Журнали

Платник єдиного податку 18 вересня, 2017
35
«
«Перекриваємо» індексацію: яке підвищення зарплати спрацює?

Базовим місяцем для працівників підприємства є січень 2017 року. З урахуванням зростання індексу для проведення індексації ми хочемо у вересні 2017 року підвищити їм зарплату, щоб перекрити індексацію.
На яку суму потрібно підвищити зарплату?

-A
A+

Ваше бажання уникнути індексації зрозуміло. Так, якщо базовим місяцем є січень 2017 року, то в червні–серпні сума індексації становила 62,31 грн (1684,00 грн × 3,7%), а от у вересні вона майже вдвічі більша — 116,20 грн (1684,00 грн × 6,9%). Не виключено, що до кінця року сума індексації зросте ще вдвічі. Що ж робити? Вихід є.

Єдиний спосіб зупинити цю прогресію — підвищити посадові оклади працівників (підкреслимо: саме оклади, оскільки інші складові на індексацію зарплати не впливають, що випливає з п. 5 Порядку № 10781).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Однак не кожне підвищення спрацює. Для того щоб перекрити індексацію, потрібно підвищити оклад так, щод загальна сума підвищення зарплати перевищила індексацію, тобто у вашому випадку достатнім буде підвищення, наприклад, на 116,21 грн (перевищує можливу суму індексації у 116,20 грн).

Що дасть таке підвищення? По-перше, ви обнулите індексацію, тобто зупините її зростання. По-друге, місяць підвищення окладу стане базовим. З наступного місяця розпочнеться розрахунок нового індексу споживчих цін наростаючим підсумком. Право на індексацію настане, коли такий індекс перевищить поріг індексації (103%). Фактично це означає, що право на індексацію настане не раніше, ніж через два місяці після підвищення окладу. Якщо при цьому «фінт» з підвищенням окладу виконувати й далі, то про індексацію можна взагалі забути.

ВАЖЛИВО! Підвищення окладу та, як наслідок, зарплати на суму, що не перевищує індексацію, буде не таким ефективним.

Так, згідно з абз. 4 п. 5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення доходу не перевищує суми індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу, сума індексації в цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу й розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу. Приміром, якщо загальна сума підвищення зарплати складе 50,00 грн, то слід розрахувати нову суму індексації: 116,20 грн – 50,00 грн = 66,20 грн. У такому розмірі її потрібно продовжувати виплачувати до наступного підвищення окладу.

До речі, у серпні сума індексації була трохи меншою. Якби оклад було підвищено тоді, то це б дозволило зекономити кошти. Тому стежте за нашими публікаціями — щомісяця ми наводимо таблицю індексації не лише на поточний місяць, а ще й на наступний. Це дає вам можливість «зазирнути в майбутнє». Якщо ви бачите, що вже в наступному місяці у працівника з’явиться право на індексацію, підвищте оклад у поточному місяці, причому на будь-яку суму (!), і в такий спосіб ви взагалі уникнете індексації.

Якщо ж зарплата працівника вже індексується, то підвищити оклад у поточному місяці потрібно так, щоб загальна сума підвищення зарплати перевищила індексацію поточного місяця. А далі можна підвищувати оклад до настання права на індексацію — на будь-яку суму — і забути про індексацію.

Алла Головко, консультант

№ 35, 2017  (с. 30)

Архив номеров

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку