Журнали

Платник єдиного податку 17 липня, 2017
27
Я

Як застосовувати РРО в інтернет-магазині

(коментар до ІПК ГУ ДФС у Харківській області від 26.05.2017 р. № 387/ІПК/20-40-14-10-17)

-A
A+

Ви знаєте, що суб’єктам, які реалізують товари в інтернет-магазині (у межах електронної комерції), доводиться застосовувати РРО. Це випливає з п. 2 ст. 3 Закону про РРО1, який пропонує під час розрахункових операцій в обов’язковому порядку видавати особі розрахунковий документ, включаючи операції, замовлення або оплата товарів (послуг) за якими здійснюється з використанням мережі Інтернет (при їх отриманні).

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.

Щоправда, ДФСУ робить виняток для програм та інформаційно-консультаційних послуг (тобто нематеріальних об’єктів), пояснюючи це тим, що у процесі їхньої оплати й надання не визначено місце проведення розрахунків у розумінні ст. 2 Закону про РРО (лист ДФСУ від 17.08.2016 р. № 17922/6/99-99-14-05-01-15).

Крім того, не потрібно застосовувати РРО згідно зі ст. 9 Закону про РРО ФОП — платникам ЄП, які відповідають критеріям з п. 296.10 ПКУ2. Цим звільненням можуть скористатися торговці-ФОП, які є єдинниками груп 2 і 3, за умови, що їхній дохід протягом календарного року не досяг 1 млн грн, які не торгують (як за готівку, так і за безготівковим розрахунком) технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту (далі — ТСПТ).

На наш погляд, інші звільнення за ст. 9 і 10 Закону про РРО не асоціюються з віртуальною торгівлею.

Нюанси здійснення оплати через РРО (друкування чека) під час оплати товарів картками он-лайн (на сайті) турбували торговців понад усе. На щастя, на сьогодні податківці визначилися, як діяти продавцям (див. роз’яснення в категорії 109.02 ЗІР), що ще раз підтверджує коментований лист.

Податківці нагадали про те, що, здійснюючи інтернет-торгівлю, також потрібно керуватися спеціальним Законом № 6753. Відповідно до п. 3 ст. 13 Закону № 675 продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовникові, споживачеві) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку.

Закон України «Про електронну комерцію» від 03.09.2015 р. № 675-VIII.

Зазвичай оплату за товари/послуги безпосередньо на сайті інтернет-торговця (на сайті є кнопка «оплатити» тощо) реалізовано через:

  1. інтернет-банкінг;
  2. інтернет-еквайринг.

Перший спосіб розрахунків полягає в тому, що торговець на сайті розміщує посилання на сторінку одного або кількох банків. Перейшовши по ньому, покупець може оплатити товар (послугу), що сподобався йому, через сайт (систему) запропонованого банку за підказками або реквізитами, наданими на сайті. Причому за допомогою інтернет-банкінгу клієнт переказує зі свого банківського рахунку оплату на рахунок продавця, формує в електронному вигляді платіжне доручення й надсилає його в банк. Наявний безготівковий розрахунок, оскільки в такому разі не відбувається оплата товарів/послуг із застосуванням платіжних карток за допомогою мережі Інтернет, визначальна для застосування РРО. Такі платежі можна здійснювати без касового апарата.

А от у другому способі — інтернет-еквайрингу — якраз і потрібно застосовувати РРО й видавати фіскальний чек (розрахунки відбуваються із застосуванням банківських карток). Надати такі послуги може будь-який банк на підставі договору еквайрингу, але здебільшого функцію оброблення платежів з банківських карток передають сторонній процесинговій компанії. Платежі, які здійснили покупці, надходитимуть саме від інтернет-еквайра. Також можна приймати до оплати картки за допомогою компаній, що спеціалізуються на наданні посередницьких послуг з приймання платіжних карток в Інтернеті (Liqpay тощо).

У цьому випадку, сформувавши замовлення від платника — власника картки, потрібно ввести її реквізити, потім відбувається авторизація, тобто підтвердження платежу банком-емітентом картки покупця. Потім грошові кошти списують з картки й зараховують на рахунок продавця у строк, визначений договором інтернет-еквайрингу. Тобто в такому разі простежується аналогія з прийманням оплати через платіжний термінал. Відповідно, тут працює п. 2 ст. 3 Закону про РРО, що вимагає під час розрахунків із застосуванням карток використовувати РРО, видавати розрахунковий документ встановленої форми (чек РРО) і відповідним чином оформлений гарантійний талон.

ДО ВІДОМА. При операціях з використанням електронних платіжних засобів (банківських карток) формуються документи, що підтверджують рух коштів, які в обліку розглядають як первинні. Проте, крім них, у разі обов’язку використовувати РРО потрібно видавати фіскальний розрахунковий документ.

Коли вибивати чек у разі оплати за допомогою інтернет-еквайрингу? Це запитання з моменту впровадження РРО у «віртуальні» розрахунки (з 01.01.2015 р.) особливо хвилювало продавців. Справа в тому, що момент інтернет-оплати складно відстежити, тим більше, якщо він стався поза робочим днем. У коментованому листі фіскали якраз і зазначили, що досі це питання залишається неврегульованим через програмно-технічні причини. Відповідно фіскали запропонували компромісний варіант — здійснювати оплату через РРО після зарахування коштів на картку в розмірі отриманої оплати. Формально — після того, як продавець виявить, що оплата відбулася. Причому торговець не обмежений у часі, протягом якого він може перевірити надходження коштів на рахунок. Водночас фіскальний чек має бути переданий покупцеві разом з товаром, а також, за потреби, оформлений і гарантійний талон. Тобто розрахунковий документ РРО роздруковують на підставі виписки з фінансової установи, але не пізніше за момент відправлення товару покупцеві. При цьому попередньо оплачений через Інтернет товар можуть доставляти покупцеві в різний спосіб.

Якщо товар доставляють поштою за умови передоплати за допомогою банківської картки, продавець повинен вкласти в поштове відправлення розрахунковий документ, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів, із зазначенням у касовому чеку «передоплата товарів».

Якщо товар, оплачений карткою, доставляють за допомогою кур’єрської служби, як і в разі доставляння товару поштою, продавець забезпечує отримання покупцем раніше роздрукованого розрахункового документа (чека) разом із придбаним товаром та оформленим гарантійним талоном.

Післяплата Досить часто веб-торговці дають можливість покупцям розрахуватися за товар, коли ті отримують його в поштової або кур’єрської служби. Такі розрахунки нічого спільного з розрахунками через Інтернет, про які йшлося вище, не мають. Зазвичай у місці отримання товарів оплату від покупців приймає фінансовий посередник, а потім перераховує її на рахунок продавця. В останньому випадку відбуваються класичні безготівкові розрахунки, тому продавцеві не потрібно застосовувати РРО. Проте представники поштового відділення або фінансового посередника (платіжної організації), приймаючи готівку від покупця, видають документ, що підтверджує факт оплати товару. Зауважимо, що операції з приймання готівки для її подальшого переказування також вимагають від посередників застосовувати РРО4.

Такі платежі, зокрема, здійснюють через платіжну систему FORPOST. При цьому податківці в деяких роз’ясненнях, наприклад, у листі ДФСУ від 27.05.2016 р. № 5586/Н/99-99-14-05-01-14 говорять про використання РРО продавцем. Ми вважаємо, що в такому разі РРО використовує саме фінансова організація, а не продавець.

Водночас від продавця, на думку податківців, покупець повинен отримати видаткову накладну (вкладену в посилку), а також, за потреби, гарантійний талон. При цьому згідно з п. 11 ст. 8 Закону № 10235, щоб покупець міг захистити свої споживчі права, продавець разом із товаром повинен видати йому розрахунковий документ, що засвідчує факт купівлі.

Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. № 1023-XII.

Оплата кур’єру на місці Замовлення в інтернет-магазині передбачає також і його оплату готівкою або банківською карткою в офісі продавця. У такому разі застосовують РРО і видають фіскальний чек ті, хто зобов’язаний це робити згідно із Законом про РРО. Водночас на цьому варіанті оплати й отримання товару податківці не стали зупинятися, але приділили увагу оплаті в разі кур’єрської доставки. Так, на їхню думку, у такому разі кур'єр видає покупцеві фіскальний чек у момент оплати коштів за придбаний товар. При цьому розрахунковий документ має бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на транспортний засіб, яким доставляють товар. Як бачите, податківці за два з лишком роки все ж визначилися з основними нюансами роботи віртуальних магазинів, які приймають оплату за допомогою інтернет-еквайрингу, та іншими питаннями, що полегшує податково-облікове життя торговців.

Оксана Хмелевська, бухгалтер-експерт

№ 27, 2017  (с. 11)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку