Журнали

Бухгалтерія: бюджет 26 жовтня, 2015
40
У

Участь у роботі виборчих комісій: як оплатити

-A
A+

Як правильно оплатити роботу членів виборчих комісій, які беруть участь у місцевих виборах?

Настала гаряча пора виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, тож працівників бюджетних установ можуть залучити до участі в роботі виборчих комісій. Зверніть увагу, до складу виборчої комісії не можуть входити посадові та службові особи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді, працівники судів та правоохоронних органів (ч. 3 ст. 21 Закону про місцеві вибори1). 

Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-VIII.

На жаль, із поставленого запитання не зов­сім зрозуміло для кого зарплатно-виборче питання потребує уточнення: з боку роботодавця за основним місцем роботи чи з боку виборчої комісії? Розглянемо його з обох боків.

Якщо працівника вашої установи затверджено до складу виборчої комісії, необхідно звернутися до постанови № 9662 та Порядку № 687​3. Розглянувши їх детально, можна зробити висновок, що громадяни можуть залучатися до роботи у виборчих комісіях у два способи: на платній (1) та безоплатній (2) основі.

Порядок оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди, затверджений постановою КМУ від 08.09.2015 р. № 687.
Постанова КМУ «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму» від 28.07.2004 р. № 966.

Порядок № 687 передбачає 3 види виплат членам комісії:

1) оплату праці голови, заступника голови, секретаря або інших членів виборчої комісії, звільнених від обов’язків за основним місцем роботи (залучених на платній основі);

2) оплату за роботу в день місцевих виборів + дні встановлення підсумків голосування — усім членам виборчих комісій;

3) одноразову грошову винагороду — всім членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці.

Робота на платній основі Щоб працівник міг виконувати обов’язки члена виборчої комісії (голова, секретар, інші члени комісії) на платній основі, за основним місцем роботи4 його потрібно увільнити від виконання виробничих або службових обов’язків зі збереженням стажу на весь час роботи в комісії. Для цього керівник установи, де працює член комісії, видає наказ (розпорядження) про його увільнення від виконання обов’язків за посадою на час роботи в комісії відповідно до заяви працівника (копії посвідчення члена виборчої комісії).

У ч. 10 ст. 28 Закону про місцеві вибори йдеться про увільнення від виконання виробничих або службових обов’язків на період оплачуваної участі в роботі комісії лише за основним місцем роботи (зі збереженням відповідного стажу). На наш погляд, це стосується й роботи за сумісництвом, адже фактично працівник не може вийти на роботу, бо працює в комісії.

Поки працівник бере участь у роботі виборчої комісії, зарплату за основним місцем роботи він не отримує (не зберігається середній заробіток).

Розмір оплати праці члена виборчої комісії, увільненого від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи, не може бути нижчим від його середньої заплати за основним місцем роботи, але не вище зарплати відповідного голови місцевої ради (п. 11 Порядку № 687). Отже, щоб о­плата члена комісії відповідала цьому показнику, бухгалтерія повинна видати довідку про середню зарплату, яку обчислюють відповідно до Порядку № 1005,виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому працівника включили до складу виборчої комісії (абз. 3 п. 2 Порядку № 100). Довідка надається у довільній формі.

Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100.

ВАЖЛИВО! Державна фінансова інспекція ретельно перевіряє законність нарахування заробітної плати членам виборчої комісії шляхом зустрічних звірок у установ, що надали довідки про середню заробітну плату.

Крім того, Держфінінспекція перевіряє, чи не працювали увільнені члени виборчої комісії за своїм основним місцем роботи під час роботи в комісії, що призводить до безпідставного нарахування оплати за роботу у виборчих комісіях. Отже, увільняючи працівника для роботи в комісії, будьте уважні при нарахуванні йому заробітної плати.

З кожним членом виборчої комісії укладають договір цивільно-правового характеру (далі — договір ЦПХ). Форму такого договору наведено в додатку 2 до Порядку № 687А отже, усі виплати, які здійснюються членам виборчих комісій за роботу в період виборів, є винагородою за договорами ЦПХ.

Підставою для укладення договору ЦПХ з членами комісії є рішення виборчої комісії про виконання членами виборчої комісії пов­новажень на платній основі (п. 14 Порядку № 687). Відповідне рішення дільничної виборчої комісії затверджується територіальною виборчою комісією, яка здійснює фінансове забезпечення дільничної.

Робота в комісії на безоплатній ос­нові Що стосується членів виборчих комісій, залучених не на платній основі, то вони увільняються від виконання обов’язків за основним місцем роботи тільки на час, необхідний для виконання обов’язків члена комісії, на час участі у засіданнях комісії, в день голосування (якщо цей день є робочим днем такого працівника) та в дні, необхідні для підрахунку голосів. Крім того, члени виборчої комісії можуть залучатися до участі у планових та позапланових засіданнях виборчої комісії.

Однак, на відміну від роботи у комісії на постійній основі, працівнику виплачують заробітну плату в розмірі середнього заробітку за місцем роботи за весь час відсутності у зв’язку з роботою в комісії. До розрахунку середнього заробітку також включаються 2 останні місяці роботи, що передують участі в роботі комісії.

На час роботи в комісії за основним місцем роботи в табелі використання робочого часу проставляється відмітка «ІН» («22») — «Інший невідпрацьований час».

В обох випадках робота у комісії підтверджується Довідкою про виконання обов’язків члена виборчої комісії з місцевих виборів (додаток 1 до Порядку № 687). Зазначену Довідку працівник повинен надати до відділу кадрів разом із заявою про увільнення від виконання обов’язків.

А що з платою від комісії за роботу в день голосування, в дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів? Вона є обов’язковою. 

За кожний такий день п. 20 Порядку № 687 встановлено максимальний розмір оплати, який не може перевищувати 14 % розміру мінзарплати, встановленого на день нарахування. На сьогодні це 192,92 грн за кожний відпрацьований день.

Обмеження! Кількість днів голосування та встановлення результатів голосування для членів виборчих комісій становить не більше ніж 2 дні.

Підставою для нарахування оплати є табель обліку робочого часу, у якому проставляється відмітка «Р» напроти прізвища кожного члена комісії, який брав участь у її роботі в ці дні.

Одноразова грошова винагорода не є обов’язковою. Але й тут є свої обме­ження:

  • винагороду може бути нараховано та виплачено виключно за наявності економії фонду оплати праці комісії;
  • виплачується тільки тим членам комісії, які брали активну участь у її роботі;
  • розмір винагороди не може перевищувати розміру місячної зарплати, встановленої постановою № 966 за відповідною посадою.

Розмір такої винагороди визначається на засіданні відповідної комісії за поданням голови комісії та залежить від особистого внеску кожного члена комісії.

Кошторис на проведення виборів  Якщо йдеться про оплату за рахунок коштів, виділених на вибори, то такі витрати проводяться за рахунок асигнувань з державного бюджету, затверджених у кошторисах виборчих комісій за ТКВКМБ/КФК «Проведення виборів народних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Затвердження кошторисів та витрачання коштів на вибори проводиться відповідно до Порядку № 1106.

Порядок фінансування окружних виборчих комісій та дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів народних депутатів України, затверджений постановою ЦВК від 12.07.2012 р. № 110.

Нарахування оплати роботи членам комісій виборчими комісіями проводиться за загальними правилами бухгалтерського обліку бюджетних установ, як це встановлено Порядком № 110.

Оксана Верхогляд,
експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 40, 2015  (с. 30)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку