Журнали

Платник єдиного податку 08 серпня, 2016
30
Є

Єдинник групи 2 та послуги нерезиденту: місія нездійсненна?

ФОП групи 2 збирається надавати IT-послуги нерезидентам за межами України.
Чи обов’язково переходити в групу 3 платників ЄП?

-A
A+

Запитання дійсно цікаве. Для початку зазначимо, що нерезиденти можуть бути двох категорій: юридичні та фізичні особи. Отож, про кожну поговоримо окремо.

Юрособи-нерезиденти Тут наша відповідь однозначна: єдинники групи 2 не можуть надавати послуги юрособам-нерезидентам. Чому ми такі категоричні? Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ПКУ ФОП групи 2 можуть надавати послуги тільки населенню та/або платникам ЄП. До населення юр­особу-нерезидента віднести аж ніяк не можна, а єдиноподатників за кордоном тим паче не знайдеш.

НА ЗАМІТКУ. Навіть якщо протягом підприємницької діяльності ви матимете справу із юрособою-нерезидентом на території України, ситуація буде така ж сама. Річ у тому, що платниками ЄП не можуть бути нерезиденти (ані фізичні, ані юридичні особи) згідно з п.п. 291.5.7 ПКУ.

Фізособи-нерезиденти Тут ситуація не така однозначна, як з юрособами. Річ у тім, що ПКУ не містить визначення категорії «населення» в цілях застосування п.п. 2 п. 291.4 ПКУ. На перший погляд, це всі люди, котрі звернулись до ФОП-єдинника групи 2 за наданням послуги. Проте не все так легко. ДФСУ щодо цього має власну точку зору. В категорії 107.12 ЗІР податківці посилаються на термінологічний словник системи «Ліга: Закон».

ЦИТАТА«Населення — сукупність людей, які перебувають у межах даної держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством.»
(витяг з консультації в ­категорії 107.12 ЗІР)

А вже місцеві податківці (див. лист ГУ Міндоходів у Чернівецькій області від 25.07.2013 р. № 282/10/24-00-17-19) з цього визначення роблять висновок, що ФОП-єдинник групи 2 не має права надавати послуги громадянину-нерезиденту, що знаходиться за межами території України.

Ми з таким підходом хотіли б трохи посперечатися. Одразу спантеличує вимога до тривалого періоду проживання в Україні, адже іноземцю довести це буде складно, а перелік документів не встановлено. До того ж, і самі фіскали собі протирічать вже у листі Міндоходів від 14.01.2014 р. № 464/5/99-99-19-01-01-10. Тут, посилаючись на те саме визначення «населення», вони зазначають, що надавати послуги з проживання іноземцям, котрі проживають на території України нетривалий час, ПКУ дозволяє.

Наступне, на що хотілося б звернути увагу, — це те, що, за думкою податківців, нерезидент повинен обов’язково знаходитися в межах України. Але й це можна оспорювати, якщо звернутися до інших джерел визначення терміна «населення». Наприклад, академічний тлумачний словник української мови як «населення» позначає сукупність людей, яка проживає на земній кулі, в якій-небудь країні, області і т. ін.

Як бачите, прив’язка до місцевості досить умовна, тим паче, що і п.п. 2 п. 291.4 ПКУ говорить про надання послуги населенню, а не, наприклад, населенню України. Це означає, що категорично забороняти єдинникам групи 2 надавати послуги громадянам-нерезидентам, які знаходяться за межами України, не можна.

Всі ми пам’ятаємо та розуміємо, чому було введено обмеження щодо кола замовників, яким ФОП групи 2 може надавати послуги. Це, насамперед, було обумовлено тим, щоб уникнути зловживань із завищення суми витрат, які зменшують об’єкт оподаткування контрагентів (замовників) єдиноподатника. Тому, якщо послуга надається для власних потреб фізособі, яка не є суб’єктом підприємництва, це обмеження не має діяти незалежно від того, (1) є фізособа іноземцем або ні та (2) перебуває така фізособа у цей момент на території України або ні.

Як бути в цій ситуації? Закривати очі на думку податківців ми не радимо. Якщо ви хочете співпрацювати з фізособам-нерезидентами та бути у групі 2, краще отримайте письмову індивідуальну податкову консультацію на підставі ст. 52 ПКУ. Хоча, ураховуючи наявні консультації, шансів отримати позитивну відповідь невеликі. Тому, напевно, в такій ситуації більш простий варіант — обрати групу 3 платників ЄП.

ВИСНОВОК. Надавати послуги юрособам, які є нерезидентами і перебувають у групі 2 єдинників, заборонено. Стосовно ж фізосіб-нерезидентів, які знаходяться за межами України, ситуація не­однозначна. Радимо отримати податкову консультацію або здійснювати діяльність у групі 3 платників ЄП.

Анна Хомюк, бухгалтер-експерт

№ 30, 2016  (с. 28)

Архив номеров

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку