Журнали

Платник єдиного податку 09 квітня, 2018
14
Р

Реалізація пального: змінилися форми розрахункових документів

(коментар до наказу МФУ «Про внесення змін до Положення про форму і зміст розрахункових документів» від 19.02.2018 р. № 288)

-A
A+

З 01.01.2017 р. згідно з п. 11 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання в операціях з пальним повинні забезпечувати режим попереднього програмування в пам’яті РРО найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії УКТ ЗЕД (звісно, крім цього, як і всі інші, вони мають забезпечити попереднє програмування цін товарів (послуг) та облік їх кількості).

ЦИТАТА. «14.1.1411. пальне — нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 <…> Кодексу;».
(витяг із п. 14.1 ПКУ)

Ідеться про здійснення розрахункових операцій з пальним, а також операцій з приймання готівки для подальшого її переказу. Про виконання згаданої вимоги по операціях з пальним повинні свідчити реквізити розрахункових документів, які друкує РРО. Вочевидь, Мінфіну на виконання норми п. 11 ст. 3 Закону про РРО треба було оновити форми розрахункових документів. Проте він не надто поспішав, тож необхідний документ, що коментується, було прийнято й зареєстровано в Мін’юсті не дуже давно.

НАГАДАЄМО. У зв’язку з цим нагадаємо єдинникам про один нюанс: попри заборону на торгівлю підакцизними товарами, платники ЄП, юридичні особи та ФОП можуть займатися реалізацією вроздріб окремих видів пального в ємностях до 20 л, наприклад, продавати уайт-спірит (п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ).

Так, коментованим наказом, який набере чинності після його опублікування1, Мінфін вніс зміни до Положення № 132, унаслідок чого форми розрахункових документів доповнено новими реквізитами.

На момент підготовки номера не опубліковано.

Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом МФУ від 21.01.2016 р. № 13.

До переліку обов’язкових реквізитів фіскального касового чека на товари (послуги) форми № ФКЧ-1 (п. 2 розд. II Положення № 13) і фіскального касового чека видачі коштів форми № ФКЧ-2 (п. 2 розд. III Положення № 13) додано код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством). Відповідно, у форми чеків (додатки 1 і 2 до Положення № 13) додано ‹Код товару#›** та виноску «** Зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством».

Також код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, вказано серед додаткових реквізитів фіскального касового чека за операціями приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС3за формою № ФКЧ-3 (п. 2 розд. VI Положення № 13). Змінено й його форму в додатку 5 до Положення № 13.

Програмно-технічні комплекси самообслуговування.

Підкреслимо, що РРО повинні друкувати фіскальні чеки з новими реквізитами при здійсненні операцій з пальним. Про це свідчить і те, що згідно із внесеними змінами код УКТ ЗЕД потрібний саме в установлених випадках, а в п. 11 ст. 3 Закону про РРО якраз і передбачено, що цей реквізит указують для пального.

ВАЖЛИВО! Для продажу інших видів товарів (робіт, послуг) вимоги до програмування РРО залишаються колишніми: проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, тобто зміни не стосуватимуться тих, хто не має справи з пальним.

Зауважимо: наказ, що коментується, не дає відстрочення суб’єктам господарювання, програмне забезпечення РРО яких не формує чеків з новими реквізитами. Разом з тим, як показує практика, в чеках РРО торговців пальним вказувався код УКТ ЗЕД ще до внесення змін до Положення № 13.

За порушення вимог п. 11 ст. 3 Закону про РРО суб’єкту загрожує штраф за п. 6 ст. 17 Закону про РРО в сумі 85 грн (5 нмдг). Також за порушення порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг можна наразитися на адмінштраф за ст. 1551 КпАП: для осіб, які здійснюють розрахункові операції, — від 34 до 85 грн (від 2 до 5 нмдг), а для посадових осіб — від 85 до 170 грн (від 5 до 10 нмдг) (роз’яснення в категорії 109.20 ЗІР).

Але є ще одна, серйозніша небезпека: п. 3 розд. I Положення № 13 стверджує, що у разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення такий документ не прийматиметься як розрахунковий.

За таке порушення загрожує штраф згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО. Так, у разі встановлення цього порушення протягом календарного року під час перевірки:

  • за вчинене вперше — 1 грн;
  • за кожне наступне вчинене порушення — 100 % вартості проданих з порушеннями товарів (послуг).

Водночас раніше судові інстанції не вважали відсутність обов’язкового реквізиту в чеку РРО відсутністю розрахункового документа (див., наприклад, постанови ВСУ від 05.12.2011 р. у справі № 21-242а11, ВАСУ від 16.09.2014 р. у справі № К/9991/58337/11). Ці судові спори були ініційовані торговцями, яким фіскали «нараховували» штрафи за відсутність (невидачу) розрахункових документів, якщо в чеках не знаходили хоча б одного обов’язкового реквізиту. Проте суди виносили вердикти на користь суб’єктів торгівлі й доходили висновку, що штрафи є неправомірними, оскільки відсутність реквізиту не можна вважати відсутністю розрахункового документа.

Радимо взяти цю інформацію на озброєння і одержувачам «безкодових» чеків РРО, якщо міні-закупівлю пального здійснювала підзвітна особа, якій потрібне документальне підтвердження6.

У покупців є право відображати ПК за чеком РРО без ПН, якщо сума отриманих товарів/послуг не перевищує 200 грн за день без урахування самого ПДВ (ПДВ — 40 грн) (п.п. «б» п. 201.11 ПКУ).

Оксана Хмелевська, бухгалтер-експерт

№ 14, 2018  (с. 4)

Архив номеров

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку