Журнали

Платник єдиного податку 24 липня, 2017
28
Щ

Щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати днів щорічної та додаткової відпусток

Міністерство соціальної політики України
Лист  від 26.10.2016 р. № 1475/13/84-16

-A
A+

Коментар до листа // "ЗКД", 2017, № 1.

ЗАПИТ. Працівник йде у відпустку з 12.09.2016 р. При цьому він планує використати:

  • щорічну основну відпустку тривалістю 24 к. дн. — з 12 вересня по 5 жовтня;
  • додаткову відпустку «на дітей» тривалістю 10 к. дн. — з 6 по 16 жовтня (14.10.2016 р. є святковим днем, на який тривалість відпустки подовжується).

Чи потрібно у цій ситуації розраховувати окремо середню зарплату для кожного виду відпустки — окремо для:

  • щорічної основної (розрахунковий період: вересень 2015 року – серпень 2016 року);
  • додаткової відпустки «на дітей» (розрахунковий період: жовтень 2015 року – вересень 2016 року)?

Чи потрібно орієнтуватися на кількість наказів, якими оформлено надання таких відпусток? Так, якщо видано один наказ про надання одразу двох відпусток, то розраховуємо одну середньоденну зарплату. Якщо ж надання відпусток оформлено двома різними наказами, то потрібно розраховувати дві окремі середньоденні зарплати (якщо місяці початку відпустки різні, то буде різний розрахунковий період).

Головному редактору газети «Зарплата та кадрова справа» Змієнко В. В.

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати днів щорічної та додаткової відпусток та повідомляє.

Обчислення середньої заробітної плати у зазначених випадках має проводитись з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 (далі — Порядок).

Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати для оплати днів відпусток проводиться виходячи із заробітної плати за 12 календарних місяців, що передують місяцю надання відпустки.

Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що нарахування виплат за час відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

Враховуючи норми Порядку, розрахунковий період для обчислення середньої заробітної плати за час відпустки залежить не від місяця видання наказу і кількості цих наказі­в, а від того, в якому саме календарному місяці згідно з наказом працівникові надається відпустка.

Наприклад, у разі, якщо згідно з наказом працівнику надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарних дні з 12 вересня 2016 року, а за іншим — додаткова відпустка, яка починається у жовтні 2016 року, то при обчисленні середньої заробітної плати для оплати щорічної відпустки розрахунковий період буде вересень 2015 року – серпень 2016 року, а для оплати часу додаткової відпустки — жовтень 2015 року – вересень 2016 року.

Директор Департаменту О. Товстенко

№ 28, 2017  (с. 44)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку