Журнали

Платник єдиного податку 04 грудня, 2017
45
Д

Директор — єдиний працівник: як підписувати прибуткові та видаткові ордери

У штаті підприємства є тільки посада директора. Проте час від часу виникає потреба проводити касові операції (приймання та видачу готівки). Фактично їх здійснюватиме директор.
Чи слід у цьому випадку покласти на нього функції касира і як тоді підписувати прибуткові та видаткові касові ордери?

-A
A+

Ви знаєте, що на невеликих підприємствах функції касира цілком може виконувати головбух або просто бухгалтер. Проте законодавство допускає відсутність посади головного бухгалтера (бухгалтера) та ведення обліку самостійно власником або директором підприємства. Цей варіант організації облікової роботи прямо передбачений в абз. 5 ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік. Якщо у штатному розписі підприємства немає посади бухгалтера, то обов’язок щодо ведення обліку на підприємстві та складання звітності прописується у функціональних обов’язках директора.

Функції касира також не обов’язково мають бути єдиними у працівника, як і наявність в штаті посади касира. Згідно з п. 4.8 Положення № 6371підприємства, штатним розписом яких не передбачена посада касира, можуть покласти виконання його обов’язків відповідно до розпорядження керівника на бухгалтера або іншого працівника. З урахуванням цього посадові обов’язки касира необхідно закріпити в посадовій інструкції відповідного працівника.

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Що стосується ведення касових операцій, то приймати й видавати готівку, заповнювати первинні документи про її приймання та видачу, журнали, касову книгу тощо може директор, але заковика в тому, що в касових документах є графи для підпису головного бухгалтера (бухгалтера) та касира.

Так, ПКО2та квитанцію до нього підписує головний бухгалтер чи особа, уповноважена на це керівником підприємства (перед передачею до каси). Квитанція до ПКО завіряється печаткою в разі її використання (п. 3.3 Положення № 637). ВКО3і відомість на виплату грошей перед передачею до каси підписує не лише головний бухгалтер (уповноважена на це особа), а й керівник підприємства (п. 3.4 Положення № 637). Звісно, що при отриманні та видачі грошей ПКО і ВКО має підписати касир, для чого в цих документах відведено графу.

Прибутковий касовий ордер.

Видатковий касовий ордер.

Не секрет, що касова дисципліна — це строга сфера, що вимагає ретельного дотримання правил і оформлення документів. Вільності тут можуть привести до штрафів.

Зауважимо, що Нацбанк не заперечує проти того, щоб той самий працівник суміщав, приміром, посаду головного бухгалтера (бухгалтера) з посадою касира (лист НБУ від 26.09.2005 р. № 11-113/3262-9602). На окремого працівника (наприклад, головного бухгалтера, бухгалтера, заступника директора тощо) в межах обійманої ним посади також можна покласти обов’язки касира (лист НБУ від 07.04.2008 р. № 11-113/1441-4464).

ВАЖЛИВО! З касиром або з іншим працівником, що виконує функції касира (у тому числі на тимчасовій основі), слід укласти договір про повну матеріальну відповідальність.

У листі НБУ від 01.08.2014 р. № 11-117/41539 сказано, що керівник за наявності на підприємстві посад головного бухгалтера і касира не має права одноосібно підписувати касові документи. А от за відсутності на підприємстві інших працівників керівник згідно з цим листом має право підписувати касові документи одноосібно як керівник підприємства. При цьому враховуйте, що підписи мають бути проставлені в кожній графі касових документів. Приміром, за відсутності на підприємстві інших працівників директор, заповнюючи ВКО, поставить свій підпис у полях «Керівник», «Головний бухгалтер» і «Видав касир».

Як бачите, функції касира може виконувати директор, який є єдиним працівником підприємства. Крім того, функції бухгалтера згідно із Законом про бухоблік директор також може виконувати самостійно, на що ми вище вже звертали вашу увагу. Тому нехай і безглуздо виглядають два чи три підписи тієї самої людини на одному документі, але такий варіант допустимий. Питання щодо неправильного заповнення ПКО і ВКО тут виникати не повинні.

Те, що директор має ставити підпис у ВКО окремо як касир і як керівник підприємства, зазначають і фіскали в роз’ясненні в категорії 109.15 ЗІР. Формально підписом у кожній графі працівник підтверджує, що виконав свої обов’язки і як керівник, і як бухгалтер (головбух), і як касир.

Ще одна заковика полягає в тому, що п. 4.8 Положення № 637, а також Переліком № 447/244передбачено, що з касиром має укладатися договір про повну матеріальну відповідальність. Такий договір укладається між підприємством, яке представляє його керівник (адміністрація), та працівником, що виконує обов’язки касира. В описуваному випадку обидві сторони договору представляє одна людина. Виникає запитання: чи може бути укладено договір на таких умовах?

Перелік посад і робіт, які заміщаються або виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування в процесі виробництва, затверджений у вигляді додатка 1 до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 28.12.1977 р. № 447/24.

З одного боку, згідно з ч. 3 ст. 238 ЦКУ представник не має права здійснювати правочини від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є.

З іншого боку, договір про повну матеріальну відповідальність укладають у межах не цивільно-правових, а трудових відносин. Його укладення передбачене й регулюється КЗпП, а не ЦКУ. Теоретично директор, представляючи підприємство, може потурбуватися про його інтереси, уклавши договір про повну матеріальну відповідальність із самим собою. Але краще, щоб такий договір було укладено між директором та одним із власників підприємства. Адже якщо директор буде єдиною особою, що розпоряджається матеріальними цінностями, то про контроль повинні потурбуватися власники підприємства.

Річ у тім, що для звичайного касира відмова укласти договір про повну матеріальну відповідальність може спричинити відмову в прийнятті на роботу або отриманні цієї посади. Це й змушує касирів підписувати договір. У свою чергу, директор, не уклавши сам із собою такий договір, зможе продовжити роботу, так би мовити, не звільняючи самого себе . Відповідно, про це завчасно повинні подумати засновники.

Оксана Хмелевська, бухгалтер-експерт

№ 45, 2017  (с. 28)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку