Журнали

Професійний бухгалтер 29 травня, 2017
20
Я

Якщо стали добровільними коригувальниками помилково

Наше підприємство є платником податку на прибуток. За результатами 2015 року дохід, визначений за правилами бухгалтерського обліку, вперше не перевищив 20 млн грн. Тому при визначенні податку на прибуток за 2016 рік коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені розд. ІІІ ПКУ, ми не здійснювали. Після подання податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік з’ясувалося, що ми помилково не поставили відмітку про прийняте рішення щодо незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування.
Що ми маємо робити, щоб виправити це та не втратити право на незастосування коригувань надалі (адже у 2016 році дохід теж не перевищив 20 млн грн)?

-A
A+

Апріорі для всіх платників податку на прибуток установлені єдині правила визначення об’єкта оподаткування. Відповідно до п.п. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з національними положеннями бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Утім, для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ1.

Докладніше див. матеріал «Коригування фінрезультату у 2017 році» // «ПБ», № 13/2017, с. 10.

Отже, таким платникам податку надана можливість обирати: застосовувати чи не застосовувати відповідні коригування фінансового результату. Скористатись правом на незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування платник податку може, прийнявши відповідне рішення та зазначивши про таке рішення у спеціально відведеному місці податкової декларації з податку на прибуток підприємств. Тож у разі відсутності у податковій декларації інформації щодо прийняття платником податку рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування вважається, що платник відмовився від цього права і повинен застосовувати всі коригування.

Зверніть увагу: п.п. 134.1.1 ПКУ вимагає, щоб таке рішення було відображено платником у декларації з податку на прибуток за перший рік роботи, у якому обсяг не перевищив 20 млн грн. Далі таке рішення є незмінним протягом усієї сукупності років, в яких виконується цей критерій (дохід ≤ 20 млн грн). Це означає, що платник не може в наступних роках передумати й почати застосовувати коригування в добровільному порядку (категорія 102.13 ЗІР).

Відповідно, оскільки вперше у платника дохід не перевищив 20 млн грн за підсумками 2015 року, він уже при складанні декларації за 2015 рік мав у ній поставити відмітку про незастосування коригувань. Оскільки і в наступному, 2016 році, дохід платника не перевищив 20 млн грн, за результатами цього року він мав право не застосовувати коригування. Причому приймати аналогічне рішення або дублювати його в декларації за 2016 рік не потрібно — його платник мав прийняти у декларації за 2015 рік.

Тепер ще раз розглянемо вашу ситуацію. Виходить, що при поданні декларації за 2015 рік ви не поставили в ній відмітку, яка б означала, що ви прийняли рішення не проводити коригування. А тепер давайте відповімо на запитання, в чому полягала ваша помилка: помилково не поставили відмітку про непроведення коригувань або помилково не провели коригування протягом 2016 року? Погодьтеся, результати виправлення цих помилок докорінно різні. На щастя, податківці не заперечують у такій ситуації визнати, що помилка полягала саме в непроставленні відмітки, і дозволяють виправити її через уточнюючу декларацію (категорія 102.23.02 ЗІР).

Отже, у випадку, що розглядається, щоб не коригувати фінрезультат до оподаткування, платнику податку необхідно внести відповідні зміни до податкової декларації в порядку, передбаченому ст. 50 ПКУ, а саме подати уточнюючу податкову декларацію за відповідний рік, у якій зазначити інформацію про прийняте рішення щодо незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування. Якщо платник уперше не застосовував коригування за результатами 2015 року, то й уточненку потрібно подати до декларації за 2015 рік. Тоді й у 2016 році це рішення діятиме «автоматом».

ВИСНОВОК. Якщо ви забули вказати в декларації про прийняття рішення щодо незастосування коригувань фінрезультату до оподаткування на різниці, визначені розд. ІІІ ПКУ, скористайтеся можливістю подати уточненку до декларації за перший рік роботи, у якому дохід не перевищив 20 млн грн.

До речі, у фіскалів є лояльні роз’яснення, що навіть якщо платник-малодохідник проводив коригування в перший рік, коли обсяг не перевищив 20 млн грн (не було прийнято рішення про непроведення коригувань), він може відмовитися від їх проведення в наступні роки (категорія 102.02 ЗІР). Фіскали вважають, що можливість відмови від проведення коригувань надається платникові в будь-який рік протягом «малодохідної» сукупності років, і таке рішення можна прийняти один раз. «Зіскочити» на проведення коригувань платник уже не може доти, доки його річний обсяг не перевищить 20 млн грн. Роз’яснення, безумовно, позитивне для платників, але, на наш погляд, не відповідає вимогам ПКУ, у п.п. 134.1.1 якого йдеться про можливість зробити такий вибір при поданні декларації за перший рік, у якому обсяг не перевищив 20 млн грн.

Світлана Куртенок, бухгалтер-експерт

№ 20, 2017  (с. 28)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку