Журнали

Бухгалтерія: бюджет 24 квітня, 2017
16
П

Проживання у відрядженні: нюанси відшкодування витрат від Мінфіну

(коментар до листа МФУ від 17.02.2017 р. № 31-08030-16-10/4511)

-A
A+

Нагадаємо: основні правила відшкодування витрат на проживання працівників у службовому відрядженні ми розглядали в газеті «Бухгалтерія: бюджет» № 38/2016, с. 25. Але на той час залишилися два спірні питання, з якими ми обіцяли звернутися до Мінфіну. Відповідь головного фіноргану ми отримали, а от наскільки вона допомогла у вирішенні цих питань, зараз подивимося.

Ранній заїзд/пізній виїзд Перша ситуація така: працівник після повернення з відрядження надав рахунок на проживання в готелі (готель — неплатник ПДВ), у якому зазначено вартість проживання — 240 грн і окремими рядками: ранній заїзд — 90 грн і пізній виїзд — 90 грн. Чи можна відшкодувати працівнику витрати, пов’язані з оплатою послуги раннього заїзду і пізнього виїзду з готелю?

Скажемо відразу: про відшкодування таких витрат в Інструкції № 591 прямо не сказано. Але, вважаємо, це і не потрібно. Адже оплата послуг раннього заїзду і пізнього виїзду — це ніщо інше, ніж витрати на наймання житла. Дивіться самі.

Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом МФУ від 13.03.1998 р. № 59.

Згідно з абз. 23 п. 1.3 Правил № 192 у готелях доба проживання (за яку здійснюють оплату) встановлюються виходячи з розрахункової години — години, при настанні якої споживач має звільнити номер у день виїзду і після якої здійснюється заселення до готелю. Зазвичай розрахункова година з 12:00 поточного дня до 12:00 наступного дня. Відповідно, якщо відряджений працівник:

Правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджені Держтурадміністрацією від 16.03.2004 р. № 19.
  • приїжджає до готелю до 12:00, то має місце так званий ранній заїзд — заїзд споживача до готелю до розрахункової години (абз. 21 п. 1.3 Правил № 19). І готель не зобов’язаний поселяти особу до розрахункової години. Клієнту можуть запропонувати поселення до розрахункової години за певну плату (вона справляється або за півдоби, або за годинами);
  • виїжджає з готелю після 12:00, то буде пізній виїзд — виїзд із готелю після розрахункової години в день виїзду (абз. 22 п. 1.3 Правил № 19). У такій ситуації клієнту теж зазвичай пропонують доплатити за проживання певну суму.

Звідси висновок: оплата послуг з раннього заїзду і пізнього виїзду — це витрати на проживання, відповідно, вони підлягають компенсації. Саме на це натякає Мінфін у листі, що коментується, додатково підкресливши: відшкодування витрат на проживання в готелі має здійснюватися в розмірі, зазначеному в підтвердних документах, які засвідчують вартість послуг з проживання. При цьому зазначені витрати не повинні перевищувати граничних сум витрат на наймання житла, затверджених постановою № 983. Нагадаємо, що згідно з цим документом гранична норма витрат становить на добу: до 19.04.2017 р. — 240 грн (без ПДВ), а з 19.04.2017 р. — 600 грн (без ПДВ)4.

Докладніше див. у статті
Постанова КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 р. № 98.

Підкреслимо, що в постанові № 98 не уточнюється, про яку добу (астрономічну або добу проживання) йдеться. Тому зазначимо, що оплата за проживання в готелі стягується саме за добу проживання (як правило, з 12:00 поточного дня до 12:00 наступного дня), отже, і гранична сума витрат на найм житлового приміщення встановлена за добу проживання. Це підтверджується також абз. 1 п.5 розд. ІІ Інструкції № 59.

Як ми вже сказали, оплата послуг з раннього заїзду та пізнього виїзду — це також витрати на проживання. Причому відноситься ця оплата вже до інших діб проживання в готелі, ніж основна оплата (в нашому випадку — 240 грн). Значить, з метою дотримання обмеження щодо граничної суми витрат на проживання вартість оплати раннього заїзду, оплати пізнього виїзду і безпосередньо оплату за проживання потрібно розглядати окремо. Тобто, якщо мова йде про проживання до 19.04.2017 р., то працівникові слід відшкодовувати всю суму (90 грн + 240 грн + 90 грн)5.

Нагадаємо також, що абз. 8 п. 5 розд. ІІ Інструкції № 59 дозволяє відшкодувати витрати, що перевищують норму на наймання житла, з дозволу керівника згідно з оригіналами підтвердних документів.

Комісійний збір Друга ситуація така: відряджений працівник оплатив вартість проживання в готелі (мотелі тощо) самостійно через банк. При цьому банк стягнув за таку послугу комісійний збір. Чи можна відшкодувати такі витрати працівникові?

У зазначеній вище консультації ми підкреслювали: про компенсацію таких витрат в Інструкції № 59 не сказано. При цьому «зачепитися» за якусь норму цього документа для вирішення питання теж не можна.

Так, у п. 5 розд. І Інструкції № 59 сказано, що працівнику відшкодовують витрати на наймання житла в розрахунку одного місця в готелі (мотелі). Виходить, якщо читати буквально, то йдеться тільки про плату за проживання. А от про витрати, супутні такій оплаті, — жодного слова. Приміром, стосовно витрат на проїзд сказано чітко: витрати на проїзд відшкодовуються в розмірі вартості проїзду з урахуванням усіх витрат, пов’язаних з придбанням проїзних квитків (п. 6 розд. І Інструкції № 59). На жаль, для оплати витрат на проживання такого уточнення не зроблено.

Тому ми попросили Мінфін роз’яснити це питання. Головний фінорган не став ходити околяса, а констатував: відшкодування витрат за послуги банків у зв’язку з платою за проживання в готелях (мотелях), інших житлових приміщеннях ні Інструкцією № 59, ні постановою № 98 не передбачено. Прикро за таке законодавче упущення, але нічого не вдієш: якщо після повернення зі службового відрядження працівник надав вам квитанцію про сплату комісійного збору за оплату вартості проживання, то компенсувати такі витрати не можна.

Ольга Вітковська, 
головний редактор газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 16, 2017  (с. 7)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку