Журнали

Бухгалтерія: бюджет 17 квітня, 2017
15
«

«Осучаснений» порядок застосування КЕКВ: визначено коди для електронних видань і не тільки

(коментар до наказу МФУ «Про затвердження Змін до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету» від 14.02.2017 р. № 135)

-A
A+

Наказом, що коментується, Мінфін вніс зміни до Інструкції № 3331, які набрали чинність 04.04.2017 р. Скажемо відразу: кардинальних новацій цей документ не зазнав, правки здебільшого косметичні або уточнюючі. Але є зміни, які мають більший вплив на економічну класифікацію видатків. Тож розглянемо все по черзі.

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом МФУ від 12.03.2012 р. № 333.

Заміна понять Аби привести термінологію Інструкції № 333 відповідно до чинного законодавства, слова:

  • «будівництво (придбання), ремонт, модернізація, реконструкція та реставрація (у тому числі житла (приміщень), інших об’єктів)» замінено на слова «капітальні інвестиції, капітальний ремонт»;
  • «торги із закупівлі товарів, робіт та послуг» — на «публічні закупівлі».

Органи поліції Визначено, що фінансування органів поліції здійснюють за тими самими КЕКВ, за якими проводяться відповідні видатки на утримання військових формувань. Зокрема, грошове забезпечення виплачують за КЕКВ 2112, а видатки на:

  • лікування та оплату послуг за лікування у медичних закладах здійснюють за КЕКВ 2220;
  • придбання продуктів харчування та оплату послуг з харчування контингентів поліцейських — за КЕКВ 2230;
  • оплату проїзду, добових, вартості проживання під час службових відряджень, оплату підйомних, проїзду, добових при переміщенні — за КЕКВ 2250;
  • виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої законодавством у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми чи каліцтва) та інвалідності поліцейських — за КЕКВ 2730.

Супутні витрати Як правило, придбання матеріалів, великогабаритного обладнання та обладнання, яке потребує монтажу, супроводжується витратами на транспортування та іншими витратами та установку (монтаж, налагодження) обладнання. За яким КЕКВ слід проводити такі супутні витрати? Раніше Інструкція № 333 прямої відповіді на це питання не містила. Але такі видатки слід здійснювати за тим кодом, що і основний платіж (якщо зазначені послуги здійснює постачальник товару та про це зазначено у договорі). Це випливає з НП(С)БО 121 «Основні засоби» та 123 «Запаси», затверджених наказом МФУ 12.10.2010 р. № 1202, відповідно до яких витрати, зокрема, на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів; транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, враховуючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів) включаються до первісної вартості основних засобів та запасів. Також частково це передбачалось п. 22 п.п. 3.1.1 Інструкції № 333(у разі придбання основних засобів).

Наказом, що коментується, це питання вирішено остаточно. Так, п. 1.4 Інструкції № 333 доповнено новим абзацом другим такого змісту:

ЦИТАТА. «Оплата витрат на транспортування, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування товарів, установку, монтаж, налагодження, заготівлю товарів та оплату тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи здійснюється за тим кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється придбання товару, якщо це передбачено умовами договору придбання».

(новий абз. 2 п. 14 Інструкції № 333)

ВАЖЛИВО! Здійснення супутніх витрат за тим же кодом, що і придбання товару, працює лише, коли зазначені послуги надає безпосередньо постачальник товару і про це зазначено у договорі придбання товару.

Коли ж транспортування та монтаж здійснює інша підрядна організація (або та сама, але за іншим договором), то згідно з абз. 7, п. 12 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333 оплату таких послуг здійснюють за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».

Приклад 1. Установа в квітні 2017 року придбаває машину для очистки овочів вартістю 8000 грн без ПДВ. За умовами договору придбання постачальник здійснює транспортування товару, вартість послуги складає 200 грн. Усього за договором установа має сплатити 8200 грн.

1. Оскільки вартість машини для очистки овочів перевищує 6000 грн без ПДВ (вартісний критерій для визнання активу основним засобом), то видатки на її придбання здійснюють за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування».

2. Оскільки умовами договору закупівлі передбачено, що постачальник здійснює транспортування обладнання, то зазначені витрати також здійснюють за КЕКВ 3110.

Приклад 2. Установа в квітні 2017 року придбаває кондиціонер вартістю 5900 грн без ПДВ. За умовами договору придбання постачальник здійснює транспортування та установку (монтаж) товару, вартість послуг складає 800 грн. Усього за договором установа має сплатити 6700 грн.

1. Оскільки вартість кондиціонеру не перевищує 6000 грн без ПДВ (вартісний критерій для визнання активу основним засобом), то видатки на його придбання здійснюють за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».

2. Оскільки умовами договору придбання передбачено, що постачальник здійснює транспортування обладнання та монтаж, то зазначені витрати також здійснюють за КЕКВ 2210.

Приклад 3Установа в квітні 2017 року придбаває кондиціонер вартістю 5900 грн без ПДВ. Встановлювати його буде фізична особа-підприємець за договором цивільно-правового характеру.

1. Оскільки вартість кондиціонеру не перевищує 6000 грн без ПДВ (вартісний критерій для визнання активу основним засобом), то видатки на його придбання здійснюють за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».

2. Оскільки послуги з монтажу кондиціонера надає інша організація, то такі витрати здійснюють за КЕКВ 2240.

Електронні видання Наказом, що коментується, Мінфін вніс ясність щодо вибору КЕКВ для оплати електронних видань. Так:

  • за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» слід придбавати та передплачувати періодичні, довідкові, інформаційні видання, в тому числі електронні (оновлений п.п. 3 п.п. 2.2.1 Інструкції № 333);
  • за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» слід здійснювати оплату інформаційних послуг, що надаються інформагентствами засобами електронного зв’язку (новини онлайн, анонс тощо), послуг з доступу в режимі онлайн до електронних баз наукової та науково-технічної інформації, інформаційних ресурсів (оновлений абз. 8 п. 2.2.4 Інструкції № 333). Нагадаємо, що раніше Мінфін акцентував увагу здебільшого на доступі до зарубіжних інформаційних баз. Наразі ця вказівка прибрана і додано уточнення про оплату послуг з доступу до інформаційних ресурсів за цим КЕКВ.

Тобто якщо йдеться про придбання електронного довідника, книги чи іншого видання на диску або будь-якому іншому носії інформації, який залишається у розпорядженні установи, або про передплату періодичних видань (доступ до них в електронному вигляді), то їх оплата проводиться за КЕКВ 2210. В цьому випадку хоч форма об’єкту, що придбавається, і нематеріальна, але за своє сутністю він все одно залишається газетою, книгою, журналом, довідником тощо. Отже, придбати такі активи слід за КЕКВ 2210.

Якщо ж потрібно оплатити право доступу до певного інформаційного ресурсу — тобто установа отримує не об’єкт, а можливість переглядати та користуватися розміщеною інформацією на цьому ресурсі (про що зазначено в договорі), то це слід визнавати послугою, а відповідно оплату планувати за КЕКВ 2240. Прикладом таких послуг можна вважати доступ до Єдиної інформаційної платформи «ЛІГА: ЗАКОН для всіх», доступ до платних інформаційних ресурсів, зокрема, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. В цих випадках фактично покупець отримує лише право доступу до інформації.

Отже, якщо установа придбаває електронні періодичні видання в електронному вигляді, то оплата буде за КЕКВ 2210, а якщо установа сплачує за користування сайтом чи іншим ресурсом, то це є оплатою послуг, тобто КЕКВ 2240.

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Тобто оплату доступу до електронних версій наших періодичних видань — газет «Бухгалтерія: бюджет», «Зарплата та кадрова справа», «Новий бюджетний облік» (сайт https://ibuhgalter. net), слід планувати та здійснювати за КЕКВ 2210.

Лабораторні дослідження Внесено зміни до п.п. 10 п.п. 2.2.1 Інструкції № 333, відповідно до яких придбання реактивів, хімікатів, біопрепаратів, насіння, добрив тощо для лабораторних досліджень (випробувань) здійснюється за КЕКВ 2210.

Підкреслимо: якщо йдеться про заклади охорони здоров'я (які не застосовують скорочену класифікацію КЕКВ), то придбання реактивів, хімікатів для лабораторних досліджень (випробувань), які внесені в Державний реєстр медичної техніки та виробів медичного призначення та які проводяться в рамках лікувального процесу, здійснюється за КЕКВ 2220 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали».

Компенсація за найм житла Оновленим п.п. 1 п.п. 2.5.3 Інструкції № 333 встановлено, що компенсація за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу, не забезпеченим таким житлом, проводиться за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню».

Розподіл газу Оновленим п.п. 2.2.7.4 Інструкції № 333 визначено, що за КЕКВ 2274 «Оплата природного газу», окрім звичних послуг транспортування, проводиться ще й оплата послуг з розподілу природного газу. Адже із набранням чинності Закону № 3292, який на сьогодні врегульовує діяльність у сфері забезпечення споживачів газом, ліцензована діяльність з транспортування природного газу газорозподільною системою на користь замовників іменується саме так — «розподіл природного газу». Крім тогоза цим КЕКВ передбачено також і оплату послуг за зберігання і постачання природного газу.

Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 р. № 329-VIII.

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Раніше питання застосування КЕКВ при оплаті послуг з розподілу газу не було врегульовано Інструкцією № 333, але фахівці Казначейства роз’яснювали наступне: п. 2.2.7.4. Інструкції № 333, плата за природний газ, включаючи оплату послуг з його транспортування, проводиться за КЕКВ 2274 «Оплата природного газу». Отже саме за цим КЕКВ потрібно планувати асигнування на оплату послуг з розподілу (транспортування) природного газу газорозподільною системою (див. «Бухгалтерія: бюджет», № 10/2016, с. 29).

Медичні заклади Наприкінці минулого року Кабмін ухвалив постанову № 8753, яка запровадила «особливий механізм» визначення КЕКВ для закладів охорони здоров’я, що фінансуються з місцевих бюджетів. Однією з переваг, наданих таким закладам, є можливість застосування скорочених КЕКВ, що дає більше самостійності у визначенні напрямів видатків. Відтепер це право закріплено й в п.п. 12 п.п. 2.2.8.2 та п.п. 4 п.п. 3.2.1 п. 3.2 Інструкції № 333, якими визначено, що заклади охорони здоров'я (окрім тих, що фінансуються з державного бюджету) планують видатки таким чином:

Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 30.11.2016 р. № 875.
  • за КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» — всі поточні видатки;
  • за КЕКВ 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» — всі капітальні видатки.

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Мінфін у листі від 06.03.2017 р. № 09020-12-10/5830 (див. «Бухгалтерія: бюджет», № 11/2017) наголосив: якщо при складанні розпису місцевих бюджетів на 2017 рік асигнування закладам затверджено за повною економічною класифікацією видатків бюджету, такі бюджетні розписи потрібно привести у відповідність до норм постанови № 875.

Капремонт та поліпшення ОЗ У п. 3.1 Інструкції № 333 уточнено, що за категорією 3100 «Придбання основного капіталу» передбачаються видатки на придбання або створення основних засобів, окремих інших необоротних матеріальних активів, збільшення вартості активів внаслідок поліпшення об’єкта (модернізація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), капітальний ремонт, створення державних запасів і резервів, придбання землі та нематеріальних активів.

Інші зміни Крім викладених вище змін, внесено ряд уточнюючих правок. Так, уточнено, що:

1) за КЕКВ 2240 здійснюють також і такі видатки:

  • компенсація транспортних витрат працівникам закордонних дипломатичних установ України відповідно до законодавства (п.п. 5 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333);
  • виготовлення технічних умов (п.п. 10 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333);
  • відшкодування проїзду, добових, проживання та інших витрат учасників національно-патріотичних заходів відповідно до укладених угод та інших підтвердних документів на проведення заходів (п.п. 21 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333);
  • оплата (відшкодування) витрат на проїзд, наймання житла та добові присяжним за час виконання ними обов’язків у суді (п.п. 21 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333);

2) за КЕКВ 2260 — придбання також продукції оборонного призначення (п.п. 10 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333);

3) за КЕКВ 2281 — оплату не тільки розробки дослідних зразків обладнання сторонніми підприємствами, а й їх модернізацію та удосконалення (п.п. 5 п.п. 2.2.8.1 Інструкції № 333);

4) за КЕКВ 2800 — також відшкодування судових витрат відповідно до рішення суду, сплату гарантії для забезпечення виконання зобов’язань у зв’язку з участю у закупівлях (конкурсі) та оплату адміністративних послуг (п.п. 9 п. 2.6 Інструкції № 333);

5) за КЕКВ 3122 — також і видатки на спорудження пам’ятників і монументів (п.п. 8 п. 3.1.2.2 Інструкції № 333).

6) за КЕКВ 2210 — придбання посуду, термосів, фляг, кайданків, засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів незалежно від вартості та іншого спеціального екіпірування) тощо (п.п. 17 п.п. 2.2.1 Інструкції № 333);

Також встановлено, що сплата сум боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення проводиться за тим кодом, за яким має бути проведений основний платіж (абз. 1 п. 1.4 Інструкції № 333). Раніше інфляційні витрати здійснювались за КЕКВ 2800.

Людмила Паскаренко, 
заступник директора — начальник відділу методології казначейського обслуговування бюджетів за видатками та інших клієнтів Департаменту методології з обслуговування бюджетів, бухгалтерського обліку, звітності та розвитку Державної казначейської служби України

№ 15, 2017  (с. 6)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку