(коментар до наказу ДП «ПРОЗОРРО» «Про внесення змін до Інструкції про порядок використання електронної системи закупівель у разі здійснення закупівель, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в частині 3 статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі”, затвердженої наказом ДП "ПРОЗОРРО" від 19.03.2019 р. № 10 (зі змінами)» від 10.05.2022 р. № 13)
21.03.2022 р. нашою установою було укладено договір з постачальником — платником ПДВ. Зараз (з квітня 2022 року) він використовує особливості оподаткування, встановлені п.п. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (звільнений від обов’язку нарахування та сплати ПДВ, і його реєстрація платником ПДВ є призупиненою). У рахунках він виставляє ту саму суму за товар (ціна + ПДВ), але вже не уточнює, що в складі суми є ПДВ. Що робити в такому разі? Чи потрібно вносити зміни до договору?
У закладі загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади тимчасово дислокуються військові. Як оформити користування будівлею закладу та оплатити комунальні послуги, спожиті за час користування військовими цією будівлею?
(лист МФУ від 11.05.2022 р. № 05120-02/277-ЗПІ/234)
Під час дії воєнного стану немає святкових (неробочих) днів. Як це вплине на розрахунок кількості днів компенсації за невикористані відпустки? Сьогодні дослідимо це питання у розрізі двох видів відпустки: щорічної основної та відпустки «на дітей».
Одне з найпоширеніших явищ зараз — встановлення неповного робочого часу працівникам. Поговоримо про те, як правильно запровадити неповну зайнятість у період війни.
У попередньому номері газети ми розглянули, як оформити припинення трудового договору у зв’язку зі смертю працівника (див. «Як діяти роботодавцю у разі смерті працівника: оформлення», № 9/2022). У цій статті розберемося, як провести остаточний розрахунок у такому випадку. Одразу зазначимо, що нюансів тут чимало. Тож будьте уважні.
Підприємство знаходиться не в зоні бойових дій, під час воєнного стану працює у звичайному режимі (простій не оголошувався, трудові договори не призупинялися), проте одна працівниця не виходить на роботу вже більше місяця.
Є інформація від інших працівників, що жінка разом із дітьми виїхала з міста, а також бачили її дописи у соціальних мережах у робочий час.
Водночас жодних заяв від працівниці (щодо надання відпустки, звільнення за власним бажанням тощо) підприємство дотепер не отримувало.
Отже, керівник серйозно замислився, чи можна звільнити таку працівницю за прогул, зважаючи на ситуацію воєнного стану.
Про ремонт капітальний ідеться в багатьох нормативних документах, чого не скажеш про поточний ремонт. Навіть в НС 121 «Основні засоби» поняття ремонту узагальнене, тому у статті пригадаємо надані рекомендації з офіційних джерел щодо цього питання та проаналізуємо нормативку.
Інколи трапляється ситуація, коли систему опалення установи пошкоджено, наприклад котел і частину труб для опалення, які обліковуються як складові системи. Установа вирішує їх замінити. У цьому матеріалі розглянемо, як відобразити ці операції в обліку.
У ЗОЗ-КНП працюють внутрішньо переміщені особи. Коли ми подали документи на компенсацію, нам відмовили, бо ЗОЗ-КНП включений до Реєстру неприбуткових установ та організацій за кодом ознаки неприбутковості 0031 «Бюджетні установи». Як бути? Змінювати ознаку? Як довести податковій цю потребу?
Медикаменти — найбільш поширений вид виробничих запасів у ЗОЗ. У цілому їх облік такий самий, як і облік інших виробничих запасів, однак є й певні нюанси. Про це свідчить велика кількість запитань, які ми отримуємо щодо обліку медикаментів. Тож спробуємо їх узагальнити й надати відповіді на найбільш поширені запитання.
(коментар до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 р. № 2145-IX)
(коментар до листа МФУ від 04.04.2022 р. № 07010-06/197-ЗПІ/186)
(коментар до листа МОЗ від 08.04.2022 р. № 03.1-18/17/645/ЗПІ-22//882)
Чи може орган місцевого самоврядування, зокрема виконавчий комітет міської ради, надавати поворотну чи безповоротну фінансову допомогу фізичним особам, які не є ФОП? Чи є обмеження щодо юридичних осіб, яким можна надавати допомогу? Чи містяться такі обмеження, зокрема, у ч. 4 ст. 16 БКУ?
(коментар до листа НБУ від 18.04.2022 № 60-0005/28391)
Війна досить по-різному позначилася на компаніях в Україні.
Сьогодні хочемо поділитися досвідом нашого партнера KPMG в Україні.
Свої коментарі нам люб’язно надав Сергій Гаспарян (партнер, керівник галузевої практики споживчого сектору KPMG в Україні).
Після повномасштабного вторгнення рф в Україну Міністерство фінансів почало випускати військові облігації.
Компанії можуть придбавати такі цінні папери, щоби підтримати державу фінансами.
Кошти від продажу облігацій використовують на забезпечення потреб армії та інших потреб держави в умовах воєнного стану (наприклад, виплатити пенсії).
Як будемо обліковувати такі облігації за МСФЗ?
Компанії, що займаються соціально значущою діяльністю під час війни, пропонують надавати їм допомогу.
Наприклад, на сайті АТ «Укрзалізниця» міститься публічний договір щодо надання безповоротної допомоги від юридичних осіб і ФОП.
Своєю чергою, «Нова пошта» пропонує донатити на пальне, щоб розвозити гуманітарку.
Як слід обліковувати отримані кошти за МСФЗ, поговоримо в матеріалі.
У матеріалі йтиметься про те, яким чином обліковувати примусове відчуження майна на користь ЗСУ відповідно до Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 17.05.2012 № 4765-VI (далі — Закон № 4765).
Одразу зауважимо, що поза нашою увагою зараз лишимо мобілізацію автомобіля (військово-транспортний обов’язок).
Цій ситуації присвятимо окремий матеріал.