Журнали

Бухгалтерія: бюджет 17 квітня, 2017
15
П

Перерахування частки пенсії (держдопомоги) до установ, які утримують підопічних: є зміни

(коментар до постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 269 і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 22.03.2017 р. № 164)

-A
A+

Постановою, що коментується, викладено в новій редакції Порядок № 2691який визначає механізм перерахування коштів органами Пенсійного фонду України (далі — органи ПФУ) або структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських рад (далі — органи соцзахисту) коштів установам (закладам), в яких особи перебувають на повному державному утриманні (далі — установи).

Порядок перерахування органами Пенсійного фонду України або структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання, затверджений постановою КМУ від 04.03.2004 р. № 269.

Скажемо відразу: кардинальних змін цей документ не зазнав — його приведено у відповідність до законодавства та уточнено деякі моменти. Далі про все по черзі.

Єдиний підхід З набранням чинності постановою, що коментується, втратила чинність постанова № 13992. Тож, будинки-інтернати (пансіонати), дитячі будинки-інтернати напевне будуть керуватися відтепер Порядком № 269.

Постанова КМУ «Про затвердження Порядку зарахування та використання коштів, що підлягають перерахуванню Пенсійним фондом будинкам-інтернатам (пансіонатам), дитячим будинкам-інтернатам і стаціонарним відділенням територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян» від 04.09.2003 р. № 1399.

Які кошти? Як і раніше, Порядком № 269 визначено, що установам:

  • органи ПФУ перераховують частку пенсійних виплат осіб, що перебувають на утриманні установ;
  • органи соцзахисту — частку державної соціальної допомоги (далі — допомога), призначеної особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, що перебувають на утриманні установ.

Порядок взаємодії Коментованою постановою уточнено порядок взаємодії органів ПФУ (органів соцзахисту) та установ. Вкажемо на зміни.

1. Інформування. Як і раніше, адміністрація установи протягом 3 днів після зарахування особи на повне державне утримання має проінформувати органи ПФУ або соцзахисту, надіславши відповідне повідомлення. Але відтепер до такого повідомлення слід додавати такождовідку про зарахування особи на повне державне утримання. Форму такої довідки Порядком № 269 не затверджено, напевне її складають в довільній формі.

Також, як і раніше, до повідомлення додають:

  • заяву особи (її законного представника) про перерахування установі коштів. Але відтепер форма такого документа затверджена додатком 1 до Порядку № 269.
  • довідку про вартість утримання особи в установі.

2Перерахування коштів. Уточнено, що органи ПФУ та органи соцзахисту перерахують кошти установам з 1 числа місяця, наступного за датою надходження заяви (новий п. 5 Порядку № 269). Також визначено: якщо після зарахування особи на повне державне утримання нарахування пенсії або допомоги не проводилося (проводилося не за всі місяці), перерахування коштів починається 1 числа місяця, наступного за місяцем зарахування на повне державне утримання, але не раніше 1 числа місяця, що настає за місяцем, в якому було здійснено нарахування.

Для звірки розрахунків органи ПФУ та соцзахисту щомісячно надсилають списки осіб, які подали заяви про перерахування (за формою оновленого додатку 2 до Порядку № 269).

3. Зміна умов. Адміністрація установи повинна своєчасно інформувати органи ПФУ (соцзахисту) про зміну місцеперебування та стану своїх підопічних — про їх вибуття з різних причин. При цьому уточнено, що у разі (новий п. 6 Порядку № 269):

  • перебування особи на канікулах, на лікуванні тощо слід надіслати у триденний строк з дати вибуття особи копію відповідного наказу (витягу з наказу) установи із зазначенням такої дати та дати її повернення. У разі неможливості визначити дату повернення особи до установи в копії відповідного наказу (витягу з наказу) установи зазначається лише дата її вибуття;
  • переведення особи до іншої установи — надіслати у триденний строк з дати переведення особи копію відповідного наказу (витягу з наказу) установи із зазначенням такої дати;
  • самовільного вибуття особи з установи — надіслати у триденний строк з дати вибуття особи копію відповідного наказу (витягу з наказу) установи із зазначенням такої дати;
  • смерті особи — надіслати повідомлення про смерть. Строк надсилання такого повідомлення не встановлено (напевне, він також повинен становити 3 дні). Як і раніше, слід повернути невикористану частину коштів, починаючи з дня, що настає за днем смерті особи.

Відповідальні особи Як і раніше, відповідальність за своєчасне подання документів для призначення (перерахунку) пенсії (допомоги), переведення їх виплати за новим місцем проживання особи покладається на адміністрацію установи, в якій перебуває чи перебувала така особа (п. 10 Порядку № 256).

Вартість витрат Як і раніше, у разі зміни вартості утримання особи адміністрація установи повинна до 5 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулася така зміна, подати до органу ПФУ або органу соцзахисту довідку про вартість утримання особи в установі, на підставі якої буде розрахована нова сума коштів, що підлягає перерахуванню.

Напрями використання Підкориговано норму, яка визначає напрями використання установами отриманої частки пенсії (допомоги).

ЦИТАТА. «Зарахування та використання коштів, що перераховані установам, здійснюються згідно з вимогами бюджетного законодавства для поліпшення умов перебування осіб в установах. Перелік товарів, робіт і послуг, на закупівлю яких спрямовуються зазначені кошти, затверджується Мінсоцполітики».

(п. 8 Порядку № 269)

Тобто, як і раніше, частина пенсії (допомоги), перерахована на рахунок установи, відноситься до другої підгрупи другої групи власних надходжень як кошти, що отримуються бюджетними установами від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів (ч. 4 ст. 13 БКУ3).

Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. 2456-VI.

Згідно з останнім абз. п. 4 ст. 13 БКУ такі кошти витрачають на виконання відповідних цільових заходів (з урахуванням ч. 9 ст. 51 БКУ).

Щодо встановлених напрямів використання коштів, то:

  • для установ (закладів) системи органів праці та соціального захисту населення, Мінсоцполітики затверджено Перелік № 1504Саме на нього зроблено посилання в оновленому п. 8 Порядку № 269. Цей документ визначає конкретні напрями використання коштів у розрізі КЕКВ;
  • для інших установ (наприклад, ВНЗ), Перелік № 150 не застосовний (див. абз. 1 наказу, яким затверджено цей Перелік). А іншого нормативного документу, який визначає напрями використання отриманих коштів, не затверджено. Раніше в колишньому абз. 1 п. 9 Порядку № 269 було перелічено напрями використання коштів, від яких і відштовхувались такі установи. Зараз їх немає. Що робити? Доцільно всі питання щодо витрачання перерахованих коштів обумовити в окремому порядку, затвердженому в навчальному закладі, визначивши в ньому конкретні напрями використання коштів, черговість їх витрачання, порядок витрачання (наприклад, видача готівки студенту на придбання продуктів харчування чи самостійне придбання таких продуктів установою та видача їх студенту) тощо.
Перелік товарів, робіт та послуг, на закупівлю яких спрямовуються кошти, що підлягають перерахуванню Пенсійним фондом України та органами праці та соціального захисту населення установам, де особи перебувають на повному державному утриманні, затверджений наказом Мінсоцполітики від 20.03.2012 р. № 150.

Постанова набрала чинності 04.04.2017 р.

Оксана Верхогляд, 
експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 15, 2017  (с. 4)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку