Журнали

Бухгалтерія: бюджет 25 липня, 2016
28
К

КЕКВ для кондиціонерів: визначаємо правильно

​Наша установа за рахунок коштів спецфонду придбала кондиціонер вартістю 4500 грн. Монтаж здійс­нював інженерно-сервісний центр з обслуговування кондиціонерів, вартість їх послуг склала 1000 грн. За яким КЕКВ оплачувати такі витрати?

-A
A+

В спекотний день прохолода від кондиціо­нера — справжній порятунок. Але для того, щоб нарешті її відчути, перш за все, слід попрацювати над оформленням всіх документів та проведенням платежів. І вибір КЕКВ — питання не останнє.

Відразу зазначимо: у вашому випадку кондиціонер буде малоцінним необоротним матеріальним активом (далі — МНМА), оскільки його вартість не перевищує 6000 грн1. У зв’язку з цим оплачувати його вартість слід за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», а встановлення — за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)». Незважаючи на різні КЕКВ, первісна вартість включатиме обидві статті витрат і складатиме 5500 грн. Які підстави для таких висновків — давайте розбиратися разом.

1 За Порядком застосування Плану рахунків на субрахунку 113 «МНМА» обліковують малоцінні предмети зі строком експлуатації понад 1 рік і вартістю за одиницю до 6000 грн включно без ПДВ.

Що оплачуємо за КЕКВ 3110 На перший погляд, п. 8 п.п. 3.1.1 Інструкції № 333чітко визначено, що придбавати кондиціонери слід за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування». Однак не все так просто.

2 Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом МФУ від 12.03.2012 р. № 333.

Відповідно до п.п. 3.1 Інструкції № 333 за категорією 3100 «Придбання основного капіталу», до якої належить КЕКВ 3110, передбачаються видатки на придбання основних засобів та окремих видів інших необоротних матеріальних активів.

Отже, за КЕКВ 3110 можна планувати витрати виключно на придбання тих кондиціонерів, що належать до основних засобів. Відповідно, придбання кондиціонерів вартістю до 6000 грн, які обліковуватимуться як МНМА, слід оплачувати за поточним КЕКВ.

У цьому питанні вказівка, зазначена в п.п. 3.1 Інструкції № 333, ще може додати сумніву щодо того, що за КЕКВ 3110 може здійс­нюватися придбання окремих необоротних матеріальних активів. Але в даному контексті йдеться про ті активи, витрати на придбання яких згідно із законодавством не можуть бути поточними видатками. Наприклад, бібліотечні фонди, музейні та решта цінностей, зазначені у п. 14 п.п. 3.1.1 Інструкції № 333.

Як оплатити малоцінку Відповідно до п.п. 2.2 Інструкції № 333 за категорією 2200 «Використання товарів і послуг» дозволено здійснювати придбання предметів, які в обліку будуть не основними засобами, а іншим видом активів. Отже, оплату за кондиціонери, що обліковуватимуться як МНМА, планують за цією категорією, а саме за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».

ПДВ Сплата ПДВ, який включений до ціни товару, здійснюється за тим КЕКВ, за яким здійс­нюється основний платіж, або за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», якщо сплата податку відноситься до податкового кредиту (п. 1.3 Інструкції № 333).

Монтаж На придбанні кондиціонера справа не закінчується: допоки його не вмонтують і не налаштують, жаданої свіжості ніхто не відчує. Безумовно, така послуга не безкош­товна. Отож, зупинимо свою увагу і на виборі КЕКВ для проведення оплати за послуги монтажу. Тут також багато залежить від того, що вказано в договорі на придбання.

Якщо ви з постачальником домовляєтесь, що турботи зі встановлення кондиціонера лягають на його плечі, то такі послуги слід оплачувати одночасно з перерахуванням коштів безпосередньо за кондиціонер за КЕКВ 31103, якщо кондиціонер відноситься до основних засобів; або за КЕКВ 2240, у разі коли кондиціонер віднесений до МНМА.

3 Підставою для цього у розрізі основних засобів є п. 22 п.п. 3.1.1 Інструкції № 333.

Коли ж монтаж здійснює інша підрядна організація, то згідно з абз. 7, п. 12, п.п. 2.2.4 Інструкції № 333 оплату таких послуг здійснюють за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».

Придбаваємо за запчастинами В сучасних умовах економії та наявних обмежень вартості придбання основних засобів деякі установи вважають за доцільне купувати окремі комплектуючі, а потім «перетворювати» їх на цілісний об’єкт основних засобів шляхом власноручної комплектації. Це цілком можливо (див. лист Казначейства від 26.03.2015 р. № 14-04/26-5630)4. Але при придбанні таких збірних конструкцій потрібно чітко дотриматися розмежування між поточними та капітальними витратами, встановлене Інструкцією № 333, а саме:

  • за категорією 2200 «Використання товарів і послуг» здійснюється оплата поточних видатків, оплата послуг, придбання матеріалів і предметів, які не беруться на облік як основні засоби (п.п. 2.2 Інструкції № 333);
  • за категорією 3100 «Придбання основ­ного капіталу» передбачаються видатки на придбання або створення власними силами активів, віднесених згідно із законодавством до основних засобів та окремих інших необоротних матеріальних активів (п.п. 3.1 Інструкції № 333).

Лист Казначейства від 26.03.2015 р. № 14-04/26-5630 та коментар до нього див. у газеті «Бухгалтерія: бюджет» № 21/2015, с. 13.

Тому у листі від 26.03.2015 р. № 14-04/26-5630 Казначейство підкреслило: витрати на створення основного засобу мають здійснюватися за відповідним КЕКВ капітальних видатків. Звісно, трохи незвично придбавати, наприклад, малоцінні швидкозношуванні предмети (кабелі, з’єднання тощо) за капітальними видатками. Проте, враховуючи вимогу п.п. 3.1 Інструкції № 333 та роз’яснення Казначейства, саме за КЕКВ 3110 слід придбавати такі активи.

Якщо ж ви придбали деякі активи за поточними видатками, нагадаємо, що у цьому ж листі Казначейство зазначило: здійснення видатків за відповідним КЕКВ не може бути ціллю, що встановлюється бюджетним призначенням або бюджетними асигнуваннями і відповідно здійснення видатків за кодом економічної класифікації, що не повною мірою відповідає економічній сутності платежу, однак відповідає цілям, визначеним у паспорті бюджетної програми не можна кваліфікувати як нецільове використання бюджетних коштів.

Якщо ж установа вже має окремі деталі (запчастини), придбані раніше за поточними видатками, то це також не буде перешкодою. Так, абз. 10 п. 3 МР з обліку ОЗ5 визначає, що первісна вартість об’єкта основних засобів може формуватися як за рахунок капітальних витрат, так і за рахунок поточних витрат згідно з економічною класифікацією видатків бюджету. Отже, установи можуть використати для збору необоротних активів наявні в установі комплектуючі, придбані за рахунок поточних витрат.

5 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом МФУ від 23.01.2015 р. № 11.

№ 28, 2016  (с. 30)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку