Платник єдиного податку 24 липня, 2017
28
Н

Неправомірне застосування ПСП: роботодавців повідомлять по-новому... майже

(коментар до наказу МФУ «Про затвердження Порядку інформування роботодавців платника податку про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги, позбавлення платника податку або відновлення його права на податкову соціальну пільгу та форми повідомлення про наявність порушень» від 19.05.2017 р. № 514)

-A
A+

Наказом, що коментується, затверджено:

Зауважимо, що автором Порядку № 514 є Мінфін (раніше аналогічний Порядок було затверджено наказом Міндоходів від 27.01.2014 р. № 86). При цьому зміни порівняно з документом-попередником суто косметичні. З одного боку, це «плюс» — роботодавцям не доведеться «переналаштовуватися». З іншого, — «мінус», оскільки знову без відповіді залишилися деякі питання. Про що ж треба пам’ятати?

Сигнал про порушення: ура, без змін  Відповідно до п. 4 Порядку № 514 податківці повідомляють роботодавця про наявність виявлених порушень застосування ПСП, про позбавлення або відновлення права платника податків на ПСП за допомогою форми ФП. Інакше кажучи, форма ФП — це «сигнал» для роботодавця про те, що до зарплати працівника неправомірно застосовують ПСП1. Отже, потрібно:

Дані повідомлень за формою ФП потрапляють до спеціального Реєстру повідомлень, форма якого наведена в додатку до Порядку № 514 (п. 6 цього Порядку).
  1. припинити застосовувати пільгу до зарплати працівника;
  2. здійснити перерахунок сум ПДФО;
  3. утримати з працівника суму недоплати податку та штраф у розмірі 100 % такої недоплати (на підставі заяви від працівника, якщо він планує відновити право на ПСП, або на підставі форми ФП, якщо працівник не бажає відновлювати право на пільгу2).
Дії роботодавця в разі, якщо працівник порушив порядок застосування ПСП, див. в листі ДФСУ від 01.12.2016 р. № 26495/6/99-99-13-01-01-15.

ВАЖЛИВО! Штраф у розмірі 100 % недоплати з ПДФО утримують незалежно від того, має намір працівник відновити право на ПСП чи ні.

Резонне запитання: а звідки податківці дізнаються про порушення? По-перше, з даних форми № 1ДФ, яку подають усі роботодавці. Наприклад, якщо працівник подав заяву на застосування ПСП за двома місцями роботи, то за його податковим номером відмітка в графі 8 «Ознака подат. соц. пільги» висвітиться в обох роботодавців. Ось вам і порушення. По-друге, за результатами документальних перевірок. У цьому випадку часто-густо виявляють неправомірне застосування ПСП в результаті зміни статусу платника податків: наприклад, вдова вийшла заміж; одному з двох дітей працівниці виповнилося більше 18 років тощо. Порушенням є і застосування ПСП до доходів, зазначених у п.п. 169.2.3 ПКУ3.

Зокрема, до:

  1. доходів, інших ніж зарплата;
  2. зарплати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;
  3. доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Зауважимо, що нова форма ФП, як і новий Порядок № 514, за змістом мінімально відрізняється від попередниці: тільки орган доходів і зборів замінено на контролюючий орган ДФС. У решті ж відомості в документі стандартні:

  • реєстраційні дані роботодавця — одержувача форми ФП;
  • дані про контролюючий орган, який повідомляє роботодавця про виявлені порушення;
  • дані про працівника-порушника (податковий номер4; П.І.Б.).

Серія та/або номер паспорта для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття податкового номера.

Також у формі ФП вказують:

  • місяць та рік виявлених випадків порушень порядку отримання ПСП (графа «Дата (місяць, рік) виявлених…» реквізиту 3 форми ФП). Зверніть увагу, що за усними роз’ясненнями фахівців ДФСУ тут може бути зазначено перелік місяців або квартал (декілька кварталів), у яких мало місце порушення;
  • місяць та рік, з якого працівник втратив право на ПСП (реквізит 4 форми ФП).

Нагадуємо, що працівник втрачає право на застосування ПСП за всіма місцями отримання доходу, починаючи з місяця, в якому мало місце порушення, і закінчуючи місяцем, у якому право на застосування ПСП буде відновлено (абз. 1 п.п. 169.2.4 ПКУ). Інакше кажучи, працівник втрачає право на ПСП фактично «зад­нім числом», а не в місяці, коли фіскальний орган виявив порушення та/або сформована форма ФП. Саме тому роботодавцю доведеться проводити перерахунок ПДФО.

Роботодавцю форму ФП надсилають поштою або вручають особисто під підпис (електронні версії не передбачені). При цьому форма ФП вважається надісланою (врученою) (п. 10 Порядку № 514):

  • роботодавцю — юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юрособ­и під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення;
  • роботодавцю — самозайнятій особі, якщо форму вручено їй особисто або її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження з повідомленням про вручення.

Після отримання форми ФП рекомендуємо ознайомити з її змістом «винуватця» порушень. Далі дійте згідно з описаним вище порядком.

Сигнал про відновлення: на жаль, без змін Право працівника на ПСП відновлюється з податкового місяця, наступного за місяцем, у якому суми недоплати ПДФО та штраф у розмірі 100 % суми недоплати повністю погашені платником податків (абз. 2 п.п. 169.2.4 ПКУ). У разі, коли працівник порушив порядок застосування ПСП, вочевидь, що недоплату з ПДФО та штраф утримуватимуть одразу два (а то і більше) роботодавці. І навіть якщо один роботодавець утримає всю суму недоплати та штрафу, то як дізнатися, що й інші роботодавці виконали свій обов’язок з покарання працівника?

Згідно з абз. 2 п. 5 Порядку № 514 податківці повідомлять роботодавців про відновлення права працівника на ПСП також за допомогою форми ФП, якщо недоплату з ПДФО та суму штрафу в розмірі 100 % такої недоплати платник податків погасив самостійно, включивши такі суми до річної податкової декларації. Цілком логічно.

Проте залишилося давнішнє «але»! Новий Порядок № 514, як і його попередник, не містить вказівок щодо того, як діяти, якщо недоплата з ПДФО та штраф утримані з доходу працівника роботодавцем.

Якщо ви виконали вимоги абз. 2 п.п. 169.2.4 ПКУ і працівник знову претендує на ПСП, то як переконатися в тому, що недоплата з ПДФО та штраф утримані з його доходу за іншими місцями роботи? Для цього рекомендуємо роботодавцю надіслати до контролюючого органу письмовий запит з проханням надати інформацію про відновлення права працівника на застосування ПСП.

ДО ВІДОМА. Чому треба подавати запит, хоча це й не передбачено чинним законодавством? Річ у тім, що право працівника на ПСП відновлюється з податкового місяця, наступного за місяцем, у якому суми недоплати ПДФО та штраф у розмірі 100 % суми недоплати повністю погашені платником податків. Причому мається на увазі загальна сума недоплати та штрафу за всіма місцями роботи. Тому якщо працівник, наприклад, погасив заборгованість за основним місцем роботи, але не погасив її за сумісництвом, право на ПСП не відновлюється, поки не буде погашена заборгованість за сумісництвом.

Зауважимо, що запит формують у довільному вигляді. Після отримання від податківців інформації про відновлення права на ПСП (форма ФП) роботодавець може застосовувати пільгу до зарплати працівника.

Зазначимо, що згідно з п. 12 Порядку № 514 форма ФП може бути відкликана листом контролюючого органу ДФСУ. За усними роз’ясненнями фахівців ДФСУ, таке можливе, коли до контролюючого органу надходить уточнена інформація щодо платника податків (наприклад, один з роботодавців помилково поставив ознаку ПСП, хоча пільга до доходу працівника не застосовувалася). У такому листі вказують, що раніше надіслана форма ФП вважається відкликаною. Якщо роботодавець встиг відреагувати на першу форму ФП та здійснити утримання ПДФО та штрафу, то доведеться такі дії відмінити шляхом проведення перерахунку ПДФО. Відповідно, необхідно відновити і право працівника на ПСП.

Якщо ви отримали форму ФП, не зволікайте і вчиніть усі «каральні» дії (див. вище). Тільки після того, як працівник погасить усі борги (за усіма місцями застосування ПСП), можна буде відновити його право на пільгу.

Наказ, що коментується, набрав чинност­і 30.06.2017 р.

Яна Ярошенко, консультант

№ 28, 2017  (с. 5)

Архив номеров

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку