Журнали

Бухгалтерія: бюджет 16 квітня, 2018
15
З

Зміни до порядку подання бюджетної звітності: АС «Є-Звітність» узаконено

(коментар до наказу МФУ «Про затвердження Змін до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування» від 02.03.2018 р. № 340)

-A
A+

Любов Крута, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Бухгалтерам бюджетних установ не позаздриш: їм щоденно доводиться виконувати непомірні посадові обов’язки, а тут ще законодавці «радують» змінами із завидною періодичністю. А останні два роки бухгалтери і зовсім працюють в авральному режимі, адже з 2017 року змінилася не тільки уся бухобілкова нормативка, а ще і форми бюджетної та фінансової звітності.

З початком поточного року начебто пристрасті вже стали згасати, як раптом в звітній кампанії за 1 квартал 2018 року з'явилася родзинка — підключення установ до автоматизованої системи подання електронної звітності клієнтами Державної казначейської служби України (далі — АС «Є-Звітність»). Мало того, що освоєння цієї системи в тестовому режимі далося важко бухгалтерам, так ще і нормативка не була до пуття підготовлена до її впровадження. Адже формально про необхідність застосування АС «Є-Звітність» було зазначено тільки в листах Казначейства. А вони, як відомо, не можуть встановлювати норми права.

Але, як ми підкреслювали, запровадження звітування безпосередньо через АС «Є-Звітність» представлялося неминучим і було тільки питанням часу. І ось це сталося. Наказом, що коментується, Мінфін вніс зміни до Порядку № 441, якими остаточно узаконив застосування АС «Є-Звітність».

Порядок складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування, затверджений наказом МФУ від 24.01.2012 р. № 44.

Що змінилось, і головне — що робити установам, які вже встигнуть подати звітність до набуття чинності цим наказом? На всі ці запитання будемо відповідати прямо зараз.

АС «Є-Звітність» Новим п. 14 розд. І Порядку № 44 передбачено складати і подавати звітність із застосуванням АС «Є-Звітність».

ЦИТАТА. «14. У процесі подання звітності органам Казначейства може здійснюватися обмін документами в електронному вигляді, в тому числі електронними документами. <...>

Форми звітності складаються та подаються із застосуванням автоматизованої системи подання електронної звітності клієнтами Державної казначейської служби України (далі — АС “Є-Звітність”)».

(абз. 1–2 п. 14 розд. І Порядку № 44)

Тут варто наголосити, що Порядок № 44 регламентує виключно складання і подання бюджетної звітності. Тоді як фінансову звітність формують відповідно до Порядку № 3072, який відповідних змін не зазнав. В п. 13 Порядку № 307 сказано тільки, що фінансова звітність подається органам Казначейства також на електронних носіях згідно з вимогами автоматизованої системи Казначейства.

Порядок заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, затверджений наказом МФУ від 28.02.2017 р. № 307.

Отже, як тільки наказ, що коментується, набере чинності (на момент підготовки номеру цього не сталося), бюджетну звітність необхідно буде подавати через АС «Є-Звітність». Але з цього правила є виключення, зазначені в нових абз. 7–8 п. 14 розд. І Порядку № 44.

Так, у разі неможливості подання звітності до АС «Є-Звітність» через мережу Інтернет з технічних причин або в інших випадках, визначених законодавством, подати звітність можна буде в місцевому органі Казначейства (для цього там буде відведене спеціальне робоче місце). Що саме мається на увазі під «технічними причинами», не уточнюється. Скоріш за все, сюди підпадає і відсутність підключення до Інтернету.

І тільки якщо відзвітувати не вдалося ані з установи, ані з окремо налаштованого робочого місця в Казначействі, абз. 8 п. 14 розд. І Порядку № 44 дозволяє подати звітність на паперових носіях. Але тільки в такому випадку!

Як користуватися Відповідно до нового абз. 3 п. 14 розд. І Порядку № 44 інформацію щодо порядку роботи в АС «Є-Звітність» Казначейство розміщує на своєму офіційному сайті. Зазначимо, що на сайті (www.treasury.gov.ua) в розділі «Електронні сервіси» вже розміщено відповідні інструкції. Також з питаннями щодо роботи у цій системі можна звертатися до місцевих казначеїв.

В цілому, виходячи з нових абз. 1, 4–6 п. 14, п. 17 розд. І Порядку № 44 можна визначити такий порядок дій:

1) вводять дані бухобліку в бланки звітів в АС «Є-Звітність»;

2) накладають електронний цифровий підпис (ЕПЦ) головного бухгалтера, керівника і ЕПЦ, що відповідає печатці установи, на кожну форму бюджетної звітності і форму щодо розкриття елементів бюджетної звітності;

3) відправляють сформовані звіти разом із супроводжувальним листом в орган Казначейства. В ньому зазначають перелік форм звітності, що подаються, а також перелік форм, які не подаються у зв’язку з відсутністю показників;

ДО ВІДОМА. АС «Є-Звітність» не розбиває один звіт на окремі аркуші, як це буває, коли звіти доводиться друкувати. Тому Казначейство візуватиме шляхом накладання ЕПЦ на документі один раз (новий абз. 3–5 п. 15 розд. І Порядку № 44). З цієї ж причини в супроводжувальному листі недоцільно визначати кількість аркушів (про це говорить новий абз. 3 п. 17 розд. І Порядку № 44).

4) підтвердженням успішної передачі звітності є повідомлення про статус переданого документа в АС «Є-Звітність» (абз. 5 п. 14 розд. І Порядку № 44). Повідомлення про неприйняття звітності означає, що система не прийняла ваші документи3.

Зауважимо, що це, імовірніше за все, буде викликано некоректним використанням АС «Є-Звітність» або неповним заповненням форм, або нехтуванням Методичними рекомендаціями з перевірки порівнянності показників фінансової звітності суб’єктів державного сектору, затвердженими наказом МФУ від 28.12.2017 р. № 1170.

В такому разі слід здійснити спробу повторно (абз. 6 п. 14 розд. І Порядку № 44).

Звісно, виникає запитання: чи потрібно заносити дані до АС «Є-Звітність», якщо вже подали бюджетну звітність на паперових носіяхКазначеї рекомендують це зробити (див. лист ДКСУ від 03.04.2018 р. № 14-08/309-54454). При цьому радять вносити до системи не тільки бюджетну, а й фінансову звітність. Мотивують тим, що ці дані потім знадобляться при подальшому формуванні звітності за наступні звітні періоди. В цілому ми погоджуємось з такою думкою.

Див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 14/2018, с. 4.

Крім блоку, присвяченого електронній звітності, є й інші зміни.

Оновлені форми Наказ, що коментуєтьсявносить певні новації і у форми бюджетної звітності.

По-перше, скасовано Довідку про причини виникнення простроченої дебіторської заборгованості загального фонду та вжиті заходи щодо її стягнення (колишній додаток 20 до Порядку № 44). Тепер відповідну інформацію слід зазначати у Пояснювальній записці5 (див. оновлений п. 2 розд. ІV Порядку № 44).

Динаміку дебіторської та кредиторської заборгованості, у тому числі простроченої, за розрахунками з бюджетом на звітну дату порівняно із заборгованістю на початок звітного року та причини її збільшення або зменшення у Пояснювальній записці тепер відображати не потрібно.

По-друге, викладено в новій редакції Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма № 7д, № 7м, додаток 7 до Порядку № 44) і Довідку про направлення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів, які підпорядковані іншим головним розпорядникам бюджетних коштів (наразі це додаток 20 до Порядку № 44). Правки незначні: у звіті прибрали рядок «Разом» (580), а у довідці додали рядок «Усього».

По-третє, змінено назви деяких форм:

  • була Довідка про розподіл видатків на централізовані заходи і програми з охорони здоров'я на 20__ рік між адміністративно-територіальними одиницями  стала Довідка про розподіл видатків Державного бюджету України на 20__ рік на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями (колишній додаток 27, тепер це додаток 26);
  • була Довідка про розподіл видатків Державного бюджету України на 20__ рік між місцевими та апеляційними судами усіх видів та спеціалізації, вищими спеціалізованими судами та іншими органами судової влади у системі Державної судової адміністрації України  стала Довідка про розподіл видатків Державного бюджету України на 20__ рік на забезпечення здійснення правосуддя між місцевими та апеляційними судами усіх видів та спеціалізації, вищими спеціалізованими судами та іншими органами судової влади у системі Державної судової адміністрації України (колишній додаток 29, тепер це додаток 28).

Оновлені форми і назви слід застосовувати лише після того, як коментований наказ набере чинності6.

Якщо це відбудеться протягом поточної звітної кампанії, переподавати цей звіт і довідку вважаємо недоцільним, адже зміни здебільшого косметичні.

№ 15, 2018  (с. 3)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку