Журнали

Бухгалтерія: бюджет 27 березня, 2017
12
Ц

Центри СССДМ: нюанси оплати праці від Мінсоцполітики

(коментар до листа Мінсоцполітики від 12.01.2017 р. № 41/0/101-17-281)

-A
A+

В минулому році Мінсоцполітики представило нові умови оплати праці працівників центрів СССДМ шляхом внесення змін до наказу № 5261 (див. «Бухгалтерія: бюджет», № 30/2016, с. 4). Зокрема, відтоді тарифні розряди:

Наказ Мінсоцполітики «Про умови оплати праці працівників закладів соціального захисту дітей і закладів соціального обслуговування» від 18.05.2015 р. № 526.
  • працівників центрів СССДМ (республіканського, обласного мм. Києва та Севастополя, районних, міських, районних у містах), у тому числі директорів та начальників відділів, визначаються на підставі нового додатка 3 до наказу № 526;
  • робітників (прибиральник службових приміщень, водій автотранспортних засобів) слід шукати в додатках 4–5 до наказу № 526.

Але часто трапляється, що нова нормативка містить багато недомовок. І цей раз не став винятком. Тому з окремими питаннями (ми порушували їх як коментуючи нові умови праці в центрах СССДМ, так і потому2), наша редакція звернулася до Мінсоцполітики. Його відповіді у коментованому листі. Давайте розбиратися разом.

Див. «Бухгалтерія: бюджет», № 43/2016, с. 30.

Фахівець із соціальної роботи «Цікава» ситуація склалася із цією посадою. Так, додатком 3 до наказу № 526 передбачено тарифний розряд для фахівця із соціальної роботи тільки із такими кваліфікаційними категоріями, як провідний та І категорії.

Дійсно, Типовими штатами № 7093 передбачено, що до штату обласного та міського центру СССДМ вводять посади фахівця із соціальної роботи саме з такими кваліфікаційними категоріями. Однак для штатів районних, міських, районних у містах, районних у м. Києві та Київського міського центрів СССДМ такого застереження не зроблено. Для них сказано просто: «фахівець із соціальної роботи». Вважаємо, це значить, що претендент на цю посаду може мати будь-яку кваліфікаційну категорію, навіть другу, або бути взагалі без категорії на відміну від тих, для кого Типовими штатами № 709 одразу передбачено вводити посаду саме із відповідними кваліфікаційними категоріями. Виникає запитання: який тарифний розряд встановити працівнику, який займає посаду «фахівець із соціальної роботи», але має ІІ кваліфікаційну категорію чи взагалі не має категорії? В додатку 3 до наказу № 526 про це — ані слова. Більш того, в ньому для районних, міських, районних у містах центрів СССДМ навпроти фахівця із соціальної роботи взагалі пуста графа. Натомість є примітка «*», де сказано, що інші умови оплати праціфахівців із соціальної роботи визначаються Умовами № 308/5194.

Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Мінпраці, МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519.
Типові структура і штат центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, затверджені наказом Мінсоцполітики від 29.06.2016 р. № 709.

Ось такий каламбур, коментувати який Мінсоцполітики не стало, а, посилаючись на п. 4 наказу № 526, просто зазначило, що визначати тарифні розряди та умови оплати праці фахівців з соціальної роботи треба за Умовами № 308/519.

Так, тарифний розряд таким працівникам встановлюють на підставі п.п. 2.2.12 Умов № 308/519, залежно від кваліфікаційної категорії:

  • провідний фахівець із соціальної роботи — 12 тарифний розряд;
  • фахівець із соціальної роботи І категорії — 11;
  • фахівець із соціальної роботи ІІ категорії — 10;
  • без категорії — 9.

Відповідно до п.п. 2.4.5 та п. 2.6 додатка 3 до Умов № 308/159 фахівці із соціальної роботи мають право на підвищення посадових окладів на 15% у зв’язку зі шкідливими та важкими умовами праці (заокруглювати результат не потрібно). При цьому їх робочі місця задля встановлення зазначеного підвищення атестації не потребують.

Залежно від відповідного стажу роботи, фахівцям встановлюють надбавку за вислугу років відповідно до Порядку № 2395. Обчислюють її розмір виходячи з посадового окладу з урахуванням підвищень без урахування інших надбавок і доплат (п. 6 Порядку № 239).

Порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам державних та комунальних установ соціального захисту населення, затверджений наказом Мінсоцполітики від 15.06.2011 р. № 239.

Методист Посада методиста передбачена в обласних та Київському міському центрах СССДМ. Але тарифного розряду та умов оплати праці наказом № 526 для нього не визначено.

Тут на допомогу прийде п. 4 наказу № 526, де сказано: посадові оклади та умови оплати праці працівників, які не визначено цим наказом, слід установлювати в розмірах, передбачених для аналогічних категорій працівників бюджетних установ відповідних галузей. Залишилося тільки визначитися з «відповідною галуззю». За визначенням, центр СССДМ — спеціальний заклад, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. Отже, ми зазначали, що, методист в таких закладах — це педагогічний працівник (посаду методиста віднесено до педагогічних працівників Переліком № 9636).

Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963.

Наразі це підтвердило й Мінсоцполітики в листі, що коментується. Тому в питанні установлення йому посадового окладу та умов оплати праці слід орієнтуватися на наказ № 5577 та Інструкцію № 1028.

Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.1993 р. № 102.
Наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557. 

Відповідно до додатку 6 до наказу № 557 для методиста передбачені такі тарифні розряди (див. таблицю). Зазначимо, що тарифні розряди встановлюють за результатами атестації.

Тарифні розряди методиста

Кваліфікаційна категорія

Тарифний розряд

до 31.08.2017 р.

з 01.09.2017 р.1

Підвищення на 2 позиції окладів педагогічних працівників навчальних закладів, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, здійснюється з 01.09.2017 р. Органи місцевого самоврядування можуть приймати власне рішення про підвищення тарифних розрядів до цієї дати.

Провідний

12

14

I категорії

11

13

II категорії

10

12

Без категорії

8–92

Методистам, які:

 мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра (до введення в дію Закону України «Про освіту» — вищу освіту), установлюють 9 тарифний розряд (з 01.09.2017 р. — 11 тарифний розряд);

 не мають освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України «Про освіту» — середньої спеціальної освіти), установлюють 8 тарифний розряд (з 01.09.2017 р. — 10 тарифний розряд).

10–112

Методистам, які:

 мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра (до введення в дію Закону України «Про освіту» — вищу освіту), установлюють 9 тарифний розряд (з 01.09.2017 р. — 11 тарифний розряд);

 не мають освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України «Про освіту» — середньої спеціальної освіти), установлюють 8 тарифний розряд (з 01.09.2017 р. — 10 тарифний розряд).

Як педагогічний працівник методист центру СССДМ має право на:

  • надбавку за вислугу років на умовах, визначених Порядком виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженим постановою КМУ від 31.01.2001 р. № 78;
  • надбавку за престижність праці в розмірі до 20% посадового окладу відповідно до постанови КМУ від 23.03.2011 р. № 373;
  • гарантовану виплату допомоги при виході у щорічну основну відпустку в розмірі місячного посадового окладу.

А от права на щорічну основну відпустку подовженої тривалості методист не має, оскільки постановою КМУ від 14.04.1997 р. № 346 не передбачено надання відпустки продовженої тривалості методистам центрів СССМД. Тож тривалість його основної щорічної відпустки становить 24 к.дн.

Інспектор з кадрів Додатком 3 до наказу № 526 передбачено, що інспектору з кадрів встановлюють 6–7 тарифний розряд. Логічним є запитання: який же саме розряд слід встановити працівнику, який займає таку посаду? Як випливає з листа, Мінсоцполітики вважає, що конкретний розряд встановлює керівник установи в межах фонду оплати праці. Але це не зовсім так.

Дійсно, конкретний тарифний розряд встановлює директор центру СССДМ, але ключову роль у цьому питанні грає не тільки фонд оплати праці, а й кваліфікаційна категорія інспектора. Пояснимо.

Відповідно до ст. 6 Закону про оплату праці9 тарифна система оплати праці включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників — залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вимоги до кваліфікаційних та спеціальних знань працівників, їх завдання, обов’язки та спеціалізація визначаються професійними стандартами або кваліфікаційними характеристиками професій працівників.

Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

Так, Довідником № 33610 передбачено, що посада «інспектор з праці» передбачає дві кваліфікаційні категорії: старший інспектор з кадрів та інспектор з кадрів. Отже:

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336.
  • старшому інспектору з кадрів встановлюють 7 тарифний розряд. Кваліфікаційні вимоги: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи за професією інспектора з кадрів — не менше 1 року.
  • інспектору з кадрів — 6 тарифний розряд. Кваліфікаційні вимоги: базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.

Не можна встановити 7 тарифний розряд інспектору з кадрів, який не має кваліфікаційну категорію «старший». Треба спочатку таку категорію йому присвоїти та внести зміни до штатного розпису.

Відпускні Зупинимося ще на одному питанні, яке не розглянуто в листі, але потребує обговорення. Воно стосується обчислення відпускних працівникам центрів СССМД у зв’язку зі зміною умов оплати праці.

По-перше, відразу підкреслимо: незалежно від того, що працівники центрів СССМД перейшли на нові умови оплати праці, розраховувати відпускні слід в загальному порядку.

Тобто розрахунковим періодом будуть 12 місяців перед місяцем надання відпустки. Виключати з розрахункового періоду місяці до зміни умов оплати праці не потрібно. Порядком № 10011 встановлено тільки один випадок, коли таке слід робити — при зміні структури зарплати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування (абз. 8 п. 2 Порядку № 100). Центри СССМД не є ані органами держвлади, ані ОМС, тож ця норма для них не застосовується.

Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100.

Тож, наприклад, якщо працівник бере відпустку з 01.04.2017 р., то розрахунковим періодом буде квітень 2016 року — березень 2017 року. При цьому слід дотримуватися правил, встановлених п. 10 Порядку № 100, тобто якщо у розрахунковому періоді були підвищення посадових окладів, то слід зарплату до підвищення коригувати на коефіцієнт підвищення окладів.

По-друге, якщо посадовий оклад підвищився у зв’язку з переходом на нові умови оплати праці, то відповідний коефіцієнт коригування також визначають. Так, в п. 10 Порядку № 100 сказано, що коригування проводять, якщо оклади підвищено відповідно до законодавства (без уточнень причин підвищення). Крім того, зміна окладів відбулась не у зв’язку з присвоєнням вищого розряду, переведенням на іншу вищеоплачувану роботу (посаду). Тож цієї ситуації норма абз. 4 п. 10 Порядку № 100 не стосується.

Ольга Вітковська, 
головний редактор газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 12, 2017  (с. 17)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку