Журнали

Платник єдиного податку 18 липня, 2016
27
П

Продаж власного майна ФОП-єдинником: які податки сплачуємо?

Як буде оподатковуватись продаж фізособою — платником ЄП легкового автомобіля, котрий використовувався у господарській діяльності? Правочин засвідчується нотаріусом. Чи загрожує це порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування?

-A
A+

Відповідно до п. 292.1 ПКУ до доходу не включаються отримані фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

У даному випадку ви продаєте автомобіль як звичайна фізична особа, а не як ФОП, і сплачувати необхідно ПДФО. Статусу платника ЄП нічого не загрожує.

ВАЖЛИВО! Торгівля легковими автомобілями в межах підприємницької діяльності (як товар) підприємцям-єдинникам заборонена, бо легкові авто та кузови до них є підакцизними товарами(п. 215.1 ПКУ), а виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів для єдинників під забороною (п.п. 295.5.1 ПКУ).

1 До складу підакцизних товарів входять також причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Поговоримо про особливості оподаткування ПДФО доходів, отриманих від продажу легкового автомобіля. Згідно з п. 173.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню. Тобто, якщо продаж легкового авто — це перший продаж з перелічених об’єктів протягом року, то продавцю нічого сплачувати не потрібно ані при оформленні правочину, ані за результатами звітного податкового року. Причому тут не має значення, кому продається авто — фізичній або юридичній особі. Втім, декларацію про майновий стан та доходи фізособі подати все ж таки доведеться (якщо авто було продано особі, яка не є податковим агентом). На цьому наполягають фіскали (категорія 103.24 ЗІР). Треба визнати, що під випадки, що звільняють платника податку від подання декларації (п. 179.2 ПКУ), ця ситуація (перший продаж авто фізособі через нотаріуса) дійсно не підпадає, тому радимо не ігнорувати цю вимогу.

На жаль, в запитанні не уточнюється, перший це продаж одного з перелічених об’єктів протягом звітного року чи ні. Тому розглянемо ситуацію, коли відбувається повторний продаж. Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 % від бази оподаткування. В цьому випадку дохід визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку) (п. 173.1 ПКУ).

Як вказано в запитанні, правочин оформлюється через нотаріуса. При нотаріальному засвідченні договору купівлі-продажу продавець зобов’язаний самостійно обчислити та сплатити податок до бюджету через банківську установу (абз. 6 п. 173.4 ПКУ). При цьому нотаріус засвідчує договір тільки у разі наявності документа про сплату податку, тому про це необхідно потурбуватися завчасно. Нагадаємо, що зараз до ПДФО додаються ще й зобов’язання з ВЗ (1,5 % від вартості продажу). ВЗ теж слід сплатити до нотаріального посвідчення угоди (принаймні на цьому наполягають фіскали у консультації з категорії 132.05 ЗІР), інакше доведеться подати декларацію (категорія 132.06 ЗІР).

НА ЗАМІТКУ. Доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, за якими при нотаріальному посвідченні договорів був сплачений податок, за підсумками звітного року можна не декларувати (п. 179.2 ПКУ).

А ось якщо автівку купує юридична особа, то відповідно до положень п. 173.3 ПКУ така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені функції податкового агента. ПДФО та ВЗ юрособа-покупець утримує за встановленими ставками з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Крім того, якщо об’єкт рухомого майна продається (обмінюється) за посередництвом юрособи або представництва нерезидента чи ФОП, такий посередник виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а продавець під час укладення договору зобов’язаний самостійно сплатити до бюджету ПДФО від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна.

ВИСНОВОК. При продажу власного майна ФОП-єдинник буде сплачувати ПДФО та ВЗ у порядку, встановленому для звичайної фізособи (в договорі вона виступає не як підприємець). Виручка від продажу не включається до складу доходу платника ЄП.

Анна Хомюк, бухгалтер-експерт

№ 27, 2016  (с. 23)

Архив номеров

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку