Журнали

Бухгалтерія: бюджет 17 квітня, 2017
15
С

Середній заробіток після закінчення повноважень: оподаткування і КЕКВ

(коментар до листів ДФСУ від 12.01.2016 р. № 655/7/99-99-17-03-01-17 і Держказначейства від 25.11.2016 р. № 16-08/368-19919)

-A
A+

Як відомо, законодавством установлені гарантії працівникам, які обіймали виборні посади, після закінчення їх повноважень. Ідеться про депутатів місцевих рад, які працювали в радах на постійній основі. Зауважимо, що гарантії депутатів поширюються також:

  • на сільських, селищних, міських голів (п. 5 ст. 12 Закону про МС1).
  • на старост ОТГ (новий п. 4 ст. 541 Закону про МС, що діє з 12.03.2017 р. // «Бухгалтерія: бюджет», № 11/2017, с. 4).
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.

Тому далі будемо називати їх узагальнено — депутат (голова, староста).

Гарантії Після закінчення строку повноважень зазначеним особам передбачено надання попередньої роботи (посади), а за її відсутності — іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації (абз. 1 ч. 2 ст. 33 Закону про статус депутатів).

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом (головою, старостою) зберігають, але не більше шести місяців, середню зарплату, яку він отримував на виборній посаді в раді (абз. 2 ч. 2 ст. 33 Закону про статус депутатів2).

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 р. № 93-IV.

Згідно зі ст. 33 Закону про статус депутатів середній заробіток на період працевлаштування виплачують з відповідного місцевого бюджету.

Саме про збереження середнього заробітку за колишнім депутатом (головою, старостою) ми сьогодні й поговоримо в контексті оподаткування та застосування КЕКВ. Але перед цим нагадаємо основне.

1. Усі нюанси виплати середнього заробітку ми розглядали в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 42/2015, с. 26.

2. Як випливає з листа Мінсоцполітики від 16.05.2014 р. № 746/13/74-14, для отримання середньої зарплати на час працевлаштування колишній депутат (голова, староста) має подати до ради:

  • довідку про неможливість його працевлаштування підприємством (установою), де він працював до обрання, на попередній або рівноцінній роботі (посаді);
  • трудову книжку (вважаємо, можна надати її копію).

На підставі таких документів місцева рада видає відповідне розпорядження.

3. Відлік шестимісячного строку розпочинається з наступного дня після припинення повноважень. Що стосується припинення виплати середнього заробітку (окрім закінчення гарантованого шестимісячного строку для працевлаштування), то це буде дата:

  • працевлаштування депутата (голови, старости);
  • призначення пенсії або реєстрації суб’єктом підприємницької діяльності.

Кадрова служба має письмово попереджати зазначених осіб про їх обов’язок інформувати відповідний орган місцевого самоврядування про виникнення таких обставин.

4. Середній заробіток розраховують відповідно до Порядку № 1003. Докладно це питання ми розглядали в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 45/2015, с. 27. Додамо тільки, що середній заробіток не потрібно дотягувати до мінзарплати (до 3200 грн), оскільки він є виплатою за невідпрацьований час.

Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100.

ЄСВ Ураховуючи характер цієї виплати, виникає запитання: чи потрібно нараховувати на неї єдиний внесок? Відповідь на нього надала ДФСУ в листі від 12.01. 2016 р. № 655/7/99-99-17-03-01-17. Так, фіскали підкреслили: базою для нарахування ЄСВ є сума нарахованої роботодавцем заробітної плати, а також сума винагороди за договором цивільно-правового характеру (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ4).

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Середній заробіток, який виплачують колишньому депутату (голові, старості), на період його працевлаштування, до таких не належить. Адже рада вже не є роботодавцем для таких осіб, а середній заробіток, що зберігається, — це не зарплата (і вже тим більше не винагорода за договором цивільно-правового характеру).

Отже, на таку виплату не нараховують ЄСВ (і, відповідно, не відображають її у ф. № Д4).

ПДФО У ПКУ5 відсутні норми, які звільняють від оподаткування такий вид доходу. Тому середній заробіток, виплачуваний колишньому депутату (голові, старості), оподатковують ПДФО і військовим збором на загальних підставах. У Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ такі виплати відображають з ознакою доходу «127».

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Індексація Оскільки така виплата здійснюється в розмірі середньої зарплати, то вона не належить до об’єктів індексації (абз. 3 п. 3 Порядку № 10786).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

КЕКВ З визначенням КЕКВ при виплаті середнього заробітку колишньому депутату (голові, старості) є запитання. Чому? Річ у тім, що в Інструкції № 3337 для таких витрат коду прямо не передбачено. А з можливих варіантів напрошуються два.

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом МФУ від 12.03.2012 р. № 333.

Варіант 1: КЕКВ 2111 «Заробітна плата». В обґрунтуванні застосування цього коду більше грає роль схожість слів аніж зміст. Так, код називається «заробітна плата», а за колишнім депутатом (головою, старостою) зберігають середню заробітну плату. Однак за змістом, на наш погляд, КЕКВ 2111 не підходить. По-перше, в описі коду сказано: для цієї категорії передбачають витрати на оплату праці всіх працівників бюджетних установ. У свою чергу, колишній голова (депутат, староста) вже не перебуває в трудових відносинах з відповідною радою, тобто вже не є працівником. По-друге, гарантія матеріального забезпечення після закінчення повноважень просто «прив’язана» до середньої зарплати, щоб депутат (голова, староста) не втратив у заробітку на період працевлаштування (це абсолютно не означає, що йому виплачують зарплату).

Варіант 2: КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню». А от цей код, на наш погляд, більше відповідає змісту виплати. У його описі сказано, що до цієї категорії належать поточні трансферти населенню, у тому числі виплата всіх видів соціальної допомоги. Колишній голова (депутат, староста) — уже не працівник місцевої ради, а просто мешканець територіальної громади, стосовно якого законодавством передбачено надання соцгарантії у вигляді збереження середнього заробітку на період працевлаштування.

Зважаючи на таку неоднозначність, ми звернулися за роз’ясненнями до Казначейства. Без зайвих пояснень його фахівці в листі від 25.11.2016 р. № 16-08/368-19919  зазначили, що слід застосовувати КЕКВ 2111. Ну що ж, оскільки роз’яснення з питань застосування КЕКВ належить до компетенції Казначейства (п. 5 наказу, яким затверджена Інструкція № 333), заперечувати не будемо. Додамо тільки, що зазначені видатки місцеві ради планують:

  • у разі застосування ПЦМ — за ТПКВКМБ/ТКВКБМС 0170 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад та їх виконавчих комітетів»; 0180 Керівництво і управління у відповідній сфері у містах республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення»;
  • у разі незастосування ПЦМ — за ТКРКМБ «Органи місцевого самоврядування».
Ольга Вітковська, 
головний редактор газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 15, 2017  (с. 16)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку