Журнали

Зарплата та кадрова справа 28 серпня, 2017
16
Л

Ліцей: нюанси оплати праці секретаря, медичної сестри, прибиральників

Як здійснюється оплата праці та виплата відпускних і оздоровчих секретаря, медичної сестри, прибиральників службових приміщень ліцею?

-A
A+

Ольга Гаращук,
завідувач відділу вищої школи і науки
ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Секретар та прибиральник Оплата праці працівників установ і закладів освіти, зокрема секретаря та прибиральників службових приміщень, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 р. № 102 (далі — Інструкція № 102), та наказу МОН «Про упорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557).

Для прибиральників службових приміщень та секретаря законодавством не передбачено скороченої тривалості робочого часу. Тому з урахуванням ст. 50 КЗпП вони мають працювати 40 годин на тиждень.

Завдання та обов’язки прибиральника службових приміщень, які повинен виконувати працівник протягом 8-годинного робочого дня, визначені п. 120 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336.

Відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом МОН від 06.12.2010 р. № 1205, посада прибиральника службових приміщень в школі вводиться з розрахунку 0,5 штатної одиниці на кожні 250 м2 площі, що прибирається, але не менше 0,5 посади на школу. За певних умов передбачено введення додаткових штатних посад прибиральників. При розрахунку площі, що прибирається, не враховується площа стін, вікон, панелей.

Слід зауважити, що зазначені норми площі не є нормами прибирання, а застосовуються для розрахунку необхідної для закладу кількості посад1

Медична сестра Згідно з п. 2 Інструкції № 102 умови оплати праці спеціалістів структурних підрозділів та окремих працівників закладів освіти, для яких такі умови не передбачені цією Інструкцією, встановлюються відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей народного господарства.

Див. додатково «ЗКС», № 19/2015, с. 23. — Прим. ред.

Умови оплати праці медичної сестри передбачені наказом Мінпраці та МОЗ «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005 р. № 308/519 (далі — наказ № 308/519).

Відповідно до п.п. «ґ» п.п. 3 п. 4 наказу № 557 та аналогічної норми п.п. 3.4.7 наказу № 308/519 працівникам за використання в роботі дезінфікувальних засобів, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, установлюється в обов’язковому порядку доплата в розмірі 10 % посадового окладу незалежно від назви посади, зокрема прибиральникам службових приміщень та сестрам медичним.

Разом з тим відповідно до п. 33 та додатка № 9 до Інструкції № 102, а також п.п. 7.2.3 та додатка № 2 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016–2020 роки (далі — Галузева угода) керівники закладів освіти за погодженням з профспілковими комітетами можуть встановлювати доплати працівникам, які зайняті на роботах з важкими і шкідливими умовами праці, у розмірі до 12 % тарифної ставки (посадового окладу).

Підпунктом 1.159 додатка № 9 до Інструкції № 102 та п.п. 1.159 додатка № 2 до Галузевої угоди передбачено, що роботи з хлорування води, з виготовленням дезінфікуючих розчинів, а також їх використанням віднесено до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюються доплати в розмірі до 12 %. Зазначені доплати встановлюються відповідно до Положення про порядок встановлення доплат за несприятливі умови праці Порядку додаткової оплати за несприятливі умови праці в установах і організаціях системи освіти, наведеного у додатку № 9 до Інструкції № 1022.

Така доплата (до 12 %) встановлюється за результатами атестації робочих місць або оцінки умов праці. — Прим. ред.

Відповідно до ст. 3 1 Закону про оплату праці розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП. Частиною 2 цієї статті встановлено, що при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Інші виплати, зокрема доплата за вислугу років та надбавка за складність і напруженість у роботі, включаються до МЗП (з 1 січня 2017 року — 3200,00 грн). Отже, доплату в розмірі 10 % (12 %) платять «зверху» МЗП.

Разом із тим з метою диференціації оплати праці працівників, які отримують однакову заробітну плату на рівні мінімальної, п. 2 постанови КМУ від 28.12.2016 № 10373 керівникам навчальних закладів надано право забезпечити диференціацію заробітної плати шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності та умов виконуваної роботи. Аналогічне зобов’язання передбачене п. 2 наказу МОН від 20.01.2017 р. № 81.

Див. «ЗКС», № 2/2017, с. 4. — ​Прим. ред.

Допомога на оздоровлення Що стосується виплати допомоги на оздоровлення, то відповідно до п.п. «б» п. 4 постанови КМУ від 30.08.2002 р. № 1298 керівникам місцевих органів виконавчої влади, ОМС, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надано право надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання. Аналогічні норми для працівників освіти та охорони здоров'я передбачені у вищезазначених галузевих наказах (п.п. 5 п. 4 наказу № 557 та п. 5.11 наказу № 308/519).

Пунктом 2 постанови КМУ від 11.05.2011 р. № 524 передбачено, що з 1 січня 2012 року медичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) виплачується допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу при наданні основної щорічної відпустки.

Норма про забезпечення надання всім категоріям працівників матеріальної допомоги, зокрема на оздоровлення, в сумі до одного посадового окладу на рік також передбачена п.п. 8.3.2 Галузевої угоди.

Отже, медсестра отримає допомогу на оздоровлення обов’язково, а секретар та прибиральник — якщо дозволить фонд оплати праці.

Відпустки Відповідно до ст. 6 Закону про відпустки секретарю, прибиральнику службових приміщень та медичній сестрі надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 к. дн. за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

А чи мають вони право на додаткову відпустку? Відповідно до п. 133 розділу XVII «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, наведеного у додатку 2 до постанови КМУ від 17.11.1997 р. № 1290молодшим спеціалістам з медичною освітою закладів освіти надається щорічна додаткова відпустка максимальної тривалості 7 к. дн.

Частиною 2 ст. 8 Закону про відпустки установлено, що працівникам з ненормованим робочим днем надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю до 7 к. дн. згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою. Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Пунктом 5.3.10 Галузевої угоди рекомендовано забезпечити надання додаткових відпусток працівникам з ненормованим робочим днем тривалістю до 7 к. дн. згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективними договорами на підставі Орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем системи Міністерства освіти і науки України, яким може надаватися додаткова відпустка, що є додатком № 1 до цієї Угоди. Цим Орієнтовним переліком передбачені посади друкарки та середнього і молодшого медичного персоналу. Разом з тим цим переліком не обмежено коло осіб, яким може надаватися додаткова відпустка за ненормований робочий день.

Рекомендаціями щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затвердженими наказом Мінпраці «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці» від 10.10.1997 р. № 7, передбачено, що конкретна тривалість додаткової відпустки встановлюється колективним договором за кожним видом робіт, професій та посад чи трудовим договором як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу (п. 3).

№ 16, 2017  (с. 21)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку