Журнали

Професійний бухгалтер 19 червня, 2017
23
П

ПСП на дітей: історії з життя

Працівник підприємства має двох дітей віком до 18 років: одну дитину — від першого шлюбу, другу — від другого шлюбу (обидві проживають з ним).
Крім того, з працівником проживає не усиновлена ним дитина другої дружини. Місячна зарплата працівника становить 4000,00 грн.
Чи може він розраховувати на ПСП на дітей?

-A
A+

Щоб отримати право на «дитячу» ПСП слід виконати певні умови. Які? Звернемося до положень п.п. 169.2.1 ПКУ. Так, платник податків, який утримує двох або більше дітей віком до 18 років, має право на ПСП у розмірі 50 % ПМПО, установленого на 1 січня звітного року, на кожну таку дитину (у 2017 році800,00 грн на кожну дитину).

ЦЕ ЦІКАВО. Відповідно до ст. 180 СКУ1батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Тому апріорі вважається, що батьки утримують своїх дітей, якщо не доведено протилежне (наприклад, рішенням суду про позбавлення батьківських прав).

Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. № 2947-III.

 Для реалізації права на «дитячу» ПСП на підставі п.п. 169.2.1 ПКУ слід виконати дві умови.

Умова 1. Платник податків, що має двох чи більше за дітей віком до 18 років, надав роботодавцеві необхідні документи:

  • заяву про застосування ПСП2;
  • копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, або документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податків постійно проживала до прибуття в Україну (п.п. 3 п. 5 Порядку № 12273).
Форму не встановлено, тому її може бути складено в довільній формі.

Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227.

Умова 2. Зарплата працівника не перевищує граничного розміру доходу. У разі застосування «дитячої» ПСП для одного з батьків граничний розмір доходу визначається кратно кількості дітей, для другого — у загальному порядку. У 2017 році для одного з батьків межа дорівнює 2240,00 грн × кількість дітей, для другого — 2240,00 грн. Батьки самостійно вирішують, хто користуватиметься правом на збільшення граничного розміру доходу. Той з батьків, який хоче скористатися таким правом, має вказати про це в заяві про застосування ПСП.

ВАЖЛИВО! Платник податків може скористатися правом на ПСП тільки за одним місцем роботи, яке він вибирає самостійно шляхом подання заяви про застосування ПСП.

З цього робимо висновок: ваш працівник може реалізувати право на ПСП на підставі п.п. 169.2.1 ПКУ тільки на своїх двох дітей, яких він зобов’язаний утримувати. Оскільки третя дитина ним не всиновлена, ПСП на неї надавати не можна.

ДО ВІДОМА. ПСП на дітей надається до кінця року, в якому дитина досягає 18 років.

Але! Скористатися у 2017 році ПСП у розмірі 1600,00 грн (800,00 грн × 2 дітей) вможна лише, якщо граничний розмір доходу для працівника збільшиться кратно кількості дітей. Річ у тім, що місячний розмір зарплати працівника більше звичайного граничного розміру доходу (4000,00 грн > 2240,00 грн).

Оскільки матері у дітей вашого працівника різні, то йому доведеться поцікавитися в кожної, чи не користується вона таким правом щодо кожного з дітей (наприклад, за наявності у цих матерів інших дітей віком до 18 років). Якщо це дійсно так, то у своїй заяві про застосування ПСП працівник записує: «Матері дітей не користуються правом на збільшення граничного розміру доходу». Тоді бухгалтер матиме «зелене світло» для застосування «дитячої» ПСП до зарплати.

Якщо перелічені вище умови не виконані, працівник не зможе скористатися правом на ПСП на дітей.

Надія Філіпповських, заступник начальника Управління — начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФСУ

№ 23, 2017  (с. 23)

Архив номеров

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку