Документи та коментарi
(коментар до наказу МФУ «Про затвердження Змін до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 11.04.2017 р. № 427)
Іван ЧалийСтаттi
Досвідчений бухгалтер знає: чим швидше виправити помилку, тим менше буде санкцій. Цілком згодні.
У цьому матеріалі ви отримаєте загальні знання щодо існуючих способів виправлення «прибуткових» помилок, дізнаєтеся про їх переваги й недоліки, що дозволить вам зробити правильний вибір.
Про переваги й недоліки виправлення помилок через уточненку ви вже дізналися з матеріалу «Помилки з податку на прибуток: правила виправлення» цього номера.
Тепер у деталях розглянемо такий спосіб виправлення.
З цієї статті ви дізнаєтеся про правила виправлення помилок, допущених при обчисленні податку на прибуток, через поточну звітну декларацію.
До цього способу платники вдаються, як правило, коли їх нічого не підганяє (наприклад, не загрожує незабаром перевірка) або коли недоплата і 5 % штраф перекриваються задекларованою у звітному періоді переплатою.
Зачекати здавання звітної декларації платники можуть і в разі, якщо помилка, якої припустилися, призвела до завищення податкового зобов’язання в періоді, що виправлявся.
Іноді трапляється, що платник виявляє «старі» помилки, допущені в деклараціях до 2015 року.
Якщо на горизонті «майоріє» перевірка, доводиться такі помилки оперативно виправляти.
Тут існує своя специфіка, оскільки старі й нові декларативні форми абсолютно не збігаються.
Як вийти з такої ситуації, розповімо у пропонованій статті.
Зворотний зв'язок
Чи необхідно повторно подавати фінансову звітність разом із звітною новою або з уточнюючою декларацією з податку на прибуток підприємств?
Валентина Борисенко Наше підприємство подає звітність з податку на прибуток поквартально. У травні 2017 року нами було виявлено помилку (не враховані доходи), яка призвела до заниження податку на прибуток за І квартал 2016 року.
З урахуванням того, що показники податкової декларації з податку на прибуток розраховуються наростаючим підсумком, які саме звітні (податкові) періоди мають бути нами уточнені? Яка сума має бути зазначена у рядку 18 уточнюючої декларації або додатка ВП?
Наше підприємство припустилося помилки в частині неутримання та несплати податку при виплаті доходів нерезиденту.
Як виправити виявлену помилку у податковій декларації з податку на прибуток підприємств?
І як бути, якщо при виплаті доходів нерезиденту було своєчасно утримано та сплачено податок, але при складанні податкової декларації з податку на прибуток сума цього податку помилково не була вказана?
Наше підприємство є платником податку на прибуток. За результатами 2015 року дохід, визначений за правилами бухгалтерського обліку, вперше не перевищив 20 млн грн. Тому при визначенні податку на прибуток за 2016 рік коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені розд. ІІІ ПКУ, ми не здійснювали. Після подання податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік з’ясувалося, що ми помилково не поставили відмітку про прийняте рішення щодо незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування.
Що ми маємо робити, щоб виправити це та не втратити право на незастосування коригувань надалі (адже у 2016 році дохід теж не перевищив 20 млн грн)?
Підприємство є річним платником податку на прибуток. За підсумками 2016 року ми задекларували прибуток (вказано додатне значення у ряд. 19). Декларація за 2016 рік була подана своєчасно, однак в ній помилково не був врахований збиток минулих років, що перекриває суму задекларованого прибутку. Помилку виявлено після граничного строку подання декларації, але до настання граничного строку сплати податку. У зв’язку з цим ми нічого в бюджет не платили, а вже наприкінці березня подали уточнюючу декларацію. Однак податківці наполягають на сплаті штрафних санкцій незважаючи на те, що фактично в 2016 році у нас був збиток.
Чи правомірно це?
Довідкова інформація
Додатковi матерiали
Міністерство фінансів України
Лист від 22.04.2016 р. № 31-11410-06-5/11705
Державна фіскальна служба України
Лист від 10.02.2016 р. № 2759/6/99-95-42-01-15
Державна фіскальна служба України
Лист від 04.01.2016 р. № 102/7/99-99-19-02-01-17
Державна фіскальна служба України
Лист від 12.03.2016 р. № 5375/6/99-99-19-02-02-15
Державна фіскальна служба України
Лист від 09.10.2015 р. № 21492/6/99-99-15-04-02-15
Державна фіскальна служба України
Лист від 30.05.2016 р. № 11752/6/99-99-15-02-02-15
Як заповнюються поля 2 та 3 при поданні уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?
(категорія 102.23.02 ЗІР)
Додаток до матеріалів:
- "Виправлення помилки щодо невідображення збитків у «прибутковій» декларації" // "ПБ", 2017, № 5
- "Виправлення помилок з податку на прибуток через уточненку" // "ПБ", 2017, № 20
Чи необхідно подавати фінансову звітність повторно як додаток до податкової декларації з податку на прибуток підприємств разом зі звітною новою або з уточнюючою декларацією, якщо показники фінансової звітності не підлягають виправленню?
(категорія 102.23.02 ЗІР)
Додаток до матеріалів:
- "Виправлення помилок у бухобліку: важливі правила" // «ПБ», 2017, № 19
- "Виправлення помилок з податку на прибуток через уточненку" // «ПБ», 2017, № 20
- "«Мы с Тамарой ходим парой…», або Чи потрібно при виправленні подавати фінзвітність?" // «ПБ», 2017, № 20
- "«Швидка допомога» у виправленні амортизаційних помилок" // «ПБ», 2017, № 27
- "Продаж валюти неправильно проведено в обліку: як виправити помилку" // «ПБ», 2017, № 35
Чи передбачена відповідальність за неподання уточнюючої податкової звітності протягом десяти календарних днів відповідно до податкового повідомлення-рішення за формою «П», якщо за результатами перевірки контролюючим органом було зменшено від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток?
(категорія 102.25 ЗІР; додаток до матеріалу «Виправлення помилок з податку на прибуток через уточненку»)
Чи відображаються в уточнюючій Податковій декларації з податку на прибуток підприємств штрафні санкції у разі заниження авансового внеску у розмірі 2/9 податку на прибуток та який термін сплати авансового внеску, якщо така уточнююча декларація подається після граничного терміну подання декларації, але до граничного терміну сплати таких авансових внесків?
(категорія 102.25 ЗІР; додаток до матеріалу «Виправлення помилок з податку на прибуток через уточненку»)
Як нараховується та сплачується пеня у разі, якщо платник податків несвоєчасно сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання, у т. ч. з граничним строком сплати до 01.09.2015?
Увага! Відповідь діяла до 01.01.2017 р.
(категорія 138.02 ЗІР; додаток до матеріалу «Виправляємо старі «прибуткові» помилки, допущені до 2015 року»)
Чи необхідно нараховувати пеню на занижену суму податкових зобов’язань при самостійному виправленні помилок у разі подання уточнюючої декларації (розрахунку) або уточнень у складі звітної (нової звітної) декларації (розрахунку), якщо у платника податку з відповідного платежу є переплата?
Увага! Відповідь діяла до 01.01.2017 р.
(категорія 135.04 ЗІР; додаток до матеріалу «Виправляємо старі «прибуткові» помилки, допущені до 2015 року»)
Яка сума податкового зобов’язання зазначається у рядку 18 уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємств або додатка ВП до декларації за наступний звітний (податковий) період року?
(категорія 102.23.02 ЗІР; додаток до матеріалу «Нюанси заповнення рядка 18 декларації у разі виправлення помилок»)
Як платник податку на прибуток може виправити помилки, виявлені у поданій до контролюючих органів фінансовій звітності?
(категорія 102.23.02 ЗІР; додаток до матеріалу «"Мы с Тамарой ходим парой…", або Чи потрібно при виправленні подавати фінзвітність?»)
Як в уточнюючій Декларації з податку на прибуток підприємств здійснити виправлення помилок, якщо платник податку своєчасно здійснив нарахування, утримання та перерахування до бюджету суми податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, але при перенесенні показників з додатка ПН у рядок 23 Декларації допустив помилку або додаток ПН був незаповнений та чи нараховуються при цьому штрафні санкції та пеня?
(категорія 102.23.02 ЗІР; додаток до матеріалу «Виправляємо помилку щодо податку на репатріацію»)
Як у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств здійснюється виправлення помилок у разі неутримання, несплати податку на доходи нерезидента?
(категорія 102.25 ЗІР; додаток до матеріалу «Виправляємо помилку щодо податку на репатріацію»)
Чи має право платник, у якого дохід не перевищує двадцять мільйонів гривень, та який у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за звітний податковий рік проставив позначку про прийняття рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці, у наступному звітному році здійснювати коригування фінансового результату?
(категорія 102.13 ЗІР; додаток до матеріалів «Коригування фінрезультату у 2017 році», «Якщо стали добровільними коригувальниками помилково»)
Чи може платник податків після подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств з незаповненою інформацією про наявність прийнятого рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України, використати право про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування шляхом подання уточнюючого розрахунку?
(категорія 102.23.02 ЗІР)
Додаток до матеріалів:
- "Коригування фінрезультату у 2017 році" // «ПБ», 2017, № 13
- "Якщо стали добровільними коригувальниками помилково" // «ПБ», 2017, № 20
- "Річна Декларація з прибутку: важливі акценти 2017 року" // «ПБ», 2018, № 6
Чи має право платник податків, доходи якого не перевищували 20 млн. грн., але при цьому такий платник застосовував коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України, прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату на другий, третій рік в безперервній сукупності років в кожному з яких розмір доходу не перевищує 20 млн. грн.?
(категорія 102.02 ЗІР)
Додаток до матеріалів:
- "Коригування фінрезультату у 2017 році" // «ПБ», 2017, № 13
- "Якщо стали добровільними коригувальниками помилково" // «ПБ», 2017, № 20
- "Річна Декларація з прибутку: важливі акценти 2017 року" // «ПБ», 2018, № 6