Професійний бухгалтер 18 грудня, 2017
47
П

Подарунки дітям на Новий рік

Наше підприємство планує закупити набори солодощів для дітей працівників.
Чи потрібно оподатковувати ці виплати?
Чи є тут якісь обмеження щодо віку дитини?

-A
A+

У цьому питанні жодних особливих змін немає. Нагадаємо, що з 2015 року вже немає подарунків за рахунок Фонду соцстрахування (у Законі про соцстрахування1немає такого виду матеріального забезпечення застрахованим особам).

Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV.

А от роботодавець може за свій власний кошт порадувати дітей працівників новорічними подарунками. Як оподатковувати такі виплати?

Багато хто напевно знає про дію спеціального документа — Закону № 21172, що звільняє від оподаткування ПДФО дитячі подарункові набори3та квитки на новорічні й різдвяні свята. Закон № 2117 діє щороку і тільки в новорічно-різдвяний період (з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року). Для подарункових наборів згідно із Законом № 2117 є обмеження за вартістю — не більше 8 % ПМПО, установленого на 1 січня звітного року (у 2017 році — 128,00 грн), а от для квитків на заходи обмеження за сумою немає.

Закон України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 р. № 2117-III.

Такий набір має складатися тільки з кондитерських виробів, іграшок вітчизняного виробництва і фруктів.

На жаль, передбачені цим Законом пільги з ПДФО діють не завжди, а тільки якщо подарунки отримані від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських (у тому числі профспілкових) організацій і створених ними навчальних закладів, установ охорони здоров'я й культури, які фінансуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Якщо роботодавець отримає дитячі подарунки або квитки, приміром, від профспілки, то він не включає ці суми до оподатковуваного доходу одного з батьків дитини (не оподатковує ПДФО і ВЗ) на підставі пільги, встановленої ст. 3 Закону № 2117. У розд. І форми № 1ДФ такі доходи наводять із кодом «127» (інші доходи).

У всіх інших випадках (наприклад, подарункові набори придбано у звичайному продуктовому магазині) ця пільга діяти не буде, але не все так погано. Тут на допомогу приходить п.п. 165.1.39 ПКУ, згідно з яким не включається до оподатковуваного доходу вартість подарунків, якщо вона не перевищує 25 % МЗП (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі. У цьому випадку подарунок надається не в грошовій формі, тож можна застосувати вказану пільгу. Вартість подарунка в межах 800,00 грн не оподатковується ПДФО і ВЗ. Те, що до дитячих новорічних подарунків, які видаються працівникам для їх дітей, застосовується ця пільга, фіскали підтвердили в категорії 103.04 ЗІР. У розд. І форми № 1ДФ ця виплата наводиться з ознакою «160» (неоподатковувана вартість подарунків). Якщо виявиться, що вартість подарунка перевищить 800,00 грн, то із суми перевищення потрібно утримати ПДФО і ВЗ (із застосуванням «натурального» коефіцієнта) і відобразити в розд. І форми № 1ДФ з ознакою «126» (додаткове благо).

Що стосується ЄСВ, то незалежно від того, яким чином придбано подарунки та яка їх вартість, нараховувати на їх вартість ЄСВ не потрібно, оскільки виплата не входить до фонду оплати праці згідно з п. 3.23 Інструкції № 54. Відповідно, і у формі № Д4 відображати такі виплати не потрібно.

Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Зауважимо, що жодного обмеження за віком тут немає. Роботодавець самостійно визначає, що дитиною для цілей придбання й видачі новорічних подарунків вважається особа віком до 14 років (або, приміром, до 18 років).

Щодо податку на прибуток (незалежно від того, проводить підприємство коригування чи ні) коригувати фінрезультат до оподаткування не потрібно. У бухгалтерському обліку вартість таких подарунків списується на витрати і в такий спосіб зменшує об’єкт оподаткування.

Ця операція оподатковується ПДВ. При передачі подарунків роботодавець зобов’язаний нарахувати ПЗ, оскільки така операція відповідає постачанню (подробиці — в консультації «Безоплатні передачі та ПДВ крізь призму часу» // «ПБ», № 44/2017, с. 7.

Жанна Семенченко, заступник головного редактора

№ 47, 2017  (с. 24)

Архив номеров

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку