Журнали

Бухгалтерія: бюджет 15 серпня, 2016
31
Г

Громадські роботи для безробітних осіб — з користю для громади!

Останнім часом бюджетні установи все частіше стали співпрацювати з органами Державної служби зайнятості (далі — органи ДСЗ) в частині залучення безробітних до виконання суспільно важливих робіт для територіальних громад. Для таких установ буде корисною консультація, присвячена основним питанням трудових відносин з такими особами.

-A
A+

Організація громадських робіт неможлива без спів­праці місцевих органів ДСЗ, органів місцевої влади та місцевого самоврядування, інших підприємств та установ, що виступають в якості роботодавців. Початковий етап організації громадських робіт — це розробка та затвердження щорічної територіальної програми сприяння зайнятості населення та інших відповідних програм щодо організації громадських робіт. Таку програму розробляють органи місцевої влади, в ній визначають роботодавців (на добровільних засадах), які залучать до роботи безробітних, види робіт, час роботи, та примірні обсяги витрат. Основні вимоги до громадських робіт визначено ст. 31 Закону про зайнятість. Більш детальні вимоги до організації громадських робіт визначено Порядком № 175.

Фінансування організації громадських робіт, до яких залучаються безробітні, може здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів та/або Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, роботодавців та інших, не заборонених законодавством джерел.

На сьогодні Законом про зайнятість не визначено співвідношення частки витрат на фінансування громадських робіт за рахунок коштів ДСЗ та інших роботодавців. Однак, при спрямуванні коштів Фонду на громадські роботи в першу чергу фінансуються роботи, на які також виділяють кошти з місцевих бюджетів1.

1​ Ви дізнаєтеся усі подробиці оформлення документів щодо громадських робіт та особливості відображення їх в обліку з газети «Бухгалтерія: бюджет», № 27/2015, с. 15.

Частки фінансування визначаються залежно від наявності коштів місцевих рад та положень укладеного договору.

Крок 1. Укладаємо договір Першим етапом є укладання договору між органом ДСЗ і роботодавцем.

Договір укладають в межах відповідного бюджетного періоду, орієнтуючись на Примірний договір. У ньому визначають основні умови роботи осіб, залучених до виконання громадських робіт, обов’язки та відповідальність обох сторін договору, та частки співфінансування витрат за рахунок різних джерел. Разом із договором складають Кошторис витрат із фінансування організації громадських робіт (додаток 2 до Примірного договору), який є невід’ємною частиною договору.

Щоб запровадити єдиний підхід в обліку коштів за цим напрямом в усіх регіонах України, наказом Мінфіну «Про затвердження Змін до бюджетної класифікації» від 09.10.2015 р. № 874 запроваджено новий КТКВКМБ 090501 «Організація та проведення громадських робіт», який відповідає коду функціональної класифікації 1050 (соціальний захист безробітних) (див. консультацію фахівця Мінфіну у газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 42/2015, с. 28).

Щоб отримати від ДСЗ частку коштів, передбачену договором, потрібно відкрити окремий спеціальний реєстраційний рахунок в Держказначействі для зарахування коштів за вказаним КТКВКМБ.

Витрати з оплати праці та нарахування єдиного внес­ку сумарно повинні становити не менш як 80 % загальної суми, передбаченої кошторисом (п. 10 Порядку № 175). Окрім тогоу кошторисі можуть передбачатися витрати на інші цілі, асигнування на які потрібно затвердити за такими КЕКВ:

  • 2110 «Оплата праці» — оплата основної та додаткової заробітної плати, на оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності в межах дії строкового трудового договору, інші виплати на оплату праці;
  • 2120 «Нарахування на оплату праці» — сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» — витрати матеріальних активів, господарських матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, їх ремонт та обслуговування (це можуть бути засоби захисту, спеціальний одяг, господарський інвентар);
  • 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» — оплату проведення медичними закладами медичного та наркологічного огляду (у разі потреби);
  • 2250 «Видатки на відрядження» — придбання проїзних квитків або оплата проїзду за маршрутними листами, якщо є потреба оплатити проїзд в межах регіону до місця виконання робіт та у зворотному напрямку осіб, які беруть участь у громадських роботах.

Крок 2. Оплата праці Працівники, зайняті на громадських роботах, є звичайними найманими працівниками, які працюють за строковими трудовими договорами.

Є тільки одна відмінність: громадські та інші роботи тимчасового характеру виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях (п. 5 Порядку № 175). Тобто для їх організації не можуть бути використані постійні робочі місця та вакансії (ч. 3 ст. 31 Закону про зайнятість).

Нюанси трудових відносин з такими працівниками та оплати їх праці ми навели в таблиці.

Нюанси трудових відносин та оплати праці

Питання

Пояснення

Прийняття на роботу

Роботодавці укладають строкові трудові договори з особами, направленими для участі у громадських роботах, на строк, що сумарно протягом року (мається на увазі календарний рік) не може перевищувати 180 календарних днів (п. 5 Порядку № 175).Можливості укладання з особами цивільно-правових договорів не передбачено.

Про участь осіб у громадських роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю. Зміст запису може бути таким: «Прийнято підсобним робітником з благоустрою території на період виконання оплачуваних громадських робіт з 01.07.2016 р. по 31.08.2016 р. згідно з договором № <...> від <...>».

ВАЖЛИВО! Про прийняття на роботу працівника (до фактичного допуску працівника до роботи), зайнятого у виконанні громадських робіт, повідомляють територіальний орган Державної фіскальної служби шляхом подання Повідомлення про прийняття працівника на роботу.

Лікарняні та відпускні

На осіб, які беруть участь у громадських роботах, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені, зокрема, законодавством про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ч. 5 ст. 31 Закону про зайнятість). Тому особи, зайняті у громадських роботах, мають право на:

а) оплачувану відпустку. При звільненні працівників, зайнятих у громадських роботах, потрібно виплатити їм компенсацію за невикористану відпустку пропорційно відпрацьованому часу. Відповідно, кошти на виплату компенсації потрібно передбачити в кошторисі громадських робіт2;

б) оплату листка непрацездатності. Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється у загальному порядку (за рахунок коштів місцевих бюджетів та коштів ФБ рівними частинами пропорційно сумі витрат), а починаючи з шостого дня непрацездатності — за рахунок ФТВП

ЄСВ, ПДФО, ВЗ

Зарплата, що нараховується особам, зайнятим на громадських роботах, оподатковується ПДФО, ЄСВ та військовим збором на загальних підставах.

Зокрема, при нарахуванні ЄСВ слід ураховувати положення ч. 5 та 6 ст. 8 Закону № 2464 щодо сплати ЄСВ у частині нарахувань з мінзарплати, якщо зарплата за місяць не перевищує розміру мінзарплати.

На це звернула увагу ДФСУ у листі від 09.04.2015 р. № 12525/7/99-99-17-03-01-17. Нагадаємо, що умовою застосування зазначених норм є перебування працівників у трудових відносинах повний календарний місяць. В іншому випадку норми про сплату ЄСВ з мінзарплати не застосовують.

ПСП

На загальних підставах до зарплати, нарахованої особам, залученим до громадських робіт, застосовують податкову соціальну пільгу на підставі заяви особи, яка претендує на цю пільгу

Робочий час

Робочий час осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, встановлюється відповідно до законодавства про працю. Зазвичай, тривалість робочого часу працівників, зайнятих роботою, що не потребує високої кваліфікації, становить 40 год. на тиждень. Окрім того, п. 11 Порядку № 175 передбачено, що особа, зайнята у громадських роботах, має право на перерви тривалістю не більше 8 годин на місяць, що надаються з урахуванням часу на проїзд зареєстрованим безробітним для відвідування територіальних органів ДСЗ або потенційних роботодавців. Цей час підлягає оплаті за рахунок коштів, передбачених на оплату праці при організації громадських робіт

Звільнення

Оскільки особи працюють за строковим трудовим договором, то майте на увазі: звільняють їх за п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України точно в день закінчення строку трудового договору, навіть якщо працівник у цей день хворіє. При звільненні слід зробити запис у трудовій книжці, а саме: «Звільнений у зв’язку із закінченням строку трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП)».

ВАЖЛИВО! Роботодавець повинен проінформувати орган ДСЗ про припинення трудових відносин протягом 3 робочих днів після розірвання трудових договорів з цими особами

2 Приклад розрахунку компенсації за невикористану відпустку див. у газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 12/2015, с. 24.

Крок 3. Облік Для нарахування та виплати зарплати працівникам, зайнятим на громадських роботах, роботодавці подають до органу ДСЗ до 3 числа місяця, наступного за місяцем, у якому проводилися громадські роботи, Довідку про виконання громадських робіт за формою, визначеною в додатку 3 до Примірного договору.

Органи ДСЗ перераховують свою частку фінансування кожного місяця не пізніше 22 числа на спеціальний рахунок роботодавця, відкритий в Казначействі саме для цих цілей.

Бюджетні установи, які виступають роботодавцями при залученні безробітних до громадських робіт, відображають кошти, отримані від органів ДСЗ, у складі власних надходжень (підгрупа 2 другої групи). Бюджетною класифікацією для відображення такого виду доходів передбачений код 25020200 «Кошти, які отримують бюджетні установи на виконання окремих доручень та інвестиційних проектів».

Відповідно, роботодавці складають окремий Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м) про витрачання коштів, отриманих від органів ДСЗ саме за цим кодом доходів.

Витрати на громадські роботи відображаються в обліку роботодавців за загальними правилами бухобліку. Для зручності роботи рекомендуємо вести облік усіх витрат на громадські роботи на окремих субрахунках обліку за бюджетною програмою, за якою проводяться витрати роботодавця на організацію громадських робіт.

Крок 4. Відповідальність Наостанок нагадаємо, що усі роботодавці несуть відповідальність за законне та цільове витрачання коштів на організацію громадських робіт. Щоб перевірити правильність використання коштів, представники територіальних органів ДСЗ мають право проводити перевірку цільового використання коштів, що спрямовуються на фінансування організації таких громадських робіт.

Роботодавець зобов’язаний надавати під час такої перевірки необхідні документи і пояснення (п. 9 Порядку № 175).

Якщо в ході перевірки було встановлено факт нецільового використання коштів, роботодавець зобов’язаний повернути суму, використану не за призначенням, з урахуванням індексації на рівень інфляції протягом 10 робочих днів з дня виявлення факту.

Щоб надати органам ДСЗ підтвердження законного використання коштів фонду, рекомендуємо відображати в бухобліку усі витрати на громадські роботи за КТКВКМБ 090501 «Організація та проведення громадських робіт» на окремих субрахунках, відкритих для цих цілей.

Використані документи

КЗпП — Кодекс Законів про працю України від 10.12.1971 р. № 322-VIII.

Закон про зайнятість — Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

Закон № 2464 — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Порядок № 175 — Порядок організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затверджений постановою КМУ від 20.03.2013 р. № 175.

Примірний договір — Примірна форма договору про організацію громадських робіт та фінансування їх організації, затверджена наказом Мінсоцполітики від 28.03.2013 р. № 159.

№ 31, 2016  (с. 30)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку