи з порушенням зору або психічними розладами;
  • різницю між нормативом і СКШП осіб з інвалідністю;
  • нараховану зарплату, середньомісячну зарплату і суму внеску;
  • блок для уточнення помилок і пені.

Тобто форма, судячи з проєкту, буде не просто розрахунком. Вона одночасно підтягуватиме й розрахунок нормативу, і дані про осіб з інвалідністю, і суму внеску.

Що зазначає ДПСУ про відсутність форми звіту? Податківці в ІПК від 15.05.2026 № 2800/ІПК/99-00-24-03-03 прямо підтвердили, що на дату видання ІПК ще немає нормативно-правового акта Мінфіну, яким визначено форму звітності про нарахування, обчислення та сплату внеску.

Також податківці нагадали, що звітність має подаватися до податкових органів, а не через портал ПФУ, поки адміністрування внеску перебуває у ДПС. У цій же ІПК ДПСУ фактично не назвала конкретний код форми в електронних сервісах, бо форму ще не було затверджено.

Сплата внеску Щодо реквізитів для сплати внеску податківці відповіли обережно: інформацію про бюджетні рахунки та коди бюджетної класифікації треба дивитися на офіційному вебпорталі ДПС у рубриці «Рахунки для сплати платежів».

ІПК № 2758: податківці не хочуть тлумачити сам норматив Також звертаємо увагу, що наразі податківці не бажають тлумачити порядок визначення нормативу та його виконання. В ІПК від 13.05.2026 № 2758/ІПК/99-00-24-03-03 роботодавець запитував, зокрема, про зарплату працівника з інвалідністю на рівні МЗП — чи можна такого працівника зарахувати до нормативу. Але ДПСУ фактично не дала предметної відповіді по суті. Податківці зазначили, що питання розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не належить до компетенції ДПС, а належить до повноважень Держпраці, Мінсоцполітики та Мінекономіки.

Це важливий сигнал. ДПС адмініструє внесок і звітність, але не хоче брати на себе тлумачення складних питань щодо виконання нормативу. Тому роботодавець опиняється в непростій ситуації: звіт і внесок контролюватиме податкова, а пояснення щодо того, кого зарахувати до нормативу, вона відсилає до інших органів. До речі, ці відомства (Держпраці, Мінсоцполітики та Мінекономіки) теж наразі відмовчуються… хоча питання ми поставили давно.

Як діяти? Поки форма не затверджена остаточно, треба зробити підготовчу роботу.

Після завершення кожного кварталу порахуйте СКШП. Якщо СКШП менше 8 осіб — зафіксуйте це внутрішнім розрахунком. Якщо СКШП 8 і більше осіб — визначте норматив і перевірте, чи виконано його.

Якщо норматив виконано — все одно збережіть розрахунок. З урахуванням коментованого листа треба бути готовими подати звіт, якщо форма вимагатиме звітування від усіх роботодавців. На нашу думку, за І квартал 2026 року вже звітувати не потрібно буде, навіть заднім числом.

Якщо норматив не виконано — розрахуйте внесок, підготуйте дані для звіту і контролюйте строки. Базовий звітний період — квартал. Звіт подається протягом 40 к. дн. після закінчення кварталу, а внесок сплачується протягом 10 к. дн. після останнього дня граничного строку подання звіту.

Отже, скоріш за все будемо орієнтуватися на те, що звіт доведеться подавати всім роботодавцям, які використовують найману працю, якщо це підтвердить фінальна форма та порядок її подання.

Після затвердження форми треба буде уважно подивитися порядок її заповнення. Саме він має відповісти на практичні питання: чи подавати нульовий звіт, як його заповнювати роботодавцям із СКШП менше 8 осіб, чи буде окремий тип звіту без суми внеску, як відображати виконаний норматив. А ми вас про це сповістимо. Тримаємо руку на пульсі!

№ 9, 2026  (с. 8)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку