Журнали

Бухгалтерія: бюджет 22 січня, 2024
3
Г

Головний бухгалтер централізованої бухгалтерії відділу освіти: суб’єкт декларування чи ні?

-A
A+

Чи подає е-декларацію головний бухгалтер централізованої бухгалтерії відділу освіти міської ради?

На перший погляд питання просте: в централізованій бухгалтерії працівники не мають статусу посадових осіб місцевого самоврядування, а отже, й е-декларація їх не стосується. Проте, на нашу думку, це не так.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700) особи, зазначені в п. 1, п.п. «а», «в»–«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що її визначає НАЗК.

Своєю чергою, в п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700 зазначено посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені в п. 1 ч. 1 цієї статті.

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-IX доповнено новим абзацем ч. 1 ст. 1 Закону № 1700 та визначено, що посадова особа юрособи публічного права — це голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юрособи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Отже, якщо централізована бухгалтерія є юрособою, то вона є юрособою публічного права, і головний бухгалтер є посадовою особою, на яку поширюється обов’язок подання е-декларації.

Так само відділ освіти у статусі юрособи є юрособою публічного права, утвореною за рішенням місцевої ради. Працівники у статусі посадових осіб місцевого самоврядування в такому відділі подають декларацію з огляду на вимоги п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700. А от у п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700, як ми вже зазначили вище, йдеться про посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені в п. 1 ч. 1 цієї статті. І до них, вважаємо, належить головний бухгалтер централізованої бухгалтерії відділу освіти.

Підтверджується це даними Реєстру декларацій і рішеннями НАЗК про результати повної перевірки декларацій.

Людмила Линник, консультант газети, юрист

№ 3, 2024  (с. 5)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку