Журнали

Бухгалтерія: бюджет 12 грудня, 2016
46
К

Коли можна внести зміни до «тендерних» договорів: роз’яснює Мінекономрозвитку

​(коментар до листа Мінекономрозвитку від 27.10.2016 р. № 3302-06/34307-06)

-A
A+

Мінекономрозвитку продовжує надавати відповіді на запитання, які виникають у замовників електронних закупівель після набрання чинності Законом № 9221.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

В листі, що коментується, головне «тендерне» відомство зосередило свою увагу на випадках та особливостях внесення змін до договорів про закупівлю.

Як відомо, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі. Але з цього правила є винятки. Раніше вони були встановлені ч. 5 – 6 ст. 40 Закону про держзакупівлі2, а тепер — ч. 4 – 5 ст. 36 Закону № 922Підкреслимо: ці норми ідентичні, отже, добре відомі замовникам ще з часів дії «старого» тендерного законодавства. Але це не означає, що немає запитань щодо їх застосування, тим більше в умовах нового Закону № 922. Тож на них й зосередилося Мінекономрозвитку.

2 Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 р.№ 1197-VII.

Також Мінекономрозвитку не оминуло увагою й порядок внесення змін до «старих» договорів про закупівлю. Далі розповімо про все по черзі.

«Паперові» договори Перша частина коментованого листа присвячена питанню внесення змін до «паперових» договорів про закупівлю, тобто укладених до набрання чинності Законом № 922.

Головне запитання — якщо є необхідність внесення змін до таких договорів, то яким законодавством керуватися: старим чи новим? Мінекономрозвитку зазначило, що договори закупівлі, укладені до набрання чинності Законом № 9223, зобов’язання за яким не були виконані на цей час, мають бути виконані відповідно до умов, визначених договором. Якщо є потреба внести зміни до істотних умов такого договору, це повинно відбуватися відповідно до умов, визначених у договорі та відповідно до ст. 40Закону про держзакупівліз урахуванням норм ЦКУ4 та ГКУ5Пояснення просте: нормативні документи не мають зворотної дії у часі (Закон № 922 не виняток). Крім того, в Законі № 922 немає вказівки, що він поширюється на закупівлі, здійснені до набрання ним чинності. Тож, застосовувати норми Закону № 922 до «старих» договорів немає підстав.

3 Для пересічних розпорядників бюджетних коштів (окрім міністерств та відомств центрального рівня) він набрав чинності з 01.08.2016 р.

4 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

5 Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV.

«Електронні» договори Як зазначалося, підстави для внесення змін до «нових» договорів про закупівлю визначено ч. 4 – 5 ст. 36 Закону № 922. Наведемо їх.

ЦИТАТА «4. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

4) продовження строку дії договору та виконання зобов’язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;

5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни у зв’язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини п’ятої цієї статті.

5. Дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.»

(Частини 4 – 5 ст. 36 Закону № 922)

В листі, що коментується, Мінекономрозвитку зупинилося на кожній з підстав для внесення змін до договорів окремо. Далі й ми розглянемо найголовніше. Але спершу варто виокремити основні вимоги до укладання договорів та внесення змін до них, визначені Мінекономрозвитку у листі:

  • зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватись виключно у випадках, визначених ч. 4 – 5 ст. 36 Закону № 922;
  • замовник самостійно визначає порядок зміни умов договору із дотриманням законодавства в цілому;
  • в основному договорі про закупівлю, укладеному за результатами торгів, повинна бути передбачена можливість внесення змін до його істотних умов (в тому числі щодо ціни). Це положення потрібно врахувати ще на етапі підготовки проекту договору, який входить до складу тендерної документації. В проекті потрібно передбачити порядок змін його умов (ч. 1 ст. 22 Закону № 922);
  • зміни до договору закупівлі можна внести, тільки якщо строк його дії ще не закінчився (ст. 631 ЦКУ). Це стосується й можливості продовжити дію договору;
  • пункти 1 – 7 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 не передбачають випадків щодо збільшення обсягів закупівлі після підписання договору про закупівлю до повного виконання зобов’язань сторонами у повному обсязі;
  • внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим в кожному окремому випадку;
  • внесення змін до договору повинно проводитися за порядком, встановленим ст. 188 ГКУ;
  • одночасне застосування випадків, визначених ч. 4 ст. 36 Закону № 922не є можливим, оскільки одночасне внесення змін призведе до зміни істотних умов договору про закупівлю у не передбачених Законом № 922 випадках.

Пункт 1 ч. 4 ст. 36 За цією нормою до істотних умов договору можуть бути внесені зміни у випадку зменшення обсягів закупівлі. Підставою для цього є фактичний обсяг видатків замовника. Як підкреслило Мінекономрозвитку, ця підстава не є вичерпною. Замовники можуть зменшувати обсяги очікуваних закупівель з різних причин. Разом з тим у разі зменшення обсягів закупівлі ціна договору про закупівлю також повинна зменшуватися залежно від зміни таких обсягів.

Пункти 2,5,6,7 ч. 4 ст. 36 Найбільш актуальні питання змінення умов договорів пов’язані з можливістю змінення вартості предмета закупівлі. Адже в нинішніх нестабільних економічних умовах постачальникам дуже складно виконувати умови договорів та утримувати протягом усього року рівень цін, визначений у договорі, укладеному на початку року. Набагато рідше виникає потреба у зниженні ціни (але й такі випадки трапляються).

Тож Закон № 922 передбачає можливості:

1) зміни ціни в бік зменшення без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг (п. 5 ч. 4 ст. 36 Закону № 922). У такому разі потрібно зменшити й загальну вартість договору про закупівлю пропорційно узгодженому зменшенню ціни, у тому числі у разі зменшення ціни за одиницю товару;

2) збільшення ціни, визначеної договором закупівлі. Умови, у яких можна збільшити ціну, визначено пп. 2, 6 та 7 ч. 4 ст. 36 Закону № 922. Зокрема, можливі випадки, коли ціна предмета закупівлі змінюється з незалежних від постачальника причин. Такими причинами можуть бути зміна ставок податків і зборів (п. 6 ч. 4 ст. 36 Закону № 922), зміна індексу інфляції, курсу іноземної валюти, біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю (п. 7 ч. 5 ст. 36 Закону № 922). Змінити ціну договору у випадку зміни курсу іноземної валюти можна, лише якщо договором про закупівлю був передбачений порядок зміни ціни залежно від зміни такого курсу.

У всіх інших випадках, якщо є потреба збільшити вартість договору через коливання ціни такого товару на ринку, початкову ціну, передбачену договором, можна збільшити лише до 10 % за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі(п. 2 ч. 5 ст. 36 Закону № 922). Фактично збільшивши ціни, потрібно зменшити кількість товару, обумовленого договором постачання, або знизити ціни за іншими позиціями товарів, обумовлених договором.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Можливість змінити ціну договору поширюється тільки на договори про закупівлю товарів. Ціни на роботи та послуги збільшувати не можна.

На думку Мінекономрозвитку, збільшення ціни до 10 % може проводитися у декілька етапів, оскільки Закон № 922 не врегульовує періодичність внесення змін до договору. Замовник та постачальник товару можуть укласти декілька додаткових угод про поетапне збільшення ціни товару та відповідно зменшення кількості поставленої продукції. Однак при цьому не можна збільшувати загальну суму, визначену у договорі, більше ніж на 10 %. Отже, ви можете скористатися можливістю збільшити ціну товару лише за рахунок зменшення обсягів закупівель або цін за іншими позиціями, визначеними договором.

Однак не так просто застосувати на практиці навіть таку мінімальну можливість, адже внесення змін до договору щодо змін обсягів та ціни предметів закупівель повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Здебільшого, бюджетні установи придбавають товари повсякденного вжитку: паливо-мастильні матеріали, продукти харчування тощо. Підтвердженням зростання цін на ці категорії товарів може стати інформація від органів Держстату. Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним. Тому, якщо йдеться про придбання товарів загального вжитку, підтвердженням зростання цін можуть стати запити, направлені до кількох продавців аналогічної продукції.

Пункт 3 ч. 4 ст. 36 Якщо постачальник має бажання покращити якість предмета закупівлі й для цього треба внести зміни до договору закупівлі, тоді в пригоді стане п. 3 ч. 4 ст. 36 Закону № 922.

Сторони можуть внести зміни до договору про закупівлю за умови, що така зміна не призведе до зміни предмета закупівлі та відповідає тендерній документації в частині встановлення вимог та функціональних характеристик до предмета закупівлі і є покращенням його якості. При цьому головна умова: покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Пункт 4 ч. 4 ст. 36 За певних обставин є можливість продовжити строк дії договору та виконання зобов’язань щодо передання товару (виконання робіт, надання послуг). Це можливо у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі форс-мажорних обставин, затримки фінансування витрат (п. 4 ч. 4 ст. 36 Закону № 922). Умова: сума договору не повинна змінюватися, а строк дії договору ще не закінчився.

На жаль, форма документального підтвердження об’єктивних обставин нормативно не визначена. Мінекономрозвитку пояснює це тим, що вона залежить саме від обставин, що спричинили продовження строку дії договору. А вони, як то кажуть, у кожного свої, тож універсальну форму скласти важко. Тому Мінекономрозвитку констатувало: замовник самостійно визначає форму документального підтвердження обставин з дотриманням законодавства.

Ця норма актуальна для бюджетних установ, які не завжди можуть спрогнозувати надходження асигнувань від головних розпорядників. Але варто нагадати, що розпорядники бюджетних коштів повинні дотримуватися ще й положень Бюджетного кодексу України, яким встановлено, що оплата за рахунок бюджетних коштів та отримання товарів, робіт та послуг за договором проводиться межах одного бюджетного періоду, в якому укладено договір закупівлі.

Частина 5 ст. 36 Цією нормою окремо визначена можливість продовження дії договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного бюджетного періоду. В такому разі оплата проводиться за рахунок асигнувань нового бюджетного періоду. При цьому потрібно дотримуватись таких умов:

  • сума, обумовлена додатковою угодою, не може перевищувати 20 % суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році. Ці 20 % розраховують від остаточної (кінцевої) вартості укладеного договору, з урахуванням усіх внесених до нього змін;
  • додаткова угода може укладатися в межах затверджених асигнувань. На початку року це можуть бути асигнування, затверджені у тимчасових кошторисах.

Такі зміни не є новою процедурою закупівлі, а розцінюються як зміни істотних умов договору.

ВАЖЛИВО! У разі продовження дії договору, укладеного у попередньому році, тендерний комітет/ уповноважена особа складає і затверджує річний план закупівель на поточний рік, без урахування обсягів без урахування обсягів, за якими виникли зобов’язання у зв’язку із продовженням строку дії договору відповідно до ч. 5 ст. 36 Закону № 9226.

6 Як організувати закупівлі на 2017 рік до затвердження кошторисних призначень, ви дізнаєтесь із листа Мінеконморозвитку від 14.09.2016 р. № 3302-06/29640-06// «Бухгалтерія: бюджет», № 38/2016, с. 4.

Оприлюдення Наостанок нагадаємо про обов’язок замовників оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору на веб-порталі «Рrozorro» протягом трьох днів з дня внесення змін, як це передбачено ч. 3 ст. 10 Закону № 922. Це положення стосується договорів, укладених після набрання ним чинності.

А договори, укладені на виконання Закону про держзакупівлі, мають бути завершені відповідно до його положень. Отже, у разі внесення змін до таких договорів замовникам потрібно оприлюднити на веб-порталі tender.me.gov.ua повідомлення про внесення змін протягом трьох робочих днів з дня внесення змін. Після закінчення строку дії договору виконання договору або його розірвання протягом трьох робочих днів потрібно оприлюднити звіт про виконання договору на тому ж порталі tender.me.gov.ua.

№ 46, 2016  (с. 4)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку