Журналы

Профессиональный бухгалтер 11 декабря, 2023
Ч

Чергове вдосконалення блокувальних порядків: що змінилося цього разу?

(коментар до постанови КМУ «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165» від 07.11.2023 № 1154 (далі — постанова № 1154))

-A
A+

Постанова № 1154, яка набула чинності 09.12.2023, внесла чергові зміни до:

Багато змін є «косметичними», на них зупинятися не будемо. Натомість розглянемо те, що змінилось по суті.

Критерії безумовної реєстрації Змінено одну з ознак безумовної реєстрації ПН/РК, а саме ту, що визначена в п.п. 3 п. 3 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК. Відтепер ПН/РК автоматично в ЄРПН зареєструють, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • загальна сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації ПН/РК, платником податку та його відокремленими підрозділами, становить більше 10 млн грн;
  • податкове «навантаження» (показник D) становить більше 0,05 (5 %);
  • у поточному періоді сума ПДВ у зареєстрованих ПН/РК не перевищує у 1,4 та більше разів найбільшу місячну суму ПДВ за останній рік (значення показника Pпоточ є меншим ніж значення Рмакс).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Необхідна мінімальна сума сплаченого «вітчизняного» ПДВ суттєво збільшилась. Раніше достатньо було сплатити більше 1 млн грн. Дві інші умови залишилися незмінними.

При цьому зазначена ознака безумовної реєстрації в її попередньому вигляді «переїхала» до показників позитивної податкової історії (далі — ППІ) платника ПДВ (про це — далі).

ППІ Платнику ПДВ не завадить відповідати принаймні одному з показників, за якими визначається ППІ платника ПДВ. Перелік таких показників наведено в Додатку 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК.

НАГАДАЄМО. ПН/РК, відправлені на реєстрацію платником ПДВ, який відповідає хоча б одному з показників, за якими визначається ППІ, реєструється в ЄРПН без перевірки на відповідність критеріям ризиковості здійснення операції (п. 7 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК).

Тож якщо платник ПДВ не відповідає критеріям ризиковості платника податку, проте відповідає хоча б одному з показників, за якими визначається ППІ, то за долю своїх ПН/РК він може не перейматися, адже вони будуть зареєстровані.

Отже, «позитивний статус» — досить бажана річ. Тож подивимося, як змінилися деякі з показників ППІ (див. таблицю нижче).

Показники ППІ, які змінилися

Чим визначений показник

Стара редакція

Нова редакція

Пункт 2 Додатка 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК

Платник податку здійснює на постійній основі протягом будь-яких чотирьох звітних місяців з останніх шести місяців реєстрацію в ЄПРН ПН/РК на постачання товарів / послуг за одним і тим самим кодом товару / послуги згідно з УКТЗЕД / ДКПП

Одночасно виконуються такі умови:

  • у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих в ЄРПН ПН/РК протягом шести послідовних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації ПН/РК, платник податку відобразив операції з придбання товарів / послуг за кодами товару / послуги згідно з УКТЗЕД / ДКПП, обсяг за якими становить не менше 75 % загального обсягу придбання в цьому періоді (кількість таких кодів — не більше 4);
  • у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих в ЄРПН ПН/РК протягом шести послідовних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації ПН/РК, платник податку відобразив операції з постачання товарів / послуг за одним і тим самим кодом товару / послуги згідно з УКТЗЕД / ДКПП, обсяг за яким становить не менше 75 % загального обсягу постачання в цьому періоді;
  • значення показника D становить більше 0,05;
  • значення показника Pпоточ є меншим ніж значення Рмакс

Коментар редакції. Отже, тепер аналізуватиметься не лише номенклатура постачань, але й номенклатура придбань платника ПДВ. Тобто показник спрацьовуватиме, якщо у платника протягом останніх 6 послідовних місяців 75 % ПК від усього обсягу придбання сформовано не більше, ніж за чотирма кодами УКТЗЕД / ДКПП, та 75 % ПЗ від усього обсягу постачання — за одним кодом УКТЗЕД / ДКПП. Водночас «навантаження» має бути більшим за 5 %, а сума ПДВ у зареєстрованих ПН/РК має не перевищувати в 1,4 та більше разів найбільшу місячну суму ПДВ за останній рік.

Пункт 5 Додатка 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК

Сплачено суму ЄСВ на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на одного працюючого, що перевищує суму такого ЄСВ з МЗП у 2 рази за останні 12 місяців, за умови, що з початку попереднього року керівник та/або засновник платника податку не змінювалися та середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців становить не менше 5 осіб

Середньомісячна сума сплаченого ПДФО в розрахунку на одну фізичну особу, якій нараховано дохід у вигляді заробітної плати, перевищує суму ПДФО, розраховану з подвійного розміру МЗП у відповідному місяці, за умови, що середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців становить не менше 5 осіб.

Водночас період 12 місяців обраховується від останнього звітного періоду, передбаченого для подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, граничний строк подання якого настав

Коментар редакції. Наразі фокус перенесено з ЄСВ на ПДФО та більш чітко окреслено період, який братиметься до аналізу.

Але це ще не все. Якщо раніше показників ППІ було всього шість, то тепер їх побільшало: в Додатку 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК додано нові пункти 7–9:

  • п. 7 Додатка 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК — це показник, що «переїхав» із критеріїв безумовної реєстрації та про який йшлося вище;
  • п. 8 Додатка 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РКспрацює якщо одночасно виконуються умови:
  • щодо всіх ПН/РК, зупинених у попередні 180 днів, подано «розблокувальні» пояснення та документи;
  • за всіма поданими поясненнями, щодо яких настав граничний строк розгляду, були ухвалені рішення про реєстрацію ПН/РК або рішення про задоволення скарги та скасування рішення про відмову в реєстрації ПН/РК;
  • у ПН/РК, прийнятих на реєстрацію в поточному місяці, зазначено коди УКТЗЕД / ДКПП, щодо яких були ухвалені позитивні рішення;
  • відсутнє значне збільшення (в 1,4 рази та більше) місячного обсягу ПДВ порівняно з попереднім роком за кодами УКТЗЕД / ДКПП, щодо яких були ухвалені позитивні рішення;
  • щомісячний обсяг постачання за останні 6 місяців, що передують поточному, перевищує 500 тис. грн;
  • п. 9 Додатка 2 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РКспрацює, якщо для платника податку за 36 місяців, що передують поточному, одночасно виконуються умови:
  • відсутня заборгованість зі сплати податків і зборів;
  • своєчасно подано звітність;
  • своєчасно зареєстровано ПН/РК;
  • середньомісячний обсяг постачання перевищує 500 тис. грн.

При цьому в поточному місяці «навантаження» (показник D) більше 0,05 (5 %) та відсутнє значне збільшення місячного обсягу ПДВ порівняно з попереднім роком (не більше ніж у 1,4 рази).

Таблиця даних платника податку В оновленій редакції викладено п. 19 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК. А саме, проведено певне розмежування щодо того, комісія якого рівня може ухвалювати рішення про неврахування раніше врахованої таблиці даних платника податку:

  • комісії контролюючих органів ухвалюють рішення про неврахування таблиці даних платника податку, врахованої відповідно до пунктів 16 та/або 18 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК;
  • комісія центрального рівня ухвалює рішення про неврахування таблиці даних платника податку, врахованої відповідно до рішення про задоволення скарги щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку.

При цьому уточнено, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку, ухвалене комісією регіонального рівня, може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку. А от рішення комісії центрального рівня — виключно в судовому порядку.

Отже, як бачимо, урядовці не втомлюються працювати над блокувальними правилами. Але чи полегшать чергові оновлення життя платникам ПДВ? Питання спірне. Проте вкрай важливо бути обізнаними щодо актуальних умов ПДВ-існування!

Світлана Куртенок, провідна експертка, ACCA DipIFR

№ , 2023  (с. 6)

Архив номеров

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи