Журнали

Професійний бухгалтер 03 жовтня, 2016
1
В

Виправляємо помилки в декларації з ПДВ: «топ» поширених пасток

«Не помиляється той, хто нічого не робить» — цей вислів знає кожен. Не допустити помилки в декларації з ПДВ, яку справедливо вважають однією з найскладніших, рідко кому вдається. Головне — вчасно її виправити і мінімізувати негативні наслідки. Між тим, практика показує, що «самовиправитися» в ПДВ-декларації теж непросто.
Сьогодні ми розповімо про поширені проблеми, з якими стикаються практики, виправляючи ПДВ-помилки.

-A
A+

Головні тези

  • Якщо на рахунку в СЕА наявна переплата і ви вирішили подати УР із сумою занижених ПЗ, краще вчинити так: спочатку повернути переплату на поточний рахунок, а потім із цього рахунку сплатити ПЗ за УР.
  • Переспрямувати узгоджену суму БВ за рахунок ПК наступних звітних періодів не вийде.
  • Проте можна змінити напрям отримання БВ.
  • Помилки в додатках Д2 і Д4 можна виправити, вказавши рядки з помилковим показником зі знаком «–», а рядок із правильним показником — зі знаком «+».

Пастка 1: «самоуточнення» із заліком переплати з ПДВ

У створення цієї проблеми певний внесок зробили і самі податківці. Зокрема, у листі ДФСУ від 26.08.2015 р. № 31730/7/99-99-19-03-02-17, яким керуються і зараз1, контролери зазначили, що за рахунок переплати на рахунку в СЕА платник ПДВ може погасити:

  • ПЗ з ПДВ;
  • податковий борг з ПДВ, який обліковується в інтегрованій картці платника податку;
  • розстрочені, відстрочені грошові зобов’язання з ПДВ.

«Повіривши» податківцям, деякі платники, у яких на рахунку в СЕА наявна переплата, наважуються чинити так. Подають УР, в якому зазначають суму занижених ПЗ, 3 % самоштрафу і пені2. Перед поданням УР вони ці суми не сплачують, як того вимагає абз. «а» п. 50.1 ПКУ, розраховуючи на те, що їх можна буде відобразити у додатку Д4 до декларації. А саме, вони вказують суму такого податкового боргу у гр. 43таблиці додатка Д4 й очікують його погашення за рахунок переплати на рахунку в СЕА.

Назва рядка: «Сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування <...>, що може бути перерахована до бюджету <...>».
Певна річ, якщо пеня нараховується. Нагадаємо, що пеня не нараховується, якщо при самостіному виправленні помилки, зміни до податкової звітності внесено протягом 90 к. дн., наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання (п. 129.9 ПКУ).

Фокус в тому, що податковий борг після таких дій не буде погашено, а на платника чекають сумні наслідки.

Чому ж податковий борг не погасять? Справа в тому, що розрахунок із бюджетом у зв’язку з поданням УР відповідно до п. 50.1 ПКУ, сплату ПЗ, визначених контролюючим органом відповідно до пп. 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 ПКУ, а також сплату передбачених ПКУ штрафних санкцій та пені платник ПДВ здійснює з поточного рахунку, а не з рахунку в СЕА. Про це чітко сказано у п. 25 Порядку № 569.

Звісно, можна зазначити суму такого податкового боргу у гр. 4 відповідної таблиці додатка Д4, але його не буде погашено. Нічого не станеться: податковий борг продовжуватиме «висіти» в інтегрованій картці платника податків, при цьому його сума збільшиться!

Адже за нормами п. 120.2 ПКУ за несплату ПЗ згідно з УР до платника застосовують штраф у розмірі 5 % від суми самостійно нарахованого заниження ПЗ (недоплати). Інші штрафи за самостійного донарахування суми ПЗ контролери застосувати не можуть, з чим вони самі погоджуються (див. консультацію в категорії 138.01 ЗІР).

Є тут ще один неприємний момент. Доти, доки за платником податків буде значитися податковий борг, переплату з рахунку в СЕА не вийде повернути і на поточний рахунок. Тобто суму переплати не можна буде поставити в гр. 54таблиці додатка Д4 до декларації.

Назва рядка: «Сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування <...>, що може бути перерахована на поточний рахунок <...>».

Завадить цьому «обмежувач» із гр. 3 (сума податкового боргу на момент подання декларації)5відповідної таблиці додатка Д4. Адже на його суму зменшується показник гр. 5 цієї таблиці.. Як же зарадити такій ситуації? Дуже просто.

Назва рядка: «Сума податкового боргу з податку на момент подання декларації».

ПОРАДА. Спочатку потрібно повернути переплату з рахунку в СЕА на поточний рахунок (відобразивши її у гр. 5 таблиці додатка Д4). Після цього можна вже сміливо подавати УР, неодмінно сплативши перед цим суму заниженого ПЗ, самоштрафу і пені з поточного рахунку. Тоді все «складеться».

Пастка 2: зміна напряму БВ з ПДВ

Ситуація з отриманням БВ наразі далека від ідеалу. Незважаючи на впровадження двох Реєстрів БВ, заборгованість з БВ все ще залишається відчутною6. Недивно, що деякі платники «втрачають терпіння» і бажають переспрямувати задекларовані БВ за рахунок від’ємного значення наступних періодів.

Суму заборгованості БВ періодично оприлюднюють на сайті ДФСУ.

На жаль, реалізувати це не вийде. Контролери у роз’ясненні з категорії 101.16 ЗІР підкреслили, що ПКУ не передбачає можливості зарахувати узгоджену суму БВ, яку платник задекларував у попередніх звітних періодах до відшкодування (1) на поточний рахунок або (2) за рахунок погашення ПЗ чи податкового боргу за іншими платежами, які сплачуються до держбюджету, до складу ПК наступного звітного періоду.

Інакше кажучи, якщо ви внесли суму ПДВ саме до складу БВ (зазначили її в ряд. 20.27(БВ) декларації з ПДВ), «передумати» в подальшому і поставити її в ряд. 20.3 (за рахунок ПК наступних періодів)8не вийде. 

Назва рядка: «зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду <...>».
Назва рядка: «підлягає бюджетному відшкодуванню <...>».

Все, що можна зробити, це «перерозподілити» напрям отримання БВ. Скажімо, якщо ви спочатку побажали отримати БВ на поточний рахунок (зазначили його в ряд. 20.2.19), а потім стомилися чекати надходження грошей, цю суму можна переспрямувати за рахунок сплати інших платежів до держбюджету (зазначити в ряд. 20.2.210).

Назва рядка: «у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету».
 Назва рядка: «на рахунок платника у банку».

Для цього потрібно подати УР до декларації за звітний (податковий) період, в якому задекларовано БВ (п. 5 розд. IV Порядку № 21).

До відома: ДФСУ11роз’яснила особливості заповнення додатка Д4 у разі спрямування суми БВ у рахунок сплати інших платежів до держбюджету. Там податківці зазначили, що код бюджетної класифікації згідно з класифікацією доходів бюджету в 2016 році вказано у додатку 1 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 р. № 928-VІІІ.

Перелік податків, які зараховуються до загального фонду держбюджету, визначено у ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України. До цього переліку включено далеко не всі податки. Наприклад, податок на прибуток перераховується до загального бюджету у розмірі 90 % (100 % перераховують тільки державні підприємства). Тому суми ПДВ, які підлягають БВ, не можуть бути зараховані за рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з податку на прибуток підприємств, крім підприємств держвласності (див. лист ГУ ДФС в Харківській області від 13.07.2016 р. № 4009/10/20-40-12-02-16).

Контролери також підтвердили можливість декларувати в ряд. 20.2.1 та/або 20.2.2 декларації з ПДВ частину суми ПДВ, що підлягає БВ, зазначаючи решту в ряд. 20.3 цієї декларації та включаючи суму, що залишилася в БВ, у будь-якому наступному звітному податковому періоді (консультація в категорії 101.20 ЗІР).

ПОРАДА. А загалом ви можете вчинити так: щоб не мучитися з заповненням дуже складного додатка Д3, вказати одразу всю суму, яка підпадає під БВ, у ряд. 20.312декларації. Адже декларування БВ — це право, а не обов’язок, що прямо випливає з пп. 200.4, 200.7 ПКУ.

Назва рядка: «зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 20 – рядок 20.1 – рядок 20.2)».

Пастка 3: коригування показників додатків Д2 і Д3

Додатки Д2 (довідка про від’ємне значення, яке зараховується до складу ПК наступних періодів) і Д3 (розрахунок БВ) можна віднести до найбільш складних. Процедуру їх запов­нення (так само, як і виправлення) у Порядку № 21 не визначено, а контролери не поспішали з відповідними роз’ясненнями щодо цих питань. Тільки нещодавно ДФСУ в листах від 22.07.2016 р. № 15908/6/99-99-15-03-02-15 і від 22.07.2016 р. № 24830/7/99-99-15-03-02-17 порекомендувала дотримуватися під час запов­нення цих додатків принципу «хронології». Згідно з цим підходом ПЗ поточного звітного (податкового) періоду зменшують на суму ПК у хронологічному порядку його виникнення — від найдавнішого до найновішого.

При цьому в самих додатках суми проставляють, починаючи зі звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період), і закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто спочатку відображають «найновіші» щодо звітного періоду подання декларації з ПДВ суми від’ємного значення і БВ.

До речі, якщо ви раніше не дотримувалися принципу хронології під час заповнення додатка Д2, це не свідчить про помилку. Адже і самі контролери визнали, що Порядок № 21 не передбачає вимог щодо черговості обліку залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів під час погашення ПЗ поточного звітного (податкового) періоду.

Але що ж робити, якщо помилка все ж закралася в додаток Д2 або Д3?

Податківці в консультації з категорії 101.20 ЗІР роз’яснили порядок заповнення додатків до УР так: до УР додають відповідні додатки з заповненими показниками з позначкою «уточнюючий». При цьому в додатках відображають вартісні показники на суму уточнення (збільшення чи зменшення) з відповідним знаком. Ці показники мають відповідати показникам із колонки 6 УР. Якщо колонку 6 УР у відповідних рядках, до яких мають бути додатки, не запов­нено, додатки до таких рядків УР не подають.

Водночас цими рекомендаціями можна скористатися не завжди. Скажімо, в додатку Д2 може змінитися власне розподіл суми від’ємного значення за періодами. У таких випадках залишається заповнити в додатку Д2 рядок із помилковим показником зі знаком «–», а рядок із правильним показником — зі знаком «+». Подібним чином контролери рекомендують виправляти показники додатка Д6 (консультація в категорії 101.23 ЗІР).

Ще один спосіб виправити помилку — скоригувати відповідні дані (заповнити їх правильно). Податківці так радять виправляти помилки, допущені в додатках Д3 і Д4, які не вплинули на вартісні показники(консультація в категорії 101.23 ЗІР).

Нам більше подобається перший варіант виправлення (він більш універсальний), в якому до УР подають додаток Д2 та/або Д3, заповнений таким чином:

  • помилковий запис повторюють у частині вартісних показників зі знаком мінус (тим самим запис сторнують);
  • зазначають правильний запис із вартісними показниками (без знаків).

Цим способом можна виправити будь-які показники в додатках.

Наведемо приклад виправлення показників додатка Д2 (рис. 1).

Отже, ми розглянули найпоширеніші проб­лемні ситуації, з якими стикаються платники на практиці.

Якщо ж у вас виникла «особ­лива» проблема, звертайтеся із запитаннями, будемо раді допомогти.

Використані документи

Порядок № 21 — Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом МФУ від 28.01.2016 р. № 21.
Порядок № 569 — Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Влада Карпова, к. е. н., консультант

№ 1, 2016  (с. 10)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку