Журнали

Зарплата та кадрова справа 28 серпня, 2017
16
Л

Лікарняних немає, але ви тримайтеся… або Довідка замість лікарняного

Працівник, який працює у нас за основним місцем роботи, хворів з 3 по 11 липня 2017 року. Проте у зв’язку з відсутністю бланків листків непрацездатності в медзакладі на підтвердження хвороби йому видали довідку. Чи можна оплачувати період хвороби на підставі довідки?

-A
A+

Світлана Димитренко,
начальник відділу удосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування Міністерства соціальної політики України

Катерина Скрипкіна,
заступник головного редактора газети «Зарплата та кадрова справа»

Довідка, видана медзакладом, оплаті не підлягає. Для роботодавця вона є лише підтвердженням того, що працівник був відсутній на роботі з поважної причини — у зв’язку із хворобою. У Табелі обліку використання робочого часу неоплачену тимчасову непрацездатність позначайте кодом НН (27).

Підставою для призначення лікарняних за основним місцем роботи є оригінал листка непрацездатності, оформленого в установленому порядку (ч. 1 ст. 31 3акону про соцстрахуванняп. 3 Порядку № 4401). Без зазначеного документа комісія (уповноважений) із соціального страхування не має права призначати лікарняні незалежно від обставин, у зв’язку з якими працівник його не надав.

Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440.

Виходить, що з об’єктивних причин працівник залишиться без оплати днів хвороби на невизначений строк. Нічого не залишається, окрім як чекати, допоки в медзакладі з’являться бланки листків непрацездатності.

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Чітких інструкцій ані від МОЗ, ані від Мінсоцполітики, ані від Фонду соцстрахування немає. Вочевидь, безпосередньо сам працівник повинен потурбуватися про те, щоб обміняти довідку на листок непрацездатності. Для цього йому доведеться звертатися до медзакладу (особисто, за допомогою засобів зв’язку або поштою) для того, щоб дізнатися, чи з’явилися бланки листків непрацездатності. Як тільки з’явиться інформація про наявність цих бланків, треба вирушати до медзакладу з паспортом і раніше виданою довідкою за оригіналом листка непрацездатності. До речі, вже в серпні 2017 року має бути покритий дефіцит бланків листків непрацездатності. Про це повідомило МОЗ у себе на сайті 03.08.2017 р. (moz.gov.ua).

Коли працівник надасть вам листок непрацездатності, враховуйте такі моменти. Відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону про соцстрахування допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в разі, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців із дня відновлення працездатності. Сподіваємося, що бланки листків непрацездатності з’являться значно раніше, ніж спливе зазначений строк. Проте про вказану норму не варто забувати.

Отриманий листок непрацездатності працівник надає до відділу кадрів. Водночас слід відкоригувати дані раніше заповненого Табеля — оплачену тимчасову непрацездатність слід відобразити кодом ТН (26). Потім лікарняний передають до комісії (уповноваженому) із соцстрахування, яка приймає рішення про призначення (відмову в призначенні) лікарняних. Якщо лікарняні призначені, то бухгалтерія розраховує їх суму та подає заяву-розрахунок до свого відділення Фонду для отримання фінансування. При цьому бухгалтеру треба врахувати такі нюанси.

Нюанс № 1. При розрахунку середньої зарплати для оплати періоду хвороби орієнтир на дату початку тимчасової непрацездатності, а не на дату надання листка непрацездатності або дату призначення лікарняних. Так, розрахунковим періодом є 12 повних місяців або фактично відпрацьовані календарні місяці (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, на який припадає дата початку хвороби. Якщо працівник перебував у трудових відносинах менше календарного місяця, то розрахунковим періодом є фактично відпрацьовані календарні дні до дати початку хвороби.

Нюанс № 2. Для цілей порівняння з граничним розміром доходу, що надає право на застосування ПСП (у 2017 році — 2240,00 грн), лікарняні відносять до місяців, за які вони нараховані (абз. 3 п.п. 169.4.1 ПКУ). Тому якщо працівник користується правом на ПСП, лікарняні за минулий місяць включайте до доходу такого місяця і після цього порівнюйте з граничним розміром доходу. Для цілей оподаткування лікарняні — зарплатна виплата, тому лікарняні (в тому числі за минулий місяць) відображають в розділі I форми № 1ДФ за квартал, у якому вони нараховані, з ознакою доходу «101».

Для цілей нарахування ЄСВ лікарняні також відносять до того місяця, за який вони нараховані. Тому для порівняння з максимальною (у липні 2017 року — 42100,00 грн) і мінімальною базою нарахування ЄСВ (у 2017 році — 3200,00 грн) лікарняні за липень, нараховані в наступних місяцях, віднесіть до доходу за липень. Лікарняні відображайте в таблицях 1 і 6 форми № Д4 за місяць, у якому вони нараховані. Зауважте, що в таблиці 6 лікарняні треба відобразити в окремому рядку, вказавши в реквізиті 11 місяць, за який вони нараховані («07.2017»).

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. А тепер знову повернемося до періоду до отримання листка непрацездатності. Через відсутність бланків листків непрацездатності працівник фактично залишиться без частини заробітку. Можливо, роботодавець піде назустріч працівникам, які опинилися в описаній ситуації, і захоче підтримати їх матеріально, адже хворіти сьогодні дорого. У такому разі він може діяти таким чином.

Варіант № 1. Видати грошову позику працівникові на орієнтовну суму лікарняних (їх можна розрахувати, використовуючи дані довідки з медзакладу, у якій вказано період хвороби), відстрочивши дату початку повернення на декілька місяців. Сподіваємося, що за цей час бланки листків непрацездатності з’являться і працівник зможе отримати лікарняні, якими покриє суму позики. А якщо ні, то у працівника буде час на поповнення свого бюджету.

Варіант № 2. Надати працівникові нецільову благодійну допомогу на підставі його заяви. Така допомога в розмірі 2240,00 грн сукупно протягом року не обкладається ані ПДФО, ані ВЗ (п.п. 170.7.3, п. 1.7 п. 16 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). ЄСВ не нараховують на всю суму допомоги незалежно від розміру на підставі п. 14 розд. I Переліку № 11702, враховуючи, що це матдопомога разового характеру.

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,
затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

Варіант № 3. Одразу попередимо, що він підійде тільки в тому випадку, коли у працівника залишилися документи, що підтверджують факт лікування. Наприклад, довідки, виписки з амбулаторних карт, рецепти, рахунки-фактури медзакладів, договори на медобстеження (лист ДПАУ від 02.07.2004 р. № 4168/К/17-3115), чеки на купівлю лікарських засобів. Якщо працівник надав такі документи, то роботодавець може надати допомогу на лікування. Уся сума такої допомоги не обкладається ані ПДФО, ані ВЗ згідно з п.п. 165.1.19, п. 1.7 п. 16 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. ЄСВ на суму допомоги не нараховують на підставі п. 14 розд. I Переліку № 1170.

№ 16, 2017  (с. 19)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку