Журнали

Професійний бухгалтер 20 березня, 2017
11
О

Оновлена форма № 20-ОПП: що варте уваги?

Скільки часу живемо за ПКУ, стільки ж користуємося незмінною формою № 20-ОПП. Безперечно, за такий довгий час більш-менш до неї звикли. І насамперед засвоїли її головне призначення — інформувати податківців про об’єкти оподаткування платника податку.
Та ось нещодавно Мінфін вирішив підкоригувати як саму форму, так і деякі правила її подання. Крім того, ще й наділив її допоміжною, раніше непритаманною їй функцією. Тож негайно ознайомимо вас із цими новинками, адже коли ви читатимете цю статтю, оновлена форма № 20-ОПП саме набуде чинності.

-A
A+

Головні тези

  • Тепер форма № 20-ОПП, крім основної своєї функції (інформувати податківців про об’єкти оподаткування), додатково може застосовуватися також для того, щоб стати на облік у контролюючому органі за неосновним місцем обліку.
  • Платник податків зобов’язаний повідомляти за формою № 20-ОПП про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку протягом 10 р. дн. після реєстрації, створення чи відкриття таких об’єктів.
  • Довідник типів об’єктів оподаткування має виключно рекомендаційний характер і не є нормативно-правовим документом. Отже, не буде порушенням, якщо у формі № 20-ОПП ви зазначите типи об’єктів, не перелічені у цьому довіднику.
  • Подавати форму № 20-ОПП повинні всі без винятку платники податків і зборів: як юридичні особи, так і фізичні особи — підприємці незалежно від обраної системи оподаткування.
  • При передачі (отриманні) в оренду об’єктів основних засобів платники податків — як орендодавець, так і орендар — зобов’язані подати форму до органу ДПС за своїм основним місцем обліку.
  • За неподання форми № 20-ОПП податківці погрожують штрафами. А після того, як форма № 20-ОПП почала застосовуватися ще й для взяття платників податків на облік, шансів наразитися на ці штрафи стало більше. Тож не ризикуйте без необхідності.

Які функції виконує форма № 20-ОПП?

Документ, про який сьогодні йтиметься, називається «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» за формою № 20-ОПП. Та ми для зручності назвемо її форма № 20-ОПП. Відтепер вона розміщена у додатку 10 до Порядку № 15881, який, власне, й визначає основні правила її подання.

Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом МФУ від 09.12.2011 р. № 1588.

Оновлення форми № 20-ОПП відбулося у зв’язку з виданням наказу № 11252. Як зазначено у п. 6 цього наказу, він набирає чинності через 30 днів із дня його офіційного опублікування. Тож сьогодні вже слід користуватися новою формою, адже наказ № 1125 було опубліковано у бюлетені «Офіційний вісник України» від 17.02.2017 р. № 14.

Наказ МФУ «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» від 21.12.2016 р. № 1125.

Разом з тим базові поняття, без яких не було б і самої форми № 20-ОПП, залишилися незмінними. Отже, варто згадати перш за все їх, і для цього звернемося до п. 63.3 ПКУ. Саме ця норма дає нам уявлення про те, чого чекають податківці від форми № 20-ОПП.

Отже, п. 63.3 ПКУ зобов’язує платника податків:

  1. стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку. При цьому неосновним місцем обліку вважається місце розташування (реєстрації) підрозділів платника податку, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність;
  2. повідомляти контролюючі органи про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо раніше форма № 20-ОПП призначалася лише для того, щоб проінформувати податківців про той чи інший об’єкт оподаткування (позиція (2)), то відтепер у неї з’явилася ще одна, допоміжна, функція. За її допомогою можна стати на облік у контролюючому органі за неосновним місцем обліку!

Для цього достатньо в такому повідомленні визначити контролюючий орган, у якому ви бажаєте стати на облік за неосновним місцем за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування (див. нову редакцію п. 7.2 розд. VII Порядку № 1588). З цією метою у новій графі 11 ф. № 20-ОПП необхідно зробити позначку  або «+».

Тобто наводити назву такого «неосновного» контролюючого органу не треба. Замість цього у нових графах 6 «код за КОАТУУ» та 7 «область, район, населений пункт» ви зазначите інформацію про адміністративну одиницю відповідно до КОАТУУ, де знаходиться ваш об’єкт оподаткування, що вимагає взяття на облік як платника податків за неосновним місцем. А все інше податківці зроблять без вас.

Зауважте: ця додаткова опція форми № 20-ОПП хоча й може комусь здатися зручною, проте обов’язковою не є. Для того щоб платнику податків стати на облік за неосновним місцем, Порядок № 1588 передбачає інші, штатні інструменти — форму № 17-ОПП, однак про неї трохи далі. А зараз давайте зосередимося на головному призначенні нашої форми № 20-ОПП — інформувати контролюючі органи про об’єкти оподаткування. У цій частині теж є певні зміни, обумовлені оновленням форми, а відтак ви маєте про них знати.

Щодо яких об’єктів подається ф. № 20-ОПП?

Загальне визначення об’єкта оподаткування міститься у ст. 22 ПКУ. Згідно з ним об’єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об’єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податків податкового обов’язку.

Погодьтеся, наведене вище визначення об’єкта оподаткування надзвичайно широке. І якщо взяти його на озброєння, то форму № 20-ОПП довелося би подавати при здійсненні чи не кожної господарської операції.

Одразу вас заспокоїмо: у консультації з категорії 119.11 ЗІР податківці зазначають, що інформація про такі об’єкти оподаткування, як товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) відображається у відповідній податковій звітності платника податків (податкові декларації з податку на прибуток, з податку на додану вартість, Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ тощо). Тому щодо таких об’єктів оподаткування подавати форму № 20-ОПП не потрібно.

Отже, виходить, що у контексті нашої розмови слід орієнтуватися не на ст. 22 ПКУ, а на вужче визначення з п 63.3 ПКУ, згідно з яким об’єктами оподаткування та об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платників податків виникають обов’язки щодо сплати податків і зборів.

Правила подання форми № 20-ОПП деталізовано у розд. VIII Порядку № 1588, звідки можна дійти висновку, що інформувати податківців необхідно про матеріальні об’єкти, які:

1) виступають об’єктами оподаткування для відповідних податків або зборів і наявність яких у суб’єкта господарювання призводить до нарахування податкових зобов’язань. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ.

Наприклад, суб’єкт господарювання, який є платником:

  • податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, має повідомити про об’єкти житлової та нежитлової нерухомості;
  • транспортного податку — про легкові автомобілі, що відповідають певним умовам, передбаченим п.п. 267.2.1 ПКУ;
  • плати за землю — про земельні ділянки, що знаходяться у власності чи користуванні;
  • екологічного податку — про стаціонарні джерела забруднення, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (газовий котел, піч, сушарка), спеціально відведені для розміщення відходів місця (звалища) тощо;

2) пов’язані з оподаткуванням або через які суб’єкт господарювання провадить свою діяльність. До цих об’єктів належать, зокрема:

  • у виробників певної продукції — завод, ательє, цех, видавництво, олійниця, кар'єр то що;
  • у торговців — магазин, супермаркет, аптека, лоток, намет, склад, база тощо;
  • у виконавців робіт або надавачів послуг — автомайстерня, лісопилка, млин, ресторан, кафе, кемпінг, телестудія тощо.

ДО ВІДОМА. Рекомендований довідник типів об’єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДФСУ у розділі «Довідники, реєстри, переліки» → «Довідники» → «Типи об’єктів оподаткування» або на інформаційних стендах у місцевих ДПІ.

Куди, в який строк і як подають форму № 20-ОПП?

Відповідь на ці запитання знаходимо у п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588. У ньому зазначено, що форму № 20-ОПП слід подавати до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. Зробити це треба протягом 10 р. дн. після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.

З якої дати відлічується 10-денний строк для подання форми № 20-ОПП? На думку податківців (див. роз’яснення з категорії 119.11 ЗІР), з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об’єктом оподаткування.

У разі створення відокремленого підрозділу юридичної особи з місцезнаходженням за межами України форма № 20-ОПП подається юридичною особою теж до контролюючого органу за її основним місцем обліку. Строк, відведений для цього, такий самий — 10 р. дн. після створення, реєстрації «чужоземного» відокремленого підрозділу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо платник податків реєструє, створює чи відкриває об’єкт оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то йому перш за все необхідно стати на облік за неосновним місцем у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об’єкта (п. 8.3 розд. VIII Порядку № 1588).

Для цього платник податків протягом 10 р. дн. після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об’єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов’язані з оподаткуванням, має подати до відповідного (тобто «неосновного») контролюючого органу заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 17-ОПП (див. п. 7.2 розд. VII Порядку № 1588 у новій редакції). Така заява може бути подана як за неосновним, так і за основним місцем обліку.

Однак, як ви вже знаєте, існує альтернативний варіант стати на облік у контролюючому органі за неосновним місцем — подати форму № 20-ОПП.

Якщо ви скористаєтесь цією можливістю, то запам’ятайте, що форму № 20-ОПП у такому разі все одно подають до «рідної» ДПІ. Тобто до того податкового органу, який визначений як ваше основне місце обліку. Ним може бути або податковий орган, що обслуговує адміністративно-територіальну одиницю, у якій розташовано ваше місцезнаходження згідно з ЄДР, або податковий орган, що обслуговує великих платників податків (якщо виконуються умови, передбачені п.п. 14.1.24 ПКУ для віднесення вас до цієї категорії).

ВАЖЛИВО! Якщо про узяття на облік за неосновним місцем ви зробили відповідну позначку у формі № 20-ОПП, то звільняєтесь від обов’язку подання до контролюючого органу «штатної» заяви за формою № 17-ОПП.

Ну і насамкінець цього розділу зазначимо, що подати форму № 20-ОПП до контролюючого органу можна засобами електронного зв’язку в електронній формі із застосуванням електронного цифрового підпису. Принаймні така норма вже з’явилася у п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588. Тож залишилося лише дочекатися її практичної реалізації.

У яких випадках подають форму № 20-ОПП?

Необхідність подання форми № 20-ОПП виникає у першу чергу тоді, коли суб’єкт господарювання реєструє, створює чи відкриває новий об’єкт оподаткування (п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588). Про такий обов’язок та строки його виконання йшлося у попередньому розділі статті.

Крім того, форму № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування доведеться подати (див. п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588), якщо змінюється:

  • тип об’єкта оподаткування;
  • найменування об’єкта оподаткування;
  • місцезнаходження об’єкта;
  • вид права;
  • стан об’єкта.

Детальніше про те, як заповнювати форму № 20-ОПП, якщо змінюється який-небудь із зазначених параметрів, див. у таблиці  «Порядок заповнення форми № 20-ОПП».

Конкретні строки подання форми № 20-ОПП при зміні відомостей щодо об’єкта оподаткування або зміні його стану Порядок № 1588 не встановлює. Хоча на практиці податківці вимагають подавати таку форму у той самий строк, що і при реєстрації, створенні або відкритті об’єкта оподаткування (тобто протягом 10 р. дн.).

Як пояснюють податківці у листі ДПСУ від 15.06.2012 р. № 10112/16/18-3115, основною метою запровадження форми № 20-ОПП є отримання від платників податків інформації про наявні в них об’єкти майна, їх місцезнаходження, переміщення та стан, в якому вони фактично перебувають.

Отже, подавати форму № 20-ОПП повинні всі без винятку платники податків і зборів: як юридичні особи, так і фізичні особи — підприємці. Причому якихось послаблень, скажімо, залежно від обраної суб’єктом господарювання системи оподаткування чинне законодавство не передбачає (див. лист ДПСУ від 21.03.2013 р. № 1684/Н/18-3114 ).

Коли форма № 20-ОПП не подається?

Відповідь на це запитання доволі просто сформулювати та не так просто дотриматися її на практиці. Чому? Зараз пояснимо.

З буквального прочитання п. 63.3 ПКУ випливає: якщо той чи інший матеріальний об’єкт не є об’єктом оподаткування, або об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням, або об’єктом, через який провадиться діяльність, то інформувати про нього податківців ні до чого.

Наприклад, підприємство придбало легковий автомобіль, що не є об’єктом оподаткування транспортним податком згідно з п.п. 267.2.1 ПКУ. Отже, подавати форму № 20-ОПП щодо нього не треба.

Проте податківці, як ви вже зрозуміли, налаштовані дещо інакше. Їхній підхід базується на тому, що повідомляти слід абсолютно про всі об’єкти майна, незалежно від того, чи є вони окремими об’єктами оподаткування. А перелік таких об’єктів, хоча й не виключний, наведено у рекомендованому довіднику типів об’єктів оподаткування, про який йшлося вище.

Тож навіть якщо легковий автомобіль з нашого прикладу не оподатковується транспортним податком, фіскали все одно чекатимуть щодо нього форму № 20-ОПП. А задовольняти чи ні їхню надмірну цікавість, вирішуйте самі. Про відповідальність за неподання цієї форми розповімо наприкінці статті. А зараз розповімо дещо ще про одну поширену ситуацію, коли контролери «викручують руки» платникам податків.

Чи подається форма № 20-ОПП щодо орендованих об’єктів?

Податкові органи послідовно наполягають на тому, що при оренді основних засобів форму № 20-ОПП подавати треба (див. лист ДПСУ від 21.03.2013 р. № 1684/Н/18-3114). На їх думку, передача об’єкта в оренду є зміною його стану, а для рухомого майна також може бути й зміною місцезнаходження майна. Тож при передачі (отриманні) в оренду об’єктів основних засобів платники податків — як орендодавець, так і орендар — зобов’язані подати форму до органу ДПС за своїм основним місцем обліку.

При цьому орендодавець, заповнюючи графу «Стан об’єкта оподаткування», зазначає (на підставі акта приймання-передачі) — «об’єкт передано в оренду» та протягом 10 днів з моменту зміни стану об’єкта подає форму № 20-ОПП до податкового органу. У разі припинення оренди в орендодавця також виникає обов’язок подати цю форму із зазначенням у графі «Стан об’єкта оподаткування» — «об’єкт повернено власнику».

У свою чергу, орендар протягом 10 днів з дати отримання об’єкта в оренду теж подає форму № 20-ОПП до податкової інспекції, де він стоїть на обліку. Відомості про об’єкт оренди він зазначає так:

  • якщо отриманий об’єкт одразу почав експлуатуватися, то у графі «Стан об’єкта оподаткування» вказує «отриманий в оренду та експлуатується»;
  • якщо такий об’єкт з певних причин не експлуатується, в цій графі вказується «отриманий в оренду, тимчасово не експлуатується».

Водночас наш підхід до необхідності подання форми № 20-ОПП щодо орендованих об’єктів є більш поміркованим.

Ми виходимо з того, що лише факт укладення договору оренди, як, утім, і припинення орендних правовідносин, зобов’язання зі сплати податків і зборів не спричинює і є звичайною господарською операцією. А ті податки, що зумовлені виконанням договору оренди (податок на прибуток, єдиний податок, ПДВ, ПДФО тощо), кожна з його сторін сплатить у загальному порядку, задекларувавши їх у відповідній звітності.

Тобто подання форми № 20-ОПП у цьому разі є зайвим.

Якщо ж у зв’язку з орендою того чи іншого об’єкта у платника виникає обов’язок подавати нову звітність і сплачувати податкові зобов’язання, то без форми № 20-ОПП вже не обійтись.

Як заповнити форму № 20-ОПП?

Затвердженого порядку заповнення цієї форми, на жаль, не існує.

Однак у Порядку № 1588 тепер з’явилася Пам’ятка щодо заповнення основної табличної частини (розділ 3 форми № 20-ОПП), на якій ми далі і зосередимося. Але спершу звернемо вашу увагу на те, що в оновленій формі № 20-ОПП немає колишніх граф «РРО» та «Наявність патентів, ліцензій, дозволів».

Порядок заповнення форми № 20-ОПП

Графа

Зміст інформації

2

«Код ознаки подання інформації»

Проставляється одна із трьох ознак:

  • «1»«первинне подання інформації про об’єкти оподаткування»;
  • «3»«зміна відомостей про об’єкт оподаткування»;
  • «6»«закриття об’єкта оподаткування».

Зверніть увагу: раніше таких ознак було аж цілих шість. На сьогодні ознаки «3», «4» та «5» об’єднані в одну. А ознаку «2» — «надання інформації про новий об’єкт оподаткування» узагалі скасовано. Тому зараз при поданні інформації про новий об’єкт оподаткування у цю графу вноситься значення ««первинне надання інформації про об’єкти оподаткування» замість «2», як було раніше.

При першому наданні форми № 20-ОПП зазначаються всі об’єкти оподаткування.

При наступному поданні зазначається:

  • новий об’єкт оподаткування або
  • об’єкт оподаткування, щодо якого відбулась зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану. У цьому разі зазначається оновлена інформація про такий об’єкт та у цю графу вноситься значення ««зміна відомостей про об’єкт оподаткування».

У разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об’єкта надається двома рядками, а саме:

  • в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється (у цю графу вноситься значення 6 «закриття об’єкта оподаткування»);
  • у другому рядку — оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого (у графу 2 вноситься значення «1» «первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»), при цьому ідентифікатор об’єкта оподаткування (про нього йтиметься далі) змінюється

3

«Тип об’єкта оподаткування»

Ця графа заповнюється відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування. У разі відсутності типа об’єкта оподаткування у зазначеному довіднику платник податків визначає його самостійно (див. роз’яснення у категорії 119.11 ЗІР). Код типу об’єкта у цьому випадку можна не наводити.

Наприклад: «452» (якщо у довіднику є код) або просто «Шоурум» (якщо у довіднику коду немає).

4

«Найменування об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)»

Заповнюється, якщо об’єкт обліковується з найменуванням.

Якщо, скажімо, ви вносите відомості про ресторан (код «452»), то у цій графі може бути зазначена його назва.

5

«Ідентифікатор об’єкта оподаткування»

Це числове значення, яке складається з коду типу об’єкта оподаткування (згідно з рекомендованим довідником типів об’єктів оподаткування) та внутрішнього ідентифікатора, прийнятого платником податків самостійно, що складається з 5-ти знаків.

Наприклад:

  • для кафе ідентифікатор об’єкта оподаткування може бути 24700001, де 247 — код типу об’єкта оподаткування відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування, 00001 — внутрішній ідентифікатор, прийнятий платником податків;
  • для кіоску — 00200010, де 002 — код типа об’єкта оподаткування, 00010 — внутрішній ідентифікатор, прийнятий платником податків.

Зверніть увагу: ДФСУ протягом місяця з дня набрання чинності наказом № 1125 має забезпечити внесення до інформації про «старі» об’єкти оподаткування, поданої платниками податків раніше, ідентифікаторів об’єктів оподаткування, які є унікальними серед об’єктів оподаткування платника податків. Як це вона буде робити, поки що не відомо. Але якщо вам щось не сподобається, то ви зможете переглянути інформацію про об’єкти оподаткування, у тому числі про ідентифікатор об’єкта оподаткування, присвоєний ДФС, в приватній частині Електронного кабінету платника (п. 4 наказу № 1125).

У разі необхідності змінити ідентифікатор об’єкта оподаткування ви зможете подати форму № 20-ОПП, у якій інформацію щодо такого об’єкта оподаткування навести двома рядками: в одному рядку зазначити інформацію про закриття об’єкта оподаткування, у другому — оновлену інформацію про об’єкт оподаткування

6, 7

«Адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування:
код за КОАТУУ область, район, населений пункт»

Обидві ці графи щойно з’явилися у оновленій формі № 20-ОПП, проте навряд чи вони викличуть у вас якісь ускладнення.

Варто додати лише, що у п. 8.7 розд. VIII Порядку № 1588 тепер спеціально прописано: класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою (КОАТУУ) оприлюднюється на офіційному веб-сайті Держстату

8

«Місцезнаходження об’єкта оподаткування (вулиця, номер будинку/офіса/квартири)»

Зазначається адреса місця, де розташований об’єкт або відбувається діяльність такого об’єкта (для нерухомого майна), або місцезнаходження/місце проживання платника податків (для рухомого майна).

У разі зміни місцезнаходження об’єкта оподаткування зазначається нове місцезнаходження

9

«Стан об’єкта оподаткування»

Зазначається фактичний стан об’єкта на момент заповнення форми № 20-ОПП: будується/готується до введення в експлуатацію; експлуатується; тимчасово не експлуатується; здається в оренду; орендується; не придатний до експлуатації; об’єкт відчужений/повернутий власнику; зміна призначення /перепрофілювання

10

«Вид права на об’єкт оподаткування»

Зазначається вид права на об’єкт на момент заповнення форми № 20-ОПП: право власності; право володіння; право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування; право довгострокового користування або оренди; право короткострокового користування, оренди або найму; іпотека; довірче управління майном

11

«Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням об’єкта оподаткування (необхідно позначити знаком  або «+»)»

На підставі проставленої відповідної позначки у цій графі здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування (про це ми розповіли вище)

Як виправити помилки у формі № 20-ОПП?

Ані ПКУ, ані Порядок № 1588 не передбачають можливості подання, скажімо так, «уточнюючої» форми № 20-ОПП. Проте податківці такої можливості не заперечують. У відповідному роз’ясненні з категорії 119.11 ЗІР вони зазначають: суб’єкт господарювання повинен подати форму № 20-ОПП з виправленою інформацією про об’єкти оподаткування, щодо яких він припустився помилки, до органу ДФС за місцезнаходженням таких об’єктів.

Зверніть увагу на виділений напівжирним шрифтом текст в останньому реченні. Схоже, контролери тут самі помилилися. Адже, як ми вже неодноразово зазначали, форма № 20-ОПП подається виключно за основним місцем обліку платника податків! Тож така їх рекомендація є правильною лише в разі, коли виправлення стосуються тих об’єктів оподаткування, що розташовані за вашим основним місцем обліку.

При заповненні форми № 20-ОПП з виправленою інформацією у графі 2 відомостей про об’єкти оподаткування платник податків зазначає код ознаки надання інформації «3» — «зміна відомостей про об’єкт оподаткування». При цьому така «уточнююча» форма подається разом із супровідним листом, у якому вказується факт виправлення помилок у відомостях про об’єкт оподаткування. На щастя, у цьому випадку про якусь відповідальність суб’єкта господарювання у консультації не йдеться. А от за неподання форми № 20-ОПП податківці погрожують штрафами. Наскільки така позиція фіскалів є правомірною? Читайте далі.

Яка відповідальність передбачена за неподання форми № 20-ОПП?

Відповідаючи на це запитання (див. консультацію у категорії 119.12 ЗІР), контролери посилаються на п. 117.1 ПКУ. Ним, зокрема, передбачено відповідальність за неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі.

За перелічені порушення на самозайнятих осіб накладається штраф у розмірі 170 грн, на юридичних осіб та відокремлені підрозділи юридичної особи — 510 грн. У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, штраф збільшується вдвічі.

Донедавна правомірність накладення цих штрафів можна було сміливо заперечувати. Адже відомості, які містяться у формі № 20-ОПП, не вважалися такими, на підставі яких платники податків беруться на облік чи вносяться зміни до їх облікових даних.

Проте на сьогодні, як ви вже знаєте, форму № 20-ОПП можна використовувати і з «обліковою» метою. І хоча не кожна подана (чи неподана) така форма обов’язково призводить до узяття платника податків на облік, у фіскалів додалося аргументів, якими вони намагатимуться обґрунтувати накладення штрафів за неподання чи несвоєчасне подання форми № 20-ОПП. Тож обережним платникам ми б радили не сперечатися з податківцями і своєчасно подавати цю форму.

До того ж, як щойно ви переконалися, вона є доволі проста, оскільки жодні розрахунки у ній не проводяться. Тож заповнення та подання форми № 20-ОПП не повинно викликати якихось складнощів.

Олена Лозова, консультант

№ 11, 2017  (с. 8)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку