Журнали

Бухгалтерія: бюджет 21 травня, 2018
19
О

ОМС — підвищено оклади і не тільки: вивчаємо та застосовуємо

(коментар до постанови КМУ від 10.05.2018 р. № 363)

-A
A+

Віта Макаренко, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Що змінилося?

В травні 2018 року сталося законодавче дежавю: рівно рік тому назад органи місцевого самоврядування (ОМС) вже були в подібній ситуації, коли раптом посеред травня було підвищено посадові оклади.

Але маємо надію, що цього року буде простіше, адже час на виплату зарплати за травень 2018 року за новими посадовими окладами ще є, і проводити донарахування в червні не доведеться.

Втім, розкажемо про все по черзі. Отже, коментованою постановою (далі — постанова № 363) внесено зміни до постанови № 2681.

Постанова КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268.

Підвищення окладів Головна новина — підвищено посадові оклади:

1) керівних працівників і спеціалістів ОМС, а саме:

2) службовців ОМС (оновлений додаток 55 до постанови № 268).

Підкреслюємо: інші складові зарплати керівних працівників, спеціалістів (зокрема, доплата за ранг) та службовців ОМС залишаються без змін. Тобто зміни структури зарплати немає! Це важливо для розрахунку відпускних, матдопомоги тощо. Про це — нижче.

Без змін залишаються посадові оклади робітників, зайнятих обслуговуванням ОМС, які визначено наказом № 772Вони залишаються на рівні січня 2018 року3.

Наказ Мінпраці «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 02.10.1996 р. № 77.
Див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 5/2018, с. 24.

Інші зміни Також є й інші зміни. Підкреслимо відразу: ці зміни не встановлюють нових умов оплати праці. Вони направлені на врегулювання деяких неточностей, які містила постанова № 268. Обговоримо їх.

1. Оскільки з травня 2016 року постанова № 268 не розповсюджується на державних службовців, з її тексту прибрали відповідні посилання, а саме уточнено, що:

  • умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених «…цією постановою і схем посадових окладів згідно з додатками 48–54 і 57» (оновлений абз. 2 п. 1 постанови № 268)Раніше йшлося про те, що в додатках 48–54 і 57 визначені умови оплати праці держслужбовців;
  • надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам встановлюється у розмірі до 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років (оновлений абз. 2 п.п. «в» п.п. 1 п. 2 постанови № 268). Раніше в цьому пункті було зазначено, що надбавку встановлюють з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки за вислугу років.

2. Прописано саме в постанові № 268, а саме в новому абз. 3 п.п. 4 п. 3, порядок виплати надбавки за вислугу років службовцям ОМС (до цього часу її ніхто не забирав!).

Про всі зміни, які відбулися, детально розповімо далі.

Збільшено посадові оклади: стисло про головне

Нові розміри посадових окладів керівних працівників, спеціалістів та службовців ОМС ви знайдете на у додатку до консультації.

В цілому, оклади зросли на суму від 400 грн до 4400 грн в залежності від посади та ради. Тож у деяких працівників у гаманці відчутно «задзвенить».

Більш того, уряд провів диференціацію окладів деяких працівників. Тут відзначимо таке.

1. Відтепер оклад головного бухгалтера сільської (селищної) ради більший за оклад державного реєстратора (адміністратора). Різниця незначна, від 100–200 грн, але все ж вона є.

2. Закладено різницю у 200 грн в окладах спеціаліста ради ОТГ (2900 грн) та ради міста, яке належить до ІІІ групи (3100 грн). Раніше оклади були однакові — 2200 грн (додаток 51 до постанови № 268).

3. Диференційовано оклади службовців, зокрема, оператора комп’ютерного набору та діловода обласних, Київської та Севастопольської міських рад (графа 2 додатку 55 до постанови № 268) та міських (крім мм. Києва та Севастополя), районних у містах, сільських, селищних рад та їх виконавчих органів, районних рад (графа 3 додатку 55 до постанови № 268). Відтепер вони різняться на 100 грн в залежності від ради (раніше були однакові).

4. Вирішено питання несправедливості в окладах інспектора та старшого інспектора місцевої ради: відтепер оклад старшого інспектора на 50 грн більший за оклад інспектора (раніше були однакові).

В. о. старости Окремо зупинимось на питанні підвищення окладів осіб, які виконують обов’язки старости до обрання на перших виборах старост ОТГ. Так, якщо:

  • територіальна громада приєдналася до ОТГ, то відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 83 Закону № 1574 повноваження старост до проведення відповідних виборів виконують сільські, селищні голови громад, що увійшли до складу ОТГ. За такою особою зберігаються розмір та умови оплати праці, що були їй встановлені як сільському, селищному голові до приєднання;
  • територіальні громади об’єдналися в ОТГ, то п. 2 постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1044 ОМС було рекомендовано за особами, які здійснювали повноваження сільського, селищного, міського голови відповідної територіальної громади до об’єднання і виконують обов’язки старости до обрання на перших виборах старост, зберегти посадовий оклад, надбавки та доплати, які були їм встановлені на час переведення на посаду старости.
Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» від 05.02.2015 р. № 157-VIII.

Виникає запитання: чи потрібно підвищувати оклади таких працівників з набранням чинності постановою № 363? Відповімо: так. За такими працівниками збережено саме структуру зарплати на момент обіймання посади сільського, селищного, міського голови (посадовий оклад, надбавки, доплати тощо), а не конкретні розміри таких виплат. Тобто оскільки такий працівник не виконує повноцінні повноваження старости ОТГ, уряд вирішив передбачити для них особливі гарантії: зберегти в структурі зарплати усі виплати, які він мав як голова. Але це не значить, що до проведення виборів старости ОТГ ці виплати здійснюються у розмірах, які були передбачені постановою № 268 на момент покладання на цю особу повноважень в. о. старости! Зовсім ні! Як тільки зростає на законодавчому рівні посадовий оклад сільського, селищного, міського голови, зростає і оклад в. о. старости.

З якого періоду застосовувати?

Доленосне питання: з якого періоду застосовувати нові розміри окладів? Відповімо.

Відповідно до ст. 52 Закону № 7945 постанови КМУ, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування6. Підкреслимо: окремих вказівок щодо періоду, з якого застосовуються норми постанови № 363не зроблено. Отже, цей документ набирає чинності в загальному порядку — з дати офіційного опублікування. За інформацією редакції газети «Урядовий кур'єр» на момент підготовки номера, постанову № 363 планують опублікувати 18.05.2018 р. Тому поки орієнтуємося на цю дату (в подальших розрахунках в коментарі — також). Якщо щось зміниться — ми вас проінформуємо.

Закон України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 р. № 794-VII.
Постанови Кабінету Міністрів України публікуються в «Офіційному віснику України», газеті «Урядовий кур’єр» (п. 5 ст. 52 Закону № 794).

Всі нововведення слід застосовувати саме з 18.05.2018 р. Встановлювати посадові оклади за новими розмірами з іншої дати (з 1 травня чи з 1 червня) на тій підставі, що постанова № 268 визначає місячні посадові оклади, неправильно.

Отже, зарплату за період:

  • з 1 по 17 травня (12 робочих днів) слід виплатити виходячи зі старих посадових окладів;
  • з 18 по 31 травня (9 робочих днів) — виходячи з нових посадових окладів.

Штатний розпис: перезатверджуємо

Набрання чинності постановою № 363 є підставою для перегляду розмірів посадових окладів працівників в штатних розписах ОМС.

Оскільки законодавство не містить вказівок, на практиці є два способи відображення такої зміни в штатному розписі:

  • спосіб 1: скласти і затвердити штатний розпис в новій редакції. Цей спосіб застосовують, якщо змінюються оклади у більшості або у всіх працівників;
  • спосіб 2: внести зміни до затвердженого штатного розпису. Застосовують, якщо змінюються оклади у деяких працівників.

Оскільки в нашому випадку посадові оклади змінюються у більшості працівників, доцільно обрати саме перший варіант, оформивши додатком до розпорядження керівника ОМС нову редакцію документа.

Навряд чи ОМС встигли це зробити у день надбання чинності постановою № 363. Тому, скоріш за все, розпорядження про затвердження штатного розпису у новій редакції буде датовано днем його прийняття, а сам штатний розпис введено в дію з 18.05.2018 р.

Затверджуємо А хто повинен затверджувати штатний розпис місцевої ради та, відповідно, зміни до нього? Це питання законодавчо прямо не врегульоване. Як свідчить практика, одностайної думки з цього приводу немає: одні ради затверджують штатні розписи (зміни до них) на пленарному засіданні сесії, інші — рішенням виконавчого комітету, а деякі — розпорядженням відповідного голови.

Тому кожна місцева рада визначається самостійно та відображає компетенцію того чи іншого органу, прямо не врегульовану законом, у регламенті ради чи її виконавчого комітету. Тож і питання затвердження штатних розписів (змін до них) повинно бути вирішено кожною радою самостійно.

Чи треба попереджати працівників про зміни?

Працівників не треба попереджати про підвищення окладів. Проте з підвищенням посадових окладів керівництво ради може переглянути розмір премій працівників у бік зменшення. Чи буде це зміною в умовах оплати праці в бік погіршення, про яке слід попередити? І на це запитання відповімо — ні.

Прийняття керівником на основі положення про преміювання і в межах своєї компетенції рішення про зменшення розміру премій, позбавлення працівників премій повністю або частково не можна кваліфікувати як погіршення умов оплати праці, про яке працівник повинен бути заздалегідь попереджений, адже, спираючись на норми ст. 97 КЗпП7 

Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р.

та п.п. 2 п. 2 постанови № 268, керівник ради має право самостійно встановлювати конкретні розміри преміювання кожного працівника залежно від фонду оплати праці. Аналогічної думки дійшов і ВСУ у постанові від 15.05.2017 р. у справі № 6-2790цс16. Те ж саме стосується інших виплат, які не мають обов’язкового характеру та встановлюються за рішенням керівника в межах фонду оплати праці.

Тож цілком можливо, що керівник ОМС, щоб не перевищувати затверджений фонд оплати праці, вдасться до таких засобів регулювання.

Службовці та надбавка за вислугу років

Як було сказано вище, коментованими змінами до постанови № 268 додано новий абз. 3 п.п. 4 п. 3.

ЦИТАТА. «3. Виплачувати працівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови:

<…>

4) надбавку за вислугу років:

<…>

службовцям органів місцевого самоврядування у відсотках до посадового окладу в таких розмірах: понад 3 роки — 10, понад 5 років — 15, понад 10 років — 20, понад 15 років — 25, понад 20 років — 30, понад 25 років — 40 відсотків — у порядку, визначеному Положенням про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049 «Про надбавки за вислугу років для працівників органів виконавчої влади та інших державних органів».

(новий абз. 3 п.п. 4 п. 3 до постанови № 268)

Одразу заспокоїмо: службовці ОМС і до появи постанови № 363 мали право на надбавку за вислугу років! Цієї виплати їх ніхто не позбавляв. Просто раніше для визначення порядку розрахунку надбавки за вислугу років службовців ОМС постанова № 268 прямо не відсилала до Положення № 10498.

Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затверджене постановою КМУ від 20.12.1993 р. № 1049.

В свою чергу, в Положенні № 1049 чітко не вказано на те, що воно визначає порядок виплати надбавки службовцям саме в ОМС. Пов’язано це з тим, що його прийнято ще в далекому 1994 році. Відтоді відбулося багато змін в структурі органів влади та ОМС (для якихось категорій осіб воно втрачало силу), проте компетентні органи завжди підкреслювали, що службовцям ОМС встановлюється надбавка за вислугу років відповідно до Положення № 1049 (див. лист Головдержслужби від 29.09.2010 р. № 7858/12-10, а також роз’яснення Нацдержслужби від 26.07.2016 р. № 15-р/з). Отже, для службовців ні розмір надбавки за вислугу років, ні порядок її виплати з набранням чинності постановою № 363 не змінився.

Відпускні та матдопомога з 18.05.201р.: нюанси обчислення

З 18.05.2018 р. у всіх місцевих радах відбулось підвищення посадових окладів посадових осіб, спеціалістів та службовців. Зміни структури зарплати — немає.

Підвищення окладів вплине на обчислення середнього заробітку згідно з Порядком № 1009: середню зарплату слід обчислювати за загальними правилами, враховуючи вимогу п. 10 Порядку № 100 щодо проведення коригування зарплати в розрахунковому періоді на коефіцієнт підвищення окладів10.

Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100.
Спеціальні правила обчислення середньої зарплати, встановлені абз. 7–8 п. 2 Порядку № 100, в цьому випадку не застосовні.

Коефіцієнт, на який необхідно відкоригувати виплати, розраховують шляхом ділення окладу, встановленого після підвищення, на оклад до підвищення.

Відповідно до п. 10 Порядку № 100 слід провести коригування виплат, що враховуються при обчисленні середньої зарплати, якщо посадові оклади підвищено:

1) в розрахунковому періоді;

2) в періоді збереження середнього заробітку (наприклад, під час відпустки працівника). Тоді за відкоригованим заробітком здійснюються нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої зарплати з дня підвищення окладів. Донарахування роблять і в разі, коли працівник відразу після відпустки звільняється та підвищення окладів відбулося в розрахунковому періоді для виплати компенсації за невикористану відпустку (див. лист Мінпраці від 24.10.2008 р. № 696/13/84-08).

ВАЖЛИВО! Компенсацію за невикористану відпустку, вихідну допомогу та матдопомогу в розмірі середньомісячної зарплати, які виплачують в місяці підвищення окладу, коригувати не треба. Вони не є періодом, коли за працівником зберігається середній заробіток, а є виплатами за невідпрацьований час. Умова для їх коригування — підвищення окладів в розрахунковому періоді.

Декілька слів щодо обчислення відпускних. Нагадаємо: тільки премії включають в зарплату того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю (абз. 1 п. 3 Порядку № 100). Інші виплати враховують в доході того місяця, за який вони нараховані (див. лист Мінсоцполітики від 09.12.2011 р. № 1105/13/81-11). Отже суми донарахованої (або утриманої) зарплати відносять до того місяця, за який вони донараховані (утримані), після розраховують середню зарплату. Наприклад, якщо працівник йде у відпустку:

  • у травні 2018 року (розрахунковий період травень 2017 року — квітень 2018 року), до виплат, які враховуються при розрахунку середньої зарплати для розрахунку відпускних, потраплять, зокрема, суми зарплати за травень 2017 року у старих розмірах та суми донарахованої у червні 2017 року зарплати за 26–31 травня 2017 року;
  • у червні 2018 року (розрахунковий період червень 2017 року — травень 2018 року), то суми, донараховані у червні 2017 року за 26–31 травня 2017 року, потрібно відкинути з розрахунку, адже вони відносяться до травня 2017 року, який не входить до розрахункового періоду.

Аналогічно суму лікарняних (відпускних) потрібно віднести до заробітку того місяця, за який їх нараховано.

Нагадаємо, що при обчисленні матеріальної допомоги в розмірі середньомісячної зарплати також враховують у розрахунку та коригують зазначені вище виплати за виключенням виплат за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (за час щорічної і додаткової відпустки, відрядження тощо), та допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Це прямо передбачено абз. 2 п. 4 Порядку № 100.

Перехідна відпустка (початок до 18.05.2018 р.) Якщо працівнику вже була надана відпустка до 18.05.2018 р., то діють відповідно до абз. 2 п. 10 Порядку № 100. Тобто середню зарплату за дні відпустки, які припадають на період з дня підвищення окладів (з 18.05.2018 р.) потрібно переобчислити — відкоригувати на коєфіціент підвищення та донарахувати належні кошти.

Приклад. Працівнику надано відпустку з 14 по 31 травня з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної зарплати. Середня зарплата для оплати відпустки, розрахована при виході працівника у відпустку, склала 200,00 грн, його посадовий оклад з 18.05.2018 р. складає 4200,00 грн (до цього — 3200,00 грн).

1. Відпускні. Розраховуємо коефіцієнт коригування: 1,3125 (4200,00 грн : 3200,00 грн). Отже, за 18–31 травня 2018 року (14 календарних днів; к. дн.) слід донарахувати відпускні в сумі 875,00 грн (200,00 грн × 1,3125 × 14 к. дн. – 200,00 грн × 14 к. дн.).

2. Матдопомога. Суму матдопомоги на оздоровлення, виплаченої до відпустки, яка почалася до 18.05.2018 р., переобчислювати не потрібно, адже подія, до якої вона прив’язана, — вихід у відпустку — почалася до підвищення окладів (до 18.05.2018 р.).

Якщо у період до 18.05.2018 р. працівнику надано матдопомогу на вирішення соціально-побутових питань, її не потрібно переобчислювати, адже видача наказу керівника про виплату цієї допомоги була до підвищення окладів та матдопомогу виплачено до цієї дати.

Мобілізовані Зазначене вище стосується і працівників, які проходять військову службу (строковики, мобілізовані, контрактники), яким ви зберігаєте середню зарплату. Так, оскільки підвищення окладів відбулося у періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, то такий середній заробіток слід відкоригувати на коефіцієнт підвищення окладу (абз. 2 п. 10 Порядку № 100). З 18.05.2018 р. робочі дні, пропущені працівником, слід оплачувати виходячи з нового показника середньої зарплати.

ВАЖЛИВО! Аналогічно потрібно зробити перерахунок середнього заробітку, який зберігається за особами, звільненими у зв’язку з закінченням повноважень за виборною посадою ОМС (який за ними зберігають на період працевлаштування, але не більше 6 місяців).

Далі в таблиці  наведемо приклади проведення коригування відпускних та матдопомоги, виплаченої у розмірі середньомісячної зарплати.

НАГАДАЄМО. Відпускні є виплатою за невідпрацьований час, тому «дотягувати» їх до мінзарплати (3723,00 грн) не треба. Врахуйте, матдопомога на оздоровлення та на соцпобут нараховується «зверху» МЗП.

Індексація зарплати

Згідно з п. 5 Порядку № 107811 травень 2018 року стає базовим місяцем.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абз. 3 п. 5 Порядку № 1078).

Підкреслимо: ця норма в повній мірі стосується випадку, коли тарифні ставки (оклади) підвищуються з першого числа місяця. В нашому випадку підвищення окладів відбулося з 18.05.2018 р. Отже, тут слід скористатися також абз. 7 п. 4 Порядку № 1078. Цією нормою передбачено, якщо особа працює неповний робочий час, суму індексації визначають з розрахунку повного робочого часу, а виплачують пропорційно відпрацьованому часу.

Отже:

  • з 01 по 17 травня 2018 року працівники мають право на індексацію відповідно до колишнього базового місяця (травень 2017 року) пропорційно відпрацьованим дням. Сума можливої індексації за повністю відпрацьований травень 2018 року складає 188,53 грн (1762 грн × 10,7%). Тому, якщо працівником повністю відпрацьовано робочі дні з 1 по 17 травня (12 робочих днів; р. дн.), то сума індексації за ці дні складає 107,73 грн (188,53 грн : 21 р.дн.в травні × 12 р. дн.);
  • з 18 травня 2018 року слід визначити право працівників на подальшу індексацію з урахуванням підвищення зарплати.

Обчислення відпускних та матдопомоги

Умова: посадовий оклад працівника з 18.05.2018 р. складає 4200,00 грн (до цього — 3200,00 грн). Працівник пішов у відпустку на 30 календарних днів (к. дн.). До відпустки йому надана матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Відпустка

Період надання відпустки

Відпустка надана у період

з 18.05.2018 р. по 31.05.2018 р.

Відпустка в червні 2018 року

Відпустка в липні 2018 року

Відпустка в серпні 2018 року

Розрахунковий період

Травень 2017 року — квітень 2018 року

Червень 2017 року — травень 2018 року

Липень 2017 року — червень 2018 року

Серпень 2017 року — липень 2018 року

Коригуємо зарплату, нараховану за період:

травень 2017 року — квітень 2018 року, яку враховують при обчисленні відпускних

червень 2017 року — 17 травня 2018 року, яку враховують при обчисленні відпускних. Зарплату за 18–31 травня 2018 року не коригують

липень 2017 року — 17 травня 2018 року, яку враховують при обчисленні відпускних. Зарплату за 18 травня — червень 2018 не коригують

серпень 2017 року — 17 травня 2018 року, яку враховують при обчисленні відпускних. Зарплату за 18 травня — липень 2018 не коригують

ВАЖЛИВО! У посадових осіб, службовців та спеціалістів обласних, міських рад, рад ОТГ до розрахункового періоду потрапить весь травень 2017. А от для сільських (селищних) рад — лише період з 26.05.2017 р., оскільки період до 26.05.2017 р. «відкидали».

Розрахунок середньої зарплати

Зарплата, яку враховують при обчисленні відпускних, за період травень 2017 року — квітень 2018 року склала 70000,00 грн.

1. Коефіцієнт коригування: 1,3125 (4200,00 грн : 3200,00 грн).

2. Коригуємо заробіток за травень 2017 року — квітень 2018 року:

70000,00 грн × 1,3125 = 91875,00 грн.

3. Середньоденна зарплата:

91875,00 грн : (365 к.дн. – 12 к.дн.) = 260,27 грн.

4. Сума відпускних:

260,27 грн × 30 к.дн. = 7808,10 грн.

Зарплата, яку враховують при обчисленні відпускних, склала, за період червень 2017 року — 17 травня 2018 року — 75000 грн, а за 18–31 травня 2018 року — 2200 грн.

1. Коефіцієнт коригування: 1,3125 (4200,00 грн : 3200,00 грн).

2. Коригуємо заробіток за червень 2017 року — 17 травня 2018 року:

75000,00 грн × 1,3125 = 98437,50 грн.

Зарплату за 18–31 травня 2018 року не коригують.

3. Середньоденна зарплата:

(98437,50 + 2200,00 грн) : (365 к.дн. – 12 к.дн.1) = 285,09 грн.

Тут 365 — кількість календарних днів в розрахунковому періоді, що включаються в розрахунок; 12 — кількість святкових і неробочих днів, що припадають на розрахунковий період (включаються дві Трійці (04.06.2017 р. та 27.05.2018 р.)).

4. Сума відпускних:

285,09 грн × 30 к.дн. = 8552,70 грн.

Проводимо коригування в такому ж порядку, як і при виході у відпустку у червні 2018 року. Тільки врахуйте, що із загальної кількості календарних днів (365 к. дн.) потрібно відняти 11 к. дн. (святкові та неробочі дні)

Проводимо коригування в такому ж порядку, як і при виході у відпустку у червні 2018 року. Тільки врахуйте, що із загальної кількості календарних днів (365 к. дн.) потрібно відняти 11 к. дн. (святкові та неробочі дні)

Матдопомога на оздоровлення (подія, з якою пов’язана виплата — вихід працівника у щорічну відпустку) та матдопомога на соцпобут (подія, з якою пов’язана виплата — видача наказу) в розмірі середньомісячної зарплати

Розрахунковий період

Березень–квітень 2018 року

Квітень — травень 2018 року

Травень–червень 2018 року

Червень–липень 2018 року

Розрахунок

Не коригуємо. Умовою для їх коригування є підвищення окладів в розрахунковому періоді

Зарплату за:

  • квітень 2018 року — 17 травня 2018 року коригують на коефіцієнт підвищення окладу;
  • 18 — 31 травня 2018 року не коригують.

Зарплату за:

  • 1–17 травня 2018 року коригують на коефіцієнт підвищення окладу;
  • 18 травня — червень 2018 року не коригують.

Зарплату не коригуємо, оскільки в розрахунковому періоді не підвищувалися оклади

Матдопомога на оздоровлення (подія, з якою пов’язана виплата — вихід працівника у щорічну відпустку) та матдопомога на соцпобут (подія, з якою пов’язана виплата — видача наказу) в розмірі посадового окладу

Надання

Матдопомогу потрібно виплатити виходячи з нового окладу, якщо наказ видано після підвищення оклад

Матдопомогу потрібно виплатити в розмірі нового окладу

ВАЖЛИВО! Порівняння суми підвищення заробітної плати із сумою індексації здійснюється в умовах місяця, у якому відбулося таке підвищення, тобто в умовах травня 2018 року, із розрахунку повністю відпрацьованого місяця. При цьому враховуються всі складові зарплати, які не мають разового характеру (абз. 5 п. 5 Порядку № 1078)12.

Як проводити порівняльні розрахунки ви знайдете в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 21/2017, с. 23.

Але оскільки, як було вже сказано на початку коментарю, мінімальне підвищення складає 400 грн, що значно перевищує можливу суму індексації (188,53 грн), то з 18.05.2018 р. всі працівники не мають права на індексацію.

Окремі працівники Якщо в травні 2018 року прийнято на роботу працівника (або працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною), то орієнтуються на травень 2018 року — місяць останнього підвищення окладу (п. 102 Порядку № 1078).

Так, якщо працівника прийнято на роботу до 18.05.2018 р., то він має отримати суму індексації пропорційно відпрацьованому часу, якщо після 18 травня — індексація не нараховується.

 

№ 19, 2018  (с. 3)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку