Журнали

Бухгалтерія: бюджет 28 жовтня, 2024
40
Н

Нові правила перетину кордону з ЄС: на що вплинуть?

-A
A+

З 10 листопада 2024 року на кордонах з країнами Європейського Союзу запрацює нова IT-система EES (Entry/Exit System). Вона автоматично фіксуватиме в’їзд до країн Шенгенської зони та виїзд усіх негромадян ЄС, включно з українцями. Варто зауважити, що безвізовий режим не скасовується, жодні додаткові збори наразі не вводяться. Зазнають змін тільки методи перевірки документів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Штампи в паспорті замінять на сканування обличчя та відбитків пальців. Система реєструватиме ім’я особи, тип проїзного документа, біометричні дані (відбитки пальців і зображення обличчя), а також дату й місце в’їзду і виїзду з повним дотриманням основних прав і захисту даних.

Тож EES замінить нинішню систему ручного проставлення штампів у паспортах. Про нові правила перетину кордону розповіло Мінреінтерграції на офіційному сайті (https://minre.gov.ua/2024/09/24/novi-pravyla-peretynu-kordonu-z-yes-golovni-zminy/).

Як нові правила перетину кордону можуть вплинути на трудові відносини з працівниками?

Відпустка без збереження Як відомо, у період воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження зарплати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 к. дн. (ч. 4 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

З огляду на умови її надання вбачається, що працівник має підтвердити той факт, що він «виїхав за межі території України». Як підкреслює Мінекономіки (http://surl.li/ndswum), спосіб підтвердження факту виїзду за межі України не визначений законом, а отже, рішення щодо надання відпустки в цьому випадку роботодавець ухвалюватиме на підставі наданих працівником доказів, які достатньою мірою підтверджують цей факт. Зазвичай це відмітки в паспорті про перетин кордону.

Чи зміниться щось у цьому плані після запровадження нових правил перетину кордону з ЄС? Відповімо: ні, адже відмітку про перетин кордону (виїзд з України) зробить прикордонна служба України, чого й буде достатньо для підтвердження факту того, що працівник виїхав за межі території України.

Закордонне відрядження По-перше, згідно з п.п. «а» п.п. 16.1 п. 16 розд. ІІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом МФУ від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція № 59) фактична кількість днів перебування у відрядженні визначається згідно з наказом про відрядження за наявності одного чи декількох документальних доказів перебування працівника у відрядженні (відповідних первинних документів та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування працівника у відрядженні — відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання тощо). Тут загалом проблем немає, адже у працівника буде відмітка прикордонної служби України про виїзд з нашої країни.

Єдина проблема, яку вбачаємо, така. Наприклад, працівник має одноденне відрядження до Польщі і їде у відрядження на службовому авто (вранці виїхав, а пізно вночі повернувся). У нього не буде ані проїзних квитків, ані рахунків на проживання, щоб підтвердити, що у відрядженні він був саме в Польщі, а не, наприклад, у Румунії, адже добові в цих країнах різняться. Тоді, на нашу думку, підтвердженням країни відрядження буде наказ керівника про відрядження та будь-які інші документи, що підтверджують перебування працівника саме в цій країні (запрошення сторони, що приймає; довідка з тієї установи, де він перебував у відрядженні, тощо).

По-друге, встановлено правила визначення розміру добових, залежно від того, як переміщується працівник.

Зокрема, згідно з п.п. «а» п.п. 16.2 п. 16 розд. ІІІ Інструкції № 59:

  • якщо відряджений, перебуваючи в дорозі до держави відрядження або повертаючись до місця постійної роботи, має пересадку на інший транспортний засіб або зупинку в готелі (мотелі, іншому житловому приміщенні) на території інших іноземних держав, добові витрати за час проїзду їхньою територією відшкодовуються в сумах, установлених для відповідних держав, із дня перетину кордону відповідної іноземної держави (згідно з датою, визначеною у транспортних квитках, рахунках за проживання в готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні, або згідно з відмітками прикордонних служб про перетин кордону відповідної іноземної держави). Як бачимо, відмітка про перетин кордону — не єдине підтвердження факту перетину кордону іноземної держави, і в разі її відсутності треба орієнтуватися на дати проїзних квитків, рахунків на проживання тощо;
  • за день прибуття в Україну (перетину кордону) добові виплачуються за нормами останньої іноземної держави, в якій здійснюється пересадка (зупинка). Тут у працівника буде відмітка прикордонної служби України про в’їзд до нашої країни.

Згідно з п.п. «г» п.п. 16.2 п. 16 розд. ІІІ Інструкції № 59 у разі відрядження до двох або більше держав, перетин кордонів яких здійснюється без відміток у закордонному паспорті, починаючи з другої держави, добові витрати відшкодовуються у сумі, затвердженій для відповідної держави, з дня прибуття до цієї держави згідно з датою, визначеною у транспортних квитках або рахунках за проживання в готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні. У разі відсутності транспортних квитків і рахунків за проживання в готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні добові витрати відшкодовуються за нормами держави відрядження згідно з наказом (розпорядженням) керівника підприємства. Тобто й тут проблем не буде.

Отже, загалом, нові правила перетину кордону з ЄС не вплинуть і на визначення добових у відрядженні.

№ 40, 2024  (с. 3)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку