Журнали

Бухгалтерія: бюджет 02 травня, 2016
17-18
Г

Графік роботи керівника гуртка ДНЗ

​Як грамотно скласти навчальне навантаження керівника гуртка з образотворчої діяльності в дошкільному навчальному закладі (18 годин на ставку), зважаючи на специфіку занять з дітьми дошкільного віку (коротка тривалість занять — по 15, 20, 25 хвилин), адже на 20 занять на тиждень припадає лише 9,5 годин безпосередньої роботи з дітьми?

-A
A+

Відповідно до ст. 6 Закону про позашкільну освіту1 позашкільна освіта здобувається вихованцями, учнями, слухачами у позаурочний та позанавчальний час у позашкільних та інших навчальних закладах.

Закон України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 р. № 1841-III.

Типовими штатами2 передбачається посада керівника гуртка з розрахунку 0,125 штатної одиниці на одну групу. Ставки зарплати керівникам гуртків виплачуються за 3 години педагогічної (викладацької) роботи на день (18 годин на тиждень) (п. 64 Інструкції № 1023).

Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.1993 р. № 102.
Типові штатні нормативи дошкільних навчальних закладів, затверджені наказом МОН від 04.11.2010 р. № 1055.

При цьому ставки зарплати керівникам гуртків встановлюються виходячи із затрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хвилин). Короткі перерви, передбачені між уроками, заняттями, є робочим часом педагогічного працівника. Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмета, і не є підставою для зменшення норми часу для оплати в розрізі чверті, півріччя, року. Збільшення кількості уроків у зв’язку із зменшенням її тривалості не означає збільшення навчального навантаження, встановленого при тарифікації.

Виходячи з вищезазначеного, кількість годин, яка має бути відведена у дошкільному навчальному закладі на позашкільну роботу з вихованцями, становить:

18 год. × 0,125 × кількість груп = 2 години 15 хвилин × кількість груп.

Наприклад, якщо в дошкільному закладі 10 груп, ця величина буде складати 22 години 30 хвилин.

Відповідно до примітки 7 до п. 10 Інструкції № 102 умови визначення тарифних розрядів керівників гуртків позашкільних навчальних закладів поширюються на установи освіти всіх типів. Тобто при встановленні тарифної ставки керівникам гуртків дошкільних навчальних закладів слід керуватися додатком 8 до наказу № 5574. Тарифні розряди керівникам гуртків, секцій, студій установлюються за наслідками атестації.

Наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557.

Відповідно до п. 68 Інструкції № 102 місячна зарплата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на ставку. Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Відповідно до п. 91 Інструкції № 102 керівні працівники закладів освіти можуть вести заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин та тиждень (360 годин на рік), якщо вони за основною посадою отримують повний посадовий оклад (ставку). Працівники закладів освіти можуть вести заняття з гуртківцями у цьому ж закладі освіти, але в середньому не більше 2 годин (12 годин на тиждень, 480 годин на рік), якщо вони за основну роботу отримують повний посадовий оклад (ставку). У випадках, коли вищезгадані працівники отримують за основною посадою 0,5 посадового окладу (ставки), їм дозволяється вести викладацьку роботу в середньому не більше 3 годин на день (18 годин на тиждень, 720 годин на рік). Названим працівникам оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для керівників гуртків (за тарифікацією). За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані як виняток у зв’язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену у цьому пункті, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.

Керівникам гуртків, для яких робота в освітніх закладах не є основною, зарплата визначається на підставі фактичної кількості відпрацьованих годин.

Відповідно до Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері позашкільної освіти, затверджених наказом МОН від 24.12.2003 р. № 847, однією з вимог до організаційного та навчально-методичного забезпечення навчально-виховного процесу у сфері позашкільної освіти є відповідність розкладу занять гігієнічним вимогам організації навчання.

Листом МОН від 18.09.2014 р. № 1/9-473 щодо вирішення окремих питань діяльності керівників гуртків ДНЗ передбачено, що з ураху­ванням типу ДНЗ, завдань та напрямів його діяльності керівник кожного закладу за погодженням з профспілковим комітетом має розробити посадову інструкцію керівника гуртка та затвердити графік його роботи. Керівник гуртка планує та здійснює навчально-виховну роботу, набір вихованців, обирає ефективні форми, методи та засоби роботи, веде необхідну документацію за встановленою формою тощо.

Керівники гуртків мають планувати освітню роботу з дітьми з урахуванням вимог Базового компонента дошкільної освіти України та чинних програм. Окрім основних програм, для організації роботи з дітьми в гуртках варто використовувати додаткові парціальні та інші програми, затверджені відповідно до законодавства, які є основою для організації діяльності дошкільних навчальних закладів за певним пріоритетним напрямом (художньо-естетичний, пізнавальний, етнокультурний, фізкультурно-оздоровчий, тощо).

Керівники гуртків ДНЗ в межах свого робочого часу проводять два – три заняття на тиждень з кожною групою у другу половину дня, індивідуальну роботу з дітьми та беруть участь в організації виставок, спільних заходів дошкільного навчального закладу (свята, розваги) тощо.

Наповнюваність груп для гурткової роботи встановлюється керівником ДНЗ залежно від профілю та можливостей організації навчально-виховного процесу в межах, передбачених законодавством.

Відповідно до наказу № 4465 після денного сну діти можуть відвідувати гуртки. Тривалість проведення гурткової роботи становить 15 – 25 хвилин залежно від віку дітей, зокрема тривалість одного заняття у молодшій групі складає не більше 15 хвилин, у середній — не більше 20 хвилин; у старшій — не більше 25 хвилин. Для дітей віком від 1 до 3 років проводяться заняття тривалістю до 10 хвилин. Тривалість перерв між заняттями має становити не менше 10 хвилин.

Наказ МОН «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності» від 20.04.2015 р. № 446.

Недопустимо проводити заняття в гуртках за рахунок часу, відведеного на прогулянку та денний сон.

Таким чином, графік роботи для керівника гуртка з образотворчої діяльності у ДНЗ має бути складений, виходячи з його тижневого навчального навантаження, встановленого за тарифікацією, та спланований з дотриманням положень вищезазначених нормативно-правових актів, зокрема з урахуванням тривалості занять та перерв для вихованців з урахуванням їхнього віку тощо.

Ольга Гаращук,
завідувач відділу вищої школи і науки 
ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

 

 

№ 17-18, 2016  (с. 24)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку