Журнали

Професійний бухгалтер 07 серпня, 2017
29
К

Коригували-коригували й докоригувалися: помилкове коригування податкової накладної

(коментар до ІПК ДФСУ від 13.07.2017 р. № 1165/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

-A
A+

Суть проблеми Платникам ПДВ доволі часто доводиться складати РК до раніше складених та зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних. Підстав для цього дуже багато: повернення товару або передоплати, перегляд цін, зміна інших умов договору тощо. Найбільш прикрою причиною для складання РК є банальна помилка, якої припустилися при складанні ПН. Ще більш прикро, коли помилка закралась до самого РК, і тоді потрібно визначатись, як виправити те, що було відкориговане з помилкою. Певно, у таку ситуацію потрапив платник ПДВ, у зв’язку з чим йому й довелося звернутися по допомогу у вигляді ІПК. У випадку, що розглядається, РК було складено неправильно.

Помилку було допущено у гр. 1 розд. Б РК «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується», у якому постачальник помилково зазначив не порядкові номери рядків ПН, що коригуються, а номери за порядком рядків такого РК. Тож вийшла така собі «пересортиця»: фактично відкоригували те, що коригувань не потребувало, водночас те, що мало бути виправлено, або зовсім не відкоригували, або відкоригували помилково. Як бути?

Що радять фіскали? Податківці констатують, що згідно з п. 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум ПЗ, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні ПН, не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до ст. 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає РК за формою згідно з додатком 2 до ПН. Порядок складання РК та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для ПН. У разі складання РК з метою виправлення помилок, допущених при складанні ПН, не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у РК зазначаються виправлені дані.

Пов’язуючи між собою наведені вище норми, фіскали доходять висновку, що з метою виправлення помилки, допущеної у гр. 1 розд. Б РК, платнику податку — постачальнику доцільно скласти другий РК до тієї самої ПН, в якому вказати правильні показники. При цьому податківці зазначають, що РК до ПН, до якої вже складався РК, складається з урахуванням показників попереднього РК.

Вважаємо, що вихід, запропонований в ІПК, може бути доречним тільки у випадку, коли перший «невдалий» РК було також складено з метою виправлення помилок, допущених при складанні ПН, не пов’язаних із вартісними показниками, — таких як «код пільги» (гр. 9 розд. Б ПН) або «одиниця виміру товару/послуги» (гр. 4 та гр. 5 розд. Б ПН). Наприклад, при виправленні реквізиту «код пільги» у гр. 12 розд. Б РК вказуються тільки правильні дані (тобто ставиться правильний код пільги), а інші графи не заповнюються (див. лист ГУ ДФС у м. Києві від 12.04.2016 р. № 8684/10/26-15-12-01-18, консультацію в категорії 101.16 ЗІР). У такому разі дійсно, якщо у гр. 1 розд. Б РК помилково вказали неправильні рядки ПН, доречно скласти другий РК, у гр. 12 розд. Б якого вказати правильний код пільги, але не тільки для тих рядків ПН, що потребували коригувань із самого початку, а й для тих, які «зіпсувались» невдалим РК. Зареєструвати такий РК має постачальник.

Варіант редакції А от як діяти, коли «зрадливий» РК все-таки мав виправити помилки, пов’язані з вартісними показниками? У такому випадку плутанина з номерами рядків ПН, що коригуються, може набирати «дивовижних» форм. Наприклад, рядок ПН, у якому йшлося про «груші», РК відкоригувало «яблуками». Як у такому разі можна при складанні другого РК виправити показники ПН з урахуванням показників попереднього РК? Що тепер коригувати: груші чи яблука?

Вважаємо, що в такому випадку доцільно «нівелювати» хибний РК. Щоб це зробити, постачальник має скласти інший РК, який був би «дзеркальним» хибному, тобто містив ті самі рядки, але з протилежними знаками — «+» чи «–». Зареєструвати такий РК повинен буде постачальник — якщо у підсумку він виявиться «нульовим» чи збільшувальним, або покупець — якщо РК буде зменшувальним. Після того, як у запропонований спосіб вдасться «позбутися» непотрібних коригувань, можна наново виправляти ПН так, нібито нічого й не трапилося.

Проте іноді складання двох нових РК може бути неприйнятним, адже не завжди для цього є «вільний» регліміт. У такому разі можна обійтись і одним РК, однак при його складанні важливо не заплутатись, адже при коригуванні доведеться одночасно усувати і помилки ПН, і помилки, які були «додані» РК. Розглянемо ситуацію на прикладі.

Приклад. Підприємство здійснило продаж товарів (яблука, груші, сливи). Перша подія — постачання. ПН (див. рис. 1) своєчасно складена та зареєстрована в ЄРПН. Згодом у ПН виявлено помилки, а саме: ціну постачання груш та слив зазначено неправильно. Щоб виправитися, постачальник склав та зареєстрував у ЄРПН РК (див. рис. 2), у якому помилково зазначив не порядкові номери рядків ПН, що коригується, а номери за порядком рядків такого РК. Виправитись можна, склавши ще один РК. Для цього доведеться виправляти всі «постраждалі» рядки (див. рис. 3). Реєструвати такий РК в ЄРПН має постачальник. У цьому випадку реєстрація РК не вплине на регліміт.

Отже, вийшло так, що під час коригування до вартості яблук додали вартість груш, а від вартості груш відняли вартість слив.

Світлана Куртенок, бухгалтер-експерт

№ 29, 2017  (с. 9)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку