Журнали

Бухгалтерія: бюджет 17 липня, 2017
27
К

Кваліфікаційні характеристики у медицині: є зміни

(коментар до наказу МОЗ «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» від 02.03.2017 р. № 198)

-A
A+

Наказом, що коментується, внесено зміни до розд. «Керівники» та «Фахівці» Довідника № 1171Скажемо відразу: зміни не кардинальні (скоріш — уточнюючі) та стосуються невеликого кола посад. Подробиці розкажемо далі.

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затверджений наказом МОЗ від 29.03.2002 р. № 117.

Головна медична сестра Кваліфікаційну характеристику до професії «Головна медична сестра» викладено у новій редакції. Але завдання та обов’язки, кваліфікаційні вимоги залишилися практично незмінними — їх тільки приведено у відповідність до вимог законодавства. Дивіться самі.

 

По-перше, в розділах «Завдання та обов’язки» та «Повинна знати» кваліфікаційної характеристики термін «середній медичний персонал», який не вживається ще з 2000 року, замінено на термін «молодші спеціалісти з медичною освітою».

По-друге, уточнено, що головна медична сестра контролює (а не несе відповідальність, як було раніше) облік, розподіл, витрати і зберігання матеріалів і медикаментів, у тому числі отруйних і наркотичних лікарських засобів.

По-третє, оновлено кваліфікаційні вимоги. Відтепер вони такі:

  • професійна освіта (молодший спеціаліст) або вища освіта (молодший бакалавр, бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство», спеціалізації: «Сестринська справа», «Лікувальна справа», «Акушерська справа»;
  • підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо);
  • стаж роботи за фахом не менше 5 років.

Тобто уточнено, що головна медична сестра повинна мати освіту за спеціальністю «Медсестринство» (раніше — «Сестринська справа»), адже саме таку назву має спеціальність з 2015 року відповідно до Переліку № 2662. При цьому кваліфікаційна характеристика більше не містить вимогу про наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності («Сестринська справа»). І це правильно, адже головні медичні сестри можуть атестуватися за будь-якою спеціальністю, передбаченою Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою (наведена у додатку 1 до Положення № 7423) для атестації сестер медичних.

Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затверджене наказом МОЗ від 23.11.2007 р. № 742.
Перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затверджений постановою КМУ від 29.04.2015 р. № 266.

Нагадаємо, що головній медичній сестрі тарифний розряд встановлюють відповідно до п.п. 2.2.1 п. 2.2 Умов № 308/5194 залежно від групи з оплати праці. Показники віднесення закладів охорони здоров'я до груп за оплатою праці керівних працівників наведені в додатку 2 до цих Умов.

Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519.

Підпунктом «б» п.п. 2.4.1 Умов № 308/519 передбачене підвищення посадових окладів головним медичним сестрам, а саме у таких розмірах:

  • за вищу кваліфікаційну категорію — на 28,3 % тарифної ставки працівника I тарифного розряду (1600,00 грн × 28,3 %);
  • за першу кваліфікаційну категорію — на 18,4 % тарифної ставки працівника I тарифного розряду (1600,00 грн × 18,4 %);
  • за другу кваліфікаційну категорію — на 8,7 % тарифної ставки працівника I тарифного розряду (1600,00 грн × 8,7 %).

В Умовах № 308/519 не зазначено, за якою спеціальністю має бути кваліфікаційна категорія у таких працівників для підвищення посадового окладу. Тому застосовують п. 4.12 Положення № 742, де вказано, що головні медичні сестри можуть атестуватися за будь-якою спеціальністю, передбаченою Номенклатурою для атестації сестер медичних.

Заступник з медсестринства Нарешті затверджено кваліфікаційну характеристику до професії «заступник головного лікаря з медсестринства». Таку посаду було введено ще у 2007 році наказом № 6885, але з визначенням кваліфікаційних вимог, як бачите, не поспішали.

Наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 23.02.2000 № 33» від 02.11.2007 р. № 688.

На запитання щодо вимог для зайняття цієї посади МОЗ відповідала у офіційних листах (див. наприклад, лист МОЗ від 18.02.2016 р. № 10.03.68/3979), а саме: на посаду заступника головного лікаря з медсестринства призначається фахівець, який має базову вищу освіту (бакалавр) у галузі знань «Медицина» за спеціальністю «Сестринська справа» та стаж роботи за фахом не менше 5 років.

Наказом, що коментується, кваліфікаційні вимоги встановлено дещо інші. А саме: вища освіта (бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство»; спеціалізація за фахом «Організація охорони здоров’я»; стаж роботи за фахом не менше 7 років. Тож наразі від претендента на посаду заступника головного лікаря з медсестринства вимагається триваліший досвід роботи та наявність додаткової спеціалізації.

У питанні оплати праці зазначеного працівника нічого не змінилось. Нагадаємо, посадовий оклад заступника головного лікаря з медсестринства встановлюється на 5–15 % нижче посадового окладу головного лікаря, що відповідає тарифному розряду за Єдиною тарифною сіткою та встановленій групі з оплати праці керівних працівників, без урахування норм п. 1.5 Умов № 308/519 та без урахування підвищень за кваліфікаційну категорію, шкідливі та важкі умови праці (п.п. 2.2.1 п. 2.2 Умов № 308/519). Приклади обчислення посадового окладу див. в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 29/2014, с. 4.

Гігієніст зубний Розділ «Фахівці» Довідника № 117 доповнено кваліфікаційною характеристикою для професії «Гігієніст зубний» (новий п. 4).

Така посада теж не нова і була введена ще в 2011 році до штатних розписів амбулаторій сімейної медицини та обласних, міських, а також районних стоматологічних поліклінік і дитячих стоматологічних поліклінік. Але як і у випадку з посадою заступника головного лікаря кваліфікаційні вимоги затверджено тільки зараз.

Гігієніст зубний будь-якої кваліфікаційної категорії повинен мати професійну освіту (молодший спеціаліст) або вищу освіту (молодший бакалавр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Стоматологія», підвищення кваліфікації (курси удосконалення) тощо. Ці категорії відрізняються такими вимогами: наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікації та стаж роботи, який становить в залежності від категорії:

  • «гігієніст зубний вищої кваліфікаційної категорії» — понад 10 років;
  • «гігієніст зубний I кваліфікаційної категорії» — понад 7 років.
  • «гігієніст зубний II кваліфікаційної категорії» — понад 5 років.

І лише за посадою «гігієніст зубний» (без категорії) вимог до стажу роботи немає.

Тарифний розряд гігієністу зубному встановлюють в залежності від кваліфікаційної категорії відповідно таблиці п.п. 2.2.8 п. 2.2 Умов № 308/519, а саме: гігієніст зубний вищої кваліфікаційної категорії — 9 тарифний розряд; першої кваліфікаційної категорії — 8; другої кваліфікаційної категорії — 7; без категорії — 6.

Сестра медична — координатор Ще одним доповненням у розділі «Фахівці» Довідника № 117 є кваліфікаційна характеристика до посади «сестра медична — координатор» (новий п. 33).

Нагадаємо, що кваліфікаційні вимоги до цієї посади МОЗ вже передбачило в п.п. 6.1. п. 6 Положення № 2296а саме: базова вища освіта (бакалавр) за напрямом підготовки 1101 «Медицина», спеціальності 6.110100 «Сестринська справа». Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за фахом не менше п’яти років.

Положення про медичну сестру — координатора лікувально-профілактичного закладу (ЛПЗ), затверджене наказом МОЗ від 07.05.2007 р. № 229.

Наказом, що коментується, вимоги до освіти не змінились. А от до стажу роботи — так. Зокрема, для зайняття посади «сестра медична — координатор» (без категорії) стаж роботи не вимагається. А в залежності від кваліфікаційної категорії становить:

  • для посади «сестра медична — координатор вищої кваліфікаційної категорії» — понад 10 років;
  • для посади «сестра медична — координатор I кваліфікаційної категорії» — понад 7 років;
  • для посади «сестра медична — координатор II кваліфікаційної категорії» — понад 5 років.

Окремо слід зазначити, що записи до трудової книжки про назву роботи, професії (посади), на яку прийнято працівника, вносяться відповідно до професійних назв робіт, зазначених у Класифікаторі професій7. В свою чергу в цьому документі відсутня така посада, як «сестра медична — координатор». Як бути? Підкреслимо: у примітці 2 додатка В «Похідні слова до професій (професійних назв робіт)» до Класифікатора професій зазначено, що назви професій можуть бути розширені за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у Класифікаторі професій чи відповідних законодавчо-правових актах. Отже, від базової професійної назви роботи «сестра медична» утворена розширена (деталізована) назва посади «сестра медична — координатор», що узгоджується з нормами Класифікатора професій щодо новоутворення професійних назв робіт.

Класифікатор професій ДК 003:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.11.2010 р. № 327.

Сказане вище допоможе вирішити питання щодо встановлення посадового окладу такого працівника, адже Умовами № 308/519 не визначено порядок встановлення тарифного розряду саме для сестри медичної — координатора. Отже, тарифний розряд визначають як для сестри медичної відповідно до таблиці п.п. 2.2.8 п. 2.2 Умов № 308/519.

Зміни до посадової інструкції Радимо кадровикам закладів детально ознайомитися з коментованим наказом у сенсі можливої потреби внесення змін та доповнень до діючих посадових інструкцій. Підкреслимо: відповідно до абз. 7 п. 6 розділу «Загальні положення» Довідника № 3368 до посадових інструкцій може бути внесено зміни, доповнення тільки на підставі наказу керівника закладу (установи) за згодою працівника. При цьому, якщо:

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затверджений наказом Мінсоцполітики від 29.12.2004 р. № 336.
  • зміни є, але йдеться лише про уточнення завдань та обов’язків, деталізацію узагальнених завдань, при цьому самі завдання та обов’язки не змінюються, до видання наказу слід отримати згоду працівника (підписом);
  • обов’язки і завдання працівника змінюватимуться (з’являться нові завдання і обов’язки), кадрова служба проводить процедуру зміни істотних умов праці і вводить в дію нову інструкцію (з урахуванням вимог ч. 3 та ч. 4 ст. 32 Кодексу законів про працю) з попередженням працівника про такі зміни за два місяці.

 

 

Людмила Линник,
юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 27, 2017  (с. 4)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку