Журнали

Бухгалтерія: бюджет 11 вересня, 2017
34
М

Мінфін: порядок списання комунального майна — парафія місцевих рад

(коментар до листа МФУ від 10.05.2017 р. № 05230-16/23-1794/1/1556)

-A
A+

Коментованим листом Мінфін надав роз’яснення щодо повноважень органів місцевого самоврядування (далі — ОМС) при вирішенні питання про списання комунального майна та про їх безпосередню участь у цьому процесі. Чому виникла потреба в такому роз’ясненні та яка ж думка Мінфіну, розкажемо далі.

Історія питання Нагадаємо, що детально про списання комунального майна ми розповідали в газеті «Бухгалтерія: бюджет» № 44/2016. Тоді ми звернули увагу на деякі особливості цього процесу. Коротко нагадаємо про головне.

Комунальні установи отримують майно від ОМС, що їх утворив, на праві оперативного управління і можуть ним розпоряджатися на умовах, визначених цим органом (як суб’єктом управління). Тож комунальна установа може списати майно без отримання згоди суб’єкта управління тільки у випадках, передбачених порядком списання комунального майна.

Відповідно до абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону про МС1 право комунальної власності — право територіальної громади володіти, користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через ОМС.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.

Тому уніфікованого порядку списання комунального майна, визначеного законом чи іншим нормативно-правовим актом, немаєПорядок № 13142, що регулює процедуру списання державного майна, для ОМС не носить навіть рекомендаційного характеру.

Порядок списання об’єктів державної власності, затверджений постановою КМУ від 08.11.2007 р. № 1314.

Отже, ОМС повинні затвердити свій власний порядок. При цьому, звісно, вони можуть орієнтуватися на Порядок № 1314, але в деяких моментах він зовсім не підходить. Наприклад, при вирішенні питання, хто має повноваження в прийнятті рішення про управління комунальним майном, зокрема, його списання.Справа в тому, що відповідно до ст. 5 Закону про МС система місцевого самоврядування включає, зокрема:

  • сільську, селищну, міську раду;
  • сільського, селищного, міського голову;
  • виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
  • старосту;
  • районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

І кожен з цих органів та посадових осіб наділений своїми повноваженнями, у тому числі щодо управління комунальним майном, яке включає і його списання.

Давайте розберемося з цим питанням, у тому числі й з допомогою листа, що коментується.

Повноваження місцевих рад Одразу скажемо, що лист Мінфіну не багатослівний: окрім загальних орієнтирів, чітких рекомендацій він не містить. Але важливий висновок в ньому таки є.

На думку Мінфіну, порядок списання комунального майна має затверджуватись ОМС виключно на пленарному засіданні відповідної ради. З цим твердженням важко посперечатися. Дивіться самі.

Частиною 1 ст. 60 Закону про МС визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, у тому числі, на рухоме і нерухоме майно, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

ОМС від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції (ч. 5 ст. 60 Закону про МС). При цьому:

  • сільські, селищні, міські ради є органами, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 10, ч. 5 ст. 16 Закону про МС). Враховуючи положення п. 30, п. 31 ч. 1 ст. 26 Закону про МС, такі ради виключно на пленарних засіданнях приймають рішення про відповідний порядок (положення) списання комунального майна. Забігаючи уперед, зазначимо: такі ради можуть передати повноваження щодо управління комунальним майном своїм виконавчим органам;
  • у разі утворення ради ОТГ вона є правонаступником прав та обов’язків всіх сільських, селищних, міських рад, що об’єдналися (абз. 2 ч. 4 ст. 8 Закону № 1573А значить, саме новоутворена рада має затвердити порядок про списання комунального майна на пленарному засіданні;
  • рішення щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, теж приймають виключно на пленарних засіданнях цих районних і обласних рад (п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону про МС).
Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» від 05.02.2015 р. № 157-VIII.

З наведеного робимо висновок: органом управління майном комунальної власності територіальної громади є рада. Реалізувати свої управлінські функції в частині списання майна комунальної власності відповідні місцеві ради мають, затвердивши на пленарних сесіях радпорядки (положення) про списання комунального майна.

В цих документах ради встановлюють механізм списання майна, а саме визначають:

  • об’єкти, на списання яких потрібна згода суб’єкта управління, та хто саме надає таку згоду;
  • майно, яке може списуватися за рішенням керівника установи без отримання згоди;
  • перелік документів, які необхідно надати для отримання дозволу на списання, тощо.

Як наголошує Мінфін в коментованому листі, при цьому мають враховуватися й вимоги інших нормативно-правових актів, які містять норми щодо списання майна бюджетних установ.

НАГАДАЄМО. Основними нормативно-правовими актами, якими мають керуватися установи під час списання майна, є: НС 121 «Основні засоби»4, МР з обліку ОЗ5, Положення № 8796, наказ № 8187.

Наказ МФУ «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів, що належать суб’єктам державного сектору, та порядку їх складання» від 13.09.2016 р. № 818.
Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом МФУ від 02.09.2014 р. № 879.
Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом МФУ від 23.01.2015 р. № 11.
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом МФУ від 12.10.2010 р. № 1202.

Тому, затверджуючи порядки (положення) списання комунального майна, місцеві ради повинні враховувати положення перелічених документів.

Повноваження виконавчих органів Вище ми підкреслили: сільські, селищні, міські ради можуть передати повноваження щодо управління комунальним майном своїм виконавчим органам (п. 31 ч. 1 ст. 26 Закону про МС). Районним і обласним радам такі повноваження не надано.

В свою чергу, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (п.п. 1 п. «а» ч. 1 ст. 29 Закону про МС).

В коментованому листі Мінфін також посилається на ст. 29 Закону про МС, але детально її положення не розглядає.

На нашу ж думку, ця норма має неабияке значення. Фактично місцеві ради, скориставшись цим правом, можуть надати своїм виконкомам значні повноваження у цій сфері, у тому числі і щодо списання майна. Виконавчі комітети менш чисельні, ніж депутатський корпус рад, до їх складу входить все керівництво ради та інші особи, кандидатури яких затверджено відповідною радою за поданням голови, з їх згоди. Тож, як правило, виконкоми мобільніші — членів виконкому швидше зібрати та легше досягти кворуму.

Отже, підсумовуючі сказане, відповідна рада може прийняти такі варіанти рішення:

Варіант 1: затвердити порядок списання комунального майна на сесії ради та визначити виконавчий комітет органом, уповноваженим на його реалізацію.

Варіант 2: уповноважити виконавчий комітет на вирішення питання списання комунального майна в цілому, у тому числі і затвердження відповідного порядку.

В листі, що коментується, Мінфін останнього варіанту прямо не розглядає, але, аналізуючи норми законодавства, вважаємо його цілком можливим.

НЮАНС. Для місцевої ради як юридичної особи — бюджетної установи виконання зазначених нормативних актів та порядку списання, затвердженого на сесії відповідної ради, також є обов’язковим для використання. Тобто, голова ради одноособово не може прийняти рішення про списання. Списання майна, яке перебуває на балансі ради як юрособи, здійснюється з дозволу сесії (виконкому) з утворенням комісії уповноваженим органом.

Повноваження голови А чи може порядок списання комунального майна бути затверджений розпорядженням сільського, селищного, міського голови або головою районної, обласної ради? Відповімо: ні, оскільки повноваження щодо управління майном комунальної власності у них відсутні. Це підтвердив і Мінфін у коментованому листі.

Тож, сільський, селищний, міський голова своїм розпорядженням порядок (положення) списання майна комунальної власності затвердити не може. Його завданням є підготовка і внесення на розгляд відповідної ради цього питання.

Нюанси списання На останнє запитання, яке ми ставили Мінфіну, він не відповів. Але оминути його увагою ми не можемо.

Отже, запитання таке: як утворити комісію зі списання майна, яке перебуває на балансі комунального закладу, якщо в штаті закладу тільки два працівники: директор і прибиральник?

Якщо заклад є юрособою і має самостійний баланс, а кількість працюючих у ньому не дозволяє створити повноцінну і правомочну комісію, то сільська, селищна, міська рада (або виконком, якщо його уповноважено радою) як орган управління комунальним майном може включити свого представника до складу комісії зі списання майна підпорядкованої установи. Але такий варіант утворення комісії зі списання майна потрібно прописати в порядку (положенні) про списання комунального майна, який затверджується на сесії відповідної ради.

Людмила Линник,
юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 34, 2017  (с. 7)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку