Почнемо з того, що будь-яка ФОП повинна відокремлювати особисті і підприємницькі банківські рахунки, хоча б тому, що цивільні та підприємницькі доходи оподатковуються за різними правилами.
У цих рахунків і різний статус для цілей банківського обслуговування. Наприклад, банки зобов’язані повідомляти фіскалам про відкриття рахунків ФОП, для цивільних рахунків це не передбачено (на практиці деякі банки повідомляють податківців про будь-які рахунки, якщо фізособа повідомило, що є ФОП). На цьому зробив акцент і Нацбанк. Так, згідно з п. 7.7 Інструкції № 4921 забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності.
Однак на практиці банки ретельно не відслідковують походження коштів на особистих рахунках і не перешкоджають надходженню на них коштів, у т.ч. у вигляді виручки. Санкції саме за порушення п. 7.7 Інструкції № 492 не передбачені ні для банків, ні для власників рахунків. Якщо банк не ідентифікує такий платіж як підприємницький (що і відбувається в більшості випадків), то автоматично зарахує платіж, якщо, звичайно, не відстежить «відмивання» доходів або порушення законодавства.
НАГАДАЄМО! Фіскали вважають власні кошти, внесені ФОП-єдинником на підприємницький рахунок, його доходом (роз’яснення в категорії 107.04 ЗІР). У той же час є лояльніші консультації, де податківці «чіпляються» тільки до внесених готівкових коштів, неоприбуткованих за даними Книги обліку доходів (УПК № 11832).
Настійно рекомендуємо надалі уникати таких ситуацій. Але якщо вже так сталося, давайте шукати вихід. Щоб жодним чином не забруднити свою репутацію використанням особистого рахунку, ФОП має застосувати один з таких способів:
- повернути кошти покупцеві і попросити його зарахувати гроші на правильний (підприємницький) рахунок;
- зняти гроші з особистої картки і зарахувати кошти на підприємницький рахунок від імені покупця через касу банку.
Якщо з тих чи інших причин вам ці варіанти не сподобалися і ви прийняли рішення залишити все як є, то знайте, що оподаткування коштів, отриманих на особистий рахунок, — на сумлінні платника податків (власника рахунку)
Якщо закрити очі на технічний нюанс, то очевидно, що ФОП — єдинник групи 2 отримав виручку, яку потрібно відобразити в КОД. Ви знаєте, що в ній окремо наводять дані про суми готівкової та безготівкової виручки. До якого виду віднести надходження у вашому випадку?
Відображати такий дохід як безготівкову допомогу не можна. У тих же фіскалів може виникнути запитання: звідки ж вона взялася, якщо за даними банківської виписки такі суми не проходили?
ВАЖЛИВО! Сума безготівкової виручки повинна відповідати даним банківської виписки з підприємницького рахунку.
Таке надходження слід розглядати як розрахунок готівкою. Для ФОП не встановлені суворі правила касової дисципліни згідно з Положенням № 6373, тому якщо покупець не передав ФОП гроші в руки порушення складно побачити. Головне — відобразити такий дохід своєчасно і в повному обсязі. На дату надходження коштів ФОП зобов’язана видати покупцеві довільний розрахунковий документ, що застосовується нею при розрахунках готівкою (квитанцію про оплату, товарний чек тощо). У КОД ці кошти на дату надходження будуть проведені як готівкова виручка. В такому випадку виручка буде оприбуткована своєчасно і в повному обсязі, тому приводу накласти на ФОП штраф за неоприбуткування коштів (в п’ятикратному розмірі!) не буде.
ДО ВІДОМА. Якщо згодом ФОП перекаже кошти з особистої картки на свій підприємницький рахунок або зніме готівку з особистої картки з метою внесення на підприємницький рахунок, то повторно включати такі суми до доходів не потрібно. «Зелене світло» тут дає УПК № 1183 — підприємець зараховує на рахунок кошти, які вже були включені до виручки за даними КОД.
Оксана Хмелевська, бухгалтер-експерт