Журнали

Бухгалтерія: бюджет 13 листопада, 2017
42
З

Звільнення у зв’язку з обранням на виборну посаду: дії роботодавця

Працівника нашої установи обрано на виборну посаду в ОМС. Який порядок звільнення? Чи є якісь терміни, в які працівника потрібно звільнити?

-A
A+

На перших місцевих виборах в об’єднаних територіальних громадах обрано відповідних сільських, селищних, міських голів (далі — голова). В одних громадах підтвердили свою довіру очільникам адміністративних центрів ОТГ, а в інших — обрано нових.

Якщо працівник вашої установи став переможцем у виборах і вирішив перейти на виборну посаду, слід урахувати певні нюанси його звільнення залежно від посади, на яку обрано працівника. Подробиці — далі.

Голова Відповідно до ч. 2 ст. 88 Закону про місцеві вибори1 офіційне оприлюднення територіальною виборчою комісією (ТВК) результатів виборів є підставою для звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою голови.

Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-VIII.

Для того, щоб розібратися в цьому питанні, необхідно визначити, яка робота є несумісною для голови. Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону про МС2 та ст. 25 Закону про запобігання корупції3 голові забороняється займатися іншою оплачуваною роботою (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту) або підприємницькою діяльністю. Також він не може:

Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.
  • бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах;
  • входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Тож одночасно із роботою у раді голова може займатися лише викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою зі спорту. Така робота є сумісною з посадою голови.

Якщо ж працівник не має змоги виконувати роботу, сумісну з посадою голови, то його треба звільнити. Далі детально розглянемо процедуру звільнення.

Процедура звільнення Ініціатором звільнення є працівник, тому він повинен письмово попередити про власне бажання розірвати з установою трудовий договір — написати заяву. До заяви бажано додати копію публікації з газети, в якій оприлюднені результати виборів, де він фігурує переможцем.

Після цього керівник установи видає наказ про звільнення працівника за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП): «<…> перехід на виборну посаду».

У день звільнення з працівником потрібно провести остаточний розрахунок. При цьому йому треба виплатити зарплату за фактично відпрацьований час і компенсацію за невикористану щорічну відпустку та видати трудову книжку із записом про звільнення та інші документи, пов’язані з роботою.

Звісно, замість компенсації працівник може взяти відпустку з наступним звільненням (і, відповідно, отримати матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки). Однак на все про все у нього є 20 днів з моменту оприлюднення офіційних результатів виборів. Інакше не встигне звільнитися  не встигне подати до ТВК документи для реєстрації  не буде головою.

У графі 3 трудової книжки робите запис: «Звільнений у зв’язку з обранням на виборну посаду в Гарну сільську раду, п. 5 ст. 36 КЗпП України», керуючись п. 2.28 Інструкції № 584.

Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мін’юсту, Мінпраці, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58.

Далі розповімо про нюанси звільнення працівників, яких обрано на інші виборні посади в ОМС.

Секретар ради Посада секретаря місцевої ради також належить до виборних (але він обирається радою за поданням голови). Процедура звільнення в зв’язку з переходом на таку виборну посаду аналогічна розглянутій вище. Проте є одне «але».

На відміну від голови, працівнику звільнятись у двадцятиденний строк з моменту оприлюднення результатів виборів поки що зарано. Адже не відомо, чи сформує новообраний голова пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря вже в першу сесію та чи підтримають таку кандидатуру депутати.

В зв’язку з цим підставою для звільнення працівника, якого обрано секретарем відповідної ради, буде його особиста заява з додаванням рішення місцевої ради про його обрання на цю посаду.

Інші виборні посади Це керуючий справами (секретар) виконкому та заступники відповідного сільського, селищного, міського голови.

На такі посади особи призначаються шляхом затвердження відповідною радою за поданням голови. Дані посади також належать до категорії виборних, і підставою для їх звільнення в зв’язку з переходом на таку посаду також є особиста заява та рішення ради про затвердження на відповідній посаді.

Звільнятися з попереднього місця роботи до сесії місцевої ради, де розглядатиметься питання про затвердження особи на відповідній посаді, працівник не зобов’язаний.

Гарантії Після звільнення працівника про нього доведеться пам’ятати ще деякий час.

Так, для працівників, обраних на виборні посади, ст. 118 КЗпП визначено певні гарантії. Наприклад, працівникам, яких звільнили з роботи внаслідок обрання їх на виборні посади, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а за її відсутності — інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Отже, не виключено, що через 5 років (термін повноважень за виборною посадою) ваш працівник «попроситься» до вас назад. Тоді його необхідно буде працевлаштувати.

Все піде як по маслу, якщо з працівником, який прийшов на вакантну після звільнення обраного працівника посаду, ви уклали строковий трудовий договір (абз. 2 ч. 1 ст. 33 Закону № 93 та ст. 23 КЗпП). Цей договір розривається у разі повернення його попередника на роботу, але не пізніш як через 3 місяці після припинення повноважень голови ради.

Звільнити працівника, з яким ви уклали безстроковий трудовий договір у зв’язку із закінченням повноважень за виборною посадою його попередника, ви вже не можете. Як бути? Зазначимо, що в таких діях суди не вбачають порушень (див. постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 р. у справі № 804/11722/145, постанову Рівненського міського суду від 27.03.2007 р. у справі № 2-893/20076). Просто в такому випадку ви повинні запропонувати працівнику, який повернувся, іншу рівноцінну роботу (посаду).

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/1725992.
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/52689041.

Якщо ви запропонували працівнику, який повернувся, рівноцінні вакантні посади у вашій установі, однак жодна з них йому не до вподоби, складіть Акт про відмову особи від запропонованих вакантних посад. Це буде для вас надійним алібі, якщо справа дійде до суду (див.Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2010 р. у справі № 2а-7764/09/04707).

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/9629439.

Тож якщо для колишнього працівника немає рівноцінної роботи (посади) у вашій установі абоза його згодою, іншої ,ви повинні видати довідку про неможливість його працевлаштування (у довільній формі). Чинним законодавством не передбачено відповідальність за незбереження за працівником роботи (посади), якщо по його поверненню його посада зайнята працівником з безстроковим трудовим договором, а від наявних вакантних посад працівник, що повернувся, відмовився.

Віта Макаренко, Людмила Линник 
експерти газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 42, 2017  (с. 25)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку